A. 5626. Donderdag A0. 1878. 20 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLA PBIJS DEZEB COUBANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per postr 1.4ft Afzonderlijke Nommers0.05. PBIJS DEB ADVERTENTIES: Van 1—6 regels1.06. Iedere regel meera 0.17-J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 1» Juni. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 21 Juni a. s., des avonds te 10 uren. De collecte, dezer dagen langs de huizen der ingezeleneu alhier gehouden ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft ƒ302.615 opgebracht. Het invitatie-concert op „Zomerzorg", den inteekenaren met hunne dames aangeboden bij gelegenheid van het veertigjarig bestaan der zomer- concerten, werd gisteren begunstigd door een liefe lijken avond, zoodat van de uitnoodiging een zoo mogelijk nog talrijker gebruik dan gewoonlijk werd gemaakt en de tuin tot zelfs aan het einde ook door de Leidsche fine fleur bezet was. Toen de heer Völlmar, ter wiens eere, met het oog op het onlangs door hem gevierde feest, de muziektempel met nationale en oranjewimpels was getooid, het orkest betrad, werd hij door de leden der kapel met fanfares ontvangen en door het publiek met toe juichingen verwelkomd. Dat hij op deze bewijzen van waardeering rechtmatige aanspraak mocht ma ken, daarvoor werd door de uitvoering van het programma opnieuw een ondubbelzinnig getuige nis geleverd. Bij het vallen van den avond werd weder eene schitterende verlichting ontstoken, terwijl na afloop van het programma onder het spelen van de beide volksliederen en het „Io vivat" een beugaalsche verlichting langs den vijver een fantastisch schouwspel door den tuin met zijne hooge hoornen en ruime wandelpaden aanbood. De prijzen aan de winners in den algemeenen schietwedstrijd, door de vereeniging „Oranje- Nassau" te 's-Hage uitgeschreven, zullen morgen te 12 uren in het gebouw Diligentia worden uit gereikt door den voorzitter van het centraal comité van het Ned. weerbaarheidsbond. Gedurende dit feestuur zal de kon. kapel van het regiment gre nadiers en jagers zich doen hooren. Bij gelegenheid van het Zendingsfeest, dat Woensdag 3 Juli op het Huis te Bennebroek, nabij het station Vogelenzang, zal gehouden wor den, zullen verscheidene extra-treinen rijden. Als sprekers zullen optreden de heerenN. II. De Graaf, predikant te Amsterdam, openingsredeW. H. J. Baart de la Faille, predikant te Leiden; A. Brummelkamp, predikant te Alkmaar; dr. Cassel, professor te BerlijnE. E. Gewin Bzn predikant te Abcoude; mr. P. Lijndrajer, van Arnhem; T. M. Looman, van Amsterdam; P. C. Van Ooster zee, predikant te Heino; H. Pierson, directeur der gestichten te Hemmen; M. Sjoers, predikant te Dordrecht; dr. J. J. P. Valeton, theol. pro fessor te Utrecht; A. Vocrhoeve, predikant te Dedemsvaart; jhr. Van Weede van Dijkveld, van Utrecht; J. P. G. Westhoff, predikant te Amster dam; dr. A. C. J. Van Maasdijk Hz., predikant te Haarlem, eerste afscheidredeII. V. Hogerzeil, predikant te Amsterdam, slotrede. Eene eenvoudige en toch indrukwekkende plechtigheid werd gistermorgen op de begraaf plaats te 's-Hertogenbosch voltrokken. Een van de weinig overgebleven oud-strijders uit den slag van Waterloo, Hendrik Antonie Snijders genaamd, werd naar zijne laatste rustplaats gebracht, juist op den dag, waarop het 63 jaren geleden was, dat ook hij voor de vrijheid van Europa en van Nederland, zijn leven op den beroemden Viersprong veil had. Aan de begrafenis werd deelgenomen door de nog overgebleven medeleden van de vereeniging „Het zilveren Kruis" en de stafrnu- ziek van het 5de regiment infanterie. De heeren J. Kuiper, van Den Helder, en C. J. P. Verhoeff, van Berkenwoude, hebben te Amsterdam met goed gevolg het litterarisch mathe matisch examen afgelegd. Aan de bezwaren betreffende het afgeven van bagage aan het station Beurs te Rotterdam is te gemoet gekomen. Sinds Zaterdag kan de bagage vervoerd in rechtstreeksch verkeer met stations van deu Noord-Brabantsch Duitschen spoorweg, zoomede met stations van Belgische, Duitsche en Fransche spoorwegen, die met het station Rotterdam (Delftsche Poort) in recht streeksch verkeer staan, ook naar het station Rotterdam (Beurs) worden ingeschreven, kunnende de reizigers dus ook aldaar hunne bagage in ont vangst nemen. Door de liedertafel „Amstels Mannenkoor" is tegen 13 Juli een zangwedstrijd uitgeschreven, waarop als verplicht koornommer door de mede dingende liedertafels, welke uit handwerkslieden moeten zijn samengesteld, ten gehoore zal worden gebracht het onlangs verschenen nommer van den lieer Richard Hol, woorden van den heer M. A. Caspers„De Geuzen." Onlangs deed men in de dagbladpers de tijding voorgevoelen van een nieuw huwelijk in ous vorstenhuis. Zijn wij wel onderricht, zegt de Amst. Ct., dan was dit geen ondoordacht, los gerucht, maar worden er werkelijk stappen gedaan, die tot het gewenschte doel kunnen leiden, en het Nederlandsche hof den glans en luister geven, die vorst en volk beiden verheffen, en hun tot geluk en zegen kunnen