G-emeng-d. Nieuws. BUITENLAND. van der Goes en de luits. D. F. H. Helbach en Schultze. Het garnizoen der residentie hield heden middag in de Maliebaan eene groote parade. Z. M. de koning heeft hedenochtend bij zijn broeder prins Hendrik een bezoek afgelegd. Z. M. de Koning is gistermiddag te vijf uren per extra-trein langs den Rijnspoorweg in de residentie teruggekeerd, waar hij door Z. K. H. prins Alexander werd verwelkomd, en zal morgen middag per Rijnspoor de residentie weer verlaten en de reis naar Weimar aannemen. Na de voltrekking van hun huwelijk wor den prins Hendrik en zijne gemalin op 't Loo verwacht. De luit. ter zee 1ste kl. C. Hoffman, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. schroefstoomschip „Van Galen", wordt met den llden dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant bij den commandant der oefeningsdivisie en op non-activiteit gesteld; de kapitein ter zee W. K. Van Gennep van het bevel over de oefe ningsdivisie en de kapitein ter zee W. H. baron Van Heerdt, adjudant des Konings, van dat over het schroefstoomschip „Zilveren Kruis" en ver vangen door den kapitein ter zee H. P. Van Bo- neval Paure. Het stoomschip „Ariadne", van Batavia naar Rotterdam, is 3 dezer des avonds van Gibraltar vertrokkende „Stad Amsterdam", van Woosung naar Londen, vertrok 3 Juli van Adende „Prinses Amalia" arriveerde gisternacht te Napels en ver trok 's middags te één uur naar Batavia. Tweede Kamer. Bij de voortzetting van het onderwijsdebat werden heden de artt. 2432 goedgekeurd. Het op art. 24 (bepalende het aan tal onderwijzers eener school, neerkomende op 1 op 40 leerlingen) door den heer Van den Berch van Heemstede voorgestelde amendement om het getal onderwijzers door den gemeenteraad te doen bepalen, werd verworpen met 51 tegen 26 stem men en met 44 tegen 33 stemmen dat van den heer Schimmelpenninck, neerkomende op 1 onder wijzer op 50 leerlingen. Op art. 25 (bepalende de minima der onderwijzerstraktementen) werd aangenomen met 38 tegen 34 stemmen het amendement van den heer Moens om de minima der hoofden van scholen van minder dan 30 leer lingen ook op f 700 te stellen. Eveneens werd aangenomen het amendement van den heer Meinesz om geen vergoeding aan een onderwijzer te geven als hij reeds vrije woning heefr, in eene andere betrekking. Maandag is art. 33 aan de orde. Z. M. heeft aan K. Van Valkenburg van de Kreke, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Overschie c. a., be houdens aanspraak op pensioenjhr. J. Van Beresteyn, thans ontvanger der dir. bel. en ace. te IJselsteiu c. a., benoemd tot ontvanger der directe belast., invoerrechten en accijuzen te Zeve naar c. a.; aan jhr. Daniel Bicker, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als kolonel-com mandant der dienstdoende schutterij te Amsterdam, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking bewezen en met vergunning om de uniform der schutterij, met de onderscheidingsteekenen, aan zijn rang verbonden, te blijven dragen. Als amendement op het wetsontwerp tot rege ling van het lager onderwijs stellen de heereu Roëll c. s. nog voor: Art. 50 te lezen als volgt„De bestekken voor den bouw en verbouw van scholen en onderwij zerswoningen in gemeenten, op welke de artt. 45 of 49 zijn toegapast, worden aan de goedkeuring van den districts-schoolopziener onderworpen. In geval deze bezwaar maakt zijne goedkeuring te verkenen, kan de beslissing van Onzen minister met de uitvoering dezer wet belast, worden ingeroepen." De heer Van Naamen stelt voor1°. in plaats van het door hem voorgestelde amendement op art. 28, al. 4, het woord districts-schoolopziener te veranderen in: „arrondissements-schoolopziener, burgemeester en wethouders gehoord, op te maken en"2°. in plaats van het door hem voorgestelde amendement op art. 28, al. 5, het woord districts-schoolopziener te veranderen in: „arrondissements-schoolopziener"; 3'. in art. 29b het woord districts-schoolopziener te veranderen in„arrondissements-schoolopziener"; 4'. in art. 36, al. 3, weglaten„van den districts schoolopziener of'; 5°. in art. 51, het woord districts-schoolopziener te veranderen in„arron dissements-schoolopziener". Het volgende sub-amendement op het amende ment van de heeren Röeil c. s. is voorgesteld xloor den heer Viruly Verbrugge: Art. 45, achter het woord echter, in den voorlaatste» regel van de 1ste zinsnede, in plaats van het daar gestelde, te lezen: „30 ten honderd van het bedrag der kosten, in art. 44 genoemd, kunne overtreffen". Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen wets ontwerpen tot bekrachtiging van kredieten, door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië geopënd boven de begrootingen van Nederl. Indië voor 1876 en 1877. Wat de kredieten van 1876 betreft, deze zijn alle reeds in aanmerking genomen bij de laatste berekeningen nopens den stand van den dienst van 1876. De begrooting van 1876 is nu met f 20,777,103 verhoogd, waarvan f 18,567,725 ter bestrijding van de kosten der bezetting van Atjeh en andere met den oorlog in verband staande uitgaven. Omtrent het juiste bedrag van het tekort over 1876 verkeert de minister nog in onze kerheid. Wat 1877 betreft, een deel der kredieten ad 9 ton was noodig ter voortzetting van de werkzaamhe den van den spoorweg Soerabaia-Pasoeroean-Malang, zijnde er meer verwerkt dan waarop bij de begroo ting was gerekend. Het grootste krediet geldt echter de bezetting van Atjeh. Oorspronkelijk ge raamd op 1millioen, is die post nu verhoogd met 8 millioen. Daar het uitzicht bestaat dat de dienst van 1877 nog een voordeelig saldo zal opleveren, behoeven tot dekking van deze kre dieten geene nieuwe middelen te worden aangewezen. Bij gelegenheid van het Zen dings feest zijn ongeveer 8000 personen over den Holland- schen spoorweg naar Ëennebroek vervoerd. Dinsdag is de derde stuurman van het fregatschip „Florida", liggende aan den stoom- rijstpelmolen van den heer H. Vliegenthart te Zwijndrecht, in het ruim gevallen en dermate ge kwetst, dat hij nog denzelfden dag in het gasthuis te Dordrecht, werwaarts hij was vervoerd, is overleden. Terwijl een melkboer Woensdag-mid dag op de Varkenmarkt te Arnhem melk stond uit te meten, ging zijn paard door met de kar waarvoor het gespannen was. Op den Grooten Oord haalde hij het in, maar toen hij het bij den teugel wilde grijpen, beet het dier verschillende malen met de meeste verwoedheid naar hem. De man be kwam daardoor zulke sterk bloedende wonden in het aangezicht, het hoofd en de rechterhand, dat hij, alvorens zijn weg te kunnen vervolgen, zich eerst moest laten verbinden. Te Tilburg brak Woensdag-middag andermaal brand uit, en wel in de briquetten- fabriek van den heer Klep van Velthoven, tegen over de gasfabriek. Door den feilen wind werden de vlammen aangewakkerd, zoodat, ondanks het krachtig werken van drie spuiten, de fabriek geheel uitbrandde. Ofschoon het pand bij de Zutfensche maatschappij verzekerd was, is de schade voor den eigenaar toch zeer groot. De fabriek was pas op gebouwd, na eenige maanden geleden mede door brand te zijn vernield. De heer Steenkamp, hoofdcommissa ris van politie te Amsterdam, is naar Kopenha gen vertrokken om de politie aldaar te bestudee- ren, welke naar het Londensche stelsel is ingericht. Te Ooster-End op Tessel is plotse ling, onder hevige benauwdheden, een 70-jarig man gestorven. Den avond te voren had hij nog in den besten welstand bij zijne familie doorge bracht, doch is na dit bezoek ongesteld geworden. Er loopen vreemde geruchten omtrent dat schie lijk overlijden. Men verneemt dat naar aanleiding daarvan de officier van justitie uit Alkmaar naar Tessel is gekomen, ten einde een nader onder zoek in te stellen. Een treurig ongeval had eergisteren te Utrecht op het Domplein plaats. Bij het uit gaan der scholen passeerde een 7-jarige knaap dit plein, waar werklieden