Gemengd Nieuws. "V ereenigcle Staten» Het stoomschip „Drente" is 26 Juni van Batavia naar Rotterdam vertrokken; de „Stad Amsterdam" is 29 Juni van Penang te Hongkong aangekomen. Tweede Kamer. Het onderwijsdebat werd lieden voortgezet over art. 8 en de daarop voor gestelde amendementen. Het amendement-Moens om de arrondissements-schoolopzieners te doen vervallen in verband met een wijziging van het stelsel van het schooltoezicht in het ontwerp vervat, werd verworpen met 57 tegen 21 stemmen. Alle amen dementen omtrent eene wijziging van het artikel voor zoover betreft de toelating van kweekelingen, werden mede verworpen, behalve het amendement- Verheyen om in plaats van den 17-jarigen leeftijd der kweekelingen een 15-jarigen te eischen, dat werd aangenomen met 58 tegen 20 stemmen. Morgen voortzetting. De Haagsche gemeenteraad heeft heden omtrent het voorstel van Burg. en Weth. tot her opening der biljetten voor de verkiezing van een lid voor den raad, besloten met 25 tegen 8 stemmen dit niet te doen plaats hebben, maar de herstem ming op 9 dezer te doen doorgaan. Algemeen was men van gevoelen dat het stembureel na de op making van het procesverbaal had gedéfungeerd, dat hjt procesverbaal niet kan worden vernietigd en dat de raad niet eerder dan bij het onderzoek der geloofsbrieven zich omtrent de onregelmatigheden bij de verkiezing kan verklaren. Naar de afdeelingen der Provinciale Staten wer den heden verzonden de missives van Gedep. Staten omtrent de aangevraagde subsidiën voordeambachts- teekenscholen te Noordwijk, Woerden, Alphen Oudshoorn en voor het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" te Leiden. Z. M. heeft aan jhr. mr. L. E. Van der Maesen de Sombreff, op zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Maas tricht, en benoemd tot lid van gemeld college mr. A. M. B. Hanlo, officier van justitie bij de arr.- rechtb. te Maastricht; aan mr. H. Wiersma, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonr.-plaatsv. te Leeuwardenmet ingang van 15 Juli 1878 benoemd tot kanton- rechter-plaatsv. te Harderwijk T. H. Oldenhuis Gratama, ontv. der reg. en dom. aldaar; benoemd tot not. binnen het arrond. Alkmaar: ter standpl. de gem. Grootebroek J. T. Pool, cand.-not., thans burgem. aldaar; ter standpl. de gem. Wieringer- waard jhr. J. Rammelman Elsevier, cand.-not. te Alkmaar; ter standpl. de gem. Andijk, P. G. Duker, cand.-not. te Enkhuizentot notaris binnen het arrond. Zutfen, ter standplaats de gem. Wijhe, A. Steenlack, thans notaris ter standplaats's-Heeren- berg, gem. Bergh; met ingang van 1 Juli den liten klerk bij het dep. van kol. J. H. L. E. van Pranck bevorderd tot adj.-commies. Toen Vrijdag-n amiddag te Amsterdam de schutterij-muziek, onder directie van den kapel meester Joh. M. Coenen, zich op het Kattenbur gerplein liet hooren, stortte plotseling onder het slotnommer de geheele kapel met de muziektent naar beneden en verstomden opeens de wellui dende tonen van het orkest. Onder de bevloering der tent schijnt een paal te zijn omgevallen, het geen, behalve een niet gering tumult, ten gevolge had dat enkele personen aan voet, hand of aan gezicht schrampen of kwetsuren bekwamen, en dat vele instrumenten werden beschadigd. Vele Lei- denaars zullen zich ongetwijfeld nog wel een zelfde geval herinneren, dat eenige jaren geleden op de Ruïne plaats had. Er werd toen heel wat op re kening van Bamberg gesteld. In eene woning te Essen ontstond dezer dagen een twist tusschen twee echtelieden, die met den dood van den man eindigde. Deze, als een vlijtig en fatsoenlijk man bekend staande, was jarig en had zich buitenshuis opgehouden, waardoor hij later dan gewoonlijk en verhit te huis kwam. Tusschen hem en zijne vrouw ontstond daarop twist, die zoo ver ging dat de liefhebbende eega met een broodmes den man eenige steken in hals en borst toebracht, zoodat hij dood in eenzakte. Te Londen is het volgend telegram aan het bureel van den „New-York Herald" ont vangen Een opeenvolging van lage barometer standen, vergezeld van regenbuien en onweder met stormachtig weer, opkomende in het Z.