strekken. De „East Anglian Daily Times", van 13 dezer, bevat een uitvoerige levensbeschrijving van onzen Koning. Aan het slot wordt gezegd, dat Z. M. Donderdag-morgen geheel onverwachts te Parijs zou zijn overleden, werwaarts de Koning zich had begeven om de tentoonstelling te bezoe ken. Blijkbaar las de redactie in het telegram, dat den dood van koning George berichtte, Holland in plaats van Hannover. Onder een opschrift met groote letters„Dood van den Koning van Holland", plaatste zij toen zijne biograpbie. In de week eindigende 15 Juni, werden in Zuid-Holland, ten noorden van Maas en Lek, tien runderen door longziekte aangetast die van regeeringswege werden onteigend en afgemaakt; bovendien werden twee en dertig aan die ziekte lijdende door en vanwege de eigenaars geslacht, terwijl te Aarlanderveen op last van den minister van binnenlandsche zaken zeventien runderen als verdacht werden afgemaakt. Volgens beschikking van den minister van oorlog zijn o. a. voor het in September a. s. te houden examen voor 2den luitenant-kwartiermeester opengesteld 2 plaatsen voor hier te lande en geene enkele voor Indië. Het gerechtshof te's-Gravenhage hield heden eene openbare algemcene vergadering tot installatie van den nieuwbenoemden raadsheer mr. Van Lilaar. Door den procureur-generaal Van den Bergh en den president Francois werden aanspraken gehouden, waarin treffend herdacht werd het ovei- lijden van den raadsheer Loke, en door laatstge- melden ook dat van den deken der orde van advocaten, mr. A. De Pinto. De heer Van Lilaar werd gelukgewenscht. Hedenmiddag werd in de Maliebaan te 's-Hage over het garnizoen der residentie en een gedeelte van het 4de regiment infanterie uit Leiden en Delft, onder commando van den kolonel Van Bel, de groote wapenschouwing gehouden ter eere van den gewezen president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, generaal Grant. Te 12 uren reed de generaal, vergezeld door den Amerik. gezant en den hem toegevoegden adjudant, luit.-kol. Krom hout, in een open rijtuig het Malieveld binneu, terwijl in een tweede rijtuig zijne echtgenoot en de dochter van den gezant gezeten waren. De troepen bewezen de gebruikelijke eer. Na de in spectie door den gen.-majoor Van Tol voerden de verschillende wapens eenige bewegingen uit, die door den vreemden generaal, vooral die der ar tillerie, met belangstelling werden nagegaan. Ge durende het défilé dat ten slotte plaats had, richtte generaal Grant zich in het rijtuig op en ontblootte het hoofd. Tweede Kamer. Het debat over het on derwijs is heden voortgezet. De heeren Teding van Berkhout en De Jonge bestreden het ontwerp, daar de grondslag van het christendom bij het onderwijs ontbreekt. De heeren Reekers, Brouwers en Barge keurden evenzeer het ontwerp af, als nadeelig voor het onderwijs in het algemeen en vooral voor het bijzonder onderwijs, terwijl daar door de strijd niet zal ophouden. De heer Bastert heeft voorwaardelijk het ontwerp verdedigd, dat veel overeenkomst heeft met dat van den heer Heemskerk en zeker eene verbetering is waar het opneemt de erkenning van staatswege van de behoefte aan godsdienstonderwijs. Hij maakte zijne stem afhankelijk van het antwoord op verschillende vra gen, onder meer of de strekking van het ont werp der regeeriiig was om later het onderwijs geheel op centraal gezag over te brengen. Morgen voortzetting. Gemengd Nieuws. Gistermiddag is een vijfjarig jon getje al spelende in de Heerengracht gevallen. Een metselaar, genaamd P. K., werkzaam aan de in aanbouw zijnde Chr. Ger. kerk aldaar, begaf zich onmiddellijk gekleed te water en mocht er iu slagen het kind te redden. Hedenmiddag te halfeen is een vierjarig jongetje, woonachtig in de Sliksteeg, op het Kort Rapenburg door een passeerend rijtuig aangereden, toen het, kersen pitten oprapende, er voor wilde wijken. Dr. IIus heeft spoedig geneeskundige hulp verleend. Hedenmorgen te kwart over achten heeft zekere C., een bekende dronkaard, op de Haarlemmer straat van den koekbakkerswinkel van de weduwe Timp eene glasruit ingeslagen en is vervolgens door de politie in bewaring gesteld. Eergis- steravond had eene dame alhier het ongeluk een couvert met 500 aau geldswaardige papieren te verliezen. Het werd gevonden door den melkboer G. Vromesteyn, wonende op het Galgewater, die onmiddellijk daarvan aan de politie kennis gaf, zoodat aan de eigenares het verlorene werd terug gegeven. De vinder ontving eene goede belooning. Dit bewijs van groote eerlijkheid verdient alles zins vermeldiug. Zaterdag is te Katwijk de geheele vloot aangekomen. De noordvisschers besomden 35 a 115 in 8 tot 10 dagen, de binnenlek kers f 50 a 110 in 6 dagen. De visebprijzen waren nog zeer hoog. 20 schuiten zijn met de kantvaart geëindigd om zich voor de haringvis- scherij gereed te maken. Het Handelsblad deelt mede, dat binnenkort eene Amsterdamsche melkinrichting tot stand zal komeD, welke zich ten doel stelt I onvervalschte melk te leveren. Het gebouw, voor 1

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1