N°. 5647. A". 1878. (5 Juli. Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer toestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LBIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels105. Iedere regel meera 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. LEIDES, 13 Juli. Heden is aan de rijks-universiteit alhier bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer P. G. Buerkers, geb. te Steenderen, met academisch proefschrift, get.„Bijdragen tot de kennis der anatomie van Cestum Veneris Les." Tot inschrijving der studenten in de God geleerdheid, welke de lessen der vanwege de Neder- landsche Hervormde Kerk aan de universiteit alhier aangestelde hoogleeraren in het jaar 1878/79 wenscben te volgen, zal de hoogleeraar M. A. Goos- zen ten zijnen huize zitting houden van 18 tot 21 September a. s., des voormiddags van 9 tot 12 uren. De inschrijving geschiedt kosteloos, doch, volgens artt. 12 en 16 van het reglement op het hooger ouderwijs in de Godgeleerdheid tot vorming van evangeliedienaren voor de Neder- landsche Hervormde Kerk, alleen op vertoon van het bewijs der betaling van de gevorderde bijdrage van f 50, tot welker ontvangst de classicale quaes tor in deze universiteitstad, de predikant J. D. B. Brouwer, op dezelfde dagen en uren zitting houdt. Aan de overgangs-examens van de hoogere burgerschool alhier is deelgenomenvoor de 1ste naar de 2de klasse door 43 leerlingen; daarvan zijn bevorderdJ. P. Kuenen, P. Tillema, A. V. Helfrich, D. A. H. Van Eek, W. Driessen, J. Oppelaar, D. P. Van Nouhuis, F. L. G. d'Aumerie, J. Van Wesel, S. Van Dissel, J. Visser, P. W. Modderman, J. P. Schilham, F. G. H. Gerlings, H. J. L. Sicherer, J. P. L. Proot, J. K. H. Hurrelbrink en H. C. Meerburg; voorwaar delijk: A. D. Van der Harst, A. W. De Vink, T. P. Van Eek, H. Reuvekamp Gille, L. Couvee, G. Holtius, P. L. Van der Harst, P. C. Swemer, J. W. C. Kolff, P. L. E. Vijzelaar, K. A. L. Keuls, H. M. Enthoven en T. B. Pleyte. Voor de 2de naar de 3de klasse werd deelge nomen door 18 leerlingen en 7 voor enkele vak ken. Bevorderd werdenH. W. Witte, H. Rap- pard, H. L. De Haas, P. G. Wassenaar en C. J. Duyster; voorwaardelijk: T. K. L. Sluyter- man, P. De Jong, D. Van Lawick van Pabst, H. J. Meerburg, S. R. Perrin, W. De Jong, R. De Waal, E. J. Dorhout Mees, G. Van Heynin- gen en H. De Vogel: Voor enkele vakken werden er 2 afgewezenbevorderdJ. De Bruyn voorwaardelijk: W. P. Olivier. Voor de 3de naar de 4de klasse werd deelge nomen door 31 leerlingen en 3 voor enkele vakken. Bevorderd: J. W. O. Clant, H. Doyer, C. L. J. Palmer Van den Broek, H. W. Eischer, C. W. H. Verster, W. D. A. Ophorst, N. M. Japikse, C. L. Rümke, S. J. Le Poole, S. Vos, J. B. Coops, W. F. Van Wijk, C. Gilquin, M. L. Pleyte en C. N. M. Van Reede van Oudshoornvoor waardelijk: S. Varossieau, H. J. Van Nouhuis, C. H. N. Van Lawick van Pabst, E. L. M. Schut, H. E. Schouten, J. A. L. Kleyn, C. H. Krantz, L. J. A. Braakenburg, M. M. Couvee en P. J. Bertel. Voor enkele vakken bevorderdW. J. Bik; voorwaardelijk: L. Zaalberg; 1 afgewezen. Van de 4de naar de 5de klasse 9 leerlingen en 8 voor enkele vakken. Bevorderd G. L. Dries sen, G. S. De Clercq, I. S. A. Van Dissel, I. Idzerda, J. H. Poelman en O. Helfrichvoor waardelijk: J. Schoonenberg. Voor