Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Grroot-Britaiinië- Oostenv.-IIoiig. Monarchie. Vereenigde Staten. bachtslieden van bet genootschap „Mathesis Scien- tiarum Genitrix" te Leiden eene bijdrage van f 1000. Z. M. heeft G. D. Coninck Westenberg, ontvanger der dir. belast, en acc. te Zuidlaren, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Win- sumaan den O.-I. ambtenaar C. De Haan, laatst controleur 1ste kl. bij het binnenl. best. op de bez. buiten Java en Madura, thans met verlof hier te lande, met 1 Juli, wegens ziekte, eervol ontslag verleend, met toekenning van pensioen. De persoon, die te 's-Hage in hechte nis is genomen als verdacht van valschheid in ge schrifte, is de heer N., hoofd der koninklijke magazijnen van bronzen enz. Te Delft had zich Vrij dag-avond om halfelf in het voorgedeelte van het nieuwe sigaren magazijn, in de Jacobgerritstraat zooveel gas door een ontsloten pijp opeengehoopt, dat er bij het van binnen inkomen met een petroleumlamp een geweldige ontploffing plaats had, waarbij bet zware glas uit het puiraam werd verbrijzeld en in de winkelkast aan de overzijde der straat een drietal ruiten stuk sloeg. Gelukkig waren wegens het late avonduur geen menschen in de nabijheid en had deze ontploffing behalve den schrik van be woners en geburen geen verdere gevolgen. Vr ij dag-namiddag reed bij Arnhem een rijtuig, waarin zes personen, langs den Kat- tenberg. Door het nemen van een te korten draai viel het rijtuig om, dat daarbij deerlijk werd ge havend. Vijf personen kwamen met den schrik vrij, doch een meisje kwam onder het rijtuig, dat haar gedeeltelijk over het hoofd ging, waaraan zij zwaar werd verwond. Ook vermoedt men dat bij den val zoowel de rechterarm als de schouder is gebroken. Te VI aardingen werd Vrij dag-middag een knaapje van vijf jaar uit de bewaarschool gehaald door een klein meisje, dat met dit kind de kermis overging. In het gedrang schijnt zij het kind uit het oog verloren te hebben, althans zij miste hem, doch hoopte dat hij naar huis geloopen was. Daarop spoedde zij zich huiswaarts, doch ook daar was het kind niet. Dadelijk wer den alle pogingen in het werk gesteld om het knaapje op te sporen, doch alles tevergeefs. Den geheelen nacht werd gezocht, doch geeu spoor was te ontdekken. Daarop is men begonnen met dreggen te visschen en Zaterdag-ochtend te elf uren werd het lijkje uit de haven opgevischt. Op het platteland in Frankrijk be staat nog de gewoonte om des nachts aan jong gehuwden een serenade van ketelmuziek te brengen, vooral aan weduwnaars, die voor den tweeden keer in den echt treden. De muzikanten gaan gewoon lijk heen, wanneer de echtgenoot met een behoor lijke som zijn rust wil koopen. Te Pont d'Ain was de apotheker Julhe voor den tweeden keer getrouwd. De bruiloft was afgeloopen, toen men eensklaps een vervaarlijk geweld voor de deur hoorde van fluiten, mirlitons, trommen, ketels enz. De apotheker opende het raam en vroeg, wat de artisten verlangden om hem met rust te laten. De som, die zij vroegen, was zoo groot, dat Julhe het venster weer dichtdeed. Drie nachten achtereen werd nu de serenade herhaald op hetzelfde uur. Den vierden nacht, toen de serenade weer begon, werd het raam plotseling geopend en een groote pot met kokend vocht (een mengsel van heet water met wat zwavelzuur) viel op de hoofden der artisten, die natuurlijk uiteenstoven. Julhe werd nu door vijftien personen aangeklaagd en door den vrede rechter veroordeeld elk een aanzienlijke som te betalen. Hij kwam in appèl voor het hof van Bourg en eischte schadevergoeding voor het ongemak, hem drie nachten achtereen veroorzaakt. Het hof van Bourg besliste, dat elk der deelnemers aan de serenade aan Julhe evenveel zou betalen, als Julhe aan de slachtoffers van het kokend mengsel voor hun verbrande huid en kleeren. In den nacht van 29 Mei had op den Union-Pacific-spoorweg een brutale diefstal plaats. Niet ver van Salt Lake City (Utah) klommen vier