boogleeraar te Amsterdamingetrokken de benoe mingen van A. J. Rijk, en P. J. Haaxman tot plaatsvervangende leden der commissie, belast met het afnemen der examens van apotheker en van de practische examens van hulp-apotheker, en als zoodanig benoemd dr. P. Ankersmit en P. Kruysse. Een feit is er op te teekenen, schrijft een particulier correspondent over de Nederlandsche inzendingen van den boekhandel op de Parijsche ten toonstelling, dat hoogst belangrijk is. In de laatste jaren namelijk zijn sommige Fransche uitgevers met groot geldelijk succes teruggegaan tot het gebruik der oude Elzevier-lefters en tot het ge bruik van het Hollandsch papier. Jaren lang had men in Frankrijk zich gehouden aan de letterty pen van Didot, welke firma, zooals bekend, ander halve eeuw oud is, en wier tegenwoordige chef lid van het Instituut is. Het groote succes, dat de uitgaven met de oude lettertypen hebben ge had, is eene welverdiende hulde aan de Holland- sche nijverheid van voorheen. Houden onze tegen woordige drukkerijen dien nationalen roem op? De uit Nederland naar Parijs gezonden boeken veroorloven niet hierover te oordeelen, omdat on derscheidene onzer groote drukkers ontbreken, te beginnen met Enschedé Zoon uit Haarlem, niettegenstaande deze meer dan honderd jaar gele den de typen kochten, die de Elzeviers gebruikt hadden. Gelukkig viuden wij hier de inzending van Brill te Leiden, wiens huis bestaat sedert 1683, en die overal buitenslands bekend is om zijn verzameling Oostersche typen en om het druk ken der Japansche en Chineesche karakters. Sijt- hoff, mede uit Leiden, zond een verzameling in zijner uitgaven, die te algemeen gelezen zijn, om er meer over te behoeven mede te deelen. De boeken, die uit Java werden overgezonden, zijn daarom belangrijk, omdat zij gezet en gedrukt werden door inlandsche en Chineesche werklieden onder Europeesch toezicht. Een uitgever, Ogilvie Co., heeft een Maleische vertaling gedrukt van een Chineesch verhaal, met houtsneden versierd, dat echter bij den inlander geen grooten aftrek schijnt gevonden te hebben. Gremeng-d Nieuws. Gistermiddag omstreeks drie urenis in den Zuidsingel een beschonken persoon, die niet wilde liebbeu dat zijne vrouw water zou scheppen en het daarom zelf ging doen, met de emmers te water geraakt. Hij werd door drie personen, die weldra op liet hulpgeroep toeschoten, gered. Een zoon uit een deftige familie te Rotterdam is voor vijf jaren het bezoek van de diergaarde ontzegd, en zijn vader moet f 25 betaien, omdat de jongeling een aap een oog uitgestoken heeft. Te Amerongen had verleden week bij gelegenheid van het grasmaaien een 12-jarige knaap het ongeluk in de zeis te loopeu, en wel met het gevolg, dat hij een paar uur daarna aan de bekomen wonden overleed. Zekere G. V. d. W., oud 70 jaren, in dienst bij R. V., landbouwer te Weert, kwam Woensdag met zijn baas naar Budel om eene koe te koopen. Onderweg had eerstgenoemde zijn baas herhaaldelijk gevraagd om het geld te dragen, wat hem geweigerd werd, omdat bet papieren geld was, dat V. niet hinderde. Terwijl zij voortgingen, gaf de knecht een broodje met goed vet er op gesmeerd aan den landbouwer. Nauwelijks had deze eenige beten gedaan, of hij gevoelde zich onpasselijk en moest in het eerste huis, waar hij aankwam, bij zekeren S. terstond te bed gelegd worden, terwijl de geneesheer beval de laatste H. Sacramenten den lijder te laten toedienen. Den volgendeu dag keerde W. naar Weert terug en werd vervolgens ver vangen door den zoon van R. V., die op zijns vaders verzoek de portefeuille uit den zak moest némen. Bij onderzoek bleek, dat het geld er uit verdwenen was; onmiddellijk werd G. V. d. W. verdacht, die, hoewel hij eerst halsstarrig alles ont kende, later door de mand viel, toen de politie de bankbriefjes vond in den tuin, waar V. d. W. aan het spitten was. Hij is gearresteerd en gevan kelijk naar Roermond overgebracht. Vrij dag-nacht is de offerbus in de R.