N°. 3641. A°. 1878. Maandag 8 Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering v van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit lïommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. ST ADS-BEBICHTEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenLU. Franco per post. 1.40. Afzonderlijke Hommersn 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van B. THONUS houdende verzoek om buskruit te mogen bewaren in het pand aan de IJzeren- gracht N°. 5a; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n'. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 22sten Juli aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen da verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 6 Juli 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken: Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan C. TIELKEMEYER en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene smederij in het perceel aan de Oude Vest N°. 189, en aan M. BONTEN, tot het verkoopen van buskruit en vuurwerk in het perceel aan de Haven N°. 8. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, E. KIST, Secretaris. 6 Juli 1878. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ODtvanger der directe belastingen alhier zijn ter band gesteld de op den 3den en 4den Juli invorderbaar verklaarde kohieren voor de personeele belasting van de Wijken IV en V, en van bet patentrecht van de Wijken I, II en III, invorderbaar verklaard op 28 Joni, alle over het dienstjaar 1878/9, zijnde een ieder verplicht zijnen aanslag op den bij de Wet be paalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrantafgekondigd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 6 Juli 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 6 Juli. Heden is aan de rijks-universiteit alhier bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer B. J. Goossens, geb. te Winterswijk, met acade misch proefschrift, get.„Over de schijnbare adhaesie van vaste lichamen." In de maand Juni zijn binnen deze ge meente geboren 123 kinderen, als: 61 zoons en 62 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte; overleden 93 personen, als: 12 mannen, 22 vrouwen, 36 zoons en 23 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 7 gehuwd 26 paren. Voor het ad missie-examen aan de hoogere burgerschool alhier hebben zich 50 adspiranten aangemeld. Naar wij vernemen zal in het belang der veiligheid den 15den Juli a. s. een aanvang wor den gemaakt met de volgende ambtenaren en beambten der geheele Hollandsche spoorweglijn aan eene keuring van hun gezichtsvermogen te onderwerpen, alsde stationschefs en hunne plaats vervangers, de stationsopzichters, haltewachters, conducteurs, machinisten en stokers, wissel wach ters, werkmeesters, voorlieden, beëedigde ploeg bazen en arbeiders, wachters en wachteressen. Voor de lijn HaarlemDen Haag is prof. Doyer alhier met dat onderzoek belast. Aan de zwem- en badinrichting Ithynzigt zijn gedurende deze week 990 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4k60 volwas sen personen en van 715 kinderen. In het gebouw voor kunsten en wetenschap pen aan den Zwarten Weg te 's-Hage wordt van wege de afdeeling aldaar der Hollandsche maat schappij van landbouw van 5 tot en met 8 Juli een tentoonstelling gehouden van rozen, aardbe ziën, planten en bloembouquetteu. Bekroond zijn o. a.H. Beeckmau te Oegstgeest met deu lsten prijs, zilveren medaille, voor een verzameling van afgesneden rozen, in 50 verscheidenheden; W. C. Boer te Boskoop met den lsten prijs, bronzen med., voor een verzameling van afgesneden thee rozen, in 12 verscheidenhedenmet een lsten prijs, zilveren med., voor een verzameling van afgesne den rozen, in 12 verscheidenheden, van elk vijf bloemenme:, een 3den prijs, bronzen med., voor de grootste verzameling van aardbeziën, en met een 2den prijs, getuigschrift, voor een verzameling van maandbloeiers (aardbeziën). Een zeer uitvoerig voorloopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te lande en tot wijziging van het reglement op de krijgstucht is gisteravond rondge deeld. De meerderheid van hen, die aan 't onder zoek deelnamen, gaf te kennen dat zij zich om practische redenen wel met deze voordracht zou kunnen vereenigen, vooral ook omdat de afschaf fing der lijfstraffen urgent is. Die afschaffing achtte men het zwaartepunt der voordracht, omdat eene afdoende en duurzame verbetering van het perso neel der zeemacht niet te verwachten is, zoolang de lijfstraffen blijven bestaan. Die meeniug vond echter bij audere leden geene instemming. Een groot aantal oud-studenten hebben zich voor de réuniefeesten te Delft op Maandag 8 Juli a. s. opgegeven. In de commissie voor de réunie hebben zitting oud-leerlingen der kon. academie en van de polytechnische school van de oprichting van het corps tot heden. De oudste leden