gemaskerde personen op den trein, zoodra deze uit het station stoomde. Zij begaven zich in een der slaapwaggons en begonnen daar met groote bedaardheid de reizigers te plunderen. Één ont namen zij een horloge en 100 dollars, een ander 50 dollars en een conducteur een gouden horloge met 35 dollars. Toen zij bet zoover hadden ge bracht, vond iemand van de reizigers gelegenheid om aan de schel te trekken, hetgeen de roovers verschrikt van den trein deed springen. Voordat zij gingen, verwondden zij met een pistool. e.en passagier en bij hun vertrek vuurden zij uit scherts drie schoten af, die echter niemand deerden. Het geheele geval had slechts drie minuten geduurd en toen de trein stilhield waren de roovers in de duisternis verdwenen. Den volgenden dag kon men echter in den modderigen grond hun spoor ont dekken. De spoorwegmaatschappij loofde een be- looniug uit van 1000 dollars voor het vatten der roovers en een groote schaar gewapenden ging uit om hen te zoeken. Den lsten Juni's avonds wer den zij gevonden, ongeveer 45 mijlen ten noorden van het station St.-Mary. Zij hadden geen andere wapenen dan revolvers, terwijl hun vervolgers van ver dragende geweren waren voorzien. Na drie schoten gaven zij zich over. Met behulp van be dreigingen en een eind touw werd een der roovers tot bekentenis gebracht, die tevens de plaats aan wees, waar het gestolene verborgen was. Frankrijk. De jury uit de beeldhouwers der tentoonstel ling heeft uitspraak gedaan in het concours door de stad Parijs geopend voor de oprichting van een standbeeld voor den heer Thiers. Uit 23 concur renten is de prijs van 45000 fr. toegewezen aan den heer Guilbert. De heer Thiers wordt staande voorgesteld. Hij draagt geen bril en is gekleed met een gesloten jas, waarover een pardessus. De vier zijden dragen de namen der vier departemen ten, die voor de oprichting van het standbeeld hebben iugeteekend, t. w. Meuse, Vosges, Arden nes, Meurthe-et-Moselle. Op de hoofdzijde staat voortsAan den heer Thiers, bevrijder van het grondgebied". Ter rechterzijde ziet men de stad Belfort met hare versterkingen. Boven het inschrift op de hoofdzijde is de allegorische figuur aange bracht van de geschiedenis, welke met de tee- keustift de woorden graveert: „Geschiedenis der Revolutie". Op het initiatief van deu Parijschen gemeente raad zullen de kinderen, die de gemeentescholen bezoeken, 130,000 in getal, minstens eens in de maand door geneesheeren worden onderzocht; dezen zullen daarvoor een afzonderlijke jaarwedde van de stad ontvangen. "Dxiitsclil&ncl. De tweede editie van de „Times" van Zaterdag behelst een telegram uit St.-Petersburg, meldende dat de Russische gevolmachtigden uit St.-Peters burg antwoord gekregen hebben, waarbij in lord Beaconsfields eischen ten aanzien van de zuidelijke grens van Rumelië en de bezetting der Balkan linie door de Turken wordt toegestemd. Lord Beaconsfield had de voortzetting van het congres van de aanneming dezer voorwaarden afhankelijk gesteld. Men hield het er voor, dat de uitslag der congreszitting bevredigend zou zijn. De zitting heeft tot kwartier vóór vijven geduurd en werd door alle gevolmachtigden bijgewoond. Uil goede bron verneemt men, dat de algemeene indruk der zitting bevredigend is. De werkzaam heden van het congres zijn niet onbelangrijk gevorderd. Aan de „Polil. Corr." wordt gemeld, dat aan Turkijes weigering om Schumla en Varna te ontruimen geene beteekenis wordt gehecht; de ontruiming zou kunnen volgen zoodra Rusland Rumelië ontruimd heeft. De quacstie van Antivari is bij de voor- loopige besprekingen op het congres nog niet op het tapijt gebracht. Deze zijn trouwens slechts tot de quaestie van Bulgarije beperkt gebleven, waaromtrent nog zoo voel is te regelen. Monte negro en Servië zullen eerst later het onderwerp der voorloopige besprekingen en der beraadslagingen van het congres uitmaken. Deze besprekingen zijn daarom van bijzonder belang, omdat zij de moeielijk- heden, die de