Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van het adres van bewoners van huizen in den onmiddellijken omtrek van het „toevluchtsoord voor noodlijdende dieren" te 's-Gravenhage hebben Burg. en Weth. den raad gepraeadviseerd, genoemd adres ter afdoening in hunne handen te stellen, daar het in elk geval hier eene zaak van uitvoering geldt. B. en W. zien niet in, op welken grond de bedoelde inrich ting uit de gemeente verwijderd zou kunnen worden, daar zij niet kan gerangschikt worden onder de „inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken." Zaterdag jl. is door de politie te Haarlem een waanzinnig jongmensch van naar gissing 20- a 25-jarigen leeftijd, van fatsoenlijk uiterlijk, in grijze kleeding, in bewaring genomen, die zich wilde verdrinken en daarna op verschil lende wijzen trachtte zich van kant te maken. Hij is vervolgens door de zorg van het gemeente bestuur naar het gesticht voor krankzinnigen over gebracht. Zijne familie moet nog onbekend zijn, daar de naam en de woonplaats, die hij opgaf, niet juist bleken te zijn. Gistervoormiddag hoorde een brand- wacht, die de Marnixkade te Amsterdam langs ging, het geroep van brand uit de derde verdie ping van een perceel. Hij vloog naar boven en vond eene bejaarde vrouw, wier kleederen door het springen van een petroleamkooktoestel waren in brand geraakt, in volle vlam staan, beuevens een gedeelte van het vertrek, waarin het ongeluk was gebeurd. Hij wijdde zijne zorgen aan de vrouw, trok haar zooveel mogelijk de brandende kleede ren van het lijf, waarbij zijne handen geblakerd werden, terwijl een auder de brandweer alarmeerde. De manschap, spoedig ter plaatse aanwezig, bluschte snel den binnenbrand en wreef de ongelukkige vrouw gebeel met lijnolie in, waarna zij naar het gasthuis werd vervoerd. Aan haar behoud wordt gewanhoopt. Bij een veehouder te Oud-Gastel openbaarde zich deze week eene vreemde ziekte onder de melkkoeienhet vee werd woest, kreeg eene aandoening der oogen met gedeeltelijke blind heid, nam bijna geen voedsel, de beesten stonden met opgetrokken buik en sommige waren als ra zend, zoodat ze gekneveld moesten worden. Een dier stierf plotseling en uit het deskundig onder zoek is gebleken, dat eene boosaardige kop- en darmcatar'n op den stal heerschte, die echter niet van besmettelijken aard is. Ofschoon alle dieren lijdende zijn, begint men bij eenige beterschap te bespeuren. Gisteren is te Middelburg bij feilen bliksemslag en geduchteu stortregen een gedeelte van de pas vernieuwde kade over een lengte van 20 meter ingestort. Gistermorgen is door een persoon, die dezer dagen uit een der bedelaarsgestichten was ontslagen en niet in staat is om door werken aan den kost te komen, te Arnhem een stuk broekstof ontvreemd, ten einde alzoo door diefstal opnieuw gratis huisvesting te kunnen bekomen. In de kerk der Ned. Herv. gemeente te Middelstum, prov. Groningen, zijn bij het schoon maken muurschilderingen ontdekt. Op eene plaats zag men een vrouwenbeeld met een klein kind op den arm, waarboven een engel zweefde; op andere plaatsen zag men de omtrekken minder duidelijk, o. aook in een nis een lankwerpig vierkant met boogvormig bovenstuk, dat opeen wapenberd gelijkt, en daaronder een schuins geplaatst vierkant. Alles is echter weer overgewit; door de kalk heen zijn eenige stukken nog zichtbaar. Te Brussel ontving eene fatsoenlijke zestigjarige koopvrouw in plaats van een goudstuk een penning van verguld koper. Aanstonds bemer kende dat zij gefopt was, sprong zij uit haren winkel, om den bedrieger achterna te zettenmaar bij den hoek der straat gekomen, zakte de onge lukkige ineen. Zij was gestorven ten gevolge eener 6lagaderbreuk. In de vorige week kwam een gezel schap van 10 a 12 personen onder Nispeu over dö grenzen op Hollandsch grondgebied.,Te Esschen hadaeil die heeren het spoor verlaten. Spoedig daarop hoorde men twee pistoolschoten, waarna het gezelschap zich weer over de grenzen in België begaf. De boeren, die in de verte van dit duël getuigen geweest waren, meenden dat het Ameri kanen waren. Zóó ruw als in de vorige week is het weder in Schotland in lange jaren 's zomers nog niet geweest. Regens als wolkbreuken en een koude oostenwind, afgewisseld met onweder, sneeuw en hagel, waren er aan de orde. Te Lundie, bij Dundee, was een molen gedurende twee uren volkomen on genaakbaar door een sneeuwberg. Het akkerland heeft op vele plaatsen