enkele vak ken bevorderd: J. R. I. Schrant en H. G. J. Van Doesburgh; voorwaardelijk: A.B. Verbrugge. Voor het heden gehouden admissie-examen tot de hoogere burgerschool alhier hadden zich aan gemeld voor de 1ste klasse 40 candidatentoege laten werdenDamsté, Quant, Modderman, Hope Dom, Vogel, Piek, Van den Berg, Jonker, Logger, Sipkes, Don Griot, Kindt, Visser, Driessen, Mulié, Van Grasstek, Los, Gillavrij, Gooszen, De Laat de Kanter, Wildervanck, Stuwe, Van Reemst, d'Aume rie, iWempe, Van Dissel, Van Goor, Tengbergen, De Jong en MartinvoorwaardelijkOostveen, Couvee, Japikse, Meyer, Van Pabst en De Vijze- laan. Afgewezen werden vier candidaten; Voor de 2de klasse hadden zich vier candidaten aangemeld, waarvan er 2Viruly en Faber, zijn toegelaten tot de verlangde kl. en 2, nl. Klein- penning en Sillevis, tot de 1ste kl. Van de 3 candidaten voor de 3de klasse zijn Van Aalst en De Kanter toegelaten tot deze kl. en Lange tot de 2de klasse. De uitslag van den vierden dag der exa mens voor leerling-apotheker te Middelburg is als volgtgeëxamineerd 5 damestoegelaten allen, te wetenmej. M. L. Groeneboom, geb. te Echten (Friesland)G. Beekhuis, geb. te Nijland (Fries land) H. Bakker, geb. te KrommenieJ. F. De Mazure, geb. te 's-Gravenhage, en C. Haremaker, geb. te Medemblik. Onder de geslaagden op den eersten dag is genoemd mej. Neeltje D. Van der Goes, te Vlaardingp.ndit moest zijn N. Denier Van der Gon. Na afgelegd examen zijn door de commissie te Utrecht nog als vroedvrouwen toegelaten mej. A. C. Steuten, J. W. De Bruyn en M. A. Weerman. Gistermiddag te zes uren had de eerste promotie plaats aan de Amsterdamsche universiteit. De heer D. J. Korteweg werd bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 851 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4659 volwas sen personen en van 1015 kinderen. Wij dachten hier natuurlijk algemeen, zegt Het Vaderland, dat de reis van Z. M. onzen Koning naar Weimar ten doel had getuige te zqn van de feesten, die ter eere van 's Konings schoonbroeder, den Groothertog, ter gelegenheid van zijn zilveren regeerings-jubiléum zijn georganiseerd. Maar vol gens de „Univers" liggen er veel hooger politieke redenen aan die reis ten grondslag. Dat blad toch deelt mede, dat er te Parijs geruchten loopen om trent de aanstaande openbaarmaking van een tol verbond tusschen Duitschland en Nederland, dat ten gevolge zou hebben de toetreding van ons land bij het Duitsche rijk! Tegenover Engeland zou dit tractaat een soort van tegenwicht zijn voor de annexatie van Cyprus, en de reis van Z. M. den Koning naar Weimar en het jongste verblijf van prins Hendrik te Berlijn zouden met de totstandkoming er van in verband staan Er zijn Fransche bladen, die den schijn aannemen alsof zij dat bericht van de „Univers" gelooven. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft be sloten tot het bouwen van nog twee openbare burgerscholen 1ste klasse, ééne voor jongens en ééne voor meisjes. Volgens het Handelsblad zullen de deelne mers aan de maskerade te Delft morgen hun bui tenpartij niet te Utrecht houden, maar te Sche- veningen, en bij die gelegenheid aan alle senaten en commissiën van vreemde universiteiten, die de feesten te Delft met hunne tegenwoordigheid hebben vereerd, een collation aanbieden. Het