Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Zaterdag is op ééne schuit na de ge- heele Katwijksche vloot aangeweest. De noordvis- schers besomden ƒ150 a ƒ165 in 10 dagen, de bin nenlekkers 40 a 90 in 5 dagen. Zes schuiten hebben met de kantvaart geëindigd, om zich voor de haringvisscherij gereed te maken. Gisternacht zijn door de politie te Rotterdam in een logement aangehouden een Franschman en eene Fransche vrouw, tegen welke in Frankrijk een bevel van gevangenneming is uitgevaardigd ter zake van oplichting en valschheid in handelsgeschriften, en wier uitlevering door de Fransche regeering gevraagd is. Zondag-avond is te Amsterdam ophet afgesloten, maar niet bewaakte voormalige Kar- thuizers-kerkbof brand ontstaan in het daar ge borgen materieel van den stadsreinigingsdienst. Twee wagens, één oud en één nieuw model, zijn verbrand, benevens ongeveer 2000 KG. stroo en het dak van de loods waar dat stroo was geborgen. De brandweer bluschte door de werking van drie spuiten het vuur. Ruim twintig wagens werden van het terrein verwijderd. Gister namiddag heeft zich een per soon, na den afloop van een Beursbezoek, in het café „de Beurs" op den Dam te Amsterdam door een pistoolschot van het leven beroofd. Maan dag-nam id dag voer te Dordrecht een achttal scheepssjouweriieden in eene Noordsche vlet van den wal af naar eene stoomboot, die in de Binuenkalkhaven aldaar ligt. Daar de vlet slechts kiein was, bleek de last haar te zeer te drukken, zoodat zij aan de achterzijde water schepte. Twee der sjouwerlieden sprongen toen te water en bijna gelijktijdig kantelde de boot en geraakten ook de overige personen te water. Door schippers in de nabijheid werd onmiddellijk hulp verleend, met het gevolg dat allen werden gered, met uitzondering van Johannes V., gehuwd en vader van twee kinderen, die in de diepte verdween, en eerst geruimen tijd later door middel van een dreg werd opgehaald. Het bleek toen dat hij was overleden. Den lsten Pinksterdag is, naar men meldt, te Ethen, in Noord-Brabant, eene vecht partij van ernstigen aard voorgevallen, waarbij weer de sterke drank eene hoofdrol speelde. Vier lieden, tot den arbeidersstand behoorende, kregen 's avonds een hevigen twist in eene herberg en werden dien tengevolge de deur uitgezet. Daarop begonnen zij op den weg met messen te vechten, waarbij één hunner, een jongmensch van 25 jaren, zoodanige wonden bekwam, dat hij door bloedverlies spoedig overleed. De vermoedelijke dader is reeds meermalen in handen der justitie geweest. Als oorzaak van den twist wordt vermeld zijn herhaaldelijk sarren van den broeder des vermoorden over diens besten dige weigering om sterken drank te gebruiken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in den IJsel te Olst. een met grint geladen vaartuig gezonken. De knecht, het ongeluk bemer kende, wekte zijn meester, die in het vooronder lag te slapen. Toen deze na alle gedane moeite toch in het vooronder bleef, sprong de knecht van het vaartuig en redde zijn leven. De schipper verdronk. Eengeblinddoektkind,datmeteenige andere kinderen te Ottoland blindemannetje speelde, viel in de diepe wetering. De tachtigjarige onder wijzer II. Van Put sprong onmiddellijk te water en had het geluk den drenkeling te redden. Aan den Hoogendijk onder Rotster- haule, gem. Schoterland, heeft men bij eene weduwe, die zelve, evenals hare dochter, afwezig was, de glasruiten stuk geslagen en zich zoo toegang tot de woning verschaft. Daarna heeft men den in boedel beschadigd of vernield, eetbare waren over den grond gestrooid en vertrapt De jonge boomen voor de woning werden van de toppen beroofd. Een kachel werd in de sloot, een kerkboek op den weg en een zilveren meiklepel vertrapt in het bouwland teruggevonden. Men denkt bij dit geval aan een laaghartige wraakoefening. Een bulletin van gisteren luidt, dat de Duitsche keizer eene versterkende nachtrust had gehad en, en na verbonden te zijn, in een leuningstoel was gaan zitten. De meeste wonden waren genezen. De rechterarm was nog gezwollen. Onder Burght, bij Antwerpen, is het lijk van den boschwachter, Frederik Vergouwen, gevonden. De politie constateerde dat hier moord was gepleegd, daar op het lijk diepe wonden aan den hals, met een tnes of dolk toegebracht, werden gevonden. Men vermoedt dat de moord uit wraak is gepleegd, daar het slachtoffer in zijne betrekking vele wilddieven betrapt heeft en deze hem ook reeds dikwijls met den dood bedreigd hebben. 