N°. 5643. Woensdag A\ 1878. (O Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. nwmranr PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.10. Franeo per post."^."7.^77,.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ?»n 1e regelsv1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 9 Juli. Heden is aan de rijks-nniversiteit alhier be vorderd tot doctor in de geneeskunde de heer W. F. Jong, geb. te Reusden, met academisch proef schrift „over aphasie", en tot doctor in de wijs begeerte en letteren de heer L. J. W. Smit, geb. te 's-Gravenhage, met specimen litterarium inaugu rale, contineus observationes in Plutarchi vitam C. Marii." Het Spinoza-comité heeft besloten, de ver vaardiging van een groot model op te dragen aan den inzender van het klein model, onder het motto „pertransiit benefaciendo". Bij opening van het naambriefje bleek dit de heer Frederic Hexamer te Parijs te zijn. De premie werd toegekend aan een van de twee modellen onder het motto „Ethica" ontvangen. Het gekozen model bleek afkomstig te zijn van den heer Joseph Tushaus te Dusseldorf. Tot praeceptor, leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Nijmegen, is benoemd dr. A. W. "Van Geer te Rotterdam. Op de voordracht voor de benoeming van een leeraar aan het gymnasium te Arnhem is bovenaan geplaatst dr. G. J. Dozy, leeraar bij het middelbaar onderwijs te Deventer. Voor het examen van leerling-apotheker, dat gisteren te Middelburg is aangevangen, hebben zich 78 candidaten aangemeld, van welke '25 vrouwelijke. Bij het aanvullings-examen door de commissie van den geneeskundigen dienst te Amsterdam ge houden, hebben de volgende militaire artsen aan de vereischteu voldaan, voor officier van gezond heid der 2de klasse, bij het leger in Oost-Indië en voor de zeemachtE. Brandts, van Amsterdam E. H. Bimmermann, van Cleve; A. G. H. Van Gendereu Stort, van Brummen; J. Godefroy, van Amboina, en G. Poolman, van Amsterdam. In den loop dezer week wordt het gebouw, voor de opleiding van machinist-leerlingen te Hel- levoetsluis opgericht, in gebruik genomen. Het gebouw bevat, behalve eenige leerzalen en kanto ren voor het onderwijzend personeel, een smederij en bankwerkerij. De barak voor minvermogende kinderen, die de zeebaden moeten gebruiken, is verleden week weder te Scheveningen geopend. Reeds zijn meer dan twintig kinderen ter verzorging opgenomen. Te Nieuwediep is gisteren binnengekomen de Zweedsche oorlogskorvet „Saga." Aan boord bevond zich prins Oscar, de tweede zoon van den koning van Zweden. In de zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland van heden heeft de heer Patijn eenige vragen tot Gedeputeerde Slaten gericht omtrent de voorgestelde verbetering van den wa terweg van Amsterdam naar Rotterdam. De inter pellatie vroeg waarom in navolging van Noord- Holland aan de Provinciale Staten geen voorstel len gedaan waren tot het verleenen van subsidie in de voorgenomen verbetering dezer vaart en of zij zich vooraf zouden vergewissen omtrent de overeenstemming van de algemeene met de locale belangen, zooals de uitwatering langs de laagge legen landen en de eischen van waterkeering. Het lid der Gedeputeerde Staten Blussé heeft geantwoord dat een volledig voorstel met subsi die-cijfer en ontwerp-overeenkomst met de regeering naar het gevoelen van dit college niet eerder kan worden ingediend dan na de aanneming der kana len-wet, waarbij de belangen van de betrokken gemeenten mits niet strijdig met het algemeen belang zooveel mogelijk in het oog gehouden zul len worden. De werkzaamheden zijn heden geëindigd. Na aanneming der begrootingen, aanvragen om sub- sidiën voor 't lager onderwijs en wijziging of vaststelling van polderreglementen is de vergade ring gesloten. De heer Maas Geesteranus werd met algemeene stemmen tot buitengewoon lid der Gedeputeerde Staten herkozen. Tweede Kamer. Na zeer uitvoerige dis cussie en na bestrijding door den minister, die het behoud der algemeene zedeleer op de openbare school voorstond, is het amendement van den heer De Jonge om de woorden „christelijke deugden" uit art. 33 te doen vervallen, verworpen met 53 tegen 28 stemmen en dat art. onveranderd goed gekeurd. De artt. 34 tot 42 werden onveranderd aangenomen. Morgen voortzetting. Het stoomschip „Rotterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gistermorgen te negen uren de Scilly-eilandende „Conrad", van Batavia naar Nieuwediep, is Zondag-ochtend te Napels aangekomen en heeft dieuzelfden dag de reis voortgezet; de „Koning der Nederlanden" is gistermorgen van Suez vertrokken; de „Torring ton", van Rotterdam naar Batavia, is Zondag-och tend van Southampton vertrokken. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat jongens bij hunne aan neming in den zeedienst voor het tegenwoordige den ouderdom van 15 jaren moeten bereikt hebben en dat zij alleen bij een krachtig gestel en oogen- schijnlijken aanleg voor den zeedienst op 14-jarigen leeftijd worden toegelaten. De staatscommissie, belast met het afnemen van het examen bedoeld bij art. 11 der wet op het notaris-ambt, zooals dit is vastgesteld bij de wet van 6 Mei IS78, maakt bekend dat de openbare bijeenkomsten tot het afnemen van ge meld examen zullen worden gehouden te 's-Gra- venhage, in het lokaal Diligentia, Lange Voor hout, N°. 