N°. 5641. Maandag A°. 1878. 8 Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTESTIEN Van 16 regels1.05. Iedero regel meerB 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Uit Amerika komt weder een bericht gelijk men alleen van daar kan ontvangen. De rijkspolitie, zooals men ze hier zou noemen, maar die in de Unie staatspolitie is (politie namelijk van de staten, die leden zijn der Unie), heeft te St.-Louis een gevecht geleverd tegen de gemeente politie. De zaak schijnt hiermede te zijn begon nen, dat de bureelen der gemeentepolitie te St.-Louis werden ingenomen door de pas opgerichte staatspoli tie, die weigerde te gehoorzamen aan het hevel van den mayor om het gebouw te ontruimen. De mayor ver zamelde daarop eenige agenten en poogde Zondag jl. met geweld het gebouw te hernemen, waarin hij te gemakkelijker dacht te slagen, omdat er toen slechts drie staatsbeambten in waren. Deze echter barrikadeerden de deuren en verdedigden zich zoo warm, dat twee stadsagenten werden ge dood en een gewond, terwijl de mayor zelf bijna werd neergeschoten. De alarmklok werd geluid en er kwam versterking. Maar de mayor (Bowman) slaagde niet en moest met zijne hulptroepen af deinzen, na een der belegerden te hebben gewond. Daags daaraanvolgende was alles weer rustig. Te Rijsel is in den nacht van Woens dag een hevige brand uitgebarsten in de katoen- fabriek van Wallaert en Le Blanc. De schade wordt op 1,500,000 fr. geschat. De „Correo militar" bevestigt het bericht van de „Patria" van Madrid, betreffende het overlijden van den keizer van Marocco, en voegt er bij dat er veel pretendenten voor den troon zijn. De ellende is groot in het land. Te Berlijn alleen zijn 50 personen veroordeeld wegens beleediging van den keizer. Een persoon werd vrijgesproken; 't was een kok, die door de keukenmeid van keizer-beleediging was beticht, omdat hij niet met haar trouwen wilde. De wonden van den Duitschen keizer zijn volgens het bulletin thans alle genezen; de krachten nemen langzaam toe; de beweging is echter nog moeielijk, daar de keizer de beide armen niet kan gebruiken. Z. M. draagt nog steeds een witten wollen mantel en heeft veel verdriet, dat hij de militaire jas niet aan kan hebben dit laatste is oorzaak dat hij nog geen enkelen militair heeft willen zien. Men spreekt van een verblijf te Gastein, wanneer de krachten wat zijn toegenomen. Zekere Gilly, iemand van een zeer geachte familie te Nice, heeft zich van het leven beroofd door uit een raam van de derde verdie ping te springen. De dood volgde onmiddellijk. De reden van dien zelfmoord wordt gezocht in geldelijke ongelegenheid, gevoegd bij een geschokt zenuwgestel. Als een staaltje van den goeden geest die bij het nationale feest van 30 Juni te Parijs heerschte, wordt het volgende vermeld: Op de Place de la Bastille bevond zich een beschonken persooD, die pistoolschoten loste en door zijn ge schreeuw en zijne woeste gebaren het den omstan ders lastig maakte. Spoedig verscheen er een politie agent, die hem beleefd verzocht zich bedaard te houden. Toen echter de gerechtsdienaar een on- heusch antwoord bekwam, nam hij den rustver stoorder in arrest. Reeds begon er een vrij on rustbarende samenscholing te ontstaan, toen drie werklieden den politiebeambte naderden, zeggende „Gij hebt gelijk, die man verstoort de openbare orde, maar er is een groote volksmassa op het plein; de arrestatie zou verkeerd kunnen worden uitgelegd en tot ongeregeldheden aanleiding geven. Laat ons begaan; wij belasten ons met het over brengen van den rustverstoorder." En, de daad bij het woord voegende, namen zij den beschonkene in hun midden en brachten hem naar het politie- bureel. TeMontataine, in hetEransche depar- tement Oise, heeft een vreeselijke misdaad plaats gehad. Een daglooner, zekere Nicolas, 45 jaar oud, des avonds in opgewonden toestand van een volks feest in een naburige gemeente te huis komende, zag zijne vrouw, iemand van een overigens onbe sproken gedrag, in gesprek met een buurman, die in scherts haar om de middel vatte. Dat was ge noeg om den van aard toch reeds tot jaloezie ge - neigden daglooner in hevige woede te doen ont steken, zoodat hij zwoer zijne vrouw en zijn zoon van het leven te zullen berooven. Ontsteld nam de vrouw de vlucht naar een van hare zusters; maar den volgenden dag, toen zij eten bracht aan haar zoon, die werkzaam was in een smederij, zag zij eensklaps haar man van achter een heg te voorschijn komen. In de meening dat de bedrei gingen van den vorigen avond met de dampen van den wijn vergeten waren, liet zij hem naderen, toen hij eensklaps een mes, dat hij onder zijn kiel verborgen hield, te voorschijn haalde en het haar in den hals stak. Toen eenige personen, die van verre getuigen waren geweest van dat tooneel, de ongelukkige te hulp snelden, vonden zij slechts een lijk. De gendarmerie is er nog niet in geslaagd, den dader op te sporen, die zich hoogst waar schijnlijk in den omtrek schuilhoudt. De „Vorwarts", het hoofdorgaan der socialistische partij te Berlijn, geeft thans aan de werklieden, behoorende tot die partij, den vol genden raad om hunne patroons te misleiden, die eischen dat zij hun