allen, onder commando van den president der Vereeniging „Het Metalen Krais" 1ste sectie, den beer jhr. Rammelman Elsevier, voor de laatste maal voor het vaandel hadden gedefileerd, terwijl de muziek op de binnenplaats een marsch speelde, was de plechtigheid afgeloopen, die op allen blijkbaar een diepen indruk maakte. Alvorens het gebouw evenwel te verlaten, werd eerst nog een wandeling door de verschillende zalen gemaakt en werden met de grootste belang stelling onderscheidene schilderijen en voorwerpen, die voor Leiden van zooveel beteekenis zijn, in oogenschouw genomen. Aan het concours, tegen heden in Katwijks duinen door de studenten-scherpschuttersvereeui- ging „Pro Patria" bij gelegenheid van haar tien jarig bestaan uitgeschreven, wordt behalve doorleden van de burger-scherpschuttersvereeniging hier ter stede en elders, o. a. ook deelgenomen door tien leden van het Utrechtsche studentencorps, die gisteravond door hunne Leidsche broeders aan het station plechtig werden ontvangen en vervol gens met muziek en fakkellicht in optocht naar de Sociëteit „Minerva" geleid. Hedenmorgen om streeks halftien zijn de schutters met een der booten van de „Volharding", rijk met groen en vlaggen versierd, naar Katwijk vertrokken. Een talrijke menigte was daarbij in den omtrek van het Galgewater tegenwoordig. De muziek van het vierde reg. inf. maakte eveneens den tocht mede. Per trein van 9 u. 59 m. vertrekken morgen ochtend van hier naar Den Haag ongeveer 170 manschappen der infanterie, onder commando van majoor Mulert tot de Leemkule, ten einde aan de groote militaire revue ter eere van den ex- president der Vereenigde Staten deel te nemen. Door de artillerie zal echter niet van de spoor- gelegenheid gebruik worden gemaakt. In de aanstaande zomervergadering der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland zullen een aantal ouderwerpen behandeld worden. De provinciale rekening over 1876, zooals die ter vaststelling wordt aangeboden, bedraagt aan ontvangen inkom sten f 286,803.65, - aan gemandateerde uitgaven f 246,559.61'/2, zoodat het dienstjaar een voor- deelig slot oplevert van f 402.44.03'/2. De be grooting van kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1879 is ge raamd op f 76,547. Volgens het begrootingsontwerp der enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor het volgende dienstjaar wordt ter bestrijding der uitgaven voor gemeld jaar, evenals de inkom sten geraamd op een bedrag van f 245,073,12, gevorderd de heffing van 7 opcenten op de hoofd som der grondbelasting (gebouwde en ongebouwde eigendommen) en van 4 opcenten op die der per- soneele belasting. Voor deze heffingen behoort de vereischte machtiging te worden aangevraagd. De posttegemoetkoming aan gemeeuteu in de kosten tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs, wordt in vergelijking met 1878 tot een vermin derd bedrag van f 50,000 voorgedragen, in af wachting van de beslissing omtrent het bij de wetgevende macht aanhangig ontwerp van wet op het lager onderwijs. Behalve deze begrootingen hebben Gedeputeerde Staten aan de vergadering o. a. toegezonden voor stellen om ongunstige adviezen aan den Koning uit te brengen op de aanvragen der gemeenten Koudekerk, Goudriaan en Herkingen om subsidie in de gewone kosten van het lager onderwijs. Behalve een aantal ontwerpen tot intrekking, wij ziging of vaststelling van polderreglementen is nog voor deze zomervergadering o. a. aanhangig ge maakt een adres van ingezetenen der gemeenten Woerd*».?» Rietveld en Barwoutswaarder, verzoe kende de verbetering van den Ouden Rijn van de brug te Zw',tnmer<^ani tot de gemeente Woer den, hoofdzakelijk door het vergrooten der sluis te Bodegraven en' het verwijden der bruggen te Zwamirw-J— - en Nicuwerbrug. Bodegravt. f De commi.