5, te beginnen met 17 dezer, des na middags te 1 uur, en dat deze bijeenkomsten zullen worden voortgezet de volgende werkdagen, des voormiddags te 10 uren. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.- rechtbank te 's-Gravenhage mr. C. Asser, thans rechter-plaatsv. in die rechtbank en advocaat aldaar den offic. van gez. 2de kl. bij de zeemacht M. Steensma, arts, met 16 Juli bevorderd tct offic. van gez. 1ste kl.den officier van gez. 2de kl. bij de zeemacht A. E. Van Nugteren, met uit. Aug., op zijn verzoek, eervol ontslagenmet 15 Juli a. s. benoemd tot kautonr.-plaatsverv. te Dok- kum E. Van Dalsen Eouteiu, ontv. der registr. en dom. aldaar; de 2de luits. C. Van der Schroeff, van het 3de, en H. A. De Vos, van het 1ste reg. inf., voor 5 jaren gedet. bij de inf. in Ned. Indië; den lsten luit. I. A. C. H. Van Moll, van het 6de reg. inf., voor vijf jaren gedetacheerd bij de infanterie in Ned.-Indië; benoemd tot subst.- griffier bij de arrond.-rechtbank te Dordrecht, mr. J. P. Cau, thans griffier te Sommelsdijk. Het Delftsclie Studentenfeest. Ieder, die heden Delft bezoekt, zou het als 't ware niet herkennen. Anders zoo stil, heerscht er thans langs straten en grachten de grootste drukte. Het hijgend stoomgevaarte voert telkens van beide richtingen duizenden vreemdelingen aan, hetzij landgenoot of niet. 't Is inderdaad jammer dat Delft voor dagen als deze niet wat vijf- of zesmaal grooter is. Gezelschappen in rijtuigen en équipages gezeten ziet men van verschillende zijden de stad binnenkomen, terwijl de Haagsche straat weg zoowel met voetgangers als in een of ander middel van vervoer zittenden als bezaaid is. Hoe al die lui hier nog aan den kost zullen komen, is waarlijk bijna een raadsel. De neringdoenden toch zouden tegen zulk een massa niet be stand zijn. Vele bezoekers van Delft zullen zich dan ook wel vooruit goed „gefourageerd" hebben. Tot nog toe begunstigd door een prachtigen zomer dag met helderen zonneschijn, maakt het in feest dos gestoken stedeke een allerkeurigst effect. Groen en bloemen ziet men zoo goed als overal, terwijl bijna aan ieder huis aanstalten voor een hetzij gas- of lampions-gewijze illuminatie zijn aangebracht. Het is er een gekrioel, waarvan men zich zonder het te zien, moeilijk een denkbeeld kan vormen. De Leidenaar alleen zal daartoe door z ij n e feesten misschien in staat zijn. Maar bij hem zijn de straten ook zoo fiksch en breed en voor een dag als deze veel beter geschikt. En waartoe dienen nu al die versieringen en waarom zijn er zooveel duizenden vreemdelingen overgekomen Willem VI, hertog in Beieren, graaf van Henegouwen, Holland en Zeeland, zal er Delft treedt nu in de plaats van Utrecht in 1415 zijn plechtigen intocht houden, met zijn langen nasleep van jonkers, edelen enz. enz. Al het mogelijke is gedaan om hem een ont vangst te bereiden, zijner waardig. Daartoe was o. a. ook vooraf aan verschillende „hooge" en „lage" personages de volgende kennisgeving, met oude letter gedrukt, toegezonden: „Wi Borgemeesters Schepene Raedt ende Ouder mannen der Stadt van Utrecht doen cond allen luden „Want die hoechgeboren Vorst ende edel heer Willem bider genade Goets palensgraue opten rijn Hertoge in Beyeren Graue van Henegouwen van Hollant van Zelant ende Heer van Vrieslant sal swoensdaechs voir SintAndriesdach die anstaende is hof houden. Ende hevet te gast ghebeden na eysch sijns groten staets al dat heerscap geestelic ende waerlic ende die vrouwen „Ende daer sal grote singerie hovescheit ende danserie ghescien die ons niet hier eö bueren te vertellen. Want dat bet weten die curiael hofluden ende heren „Verblijt U mit groter bliscap in die jegenwor- dicheyt des edelen princen. „Gedaen t Utrecht intJaer ons heren dusent vier hondert ende vijftien op Sinte Cathrynendach." De bij deze gedenkwaardige gelegenheid te geven feesten werden gisteren ingeleid. Reeds vóór twaalven vereenigden zich de réunisten van het Delftsche studentencorps, dat thans zijn dertigjarig bestaan viert, in het gebouw der sociëteit. Hoe 't er daar dan toe gaat na zooveel jaren van schei den, zullen de Leidsche lezers waarschijnlijk'bij ondervinding wel weten. Hoeveel zalige of wee moedige herinneringen worden er dan al niet op gewekt! De réunisten trokken, begeleid dooreen eerewacht te paard en een muziekcorps, door.de stad en begaven zich naar de matinée .mu- sicale op het feestterrein bij de Haagpoort. Iutusschen was ook aan de polytechnische school een bezoek gebracht, waar een der zalen met vlag gen en groen was versierd. De réunisten werden daar welkom geheeten. De eerste welkomstgroet werd door verschillende toespraken gevolgd, in een waarvan er op werd gewezen dat dit het eerste réuniefeest is, waarop alle Nederlandsche studentenverenigingen vertegenwoordigd zijn, In de zoogenaamde „Prinsenzaal" werd vervolgens bij den daar aanwezigen directeur, de hoogleeraren en leeraren der pol. school opwachting gemaakt. Zooals zich denken laat, heerschte er toen reeds

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1