uiteenloopende meeningen opleveren, hebben te overwinnen. Den 8sten Juli zal het proces tegen Hödel wegens zijn moordaanslag op den keizer voor het staatsgerechtshof te Berlijn beginnen38 getuigen zijn gedagvaard. De behandeling der zaak zal niet publiek-zijn, maar er -zullen verslaggevers der dag bladen worden toegelaten. De sociaal-democraten schijnen niet zoo moedig als anders de algemeene verkiezingen af ie. wachten, Zij hebben ook besloten om hunne krachten alleen aan die districten te wijden, waar zij kans van slagen hebben, omdat het hun dit maal minder om het verwerven van vele stemmen door het geheele rijk dan om het gekozen zien van vele hunner candidaten tot afgevaardigden naar den rijksdag te doen is. De „Kreuzzeitung" deelt mede, dat de keizer zoo spoedig mogelijk naar Wilhelmshöhe zal vertrekken om daar verder te genezen. Uit het journaal van een metgezel van radja Brooke blijkt, dat tijdens diens bezoek aan den sultan van Broenei, baron Overbeck nog niet als radja van Sabah was opgetreden en dat de over eengekomen geldsom van 10,000 dollars, welke voor zijne erkenning zou worden betaald de jaarlijks uit te keeren som bedraagt 15,000 dol lars nog niet door de vertegenwoordigers der Engelsche maatschappij aan den sultan was uit gekeerd. Overbeck had echter aan de Paparrivier toen reeds een tolhuis gevestigd en liet daar door middel van een Chinees hooge rechten heffen. In antwoord op eene interpellatie van Sir C. Dilke, Donderdag in het Britsche Lagerhuis tot de regeering gericht, deelde de heer Bourke het volgende mede: „Het is waar dat de heer Pryor, een van de agenten der „British Borneo Company", gestatiou- neerd te Sandakan, voorloopig door den consul- generaal te Laboean benoemd is tot consulair agent, zonder salaris, in noordelijk Borneo. De consul-generaal rapporteert, dat er een aanzienlijk handelsverkeer bestaat tusschen Laboean en Sanda kan, en dat hij het wenschelijk oordeelde omtrent dit gedeelte van Borneo, dat nooit door Europeanen is bereisd en een zeer vruchtbaar gedeelte van het eiland heet te zijn, officieele en vertrouwbare berichten te ontvangen. Intusschen is, in afwachting van verdere overweging der quaestie die ten opzichte van deu afstand dier landstreek op het tapijt gekomen is, de benoeming van den heer Pryor nog niet bekrachtigd. Deze afstand van grondgebied is nog niet erkend door Hr. Ms. regeering, die alle actie ten opzichte dezer aangelegenheid ver schoven heeft tot na den terugkeer der oprichters van de Maatschappij in Engeland. Er is geen reden om te vreezen dat eenig misverstand voort- vloeie uit het gebruik der Britsche vlag door den consulairen agent." Het Hongaarsche huis van afgevaardigden heeft, nadat de minister Tisza het woord had gevoerd, de overeenkomst met de Bank betreflende de schuld van 80 millioen goedgekeurd met eene meerderheid van 58 stemmen. Rusland. De Russische generaal Lazarefl' is te Erzeruin aangekomen en heeft van de citadel en allen mi litairen voorraad aldaar bezit genomen. De Maho- medaansche ingezetenen van Erzerum zijn, wegens de jongst gedane moordaanslagen op Russische officieren, door hem ontwapend. De beweging onder de Indianen in het noorden wordt, volgens den berichtgever van de „Times", hoe langer hoe dreigender. In de Lava-streken zijn 1200, op de vlakten 6000 strijdbare mannen ten oorlog getogen en er zijH niet meer dan 1200 man regeeringstroepen, om tegen hen te opereeren. Geueraal Crook, die dit mededeelt, zegt ook dat de Bannock-Indianen een uitstekend terrein heb ben gekozen, met overvloedige gelegenheid voor hinderlagen, en hij verklaart dat de toestand in jaren niet zoo ernstig geweest isdat de regeering de Bannocks, die ten allen tijde op de haid der blanken geweest zijn en hem, Crook, om hulp gesmeekt hadden, waaraan hij echter buiten staat was geweest te voldoen, gedwongen heeft om, willen zij niet verhongeren, de wapenen op te

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2