veel geleden. De sjah van Per zie bezocht dezer dagen de villa van prinses Mathilde te Enghien. De prinses was niet thuis; als „carte de visite" liet de sjah een schets achter van den luitenant kolonel De Lamorelle, die hem vergezelde, welke door den sjah in weinige minuten op het papier werd gebracht. De sjah had Woensdag-avond wel verbrand kunnen zijn. Door welke oorzaak is nog niet opgehelderd, maar de canapé in zijn salon was in brand geraakt. In een oogenblik waren wel vijfhonderd personen voor bet hotel samengestroomd. R echtzaken. Het gerechtshof te Amsterdam behandelde gis teren de zaak tegen Willem Carel graaf van Rech- teren Limpurg, geboren te Kampen, oud 38 jaren, tot 1 October 1877 burgemeester van Nieuwkoop, sedert zonder beroep, beschuldigd van poging tot moord op zijn opvolger, den tegenwoordigen bur gemeester van Nieuwkoop, H. B. Onderwater. Het feit zou hebben plaats gevonden in den nacht van 17 op 18 Januari 11. Gemelde burgemeester werd toen plotseling uit zijn slaap gewekt door het hooren van twee schotentwee glasruiten van het raam van zijn slaapkamer, die gelijkvloers was, wer den verbrijzeld door de kogels, die ook door het blind, dat achter het raam geschoven was, heen drongen. Een der kogels is ook door een ijzeren hor achter het raam en het gordijn van het ledi kant gedrongen en daarna tegen het eikenhouten beschot van dat ledikant afgestuit. De andere kogel, die een balk vau den zolder moet geraakt hebben, werd den volgenden dag in het bed gevonden. Er zijn 10 getuigen a charge, 5 a -decharge ge dagvaard. De eerste getuige, de heer Onderwater, ver klaarde dat hij dadelijk na het lossen der schoten was opgestaan en met zijn inmiddels toegeschoten dienstmaagd de beschuldigde op straat heeft zien staan, die, de vuist tegen hem ballende, uitriep: „verd. lummel". Den volgenden morgen deed hij hem arresteeren in de tegenover de zijne gelegen woning. De aanleiding tot deze daad zou volgens getuige gelegen zijn in den wrevel dien beschuldigde koesterde, omdat hij zijn opvolger was geworden. Met den secretaris bleef hij echter op vriend- schappelijken voet, hetgeen hem, getuige, hinderde en aanleiding gaf dat hij meermalen hierover met dien ambtenaar sprak; dat hij hem verzocht zou hebben niet meer met dien gemeenen kerel om te gaan ontkent getuige. Beschuldigde kwam ge durig op het raadhuis en nam daar inzage van allerlei, ook jnstitieële stukken, hetgeen den bur gemeester aanleiding gaf den veldwachter te ge lasten hem te verwijderen, wanneer hij weder zou terugkomen. Dat hij daarbij gezegd zou hebben „dondert hem er af' ontkent getuige. Beschul digde maakte, volgens gerucht, meermalen mis bruik van sterkeu drank; hij had hem echter nooit dronken gezien. De beschuldigde, die aanvankelijk had opgegeven dat zijne bedoeling was geweest om op een paar katten te schieten en hij toen bij ongeluk het raam van de slaapkamer des burgemeesters had getroffen, verklaarde thans dat hij alleen had geschoten, om den burgemeester, die ten onrechte een veldwachter zijn ontslag had bezorgd, een schrik aan te jagen en een onaangenamen nacht te veroorzaken. Hij ontkende eenige bedoeling gehad te hebben te kwetsen, nog veel minder te doodeu. Uit het burge meestersambt, dat hij ongeveer anderhalf jaar had bekleed, was hij op zijn verzoek tegen den lsten October 1877 eervol ontslagen. De predikant De Jong, van Nieuwkoop, ten wiens huize de burgemeester woont, verklaarde dat men, zijn huis voorbijloopende, het ledikant van den burgemeester kon zien staan. Zijn dienstbode ver klaarde dat men nooit gemakkelijk in de slaap kamer kon zieB. ludien de ramen open zijn, blijven de horretjes in de vensterbank staan. Haar was niet bekend dat de beschuldigde meermalen naar binnen had gegluurd. De secretaris van Nieuwkoop deelde mede, den besch. wel eens in beschonken toestand te hebben gezien. Den avond vóór het lossen van het schot had hij met den dokter bij hem een glas wijn ge dronken en toen o. a. een klacht vernomen over het ontslag van den veldwachter Bouman. Hij hield vol dat de burgemeester zich een paar malen on gunstig over den beschuldigde had uitgelaten. De zitting duurde tot ruim 5 uren. KOLONIËN. BATAVIA, 15 Mei. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot secr. der res. Soerabaia, W. A. Pattijiitot contr. 1ste kl. bij het binnenl. best. op Java eD Madura, J. H. H. Gubbels; tot contr. 