lidmaatschap als socialist zullen neerleggen, en zoo niet, dreigen hen uit hun dienst te zullen ontslaan„Aan de werkliedenWegens de lage bedreigingen der werkgevers en wegens de maatregelen, waardoor deze de overtuiging hunner werklieden geweld willen aandoen, verzoeken wij nog maals al onze partijgenooten, alles te beloven, ja zelfs op hun woord van eer te beloven en te onderleekenen, wat de machthebbenden van hen zullen eischen. Gelijk een door foltering afgeperste eed steeds nietig was en door ieder eerbiedwaardigen pries ter onverbindend werd geacht, zoo is ook eene verklaring op het woord van eer, wanneer die door foltering des hongers wordt afgedwongen, van geenerlei waarde. Werkliedengeeft dus uw woord van eer, onderteekent wat u wordt voor gelegd, maar met het doel, om dat woord van eer te breken en die handteekening te verloochenen. Uwe verdrukkers willen geen eerlijke, oprechte werklieden hebben; huichelt hun dus maar alles voor en blijft aan uw stand, aan de socialistische vaan getrouw. Verleent aan die vaan heimelijk uwe ondersteuning, daar gij het niet openlijk moogt doen. Uwe vervolgers hebben u in den ban gedaan; geeft hun uw antwoord den 30sten dezer bij de verkiezingen voor den rijksdag." De „Galveston News" maakt van een treurig voorval melding. Eenige dagen geleden werden te Sunny Point, Texas, twee negerkinderen, waarvan het oudste twee jaren oud was, het tweede slechts weinige maanden, door een varken gedood en verslonden. De ouders waren afwezig en hadden de kinderen aan de zorg van het grootste meisje, zeven jaren oud, toevertrouwd. Terwijl dit meisje buiten op het erf was kwam een varken het huis binnen en greep het arme kind uit de wieg en sleepte het naar buiten. Alvorens het meisje de kinderen kon verlossen, was het jongste kind ge dood en waren de hersenen verbrijzeld, terwijl van het andere kind een arm en een been van het lichaam waren gescheurd. Het grootste kind leefde slechts weinige uren na dit droevig voorval. Een Eransch heer, die een vrouw zocht voor een uil van een neef, ging naar een huwelijksmakelaar, die hem eene lijst overhandigde met de namen van vrouwelijke huwelijks-candi- daten. Toen hij deze doorliep, zag hij den naam van zijne vrouw, die opgeschreven was als ver langende een echtgenoot tusschen de 28 en 35 jaren, liefst een blond man. Hij vergat zijn neef en spoedde zich naar huis om zijne ontdekking aan zijne vrouw mede te deelen. Deze was volstrekt niet verlegen met de zaak. „O ja," zei ze, „dat is mijn naam; ik heb mij laten inschrij ven toen gij in het voorjaar zoo erg ziek waart en de dokter zei dat ik mij op het ergste moest voorbereiden". Bijna algemeen wordt er in Europa geprotesteerd tegen de mode der sleepende kleeren, welke op straat het stof in beweging brengen, de longen der wandelaars aandoen en de wandelingen bijna onmogelijk maken. Te Londen hebben de dagbladen de sleepen zoo belachelijk gemaakt, dat geene vrouw, die respect voor zich zelve heeft, aldaar nog met een sleep durft op straat komen; te Triest heeft men eene belasting op de sleepen ingevoerd. Te Praag heeft thans de gemeenteraad besloten een oproeping aan de vrouwen te doen, ten einde hen vaarwel te doen zeggen aan die „afschuwelijke" modeblijft die oproeping zonder gevolg, dan zou eene jaarlijksche belasting van 20 florijnen op de sleepen geheven worden. Op de Parijsche wereld tentoonstel ling is o. a. ook een luchtballon geëxposeerd, geheel gereed om er mee op te stijgen, doch aan den grond bevestigd, zoodat men alle gelegenheid heeft de inrichting nauwkeurig in oogenschouw te nemen. Vooral trekt van die zoogenaamde „ballon captif", toebehoorende aan den heer Henri Giflard, het schuitje de aandacht, met het oog op de voorzorgen, bij de vervaardiging daarvan geno men zoowel voor de veiligheid der reizigers als voor een betere wijze van besturing, voorzorgen lang niet overbodig, dewijl het luchtgevaarte plaats aanbiedt voor een buitengewoon groot aantal reizigers. Het schuitje heeft een ringvormige ge daante, gelijkend op een rondloopend balkon, in het midden waarvan de kabel, die het met den ballon verbindt, is bevestigd, en wel aan den boven rand. Het heeft een doorsnede van zes meters de galerij, waar de reizigers zich vrij kunnen be wegen, is van een dubbelen bodem voorzien, ver deeld in 16 afdeelingen, welke al het materieel bevatten, benoodigd voor een luchtreis, benevens een aantal zakken, gevuld met hagelkorrels als ballast. De breedte van het balkon bedraagt een meter, de ringvormige ruimte daarbinnen beslaat een oppervlakte van vier meter. De wand der galerij heeft een hoogte van 1.2 meterdaarlangs zijn in verticale richting koorden gespannen, op voldoenden afstand van elkander om het hoofd door te laten, het lichaam echter niet, wat zeker geen overbodige veiligheidsmaatregel mag heeten. Door middel van 16 touwen is de galerij aan een houten cirkel van eveneens zes meter middellijn verbonden. Op dien cirkel zijn weder 16 touw- trossen aangebracht, die twee aan twee zijn ver- eenigd met den grooten cirkel, welke het geheele ondergedeelte met den ballon verbindt.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1