N°. 5624. Dinsdag A0. 1878. 18 iuni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BER1CHTEN. LEIDSCB DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden7.77777 f 1.10. 1.40. Afzonderlijke Nommers.".'.T'.*".'.'.".a 0.05. Franco per post., PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels. Iedere regel meer..vvrrr Grootere letters naar plaalsrnimte. 1.05. 0.17*. FATENTBLADEN. De Bargemee6ter, Hoofd van het Gemeentebestanr van Leiden, doet te weten, dat de ingevnlde patentbladen over het 4de kwar taal, dienst 1877/78, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn van den 18den toten met den 20sten Juni e. k. dagelijks van één tot drie nren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afgekondigd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Jnni 1878. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Jnni 1851 Staatsblad n°. 85), in zijne vergadering van heden bet kohier der plaatselijke directe belasting voor het jaar 1878 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aange slagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag bij verzoekschrift op ongezegeld papier bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging doorplaatsing in de Leid sche Conrant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 17 Juni 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 Juni. Heden is aan de rijks-universiteit alhier bevor derd tot doctor in de gatieeskunde de heer A. Geyl, geb. te Krimpen a. d. Lek, met acad. proef schrift, get.„Bijdrage tot de kenuis der puer- perale infectie". De alphabetische naamlijst van alle personen die aan de loting voor de schutterij alhier moeten deelnemen zal ter inzage van belanghebbenden lig gen ter secretarie dezer gemeente van 18 tot en met 26 Juni (de Zondag uitgezonderd), des voor middags van 9 tot 12 uren. De loting zal plaats hebben in een der lokalen van het raadhuis en wel Vrijdag 28 Juni 's voormiddags te 9 uren. Zij, die na de laatstvoorgaande inschrijving zich binnen deze gemeente metterwoon hebben geves tigd, worden tot eene naloting opgeroepen, mede op dien dag, 's namiddags te 1 uur. Bij de heden ten raadhuize alhier gehou den openbare aanbesteding zijn de volgende per sonen aannemers geworden: 1°. van het schoon maken, invoegen eu herstellen van eenige gemet selde wallen binnen en buiten de stad (in drie perceelen), van het 1ste perceel J. II. De Nie, voor f 938, 2de perceel J. Verhoog, voor f 930; en 3de perceel F. Van Koperen, voor f 790. 2°. van het schoonmaken en invoegen der gemet selde brugwerken enz. binnen de stad en langs de Singels, F. Van Koperen, voor f 780; 3°. van de levering en plaatsing van elf stuks stoot- palen S. Van Leeuwen, voor f 999en 4°. van de levering van een schouwschuit P. C. Maas, voor f 384. Omtrent de verpachting van het buffet in de Stadsgehoor- of concertzaal, waarvan de gunning was aangehouden, is besloten de pacht niet te gunnen, maar tot eene herverpachting over le gaan. De heer J. Van der Linden te Bolsward heeft het beroep naar de Chr. Ger. gemeente alhier (Hooigracht) aangenomen. Uit het verslag van den algemeenen schiet wedstrijd, uitgeschreven door de scherpschutters- vereeniging „Oranje-Nassau" te 's-Hage, blijkt dat door de Leidsche scherpschuttersvereeniging 4 prijzen zijn behaald en wel door de leden J. G. Timmermans, A. Van Thiel, J. E. Vlaanderen Jr. en W. P. Mulié; door de studentenvereniging „Pro Patria" 2 prijzen en wel door de heeren H. Fuchter en Jac. Van Leeuwen. Wanneer men in aanmerking neemt de moeielijkheden die er bestaau tot oefening door de ver verwijderde schietbanen te Katwijk, de weinige deelneming en medewerking, dan mag men aannemen dat de eer van Leiden op dezen wedstrijd op waardige wijze is opgehouden en aanleiding zal geven dat velen zullen toetreden om lid te worden van de Burger- vereeniging, welke dit jaar haar 10-jarig bestaan op luisterrijke wijze hoopt te vieren door het hou den van een concours enz. TegeD a. s. Donderdag zijn de officieren, weer baarheidsleden en leden der schutterijcorpsen, die in den schietwedstrijd van de vereeniging „Oranje- Nassau" prijzen verwierven, uitgenoodigd tot het in ontvangst nemen dier voorwerpen in het gebouw Diligentia 's namiddags te 3 uren. Na afloop dezer feestelijkheid zal er een vriendschappelijk diner in het badhuis te Scheveningen plaats hebben. De veertigste gewestelijke vergadering van het N. O. G. in Zuid-Holland is gehouden in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van den heer G. J. Pontier, die haar met een toespraak opende, en het betreurde dat de opkomst betrekkelijk ge ring kon genoemd worden, dewijl slechts zeven afdeelingen van de twintig vertegenwoordigd waren. Den inspecteur van het lager onderwijs, dr. Van Aken, riep de voorzitter het welkom toe. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering werd be noemd de heer Pontier, tot plaatsvervanger de Labberton. Van de afd. Leiden was de uitnoodi- ging ontvangen de hoofdvergadering aldaar te houden op den eersten Zaterdag in September, tegelijk met een dan te houden districtsvergade ring. Bij acclamatie werd besloten van dit aanbod gebruik te maken. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, 13.50, f 2.80 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en f 1.35. Op de te Botterdam gehouden tentoonstel ling voor ambachtslieden van Noord- en Zuid- Holland zijn aan C. A. De Jong te Wassenaar twee eerste prijzen toegekend voor schilderwerk. De voormalige president der Vereenigde Staten, generaal Grant, is Zaterdag-avond le zeven uren met zijne gade in de residentie aangekomen. Hij werd aan het station ontvangen door den gezant der Vereenigde Staten hier te lande en den legatieraad Van Bylandt en door eene talrijke schare nieuwsgierigen begroet. De Amerikaansche ex-president zal morgen met zijne gade den middag doorbrengen bij Prins Frederik op het „Huis de Pauw", die hem alsdan een collation zal aanbieden. Woensdag te 12 uren zal de groote wapenschouwing in de Maliebaan te 's-Hage worden gehouden, en wel van de gar nizoenen der residentie en van Leiden en Delft. De buitenplaats „Welgelegen", nabij het dorp Bijswijk, door Z. M. den Koning kort gele den aangekocht, zal Maandag 12 Augustus e. k. publiek worden verkocht. Tot leerares in het Fransch aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Goes is benoemd mejonkvrouwe C. F. J. Van Höevell, thans secon dante aan eene inrichting voor u. 1. o. te 's-Gra venhage, en tot directrice derzelfde school mej. C. G. Slothouwer, leerares in het Nederlandsch en de geschiedenis aan dezelfde inrichting. Het litterarisch-mathematisch examen te Am sterdam is met goed gevolg afgelegd door de heeren H. Kouwenaar, van Zutfen; F. P. Scbuitemaker, van Hoorn; K. E. Ziegeler en P. A. Ziegeler, van Haarlem. Blijkens den staat der voorjaars-examens van 1878 in de verschillende provinciën zijn geëxa mineerd: voor hoofdonderwijzer 274, waarvan zijn toegelaten 106; voor hulponderwijzer 428, toegel. 260; voor hulponderwijzeres 231, toegel. 137. Van de hoofdonderwijzers werden niet minder dan 62 pet. afgewezen. De uitslag der examens was het gunstigst in Limburg, waar van de 134 geëxa- mineerden slechts 17 zijn afgewezen. Ongunstig was de uitslag in Noord-Holland, waar o. a. van de 50 aspirant-hoofdonderwijzers slechts 8 slaagden. De burgemeester van Groningen heeft aan den Baad medegedeeld, dat de heer Paul Pierson, te Parijs, zich bereid heeft verklaard om zich aan de universiteit aldaar te vestigen als privaat-docent in de Fransche taal en letterkunde. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapi tein ter zee W. K. Van Gennep, is den 30sten Mei jl. van St.-Domingo naar Nederland vertrok ken en Zr. Ms. instructie-brik „Zeehond", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. D. Guyot, den 14den dezer te Wilhelmshaven aan gekomen. Laatstgenoemde bodem zou den 19den dezer naar Christiania vertrekken. De minister van marine is van zijne reis tot inspectie van het loodswezen in de noorder districten te 's-Hage teruggekeerd. Tweede Kamer. In de zitting van heden werd de heer Van Bees beëedigd en toegelaten en het debat over het lager onderwijs aangevan gen, dat eenigen tijd werd bijgewoond door den ex-president Grant en den Amerikaanschen gezant. De heer Wintgeus, een voorstander van leerplicht, had overwegend bezwaar tegen de enorme kosten van dit ontwerp voor den staat en de gemeenten en wilde het godsdienstig karakter op de school be vorderd hebben in overleg met gemeentebesturen en kerkelijke en plaatselijke autoriteiten. De heer Schimmelpenninck van der Oye noemde het ont werp eene partijwet en ontwikkelde de eischen zijner partijvrijheid van het bijzonder onderwijs en mogelijkheid van concurrentie tegenover de openbare school. Morgen voortzetting. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Vlissingen naar Nieuw-York, passeerde Zaterdag Lezard; de „Overijsel", van Botterdam naar Java, arriveerde 14 Juni te Padang; de „Botterdam" is Zaterdag 15 Juni te Nieuw-York aangekomen de „Schiedam" vertrok Zaterdag met de mail en 90 passagiers; de Ceylon", met de Indische mail, is den 13den Juni des avonds van Alexandrië te Brindisi aangekomen; de „Koning der Neder landen", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde heden te Port-Said en zal van daar den 18den Juni 's morgens vertrekken. Z. M. heeft aan J. P. Champrenaud, gebo ren te Lausanne, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergun ning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande; op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming van dr. J. E. Van der Meulen, lector te Utrecht, tot lid der commissie voor het afne men van het eerste natuurkundig examen en van het natuurkundig examen voor hulpapotheker, en benoemd tot leden dier commissie dr. M. Snellen en dr. G. H. Leignes Bakhoven, tot plaatsver vangend lid dr. E. H. Groenmande benoeming van dr. W. Berlin, tot plaatsvervangend Jid van de commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, op zijn verzoek, ingetrokken, en als zoodanig benoemd dr. H. J. Van Ankum; de benoeming van dr. J. C. G. Evers tot plaatsvervangend lid der commissie, belast met het afnemen van de geneeskundige examens en die van tandmeester, op zijn verzoek, ingetrokken en als zoodanig benoemd dr. H. Hertz,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1