-W., kan vermoedelijk tusschen 30 Juni en 4 Juli op de Noord-Britsche kusten verwacht worden. Eencontroleurvandenpaardenspoor- weg te Barmen heeft een 15-jarigen knaap be trapt op het leggen van ontplofbaar materiëel op de rails. De knaap beweerde dat een volwassen man hem 10 pfennigen had gegeven, om het mis drijf te begaan. Zaterdag stond tusschen Bingerbrück en Bacherach een man op de spoorbaan en nam den schijn aan, alsof hij zich met eenig werk op den grond onledig hield. Toen de trein naderde, legde hij voorzichtig het hoofd op de rails; een paar seconden later was het door den trein geheel verbrijzeld. De Berlijnsche gemeenteraad heeft een voorstel aangenomen van het stedelijk bestuur, om prof. Von Werner het vervaardigen van eene groote schilderij op te dragen, voorstellende „de leden van het congres, het slotprotocol ouder- teekenende". De raad heeft daarvoor eene som van 60,000 mark beschikbaar gesteld. De schilder zal den leden van het congres verzoeken om eene schets van hunne portretten te mogen maken. Aan verscheidene Duitsche bladen wordt uit Berliju gemeld, dat het opsporen van Nobilings medeplichtigen, aan welker bestaan men nog altijd gelooft, wordt voortgezet, maar dat allen in vrijheid gesteld zijn, die onder de ver denking van medeplichtigheid tot dusver in hech tenis genomen waren, natuurlijk voor zoover zij niet tevens van andere misdrijven beschuldigd zijn. Omtrent Nobilings toestand verneemt men weinig, dat volkomen vertrouwen verdient; sommigen zeggen dat hij herstellende is, maar, in zijne hersens gekrenkt, nimmer in staat zal zijn, de ge- wenschte ophelderingen omtrent zijnen aanslag te verschaften. De „Nordd. All. Zeit". meldt, dathet plan waarschijnlijk opgegeven zal moeten worden om te beproeven de „Grosze Kurfürst" te lichten, vooral omdat zij, op eene diepte van ruim 100 voet, op zijde ligt. De Engelsche „Vanguard" stond recht op den bodem der zee en was zelfs zoo niet te bewegen. De „Kurfürst" woog boven water bijna 7 millioen kilogram. BUITENLAND. Frankrijk. De president der republiek heeft ter gelegenheid van de openbare feesten aan 1269 veroordeelde personen kwijtschelding van straf verleend. Een groot aautal behoort tot de veroordeelden ter zake der commune. Het gunstbewijs, zegt het „Journal officiel", heeft zich uitgestrekt tot hen, die door hun berouw, hunne onderwerping en arbeidzaam heid het zich waardig getoond hebben. Het blad bericht tevens, dat 141 dossiers aangaande de veroordeelden voorshands ter zijde gelegd zijn, omdat zij geen voldoende inlichtingen verschaffen. Hieruit kan men opmaken, dat een nader onderzoek zal plaats hebben met het doel om de gratie nog verder uit te strekken. Hetzelfde blad brengt in her innering dat thans sedert 14 December 1877, den dag toen het ministerie-Dufaure aan 't be stuur kwam, 890 veroordeelden wegens den opstand van 1871 van de regeering een bewijs van goeder tierenheid hebben ontvangen435 hebben namelijk volledige kwijtschelding van straf gekregen; 213 zagen hunne straf verminderd en voor 242 is de straf veranderd. T>ni tschla nd. Te Berlijn twijfelde men gisteren of het bericht, volgens hetwelk reeds heden de Oostenrijksche troe pen in Bosnië en de Herzegowina zouden binnen rukken, juist was. De gisteren gehouden zitting van het congres werd weder door beraadslagingen in comité voor afgegaan. De onafhankelijkheid van Servië zou er kend zijn, onder voorwaarde echter der invoering van vrijheid voor alle geloofsbelijdenissen. Gelijke voor waarde zal voor de onafhankelijkheids-verklaring van Rumenië gesteld worden. De behandeling van de grensregeling voor Servië duurde nog voort, evenals de voorloopige besprekingen over de aan gelegenheden van Montenegro. Volgens de „Pol. Corr." heeft prins Von Bismarck op bespoediging van den arbeid van het congres aangedrongen, daar hij anders ter wille van zijne gezondheid het voorzitterschap zou moeten nederleggen. Daarop is besloten dat het congres alleen de hoofdquaestiën zal uitmaken en de ondergeschikte vraagpunten aan plaatselijke comité's overlaten, wier arbeid door eene confe rentie van gezanten te Konstantinopel zal worden bekrachtigd. De pauselijke nuntius in Beieren is belast met het aanknoopen van onderhandelingen met Pruisen, in het belang van de geestelijke behoef ten van eenige gemeenten in Pruisen, die van hare geestelijken verstoken zijn. Naar men meldt zijn de processiën naar Kevelaar op Pruisisch grondgebied verboden. De voorbereidende gedachtenwisselingen, welke door prins Hohenlohe voorgezeten worden en waaraan door een vertegenwoordiger van elke mogendheid deelgenomen wordt, worden steeds voortgezet en hebben ten doel de onderwerpen, welke in de zit tingen van het congres ter sprake komen, voor te bereiden en de moeielijkheden, welke in de vol tallige zitting niet dan ten koste van tijdverspilling overwonnen zouden kunnen worden, uit den weg te ruimen en in zekeren zin als voorbereidende com missie tot eene bevredigende oplossing te brengen. 13elgië. De Belgische hoofdstad bood Zondag een zeer levendig schouwspel. De huizen waren gevlagd en versierd. Een groote menigte verdrong zich aan de stations om de deputatiën af te wachten, die uit de provincie zouden komen, om aan de libe rale manifestatie deel te nemen. Te halftwee zette de stoet zich in beweging met muziek voorop, daarna de liberale vereeniging van Brussel, gevolgd door deputaties uit Antwerpen en de voornaamste steden van het rijk. Overal waar de stoet voorbijtrok, werd zij door het volk levendig toegejuicht; de dames voor de vensters wuifden met hunne zakdoe ken en wierpen bloemen. Te twee uren kwam de stoet, 5000 man sterk, op de Beurs. Kort daarop trad de burgemeester Anspach binnen; zijn wel komstgroet werd levendig toegejuicht en doorPecher kortelijk beantwoord. Te drie uren vereenigde men zich aan het groote feestmaal. De eeretafel werd door Jottrand gepre sideerd. Te kwart over vijven was het feestmaal afge- loopen. De koning, aan wien Jottrand had gete- legrapheerd dat op zijne gezondheid was gedron ken, zond uit Ostende een telegram van dankbe tuiging. Des avonds waren vele woningen geïllu mineerd; eene talrijke menigte bewoog zich door de straten, volksliederen zingende. De rust werd door niets verstoord. Turkije. Aan de „Polit. Corr." wordt van 28 Juni uit Konstantinopel gemeld: In een onderhoud, dat graaf Zichy, de Oosteurijksch-Hongaarsche ambas sadeur, met Safvet-pacha heeft gehad, heeft de am bassadeur verklaard dat de bezetting van Bosnië en de Herzegowina van Oostenrijks zijde in elk geval slechts een tijdelijke maatregel zou zijn, in de eerste plaats den terugkeer der Bosnische vluch telingen naar hun vaderland ten doel hebbende. Over het gevecht tusschen generaal Howard en de Indianen verneemt men uit Washington dd. 27 Juni de volgende bijzonderhedenHet ge vecht van Zondag had plaats bij Currycreek, 70 kilom. westelijk van het kamp Harney. De kolo nel Barnard, die de voorhoede der afdeeling van generaal Howard vormde, verraste de Indianen en doodde 40 hunner. De Indianen trokken eerst oostwaarts op het Steengebergte terug, doch hiel den toen weder stand. Kolonel Barnard berichtte dat hier 700 Indianen tegenover hem stonden en vroeg om versterkingmen verwacht dat generaal Howard, die met versnelde marschen oprukt, Woensdag met zijne hoofdmacht bij kolonel Barnard kan zijn. De Indianen hebben het fort Hadney, binnen hetwelk alle bewoners uit den omtrek ge vlucht zijn, volkomen ingesloten. De linie van het Steengebergte, door 2000 Indianen bezet, is zeer rotsachtig en tot, verdediging bijzonder ge"

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2