1 Dezer dagen kwam eene Belgische familie, bestaande uit vader, moeder en vijf kin- deren, zich te Duinkerken vestigen. Woensdag jl. vernam de agent van politie der wijk dat des nachts het jongste kind, vijftig dagen oud, plot- I seling overleden was. Hij gaf den commissaris daarvan kennis, die eene lijkschouwing beval, waaruit bleek dat het kind, overdag nog gezond, des nachts gestikt was. De ouders zijn in arrest genomen. Vier vrienden van Nobiling, die een paar dagen geleden te Berlijn zijn gearresteerd, zijn weder op vrije voeten gesteld. Daarentegen is aldaar een bureauchef gearresteerd, die vroeger wegens oplichterij was gevonnist en bij wien men thans brieven heeft gevonden, waarin Nobiling hem ronduit het voornemen tot een aanslag op het leven des keizers had te kennen gegeven. Ook zijne bruid is verhoord en heeft bevestigd, dat hij reeds lang met Nobiling in nauwe relatie heeft gestaan. Aan den jongeling in Kreuznach zou nog de gelegenheid zijn gegeven de gevolgen zijner on- I voorzichtigheid te ontgaan, indien hij zijne woor den wilde herroepen en onmiddellijk vertrekken. Men weet dat hij zijn leedwezen te kennen gaf dat de poging tot sluipmoord op den keizer niet gelukt was. Gelukkig voor hem en zijne betrek- j kingen meldt men, dat de Duitsche regeering het geval niet te ernstig zal opnemen. Uit een telegram van Penang blijkt dat het disciplinair onderzoek, door eene commissie aldaar gehouden naar de omstandigheden der aan- varing tusschen de „Khedive" en de „Voorwaarts", tot uitkomst heeft gehad, dat de officieren van eerstgenoemd stoomschip, die alleen bij dit onder zoek betrokken waren, niet gestraft zijn geworden. De commissie oordeelde namelijk, dat als beide schepen hun koers hadden voortgezet, zij elkander zouden gepasseerd zijn hoewel „very close", op zeer korten afstand. Aan boord van de „Voorwaarts" heeft men klaarblijkelijk gemeend, dat de voorzichtige en door de reglementen aangegeven weg van af houden gevolgd zou worden en daarop de manoeuvre gedaan. Hoe onder dergelijke omstandigheden de officieren van het Engelsche schip kouden vrijge sproken worden, is alsnog niet bekend, daar alle bijzonderheden ontbreken. Zooveel is zeker, dat de „Voorwaarts", die aan bakboord is ingeloopen, kennelijk daardoor bij een tegenkomend schip zich hield aan de reglementaire zijde van het andere vaartuig, en dat aan de officiereu van de „Voor waarts" bezwaarlijk verzuim of achteloosheid zal kunnen verweten worden. Onmiddellijk na het vernemen der eerste bijzonderheden is dan ook door de directie der Stoomvaartmaatschappij „Nederland" eene actie ingesteld tegen de „Khedive" voor de „Admiralty Court" te Londen, en zoodra de manifesten der lading zijn ontvangen, zullen de belanghebbenden worden uitgenoodigd zich bij die actie aan te sluiten. De „Peninsular Oriental Company" harerzijds heeft nu de „Voorwaarts" in rechten aangesproken voor het hof te Singapore, doch pogingen zijn aangewend, en zullen denkelijk met goed gevolg bekroond worden, om ook dat proces naar het Admiraliteitshof te Londen te doen overbrengen. Een trein die des avonds te 10 uren 25 minuten van Barcelona naar Perpignèi ver trok is door roovers aangevallen. Zij hadden den baanwachter bij het station van San Andrès aan een paal vastgebonden, zijn mond met een prop dichtgestopt en daarna een alarmsignaal geheschen. De machinist liet den trein stoppen; aanstonds wierpen zich 50 met dolken en revolvers gewapende mannen op de waggonsde reizigers werden van alles beroofdte 1 uur des nachts keerde de trein naar