der commissie zijn dr. H. G. VaudeSande Bakhuyzen, hoogleeraar te LeidenA. J. H. Yan der Toorn, inspecteur van het ijkwezenW. A. Viruly Verbrugge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gen., en II. C. Humme, oud-resident in Ned. Indië, voorzitter, die van de oprichting der Delftsche academie tot 1848 de lessen hebben gevolgd. Aan de rijks-universiteit te Utrecht is be vorderd tot doctor in de rechten de heer H. A. Groote, van Hoorn, met academisch proefschrift: „Iets over de erfdienstbaarheden van uitzicht en van licht." Gistermiddag is op het raadhuis te Amster dam eene vergadering gehouden van de hoofd commissie voor het nationaal huldelijk aan prins Hendrik. Daarin moet besloten zijn eerlang den prins de ontwerpen voor te leggen van verschil lende plannen en daaruit Z. K. H. eene keuze te laten doen. De vereeniging tot opleiding van jongelingen tot predikanten heeft een tekort van 10,000, wegens de voltooiing van het gymnasium te Doe- tinchem en het tweede huis te Utrecht. Zij is integendeel in één jaar tijds 50,000 aan inrich tingen vooruitgegaan. De minister van financiën maakt, ter vol doening aan art. 7 der wet van 26 April 1852, bekend, dat krachtens die wet voor een kapitaal I van tien millioen gulden aan muntbiljetten in om- I loop is, en dat tot verzekering van de verzilvering dier biljetten de volgende kapitalen op de grootboe ken der nationale schuld zijn ingeschreven, te weten I op het grootboek der 2'l1 percents inschrijvingen een kapitaal van f 18,788,000, uitmakende, tegen den daarvoor bij art. 5 der wet bepaalden koers j van 50 ten honderd, eene waarde van f 9,394,000 en op het grootboek der 3 percents inschrijvingen een kapitaal van f 1,010,300, uitmakende, naar den daarvoor als boven bepaalden koers van 60 ten honderd, eene waarde van f 606,180, te zamen f 10,000,180. Het stoomschip „Torrington", van Rotter dam naar Batavia, is 4 dezer, des namiddags te zes uren, te Southampton gearriveerd; de „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, pas seerde 5 Juli bij Lezard; de Madura", van Bata via naar Nieuwediep, aan boord hebbende de pas sagiers en lading der „Voorwaarts", arriveerde te Napels den 5den Juli 's avonds en vertrok van daar denzelfden avond; de „Pera", met de mail van Indië, is 4 Juli van Alexandria te Brindisi aangekomen; de „Sumatra" lag 1 Juli te Genua gereed om de reis naar Batavia te aanvaarden. Men seint ons heden uit Den Haag: De Koning, vergezeld van prins Hendrik, is heden middag per Rijnspoor naar Weimar vertrokken. Tot het gevolg van Z. M. behoorde Hd. adjudant en particulier secretaris Dumonceau en Eberson, architect der koninklijke paleizen. De prins was vergezeld van Hd. hofmaarschalk Taets Van Ame- rongen. Prins Alexander deed Hd. vader en oom aan het station uitgeleide. De tentoonstelling van schilderijen in de Teekenacademie alhier werd heden door den Koning, prins Erederik en prins Von Wied bezocht. Z. M. heeft aan J. Engel vaart, op verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Rotterdambenoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standpl. de gemeente IJlst, G. Benthem Reddingius, cand.-not. en gem.-ontv. te Sneekbinnen het arrond. Heerenveen, ter standpl. Munnikeburen, gem. Weststellingwerf, F. Gorter, cand.-not. te Anjumaan J. J. G. Van E verdingen, op verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonr.-plaatsverv. te Geldermalsen aan jhr. mr. J. M. Van Beyma thoe "Kingma, op verzoek, met ingang van 1 Aug. a. s., eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burger school te Heerenveen; aan den gepens. kapt. ter zee tit., jhr. N. A. Holmberg de Beckfelt, d.d. kamerheer bij Z. K. II. prins Hendrik der Ne derlanden, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de commandeurs kruizen der orden van den Rooden Adelaar, van Leopold en van den Zahringer Leeuw, hem respectie velijk door HII. MM. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, koning der Belgen en Z. K. H. den groothertog van Baden geschonken. Gremeng-d. Nieuws. Wegens een defect aan de machine ondervond gisteren de trein van 10.49 naar Rot terdam alhier een klein oponthoud. Door echter de machine met een voor den veetrein aanwezige te verwisselen, kon de reis spoedig worden voortgezet. Ongenoode gasten zet men gewoonlijk buiten de deur, zegt het spreekwoordgisteravond evenwel werd er een naar het politiebureel gebracht. En zeker niet zonder reden, want naar men ons mededeelt, moet hij in de Hoefstraat, waar hij eerst dienzelfden dag is komeu wonen, zijn buren, vader en zoon, die met anderen aan de deur stonden te praten, waarbij ook werd gelachen, hetgeen hij zich nogal bijzonder scheen aan te trekken hoewel hij in 't minste niet ter sprake kwam, daar I de buren hem nog niet eens kenden onver-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1