Gemengd Nieuws. BUITENLAND. X>ïj itsclxla ïi<I. aldaar met goed gevolg het eerste natuurkundig staats-examen afgelegd. Ter verkrijging van den rang van derden stuurman onderwierpen zich Woensdag te Amster dam aan het rijks-examen van varenslieden vijf candidaten. Aan vier werd het gewenschte diploma uitgereikt, te weten J. Scheltema en G. Spoelstra, heiden van Rotterdam, P. J. Kuchlein van Am sterdam en H. T. Begaard van Harlingen. Den zelfden dag was aan E. W. Jebben, van Amster dam, het diploma van tweeden stuurman, groote vaart, gegeven. De volgende studenten der theologische school te Kampen hebben met gunstig gevolg het litterarisch examen afgelegdBos, Buikema, Dee, Dijksterhuis, Dijkstra, Eekhardt, Geuchius, Op 't Holt, Van der Hoogt, Van der Munnik, Perd, Postema, Proosdy, Uniuk, Vlieg en Vrieling. Drie werden er afgewezen. Tot predikant te Veenendaal is beroepen ds. J. Van Walsem te Alphen aan den Rijn. Uit Amsterdam wordt bericht dat men daar ter stede gereed is met het oprichten eener Vrije Theologische Faculteit; de fondsen zijn ge vonden, eenige predikanten aangewezen als hoog- leeraren, terwijl het curatorium over de vrijker- kelijke school aan eene commissie uit den kerkeraad aldaar is opgedragen. De jury voor de prijsvraag, door de Ver- eeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging uitgeschreven over een wets ontwerp tot regeling van militie en schutterij, heeft aan geen der acht antwoorden den uitge loofden prijs van 500 toegekend, maar voorge steld dien te verdeelen tusschen de inzenders der twee antwoorden, het eene gemerkt„Een goed fondament" enz., en het andere: „Dastheuerste"enz. (Lorenz von Stein). Het hoofdbestuur vraagt van de inzenders machtiging om de naambriefjes te openen. De eerstvolgende algemeene vergadering der Maatschappij van Nijverheid zal te Arnhem plaats hebben. Onder de Indische berichten, met de mail van 7 Juni uit Batavia verzonden, komen ver halen voor uit de.„Penang Gazette", omtrent de aanvaring tusschen de „Voorwaarts" en de „Khe dive". De directie van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" acht die verhalen echter in de hoogste mate eenzijdig en onvolledig. Zij wacht nog rap porten, van 27 Mei uit Penang verzouden, die haar de juiste toedracht der zaak moeten doen kennen. Bij het instructie-bataljon te Kampen zijn weer 45 jongelingen opgeroepen om na afgelegd examen als volontair in dienst te worden gesteld. 30 korporaals-titulair zijn naar de verschillende regimenten infanterie vertrokken. Met ingang van 20 Juli a. s. worden de navolgende adelborsten 1ste kl. op non-act. gesteld C. Van Rijn, P. F. Van der Velden Erdbrink, G. F. G. Gobius, I. D. Van Strijen, H. G. J. A. Fundter, F. E. baron Mulert, L. N. De Bruyne, J. Kuyp en L. Rozendaal, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Van Galen"P. J. L. De Gijselaar, J. M. W. Kuyl, G. Bore), P. Scholten, W. D. II. baron Van Asbeck, E. F. T. Bik, J. II. Van den Berg en G. A. De Cocq, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Zilveren Kruis"; en G. F. G. De Bruyn, L. Roosenburg, G. O. Van Kuyk, W. Noord uyn, J. Vos, R. A. Eekhout, G. Jonckheer en E. Van Voorthuysen, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Leeuwarden". Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, werd 9 Juli gepraaid door het stoomschip „Stad Haarlem", in de Jubal- straat, Roode Zee; de „Stad Haarlem", van Woo- sung naar Londen, is gisteren te Port-Said aan gekomen en heeft de reis voortgezet. Tweede Kamer. Na discussie is met 67 tegen 7 stemmen aangenomen het ontwerp rege lende den dienst en het gebruik der lokaal spoorwegen en stoomtramways. Daarna werd de discussie over art. 45 der onderwijswet met de vijf daarop voorgestelde amendementen hervat. De minister bestreed ze allen en verdedigde het regeeriugs-artikel, dat billijke regeling bevatte. Ten slotte zijn alle amendementen met eene aan zienlijke meerderheid verworpen en werd art. 45 (30 pet. uitkeering aan de gemeenten) onveranderd aangenomen met 45 tegen 36 stemmen. Maandag voortzetting. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. J. P. Van Outeren als 2den luit. bij de dd. schutterij te Leiden. Op de Veenkade te 's-Hage had gis termorgen een stukadoor het ongeluk een vrij groote hoeveelheid kalk in de oogen te krijgen, met het ongelukkig gevolg dat hij het gebruik daarvan zoo niet geheel, dan toch voor geruimen tijd zal moeten missen. In de Van der Duin straat aldaar ontstond eergisteravond een begin van brand. Een petroleumlamp, die waarschijnlijk niet met de noodige zorg ontstoken was, zoodat de vlam zich in den bol een uitweg baande, sprong uiteen en verspreidde het gevaarlijke vocht over een tafelkleed en door het vertrek. Door doelma tige hulp van de bewoners werd de brand gestuit. Willem VI en zijne hofhouding, die Dinsdag hun intocht te Utrecht in 1415 te Delft voorstelden, worden Zondag in het Sticht ver wacht. Gistermiddag heeft de Heer van Voorburg de hooge gasten, den Hertog en den Bisschop met hun gevolg, naar Voorburg begeleid, die aldaar door den burgemeester officiëcl werden ontvangen. Gistermiddag hebben een aantal wee zen van alle gezinten en jeugdige verpleegden uit het stads-armenhuis te Haarlem, ingevolge eene uitnoodiging van commissarissen der Tramway- Maatschappij aldaar, een rit gedaan over den tram weg, hetgeen niet weinig vreugde aan de kleinen verwekte, evenals de versnaperingen, waarop zij vervolgens in den Hout werden onthaald. Gisterochtend is te Amsterdam door de brandweer, die op den Nieuwendijk een binnen brand gebluscht had en huiswaarts keerde, in de Torensteeg een nog zeer jeugdig meisje overreden. De zware wagen ging het ongelukkige kind dwars over het lijf. In de Egelantierstraat te Amsterdam heeft een bewoner, die beschonken was, een meisje uit het huis waarin hij woonde van al de trappen geworpen, ten gevolge waarvan zij in levensgevaar verkeert. De justitie heeft eene vervolging ingesteld. De sluiker Johannes Nieman, die in 1S75 eene gevangenisstraf van twee jaren dacht te ontgaan door de wijk te nemen naar Pruisen, beging de onvoorzichtigheid zich te vertoonen op Nederlandsch grondgebied, waar hij door de rijks ambtenaren, gestationueerd te Ter-Apel, werd gevat en verder ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Winschoten. Charles Marvin ontving 20 pd. st. voor het memorandum van de „Globe". De ver dere behandeling van het geding is tot 16 Juli uitgesteld. Nobiling zal hoogstwaarschijnlijk niet weer in het bezit van zijne geestvermogens komen, zoo wordt uit Berlijn gemeldaan een verhoor valt dus niet te denken. De parlementaire commissie, die zich naar het arrondissement Pontivy, departement Mor- bihan, heeft begeven om er onderzoek te doen naar de verkiezingspraktijken, onder het kabinet De Broglie- Foutou, ten bate van den heer De Mun, is met. haren arbeid gereed. Zij heeft bijna 250 getuigen gehoord, en de feiten van de ambtenaren, die te harer kennis zijn gekomen, moeten van zulk een ergerlijken aard zijn, dat men van de commissie de conclussie tot niet-toelating van De Mun kan te gemoet zien. IPr-anlii-ijii. De Fransche bladen houden zich alle met de Engelsch-Turksche overeenkomst betreflende Cyprus bezig en hun oordeel is bijna eenstemmig hierin, dat Engeland daardoor veel gewonnen heeft: in vloed in het Oosten, macht over Turkije, een bolwerk tegen Rusland, versterking van zijne heer schappij over de Middellandsche Zee, eene bevei liging van zijn weg naar Iudië; sommigen voegen er bijeen deel van den Turkschen buit. Dat Frankrijk niets verkregen heeft, geeft daarentegen aanleiding tot zeer uiteenloopende opmerkingen. De republikeinsche dagbladen gaan dat punt over het algemeen met stilzwijgen voorbij, of zij doen uitkomen dat Frankrijk, door niets voor zich zelf te eischen, maar alleen voor andereu, de achting en eerbied der andere mogendheden herwonnen heeft. Het heeft iets voor de Grieken gedaan en de emancipatie der Joden in het Oosten bevorderd, maar