kohier van den hoofdelijken omslag (inkomsten-belasting), van 1 Mei dezes jaars te Deventer geheven wordende, telt 1635 aangeslagenen. De som van den omslag is f 11,600, zoodat voor het te hellen bedrag per f 100 zuiveren aanslag een half percent, of vijftig cents, gerekend wordt. Nauwelijks is het gerechtshof te 's-Graven hage weder voltallig, of opnieuw ondervindt het een gevoelig verlies. Gisternamiddag toch is, na eene kortstondige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 48 jaren aldaar overleden jhr. mr. L. F. Van Panhuys, raadsheer in gemeld college. Voor de eerste serie van f 150,000 van de gemeentelijke geldleening van Arnhem, groot f 335,000, zijn gisteren ingekomen vier biljetten. Ingeschreven is voor een bedrag van f 234,000 tegen een rente, loopende van 95 tot 90. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezantschap te Koustantinopel van 29 Juni jl., heeft de Porte bij circulaire van den 25sten Juni jl. bekend ge maakt, dat, wegens de plaatselijke behoeften in de Herzegowina, tot den nieuwen oogst geen invoer recht van granen zal worden geheven, terwijl ook de invoer van maïs te Gumuldjina gedurende twee maanden van elk recht zal zijn vrijgesteld. Zr. Ms. schroefstoomschip „Atjeh," onder bevel van den kapt. ter zee K. C. Bunnik, is in den namiddag van den llden dezer van Nieuwediep vertrokken tot het doen van een kruistocht in de Noordzee. Gemengd Nieuws. Een schoenmakersjongen ontnam gis teren op de Prinsengracht te 's-IIage een paar oorbelletjes van een klein meisje. Een vrouw die dit had bemerkt waarschuwde een politie-agent, die onmiddellijk de hand lag op den veelbeloven- den knaap en hem naar het politiebureel overbracht. De spoorboot varende tusschen IJ mui den en Velzen bekwam eergistermiddag averij. Dicht aan den steiger bij Velzen gekomen, werd zij, waarschijnlijk door de zuiging van een groot stoomschip, dat juist voorbijvoer," met kracht onder het vaste gedeelte van de spoorbrug gedre ven, ten gevolge waarvan de schoorsteen en de zomertent werden afgeslagen. De passagiers, die op het dek stonden, kwamen met den schrik vrij. Uit Vlissingen wordt gemeld: Gis- ternacht, te 12 uren, werd op de hoogte van Steenbank een vischsloep van Arnemuiden, welke aan de netten lag, door het Noord-Duitsche stoom schip „Sakkarah", komende van Hamburg, aan gevaren, zoodat de sloep onmiddellijk zonk. De opvarenden zijn door het stoomschip hier aange bracht, uitgezonderd des schippers jongste zoon, die verdronken is. De schipper had drie zoons aan boord. De Tellskapel aan het Vierwaldstat- ter-meer zal worden afgebroken en door een nieuw monument vervangen. De bekende muurschilde ringen der kapel, het oudste gedenkteeken van Tells geschiedenis, zullen zooveel mogelijk bewaard worden. Donderdag-voormiddag viel telngen een man, bezig met hooi op een schelf te pakken, van een geringe hoogte. Hij was bijna dadelijk een lijk. Terwijl de pelmolen van de heeren 0. te Nieuwendam dezer dagen in werking wp„s, liep de knecht D. D. naar boven om he*. kamrad te smeren. Door onvoorzichtigheid zijra waarschijnlijk zijne kleeren met het rad in aarjrating gekomen, ten gevolge waarvan hij met arm en borst tus schen de raderen geraakte en verbrijzeld werd.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1