™ voor examens te Utrecht heeft gisteren he getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan aen üeer B. W. Schultetus Aeneae, doctorandus. Aan de rijks-universiteit te Groningen is tot. doctor in de letteren bevorderd de heer J. A. H. G. Jansen, van Zwolle. Door de staatscommissie te Groningen is het diploma van goed afgelegd tweede natuurkundig examen uitgereikt aan den heer H. J. Thorbecke. Het litterarisch mathematisch examen te Amsterdam is met goed gevolg afgelegd door de heerenW. Postma, van NijmegenO. A. Peter, G. J. De Vogel, A. H. M. Dieperink, Th. Stork en II. L. Coopman, van Amsterdam; A. Meerburg, van Zoetermeer, J. L. Kappeyne van de Coppello, Ph. Van Rees en J. De Haan, van YGravenhage; A. N. Vechtman en II. Van Alpheu, van Leiden. Het schriftelijk examen voor de kweekeliugen der Indische pharmacie, dat 11 Juni een aanvang nam, is afgeloopendaarua heeft Vrijdag een mondeling examen plaats gehad door de wis- en natuurkundige faculteit voor de twee pharmaceuten J. üouwes en H. Duursma, die huu eindexamen aflegden. Beiden werden geschikt en bekwaam geoordeeld, om te worden voorgedragen ter be noeming tot militair apotheker in Ned.-Indië. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende deu 9den Juni, te halftien des morgens, zitting houden te Amsterdam, in een der lokalen van het Oudemannenhuis aldaar. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 2 Juli schriftelijk en vrachtvrij aan den voorzitter der commissie kennis geven, met overlegging van geboorte-akte en opgave der te genwoordige woonplaats. Bij die kennisgeving moet tevens vermeld worden of de candidaat al dan niet bewijzen wenscht te leveren van zijne kennis omtrent het stoomwerktuig. Door eenige voorname bloemenliefhebbers ia Nederland is het plan gevormd een Fioralia- bond op te richten met afdeelingen in den uit- gebreidsten zin, ter bevordering niet alleen van de bloemencultuur, maar vooral tot aankweeking van het schoonheidsgevoel onder de mindere klassen. Men wil weten dat Z. M. de Koning medewerking beloofd heeft. Gisteren (geboortedag van wijlen H. M. de Koningin) werd door prins Alexander een bezoek gebracht aan den koninklijken grafkelder te Delft. Gisteren is in Den Haag op het terrein, gelegen aan de Laan van Meerdervoort bij de zoo genaamde Klaverenweide, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, door de directrice, mevr. S. K. De Bronovo, de eerste steen gelegd van het gebouw bestemd voor de diaconessen-inrichting. Alvorens daartoe werd overgegaan, herdacht dr. Gunning in een korte rede de geschiedenis der inrichting, en daarbij in de eerste plaats hetgeen door wijlen II. M. de Koningin daarvoor was gedaan, die van den aanvang af van haar onver flauwde belangstelling had blijk gegeven. In het nieuwe gebouw wordt een zaal bestemd voor het verplegen van kinderen en zal naar haar worden genoemd. De minister van waterstaat zal Donderdag, die van marine Vrijdag en die van biuneul. zaken Zaterdag geen audiëntie verleenen. Het Staatsblad n'. 85 behelst de wet van 4 Juni 1878, tot vaststelling van nadere wette lijke bepalingen betreffende den ijk en het gebruik van weegwerktuigeuhet Staatsblad n°. 89 de wet van 5 Juni 1878, tot aanvulling van artikel 1240 van het Burgerlijk Wetboekhet Staatsblad i n°. 90 de wet van 5 Juni 1878, tot vernieuwing der bestaande hypothecaire inschrijvingen. Het stoomschip „P. Caland", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde bij Scilly's den 16den dezer des namiddags. Tweede Kamer. Het debat over het lager onderwijs is heden voortgezet. De heeren Bichon, Saaymans Vader en Teding van Berkhout hebben hel antirevolutionair standpunt verdedigd en uit eengezet dat zij vrijheid van onderwijs wenschen, gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar dit ontwerp bevredigde allerminst. De heer Van Nispen wederlegde het antwoord van den minister tegeu zijne nota en verdedigde het subsidiestelsel. Door het ontwerp werd geen grief weggenomen, maar werden nieuwe bezwaren in 't leven geroepen. De heer Van Baar deelde die zienswijze. Morgen voortzetting. Na afgelegd examen zijn benoemd tot ad- spirant-laudmeter bij het kadaster de heeren M. De Vos, te Zierikzee; J. G. A. Boon, te Leiden; W. Holthuizen, te Dordrecht; A. J. Welling, te Amersfoort; F. A. Bonte, te Utrecht; S. J. Posthuma, te Harlingen; E. Tobi, te De venter; J. Groeneveld, te GroningenL. Rocquette