het zou zijne eigene berooving hebben goed gekeurd, indien het zelf een deel van den buit, hoe klein ook, had aangenomen. De „Temps" doet nog opmerken, dat de aanwinst van Cyprus op Engeland ook zware verplichtingen legtnl. de verdediging van Aziatisch Turkije tegen eiken aanval. Het zou zich van die verplichting wellicht alleen dan ontslagen kunnen rekenen, wanneer de Porte in gebreke bleef de hervormingen in te voeren, die Engeland volgens de Eugplsch-Turksche overeenkomst verlangen kan. Uit Parijs wordt van eergisteren gemeld dat eenige Spanjaarden, die toebereidselen maakten over de grenzen te gaan, bij Perpignan in hech tenis werden genomen. Nog nooit legden de kiezers te Berlijn een zoo buitengewone belangstelling aan den dag om inzage te nemen van de kiezerslijsten, welke thans door de autoriteiten ter inzage zijn gelegd. De aaudraDg is buitengewoon groot en dat de schier tallooze menigte niet uit nieuwsgie righeid zich derwaarts heeft begeven, blijkt uit het feit dat de autoriteiten de handen vol werk hebben om de vragen te beantwoorden en zich op de hoogte te stellen der gedane aanmerkingen op de samenstelling dier lijsten. De personen, die de meeste belangstelling in de zaak aan den dag leggen, zijn allen socialisten. Uit de vele aanmer kingen, door hen gemaakt, blijkt dat die lijsten groote gebreken hebben. Voor ecu gedeelte kan dit niet anders, want zij zijn opgemaakt naar de bevolkingsregisters van 1877. In elk geval mag dit voorop worden gesteld, dat de socialistische partij met grooten ijver voor de verkiezingszaak bezield is, hetgeen uit de voorloopige handelingen op onmiskenbare wijze blijkt. Men ziet hierin zeer te recht een voorbode van hetgeen zal plaats heb ben bij de aanstaande verkiezingen; deze geest kracht heeft een dubbele beteekenis, volgens een der Berlijnscbe berichtgevers van de „Weser-Zei- tung", want bij de gezeten burgers ontwaart men niets van dat alles. Met de meest mogelijke ge latenheid, ja onverschilligheid, gaan zij daarbij te werk, alsof er niets buitengewoons op handen was. Velen verwachten dan ook dat de socialisten meester zullen blijven van het terrein in de hoofd stad, hetwelk zij daar vroeger beheerschten. De „Polit. Corr." verneemt uit Berlijn: „Vóór het einde der Woensdag gehouden zitting van het congres stelde prins Gortschakoft' voor om den Schipkapas met zijn omtrek tot neu traal terrein te verklaren. Daar de Turken zich om strategische redenen tegen dat voorstel verzetten, is de beslissing verdaagd." De zittiug van het congres begon gisteren te twee uren en werd ongeveer te kwart voor zessen gesloten. Lord Beaconsfield was wederom door ongesteldheid verhinderd haar bij te wonen. Spanje. Naar aanleiding van de tweemalen achtereen voorgekomen aanhouding en plundering van een spoortrein door roovers heeft de gouverneur van Barcelona een besluit uitgevaardigd, waarbij be paald wordt dat alle dieven, die bij troepen van vier of meer gearresteerd worden, overeenkomstig de wet van 17 April 1871 voor een krijgsraad zullen terechtstaan. Dit zal ook geschieden met diegenen, die aanslagen plegen tegen de openbare orde of veiligheid van den Staat. De „Diario" van Barcelona meldt voorts, dat voortaan de spoor treinen op alle wegen in die provincie door de bur gerwacht of gendarmes geëscorteerd zullen worden. Gr i*oot-JB ri tannië. Volgens berichten uit Bucharest aan de „Times" begint men in Rumenië kalmer te oordeelen over de besluiten van het. congres en de voordeelen te berekenen, die het bezit van de Dobrudscha met zijne zeehavens aan Rumenië ver schaffen kan. Als havenplaatsen worden genoemd Ivustendje en Kavarna, die met betrekkelijk wei nig kosten nog veel verbeterd zouden kunnen wor den. Bessarabië leverde geen punt. aan de Zwarte Zee op, waar eene haven gemaakt had kunnen worden, en velen meenen dat die omstandigheid er toe zal bijdragen om de Rumeniërs over het, verlies van Bessarabië te troosten.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2