-K. kerk aan de Liede te Haarlemmerliede en Spaarnwoude bestolen. De dief heeft, tevens een tinnen schenkkan ontvreemd, dien hij vermoedelijk voor een zilveren had aangezien. In het Zwitsersche kanton Zurich heeft dezer dagen een zangersfeest plaats gehad, dat voor zeer velen treurige gevolgen heeft opge leverd. Ruim honderd feestgeuooten namelijk zijn deels op de terugreis, deels kort na hunne samen komst ziek geworden. Er zijn er zelfs reeds eenigen overleden, terwijl er nog velen gevaarlijk ziek lig gen. Naar de verklaring der geneeskundigen is de ziekte veroorzaakt door het gebruik van worst en gebraden vleesch, dat bij het feestmaal werd rondgediend. De gasten die van deze schotels niets hebben genuttigd zijn gezond gebleven. Een sterrenkundige te Algiers, Bu- lard, noemt in een schrijven aan de „Akhbar" de ontdekking van een nieuwen krater op de maan door Herman J. Klein een „canard." Het Portugeesche barkschip „Laura", met 300 emigranten van Ceara, is 27 Mei bij Para verongelukt, waarbij 170 der opvarenden verdronken zijn. Als staaltjes van den ijver, waar mede de verkiezingsstrijd te Antwerpen gevoerd is, deelt de „Iudépendance" mede, dat een wol handelaar opzettelijk uit Buenos-Ayres, een scheeps kapitein uit Nieuw-York is overgekomen om te stemmen. Verscheidene personen hebben hun trouwdag uitgesteld. Ook zijn van de 12,510 kiezers 11,495 opgekomen. KOLONIËN. BATAVIA, 6 Mei. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den pres. van de wees- en boedelk. te Padang, L. J. Andrée Wiltens; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den ads.-res. ter besch. van den gouv. van Atjeh en onderh. J. C. d'Engelbronner en aan den ing. 3de kl. bij den waterstaat enz. C. Van Deinse. Benoemd: Tot resident van Banka, C. M. G. A. M. Ecoma Verstege tot hoofdingenieur bij het mijn wezen in Ned.-Indië, G P. A. Renaud; tot ads.-res. voor de pol. te Soerabaia, G. A. S. De Scheemaker; tot onderw. 2de kl. P. A. Burger en H. P. F. Witkamp. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de comm. 3de kl. bij den postdienst J. R. Kimmel. Tijdelijk toege voegd: Aan den hoofdinspecteur voor het landelijk stelsel, de contr. lste kl. voor het binnenl. bestuur op Java en Madura, J. H. W. graaf Van den Bosch. Gepl aa ts t: Als hoofdonderw. aan de openb. 2de lagere school te Padang, R. Metelerkamp; als hoofdonderw. aan de openb. lag. school te Madioen A. Nuvsink. Departement van Oorlog. Verleend: Een jaar verlof «aar Ned weg. 15 j. onafgebr. dienst iu N.-I., aan den luit.-kol. van den gen. staf W. J. Havenga; een tweej. verlof naar Ned., wegens 15 j. onafgebr. dienst in N.-I., aan den kapt. der inf. J. J. Spoelstra; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den uiaj. der inf. P. 31. Ockerse en aan den lsten luit. der inf. T. Van der Zee. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dieust, met behoud van recht op pensioen, dc gewezen gezag hebber van de gewapende boot N°. 51, J. H. Coolen. BUIT li". IX J.e Al. TV 13. Volgens een bericht uit Bonn heeft de Oud Katholieke synode met 75 tegen 22 stemmen een besluit genomen in dien zindat bij het Oud- Katholiek kerkgenootschap voortaan geestelijken zullen kunnen huwen en gehuwde geestelijken met de aan hun geestelijken rang verbonden function kunnen worden belast. In de zaak van den gewezen bisschop van Munster en andere voorname geestelijken, beschul digd van verduistering van gelden of papieren, heeft het hooggerechtshof den eisch afgewezen en de gezamenlijke beschuldigden vrijgesproken. Zaterdag-namiddag heeft de kroonprins de Turksche gedelegeerden voor het congres ontvangen. De Grieksche minister Delyannis is te Berlijn aangekomen. Alle berichten omtrent de wijze van toe lating der kleine mogendheden tot het congres worden geheel voorbarig genoemd. Als mogelijk wordt aangenomen, dat Griekenland, als een iu Europa erkende souvereine Staat, ten dezen eene eenigszius andere positie erlangt dan de overige Staten om