Muntinghe, te Groningen; E. R. De Vries, te Usquert (Groningen) ;W. J. Verhoeven, te's-Graven- hageJ. M. H. Pollen, te RoermondV. A. Prins, te Arnhem J. G. Ten Bokkel, te Gaastereu bij Bor- culo; D. Balfoort, te Utrecht; H. Van Gorkum, te Zwolle; P. Wagemaker, te Rotterdam; F. J. Hondius, te Wageningen; J. M. De Waard, te Dordrecht; W. J. De Haan, te Breda; D. E. Heurard, te Maastricht. De luit. ter zee 2de kl. J. A. Kloek, te Wil lemsoord, wordt met 20 dezer op nonact. gesteld. Z. M. heeft aan den kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers, minister van marine, verlof ver leend tot het aannemen der versierselen van ridder lste kl. der orde van St.-Stanislaus en comman deur 1ste kl. der orde van St.-Olaf, en aan den luit. ter zee lste kl. W. baron Van Hogendorp, adj. van Z. K. II. prins Hendrik, tot het aanne men en dragen der versierselen van het officiers kruis der Leopolds-orde en het ridderkruis lste kl. met eikenloof van den Zahringer Leeuw; be krachtigd het aan E. Adema, burgemeester van Harmeien en Veldhuizen, op zijn verzoek verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeenten; be noemd tot plaatsvervangend lid van den genees kundigen raad voor Zeeland, dr. J. J. Couvée, leeraar in de scheikunde aan 's rijks hoogere bur gerschool te Middelburg; tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats Heemse, gemeente Ambt-Hardenberg, G. De Me.yier, can- didaat-notaris te Rotterdam; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Rotterdam, mr. D. R. B. baron Van Lijnden, thans substi tuut-griffier bij de arrond.-rechtbank te Dordrecht; ingetrokken het met 1 Juli e. k. aan de adjunct commiezen bij het departement van binnenlandsche zaken P. L. De Jough van Arkel en H. Wolff verleend eervol ontslag. Gemengd Nieuv/s. Door „overmacht van buiten" is in Den Haag een groote spiegelruit, gebroken: er kwam een jongen doorheen vliegen Dit geschiedde van zijn kant evenwel niet vrijwillig. II ij had een baldadige streek in den zin gehad en was op zulk een geduchteu slrg getracteerd, dat hij door de ruit in den winkel werd geworpen. Hem moest heelkundige hulp verleend worden. Wanneer, zegt de Arnh. Crt., de sterkte van de spiegelruit in rechte verhouding staat tot de hevigheid van den slag, dan is zulk een eigenmachtige kastijdiug nog geheel iets anders dan een vermaning met de plak, waarover eertijds zoo luide wraak is geschreid. UitLeeuwarden wordtgemeld: Sedert eenige dagen wordt door een veehouder in de nabijheid dezer stad aan de ingezetenen voor de gezondheid onschadelijke en deugdelijke melk ge leverd door medew rking van de heeren M. Ver- denius, plaatsvervangend districts-, tevens gemeen te-veearts en dr. W. K J. Schoor, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhier. Eerstgenoemde houdt wekelijks controle over den gezondheids toestand der runderen, van welke de melk afkom stig is; laatstgemelde doet dit dagelijks tweemaal over de scheikundige samenstelling der melk. Van hunne bevindingen wordt maandelijks in het ste delijk advertentieblad verslag gedaan. De prijs van deze melk is 9 cent per liter, zijnde 1 cent meer dan de gewone prijs. Te Eibergen is door de regens van de laatste dagen het Berkelwater zoodanig gewas sen, dat alle oeverlanden overstroomd zijn. Het is nu reeds de derde zomervloed en de lage weilanden staan sedert vijf weken voortdurend ouder water. Een exemplaar van den Maintzer bijbel, door Guttenberg in 1445 gedrukt, het oudste gedrukte boek is te Parijs verkocht voor 24,000. Één blad ontbreekt, en sommige zijn defect; deze zijn door Pilinski in fac-simile hersteld. Op de beroemde veiling van Perkins in 1873 bracht een exemplaar van hetzelfde boek de verbazende som op van f 40,800. Te Chateauvillain, in Frankrijk, heeft zich een oud afgedankt soldaat van het leven beroofd door op den spoorweg midden lusschen de rails te gaan staan en zich door een aanko menden trein te iaten overrijden. Hij had het gelaat naar de locomotief gekeerd. Aan zijn hoed bezijden den weg vond men een stuk papier

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2