2de kl. bij id., G. A. Hoogenraad; tot voorz. van den landr. te Samarang, mr. J. O. Mulock Houwer; tot voorz. der landr. te Toeban en Bodjonegoro mr. M. C. Piepers; tot refer, bij het dep. van just., G. Roes- singh van Iterson; tot hoofde, op het res.-kant. te Batavia, J. W. F. Lutter; tot contr. 2de kl., H. F. Veenstra, W. W. Van Weelderen, F. Van Braam Morris, A. J. C. E. Heye op ten Ham, O. Van Cattenburch, S. J. M. Van Geuns, W. A. Van Velthuysen, J. J. J. Van Driessclie, E. L. Van Rouveroy van Nieuwaal en J. G. Schot; tot adsp-contr. D. K. A. Van Logchem, K. A. Hartogh Heys, K. E. C. Groen, J. A. H. Breymann, W. R. baron Van Hoëvell en jhr. J. G. De Serière; tot hulp- onderwijzeres aan de openbare lagere school te Magelang, mej. A. M. HoogeDstraatentot onderw. 3de kl. aan de op. 2de lag. school te PadaDg, J. W. A. Van Haastert; tot onderw. 3de kl. aan de op. lag. school te Amboina, J. F. Vissertot griflier: bij den rapat tc Solok, P. J. De Serière; bij den rapat te Poeloe Tello, J. B. Tuts. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behond van recht op pensioen, de referend. bij het dep. van just. C. Van den Muysenbergh en de gew. opz. 3de kl. bij het boschw. B. N. Meelhuysen; eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioeD, de res. van Menado A. H. Swaving. Ge plaatst: ln de resid. Banjoemaas, de controleur 1ste kl. G. A. C. O. Kraft; in de resid. Soerabaia, de ambt. voor den burgerl. dienst L. A. Blanckenhagenin het gouv. Celebes en onderh. de adspirant-contr. K. H. F. Roos; als hoofdonderw. aao de o. 1. school te Fort de Koek, P. A. Burger; als 1ste hulponderw. aan de o. 1. school te Poerworedjo, H. P. F. Withkamp. Departement van Oorlog. Geplaatst: Als adj. archivariut bij de 11de afd., J. R. Jans; bij het 6de bat., de majoor W. A. Coblijn; bij het 13de bat., de 2de luit. J. Lnyt en E. P. J. Geluk; bij het hosp. te Soerabaia de oflic. van gezondh. 2de kl. C. J. L. Diiubler; bij het 9de bat. de kapt. der inf. H. Wie- ringa; bij het 15de bat. de 1ste luit. L. K. Van Gorkum en de 2de luit. A. W. Broes van Dort; bij het 16de bat. de lste luit. H. F. F. Lutje en de 2de luit. A. P. G. Reigersberg; bij het 17de bat. de 2de luit. W. K. M. Beugel en P. Haupt; bij het snbs.-kader te Padang de lste luit. J. F. J. Uelraan; bij de 5de comp. te Salatiga, de lste luit. H. W. J. Royen; bij de 14de comp. te Padaeg, de kapt. C. A. W hit ton. Departement van Marine. Vergunning verleend: Om naar Nederland terug te keeren, wegens langdurig verblijf in O.-1., aan den kapt. t/z. J. A. Van de Velde, den oflic. van gez. 2de kl. A. E. Van Nugteren en den offic. van administr. 2de kl. G. D. Van Werdt; wegens ziekte, aan de oflic. van gez. lste kl. W. Littel en N. C. Slegt en den luit. t/z. 2de kl. J. M. M. Pfeill; voor eigen rekeniog, aan den officier van gezondh. 2de kl. J. Paré. BUITENLAND. Frankrijk. Dinsdag-middag te een uur heeft te Parijs de begrafenisplechtigheid plaats gehad van den laatsten koning van Hannover en wel in de Protestantsche kerk. Een aantal prinsen waren tegenwoordig; men zag er ook de vrouw van Mac-Mahon. Later zal het lijk in stilte naar Hannover worden overgebracht. "Duitsclilancl. Aan het „Fremdenblatt" wordt van geloofwaar dige zijde gemeld, dat, in strijd met de berichten der dagbladen, de Engelsche regeering het vol komen eens is met de Oostenrijksche, om eventueel het herstellen of bewaken van de orde in het westen van het Balkan-schiereiland aan Oostenrijk- Hongarije op te dragen. Wat het bericht aangaat dat Oostenrijk-flongarije en Engeland een blijvende bezetting van Schumla en Varna door de Turken eischteu, is de waarheid deze, dat beide mogend heden voor dat deel vau Bulgarije in het geheel geen recht van bezetting vorderden. Eveneens is het onjuist, dat Oostenrijk-Hongarije op dadelijke ontruiming vau de door de Russen bezette Donau- vestingen zou hebbeu aangedrongen. Aangaande de bezetting van Bulgarije door de Russen blijft Andrassy steeds aandringen op den eisch dat die I j zal ophouden wanneer de vrede definitief gesloten is. H De zitting van het congres werd gisteren Ij te twee uren geopend; de beraadslagingen overH de Bulgaarsche quaestie werden daarin voortgezet B Zij duurde tot kwart voor vijven. De „Nordd. Allg. Zeitung" schrijft: BehalveI de Bulgaarsche quaestie kan die van Bessarabia II tot veelomvattende beraadslagingen leiden. Bu'ln

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2