N\ 3620. Donderdag A°. 1878. (3 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCïï DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. ."TT.T.TT7V. 1.10. Franco per post.7777 ."7"."; 71.40. Afzonderlijke Nommers .r."7T7T77Tr77TT."77". 0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels.77."".1.05. Iedere regel meer. .77.7'....777.777.77.. 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEI BEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Com missaris des Koning» in de provincie Zuid-Holland, van den 29 Januari 1878 (Provinciaalblad n°. 12), houdende uitnoodigiog om, door het aansporen der ingezetenen tot milddsdigheid, zoo veei mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Col lecte, welke ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie van den 16 November 1820, n°. 81, door de Districts commissie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden, zal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met gesloten hnssen, op Maandag en Dinsdag, den 17 en 18 Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Bnrgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend nit, door on- hekrompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de onder steuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar geloo- ven tevens dat de bestemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fouds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der vermink ten en iufirmen van den gedenkwaardigen en beslisscnden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heeracht), neen, ongelnkkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders vau den Belgischen veldtocht, handhavers onzer macht in Oost- en West-Indische bezittingen, veteranen van 40jarigen dieDst, genieten nu reeds, of hebben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hnnne landgcnooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot onderstem ing van hunnen gebrck- kigen onderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteuning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der solli citanten niet nog een aanzienlijk getal hlijve aanwijzen, tot be schaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet tevergeefs ook tot Leideus ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 13 Juni 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid- Holland, van den 20sten Augustus 1831 (Provinciaalblad n°. 110), Doen te weten, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den lsten dier maand n°. 72, de Dankdag of godsdienstige vieriug der overwinning van Waterloo ditmaal op Zondag den 16 dezer maand zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V, d. BRANDELER, Burgemeester, 13 Juni 1878. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 8sten Juni jl. in vorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, (schippers, kramers, tappers enz.), dienst 1878/9; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Coarant afgekondigd. Leiden, De Bnrgemeester voornoemd, 22 Juni 1878. V. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Overwegende, dat het hem uit de verklaring van den Heer dr. G. Zaalberg, Geneesheer te Leiden, gebleken ie dat de na volgende goederen, als: DekeD, Stroozak, 2 Lakens, 2 Kussens, een Hoofdpeluw, een Hemdje, een Jakje, toebehoorende aan JO HANNES BOOT, wonende te Leiden, door typhae z(jn hesmet, en uit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting behooren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd; Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 131); Besluit en beveelt tevens de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag" te nemen, te onteigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet,, op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 11 Juni 1878. v. d. BRANDELER. Holiler der plaatselijke directe belasting 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85) doen te weten, dat hel kohier der plaatselijke directe belasting over 1878 op heden voorloopig is vastgesteld en van den lsten Juni 1878 tot en met den 14den Juni 1878, ter secretarie dezer gemeente (financiëele afdeeling), van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. Leiden, E. KIST, Secretaris. 31 Mei 1877. LEIDEN, 13 Juni. Ds. J. Krull, predikant te Spannum, is beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan Zee. Nog twee ovatiën werden den heer J. A. Yöllmar gebracht bij de herdenking van zijn 36 jarigen dienst bij het kon. corps stafmuzikanten. Zaterdag-middag ontving hij van bet bestuur van den kon. zoöl. tuin een geschenk in eeD keurigen sigarenkoker. Zondag-middag werd hij, toen hij de gewone matinee in de sociëteit in het Bosch zou dirigeeren, bij zijn komst op het orkest door fanfares van zijn corps ontvangen en daarna op welsprekende wijze gelukgewenscht door den president-commissaris, den heer mr. Yan Maanen. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Utrecht heeft het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aait den heer A. Huysman, doctorandus. Te Groningen is benoemd tot adsistent bij het heelkundig onderwijs en voor de chirurgische afdeeling in het academisch ziekenhuis dr. Ran- neft, aldaar. In afwijking van Leiden en Utrecht zal, volgens besluit der letterkundige faculteit van de rijks-universiteit te Groningen, in deze maand geen admissie examen tot de lessen der universiteit worden afgenomen, maar eerst bij het begin van den nieuwen cursus in September. Z. K. H. prins Hendrik heeft gistermiddag een bezoek aan den Duitschen keizer gebracht. Generaal Grant, de gewezen president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, wordt met zijne echtgenoote den löden Juni in Den Haag verwacht. Aanstaanden Maandag zal er een groote receptie en een diner plaats hebben ten huize van den Amerikaanschen gezant mr. Birnie, waar bij het geheele corps diplomatique is genoodigd. De successiewet is, naar men verneemt, door Z. M. den koning bekrachtigd. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot regeling van den dienst en het gebruik van locaalspoorwegen. Om de belemme ringen, uit de bestaande spoorwegwet voor die locaalbanen voortvloeiende, weg te nemen, wordt in dit ontwerp voorgesteld, aanvankelijk het uit voerend gezag te machtigen bij maatregel van al gemeen bestuur afwijking van sommige der be staande bepalingen toe te laten voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen, dienende voor vervoer, waarbij de belasting niet hooger dan 10,000 kilo per as en de snelheid 30 kilometer per uur bedraagt. Geheele vrijstelling van toe passelijkheid der bestaande spoorwegwet wordt voorgesteld voor spoorwegen met eene snelheid van hoogstens 15 kilometer per uur (stoomtramway's). De 1ste luitenant J. H. F. Ritter, van het algemeen depot van discipline, is benoemd tot plaatselijken adjudant te 's-Gravenhage. De 1ste luitenant plaatselijk adjudant G. Goedel wordt overgeplaatst van ,'s-Gravenhage naar Amsterdam. De Tweede Kamer heeft heden hare werk zaamheden hervat. Tegen Maandag te één uur is de wet op het lager onderwijs aan de orde gesteld. Vrijdag zal de nominatielijst voor de vacature in den hoogen raad worden opgemaakt. Het stoomschip „Wyberton", van Rotterdam naar Batavia, is den lOden dezer des morgens vroeg van Southampton vertrokken; de „Hampton" is den 9den dezer van Batavia naar Rotterdam vertrokken de Ceylon", met Indische en Chinee- sche mailberichten, is 10 Juni van Alexandrië naar Brindisi vertrokkende „Irouaddy", met mail berichten van 16 Mei van Batavia, is te Aden aangekomen en vertrok den 5den Juni naar Marseille. Heden werd aan het ministerie van water staat aanbesteed het maken van een tijdelijk sta tionsgebouw met bijkomende werken op het wes telijk gedeelte van het centraal-personenstation te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. Minste inschrijver was F. K. Ozinga te Amsterdam voor f 73,600. Bij de verkiezing te Amsterdam voor een lid van de Provinciale Staten (vacature-Yan Nierop) zijn uitgebracht 842 stemmen. Yan onwaarde en blanco 17; geldige stemmen 825, volstrekte meer derheid 413; Mr. J. L. De Leao Laguna ver eenigde op zich 443, dr. C. E. Heynsius 240, mr. L. J. G. Van Ogtrop 125 stemmen, zoodat mr. J. L. De Leao Laguna is gekozen. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Arnhem zijn bij de herstemming uitgebracht 1835 geldige stemmen. Gekozen is de heer O. Yan Rees, oud-lid van den Raad van Indië, met 1201 stemmen. Mr. W. C. J. J. Cremers, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, bekwam er 634. Z. M. heeft aan mr. C. J. Sickesz, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Laren; benoemd tot ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen den adjunct-ijker M. N. Arends A. Hoogendijk, A. E. Maas en M. J. De Bont, wier diensttijd als leden van het college voor de zeevisscherijeu met 1 Juni 1878 is geëindigd, herbenoemd; benoemd: J. J. De Tourton Bruyns, tot burgem. van Abcoude Baambrugge en Abcoude ProosdijH. J. Goessens, tot burgem. van Amsten- rade; G. N. De Voogt Jr., tot burgem. van Loos duinen. Blijkens het gemeenteverslag over 1877 werden in de stedelijke gasfabriek 85,896 heet. koleu ver werkt, per heet. gemiddeld opleverende 22.6 M3 gas, waarvan 128,545 heet. cokes werden verkre gen. Hiervan werden 83,853 heet. in het openbaar verkocht. Het particulier verbruik bedroeg, bij den meter aaugewezen, 1,448,669 en voor abonnements lantaarns 897 M3 en vermeerderde alzoo met 15.74 °/0. Het lantaarnverbruik bedroeg 287,402 Ms, terwijl het aantal lantaarns thans bedraagt 614. Per lantaarn werd gemiddeld verbruikt 468 M3 en per inwoner ten aanzien van de straatver lichting 7 M3 en van het particulier verbruik 35.35 M3, tegen 6.5 M3 eu 30.7 M3 respectie velijk in 1876. Het aantal inwoners op één lan taarn bedraagt 66.73. Het gasverlies bedroeg 9.6 °'0 der productie. De kosten bedroegen over 1877 van de straatverlichting f 21000. Het debiet der Leidsche Broodfabriek bedroeg 2,147,125 kilo tegen 1,946,967 in 1876 en 549,100 in 1867. Aan de depothouders werd f 29531 wegens korting als slijters uitgekeerd. De prijzen van het brood hebben over 1877 gemiddeld bedragen per kilogram: 21.38 c. van gebuild, 14.48 c. van on- gebuild brood en 9.69 c. van gewoon roggebrood.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1