N°. 5642. Dinsdag Dezs Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeven. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per S maanden......l.Tft. Franco per post.'..V...V..... a 1 W Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Tm 1C rejeto*v1.05. Iedere regel meer0.17$. Greotere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 8 Juli. De heer K. J. Gej van Pittius, thans ont vanger der directe belastingen en accijnzen te 's-GravenzaBde c. a., is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Leiden (buitengemeenten). Voor de vacante hoofdonderwijzers-betrekking aan de openbare school N°. 1 voor onvermogen- den alhier hebben zich ongeveer 90 sollicitanten aangemeld. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 26.00, f 13.50, f 2.80 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en 1.35. De heeren J. B. G. H. Gruting, J. P. Blom van Geel en J. J. Kleyn, allen van Amsterdam, hebben aldaar met goed gevolg het 1ste natuur kundig staatsexamen afgelegd. Tot leeraar in de Nederlandsche en Hoog- duitsche talen aan de hoogere burgerschool te Sneek is benoemd de heer J. C. Van Drnten te Amsterdam. Nader wordt gemeld dat in de vergadering van het hoofdcomité voor het nationaal huldeblijk aan prins Hendrik besloten is, Z. K. H. de keus te laten tusschen eene fontein op zijn buiten verblijf te Soestdijk, een zilveren tafelservies of andere voorwerpen van zilver, en eene collectie schilderijen, door den prins zeiven te kiezen. Zater dag is eene deputatie door prins Hendrik te 's-Gra- venhage ontvangen, die zich bereid heeft verklaard om de keuze in overweging te nemen. De vraag, of de vervaardiging van het album met de namen der deelnemers, dat te Weenen zou geschieden, niet hier te lande kan plaats hebben, werd in de Vrijdag gehouden vergadering besproken. Uit de gegeven inlichtingen bleek, dat bij personen hier te lande, die zich met dergelijken arbeid bezig houden, aanvraag was gedaan, maar dat zij hadden verklaard, niet te zijn ingericht tot het leveren van zoodanig werk als hier wordt verlangd. Com missie-leden uit Rotterdam noemden namen van personen, bij wie dit alsnog zal worden beproefd. Zaterdag-avond had in de concertzaal „De Stads-Doelen" te Delft de plechtige inontvangst- neining plaats van het vaandel, door de Delftsche dames geschonken aan de Studenten-caroussel- vereeniging. Het vaandel, prachtig bewerkt met insignes beantwoordende aan het doel der ver- eeniging, voorstellende een paardekop en sporen, werd met eene toepasselijke rede, uitgesproken door mejuffrouw Schagen van Leeuwarden, aan het bestuur overhandigd, waarna door den voorzitter, den heer De Wildt, een hartelijk woord van dank tot de Delftsche dames werd gericht. Na afloop der plechtigheid vereenigden zich de dames en heeren in den tuin, alwaar door het muziekcorps van de huzaren, uit 's-Gravenhage, onder leiding van den kapelmeester Bernhardt, een concert werd gegeven, terwijl van tijd tot tijd vuurwerk en Bengaalsch licht werd afgestoken. Volgens een Reuter-telegram uit Batavia van Zaterdag zijn er belangrijke versterkingen naar Atjeh gezonden, waar ernstige onlusten zouden zijn uitgebroken.Vermoedelijk heeft dit telegram betrekking op dezelfde voorvallen, waarvan eenige dagen geleden in de Staatscourant is melding ge maakt; zie L. D. van 8 Juli. Het gemeentebestuur van Arnhem heeft zijne toestemming gegeven om het volgend jaar aldaar eene internationale tentoonstelling van nijverheid tot stand te brengen, waarvoor het terrein midden in de stad zal zijn gelegen. De plannen en teeke- ningen zijn reeds gemaakt. De tentoonstelling zal niet uitsluitend eene onderneming van Arnhemsche ingezetenen wezen, en dus geen te lokaal karakter dragen. Het Staatsblad n°. 98 bevat het kon. besluit van den 29sten Juni 1878, tot vaststelling van het leerplan der gymnasia en progymnasia. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging der loopende staats spoorweg-begrooting met f 70,000 tot herstel van schade, door overstrooming in 1876 toegebracht aan de werken der staatsspoorwegen: f 90,000 tot betaling der kosten voor verschillende in dit jaar opgeleverde werken; f 240,000 tot het leggen van een tweede spoor tusschen Boxtel en Eind hoven en in verband daarmede tot uitbreiding van eenige stations-inrichtingen op die lijn ,f 200,000 ten behoeve van de onteigening der lijn Zwolle- Almeloo, waarvoor het op de vorige begrooting uitgetrokken bedrag van dezelfde som zoo goed als ongebruikt moest blijven, waardoor de onteige ning in dit jaar eene veel hoogere uitgaaf vordert dan waarop bij de samenstelling der loopende begrooting is gerekend. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Prinses Maria", onder bevel van den kapitein luitenant ter zee C. J. Smith, den 6den dezer van Malta vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Nederland. Het stoomschip „Maas" is den 6den Juli, des ochtends te zes uren, te Nieuw-York aange komen, 12'/2 dag van Hellevoetsluisde „W. A. Scholten" is 6 Juli van Nieuw-York naar Rotter dam vertrokken met de mail voor Nederland en 82 passagiers; de Hampton," van Batavia naar Rotterdam, is dienzelfden dag te Suez aangekomen. Tweede Kamer. Ingekomen is een wets ontwerp tot beteugeling van besmettelijke vee ziekten in bepaalde deelen des lands. Het onderwijs debat werd voortgezet over art. 33 en het amen dement van den heer De Jonge om het woord „christelijke" deugden weg te laten. De voorsteller, de heeren Mackay, Borge en Yan Heydenrijck verde digden het amendement in het belang der waarheid. De heer Saaymans Vader kon er niet vóór stemmen met het oog op de beteekenis van het woord in de wet van 1857. Ook de heeren Godefroi en Borgesius bestreden het amendement, óók ter wille van de gevolgen. Morgen is de minister aan het woord. Z. M. heeft benoemd tot 2den luitenant bij het 4de reg. inf. de serg. A. L. Boonacker, van het 8ste reg., en W. J. C. Creutz Lechleitner en J. C. Kros, beiden van het reg. gren. en jagers alsmede de cadetten jhr. J. T. Van Spengler en L. W. J. Römer. Gremengd Nieuws. De tegenwoordige pachter der Stads- zaal, de heer Taverne, wil niet nalaten zijne stad- genooten met de aanstaande kermis weder in de gelegenheid te stellen er eenige genoeglijke avon den door te brengen. Hij heeft daartoe geënga geerd het in de vorige week te Haarlem in de sociëteit „de Kroon" met succes opgetreden gezel schap, dat ook gedurende de Haagsche kermis in het gebouw voor kunsten en wetenschappen veel bijval ondervond. Bij eenige Leidenaars is 't van die gelegenheid reeds niet onbekend. Het Va derland zeide toen dat men er keurige dansen kon zien uitvoeren, fraai hooren zingen en de overtuiging krijgen dat men een der beste gezel schappen ziet werken. Enkele uitvoeringen waren echter soms te ijzingwekkend. Omstreeks vier uren hedennamiddag had een 12-jarig dienstmeisje, toen zij van een trapje in het Levendaal een doek spoelde, het on geluk in het water te vallen. De in de nabijheid werkzaam zijnde metselaar A. Oudshoorn aarzelde niet dadelijk het reeds zinkende kind na te sprin gen en mocht zoodoende het genoegen smaken het van een anders gewissen dood te redden. Gis termiddag om vijf uren viel een jongetje van tien a elf jaar al spelende van een schuit in de Hee rengracht en werd door een melkboer, die zich in dezelfde schuit bevond, gered. Aau het in aanbouw zijnde ministerie van justitie te 's-Hage had Zaterdag een treurig ongeval plaats. Een werkman geraakte met een der handen tusschen een zaagmachine, waardoor hem drie vingers werden afgezaagd. Dr. Hoven verleende den patiënt de eerste heelkundige hulp. Vier gevaarlijke deugnieten, die zich aan diefstallen op personen, in slapenden toe stand verkeereide, in het Haagsche Bosch hebben schuldig gemaakt, zijn door de politie gepakt. Behalve de gewone treinen, zullen hier morgen ter gelegenheid van het Delftsche studentenfeest 21 extra-treinen aankomen. Toen Zaterdag-namiddag hettwaalf- jarig zoontje van A. v. D. te Delft zich met eenige speelmakkers in het zoogenaamde Vrije land vermaakte, kwam een der knapen op de gedachte, zich in den molenvliet wat af te koelen. Zijn voorbeeld werd spoedig door de anderen gevolgd, doch de kleine v. D., die zich te ver van den wal had begeven, zonk in de diepte weg en verdronk. Een bediende op een kassierskantoor te Amsterdam was door ongesteldheid van een der kassiersknechts met het ontvangen van wissels, promessen, enz. belasttoen hij circa 2000 had ontvangen, hield hij op met het incasseeren, en ging met het ontvangen geld op den loop. De helft daarvan verteerde hij in losbandigheid. Te Rotterdam werd hij gearresteerd 'en gevankelijk naar Amsterdam gebracht. Volgens te Velp loopende geruchten zouden er onderhandelingen geopend zijn tusschen den tegenwoordigen eigenaar van het landgoed „Biljoen" en eenige Duitsche geestelijken, tot verkoop van genoemd landgoed, waar alsdan een nonnenklooster zou gevestigd worden. Twee kerkmeesters der Roomsch- Katholieke kerk te Kwadendamme, gemeente Iloede- kenskerk, vermisten verleden Zaterdag-ochtend de offerkist uit de afgesloten bank der kerk, waarin zij was geplaatst. Naar hunne meening was er in de kist minstens f 25 aan dubbeltjes en centen aanwezig. De justitie werd met deze vermis sing in kennis gesteld, 's Maandags kwam het gerecht en werden onderscheidene personen gehoord, maar vruchteloos. Woensdag-middag ontving de brigadier majoor-titulair Verdouw, gestationneerd te Hein- kenszand, van den pastoor te Kwadendamme de mededeeling, dat iemand gezegd had dat de kist in de tegenover de kerk groeiende tarwe lag. De brigadier-majoor begaf zich daarheen en vond de kist, waarin van onderen een gat was gesneden; er was nog een massa centen in. Vermoedende dat de daad door schooljongens was gepleegd, ging hij met den pastoor op het koor in de kerk, waar zij de plaats, waar de kist verborgen was, alsmede de kerkdreef konden overzien. Toen de school uitging, keerden alle kinderen huiswaarts,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1