op het congres gehoord te worden. Perzië verlangt op het congres te worden toegelaten omdat het Oostersche aangelegenheden behandelen zal, welke Perzië raken. De Perzische ambassadeur zou zich over Berlijn naar Londen begeven. De agitator Hasselman is Zaterdag-avond, wegens een vergrijp tegen de openbare orde, in hechtenis genomen en overgebracht naar het deten tiehuis te Elberfeld. Grootvorst Konstantijn en de tweede zoon van prins Gortschakoff zijn gisteren te Berlijn aangekomen. België. Gisteren had te Antwerpen eene manifestatie op zeer groote schaal plaats, om den uitslag der verkiezingen feestelijk te vieren. Alle steden uit het land hadden om er aan deel te nemen, depu- tatiën gezonden, die met bloemruikers en kransen zijn gekomen. Oostenr.-YioiAg-. IVToixarclxie. Het huis van afgevaardigden heeft met 147 tegen 75 stemmen het ontwerp betreffende de uit voering der Bankwet bij derde lezing goedgekeurd en het voorstel om de commissie voor de belasting hervorming permanent te verklaren verworpen. Telegrammen. RAGUSA, 16 Juni. Tusschen de Turken en Montenegrijnen hadden openbare vijandelijkheden plaats. Deu geheelen dag hebben zij gevochten. KONSTANTINOPEL (via Syra), 15 Juni. Mocht het congres besluiten om aan Epirus, Thes- salië, Bosnië en de Herzegowina autonomie te verleenen, dan hebben de Turksche gevolmachtigden in last ontvangen zich terug te trekken en te ver klaren, dat Turkije eenig en alleen de bepalingen van het verdrag van San-Stefano ten uitvoer zal leggen. PARIJS, 16 Juni. Al de hoofden van den opstand in de Herzegowina zijn, op uitnoodiging van Montenegro, te Cettinje bijeengekomen. De Montenegrijnsche regeering laat groote verster- kingswerken uitvoeren naar den kant van Albanië. BERLIJN, 16 Juni. De tweede zitting van het congres begint morgen te 2 uren. Prins Gort schakoff heeft lichte maagpijn ten gevolge van het gebruik van aardbeziën. Men gelooft toch dat hij de zitting van morgen zal kunnen bijwonen, maar al mocht dit niet het geval zijn, dan nog zou de zitting niet behoeven verschoven te worden, aan gezien de beide andere vertegenwoordigers van Rusland aanwezig ziju. KONSTANTINOPEL, 16 Juni. De Britsche vloot zal aanstaanden Maandag voor het eiland Principo (een van de voornaamste der Prinsen eilanden) ten anker gaan. De minister vau financiën heeft aan al de gou verneurs der provinciën last gegeven om in de nieuwe overeenkomsten betrefiende de tienden te bepalen, dat de betaling moet geschieden in goud. Morgen zal te Stanimak eene conferentie tusschen de Russische generaals en de insurgen- ten plaats hebben, ten einde eene wapenschorsing te sluiten. KONSTANTINOPEL, 16 Juni. Anonieme mededeelingen zijn aan de ambassadeurs gezonden over eene revolutie die tegen den sultan zou be raamd zijn. WEENEN, 17 Juni. De „Montagsrevue" meldt dat de overeenstemming tusschen Weenen en St.-Petersburg is bereikt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDFN. Eerste Huwelijksafkondiging van 16 Juni. J. Koppen wedr. 43 j. en A. Ingenegerjd. 26 j. G. Aalbersberg jm. 20 j. en S. Hclfenstevn jd. 18 j. H. De Water jm. 21 j. en J. C. Kling jd. 20 j. J. Van der Wiel wedr. 31 j. en W. J. Radstake jd. 36 j. B. De Klerjm. 21 j. en J. Verra jd. 21 j. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 15 Juni, ten overstaan van deu notaris mr. J. A. F. CoeberghHet heerenhuis aan. den hoek van de Bocht van Guinea en Pieterskerkstraat, N°. 22, Sectie G, N°. 783, opgehouden op ƒ5510: het huis en erf in de Sanderspoort aan de west zijde van de Geeregracht, N°. 3, Sectie E, N°. 1082, kooper J. Sloos, f 400; een dito aldaar N®. 9, Sectie E, NV 1075, kooper G. F. Boogers, f 410; een dito aldaar N°. 10, Sectie E, N°. 1074, kooper J. Sloos, f 410; een dito aldaar, N#. 12, Sectie E, Nn. 1072, kooper W. B. A. Van Harteveld, f 240; een dito aldaar, N°. 13, Sectie E, N®. 1071, kooper W. B. A. Van Harteveld, f 280.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2