Barcelona terug. Ook de tweede duiker heeft geen lijk kunnen vinden van de „Grosser Kurfürst". Volgens dezen is het schip door den schok in twee stukken gesneden. Pinkstermaandag is de Par ij sche ten toonstelling door 182,249 personen bezocht. Te Compiègne zijn door het omvallen van een wagen, beladen met vier vaten zwavelzuur en waarop behalve den voerman diens vrouw en driejarig dochtertje waren gezeten, alle drie door de vloeistof als het ware overstroomd. Het kind stierf onder vreeselijke' pijnende toestand der moeder is zeer gevaarlijkmen hoopt den vader in het leven te houden. "Diiitschlarad. Uit allerlei plaatsen verneemt men, dat fabri kanten en werkbazen hunne werklieden ontslaan, indien deze leden van socialistische vereenigingen zijn en hun lidmaatschap niet willen laten varen. Personen, die in het openbaar zich oneerbiedig over den keizer uitlaten of hun leedwezen over het mislukken van Nobilings aanslag uitsprekeu, behoeft de politie niet op te sporen de omstanders brengen hen ongevraagd naar het politiebureel. Velen van hen zijn reeds wegens majesteitsschennis veroordeeld, sommigen zelfs tot vijf jaar gevan genisstraf. De behandeling dezer processen ge schiedt met gesloten deuren, en de woorden, waar voor de beschuldigden veroordeeld worden, zijn volgens de Duitsche bladen te ruw en te gemeen om weergegeven te worden. De bondsraad heeft zich met algemeene stemmen met het voorstel tot ontbinding van den rijksdag vereenigd. Het congres komt morgen bijeen en, naar men vrij stellig van verschilende zijden hoort verzekeren, zal het in betrekkelijk korten tijd met zijn arbeid gereed zijn. Uit Berlijn wordt gemeld, dat prins Hohenlohe, de Duitsche ambassadeur te Parijs, Duitschlands derde gevolmachtigde op het congres zal zijn. De heer Waddington, Fransch minister van buitenlandsche zaken, is reeds te Berlijn aangekomen. De geheimraad Von Radowitz zal als secretaris van het congres worden bijgestaan door graaf Herbert Von Bismarck, den oudsten zoon van den rijks-kanselier, en door den Franschen secre taris van legatie De May, die ook bij de samen stelling van het protocol der conferentie van Konstan- tinopel, verleden jaar gehouden, werkzaam is ge weest. Het congres zal vergaderen in het paleis van den rijks-kanselier, dat eerst dezer dagen gereed is gekomen en nu in dienst gesteld wordt. De „Köln. Zeitung" verneemt, dat Engeland en Rusland het, behoudens de goedkeuring van het congres, eens geworden zijn en dat ook tusschen Engeland en Oostenrijk-Hongarije eene bevredi gende overeenstemming verkregen zal worden. De tweede memorie, die de Porte aan het congres wil voorleggen, behelst, een overzicht van de hervormingen, die de Porte in al hare provinciën wil invoeren, en deze betreffen zoowel het onder wijs en de rechtspraak als den krijgsdienst, de belastingen en het burgerlijk bestuur. België. Bij de algemeene verkiezing voor de wetgevende kamers hebben de liberalen gezegevierd te Gent en te Antwerpen. Blijkens de tot dusver officieel bekend gemaakte resultaten zullen de liberalen eene meerderheid hebben van 10 stemmen in de Kamer en van 6 stemmen in den Senaat. Men verzekert dat het ministerie reeds zijn ontslag heeft ingediend. Te Geut en te Antwerpen hangen de vlaggen uit. Te Brussel bewoog zich gisteren eene luidruchtige menigte in de straten. JK-ujnenië. Aan de „Polit. Corresp." wordt uit Bucharest gemeld dat het Russische elfde legercorps reeds tot Bittita en Golest is voortgerukt. Daar de Russen ook eenige door de Rumeniërs bezette plaatsen binnendrongen, was de regeering beducht voor bloedige botsingen. Om die te voorkomen, ontvingen de Rumeniërs bevel in de richting van Pitesti, Curtea en Tirgovesti terug te trekken. Door de Russische beweging is het Rumeensche leger van Bucharest afgesneden. De regeering zal Rusland officieel opheldering vragen omtrent het doel dezer beweging, en, in geval wan geen of een ontwijkend antwoord, formeel, voij alle Euro-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2