bezig waren een steiger af te breken voor een gevel, die hersteld was. De werklieden lieten de twee laatste steigerpalen onvast staan, en den 7-jarigen niets kwaads ver moedenden knaap viel één der palen op de her senen. Het kind is kort daarop overleden. Ferdinand Heun is wegens moord op de weduwe Aikema te Middelstem, door het ge rechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf. Het Australische blad de „Age" ver haalt, naar een correspondent van de „Globe" meldt, dat onlangs een spoortrein op de hoofdlijn van Tasmanië plotseling dicht bij een station stil hield en de passagiers, die verschrikt het hoofd uit het portier staken, den machinist zeer bedaard zagen afstappen om een kangaroe op de locomotief te laten, die in een strik gevangen was. Daarna stoomde de trein weer rustig door. Te Genève is men druk bezig met het feest ter eere van Rousseau. Van het huis, dat door Rousseau werd bewoond, zijn al de vensters met mos en bloemen omlijst. De meeste huizen en openbare gebouwen zijn gevlagd. Marvin, de ambtenaar die den tekst van het tusschen Schuwaloff' en Salisbury gewis selde memorandum heeft medegedeeld aan de „Globe", zal wel niet veroordeeld worden, omdat er eigenlijk geen sprake is van diefstal. Hij toch schijnt uit zijn geheugen de mededeeling gedaan te hebben. Men vertelt ook dat de regeering slechts een aanklacht heeft ingediend op bijzon der verzoek van graaf Schuwaloff, die zich belee- digd achtte door het gerucht, dat hem betichtte van in deze zaak, de openbaarmaking, de hand te hebben gehad. Frankrij k. Te Parijs is plotseling overleden de Fransche componist en professor aan het Conservatoire, Francois Bazin. Zondag nog dirigeerde hij het zangersconcert in de Tuileriën. Bazin werd in 1819 te Marseille geboren; hij studeerde in de muziek te Parijs en behaalde in 1840 met zijn cantate „Loyse de Montfort" den „prix de Rome." Uit Rome teruggekeerd, schreef hij verschil lende opéras-comiques, o. a.: „Le Trompette de monsieur le Prince", „Maitre Pathelin", „le Voyage en Chine". Na dit werk schreef hij geen opera's meer. Hij was professor in de leer der compositie aan het Conservatoire, volgde Carafa op als lid van de Académie des Beaux-Arts en was ridder van het Legioen van Eer. Van 12 tot 14 Augustus zal te Parijs een internationaal congres worden gehouden van homoeo- paten en van 23 tot 30 September een tot ver betering van het lot der blinden. Door een syndicaat van Parijsche bankiers is aan de Spaansche regeering voor zes maanden een voorschot verleend van twintig millioen franken, tegen tien percent rente. "Dnitschlancl. De half-officiëele Berlijnsche „Prov. Corr." schrijft over het congres, na vermelding van de besluiten omtrent Bulgarije, Oost-Rumelië en de kleinere tot dusver van Turkije afhankelijke sta ten, het volgende: „Het congres heeft het zoo in Oostenrijks als in Europa's belang dringend noodig geacht om ter duurzame regeling van de toestanden in Bosnië en de Herzegowina, Oos tenrijk aldaar tusschenbeiden te laten komen. Het voorloopig protest van Turkije tegen dat besluit zal de uitvoering niet kunnen verhin deren. Ook over de hereeniging van Bessarabië met Rusland (behoudens eene strook gronds aan de Donau-monden) tegen afstand van de Dobrud- scha aan Rumenië is men het reeds geheel eens geworden. Zoo blijft van de groote beslissende vraagstukken alleen dat betreffende Armenië over maar ook daaromtrent is de overeenstemming reeds in hoofdzaak voorbereid." De Grieksche vertegenwoordigers waren gis teren niet voor de zitting van het congres uitgenoodigd. Naar men verneemt moeten de Turksche gevolmachtigden met betrekking tot de quaestie der bezetting van Bosnië en de Herze gowina eene houding in acht nemen, welke eene aanmerkelijke toenadering aanduidt. Aan de „Pol. Corr." wordt uit Berlijn gemeld, dat het verschil van gevoelen tusschen Rusland

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2