N\ 5619. Woensdag A°. 1878. (2 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Men schrijft ons uit Katwijk aan ZeeHet LEIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.rrTTTTWïïïTTï 1.10. Franco per post75» ."ITT7TTTX 1.40. Afzonderlijke Nommers .TT.w.' v■Jr.'v??t'7VTV 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN' Van 16 regels.....A Iedere regel meerr.'.VYT'.ï.ïrr Grootere letters naar plaatsrnimte. 1.05. 0.17$. LEIDEN, 11 Juni. Maandag den 24sten dezer, 's morgen te tien uren, zal in de kweekschool voor zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Onder het bedrag der Pinkster-collecte alhier, op jl. Zondag gehouden, was „één bankbiljet ad f 60 met 4 rijksdaalders" ontvangen in de voor middag-godsdienstoefening in de Pieterskerk geleid door prof. Prins. De collecte bedraagt totaal 191.175, te verdeelen onder drie zendingge nootschappen. Op de Zaterdag te Rotterdam geopende tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd door ambachtslieden in Noord- en Zuid-Holland, zijn Zuid-Holland en vooral 's-Gravenhage, Rotterdam en Leiden goed vertegenwoordigd. Premiën ver kregen o. a. J. Hofkes en C. Van der Horst; getuigschriften M. De Jong, E. Kerkhoven en A. H. Mooten, allen uit Leiden. Gedurende de drie laatste dagen zijn met den Hollandschen spoorweg van het station alhier ver voerd Zaterdag 1328 reizigers met een opbrengst van f 1463.82'/2, lsten Pinksterdag 1696 met f\ 857.25 en 2den Pinksterdag 2692 met f 2162.20, te zamen 5711 reizigers met een opbrengst van f 5483.27,/1. In het vorige jaar daarentegen zijn op den dag vóór en op de beide Pinksterdagen (1921 Mei) 670 reizigers minder van hier ver voerd, waardoor de ontvangsten toen f 898.95 minder bedroegen dan thans. „Toen het bericht omtrent de schilderijen in Rijnlands Huis te Leiden door mij in n". 16 van den Spectator van 1875 geplaatst werd", meldt de heer C. H. Dee onder het opschrift: Een raadsel opgelost? aan dat blad, „was het mij bekend, dat op een kapiteel op het stuk van Jan Lievens, welk stuk thans nog bij den heer Hopman is, het monogram C. D. M. voor kwam. Het is mij indertijd gebleken dat Karei De Moor, 29 jaren na de vervaardiging door Lievens, om welke reden is niet op te sporen, betzelfde stuk in behandeling neemt." Hier volgt de gequiteerde rekening. „Wat mij toen bewoog", zegt de heer Dee ver der, „om de bovenstaande bijzonderheid niet te vermelden, was de onbekendheid met hetgeen aan het stuk mocht overkomen zijn en het twijfel achtige in de woorden van De Moor zelf gele gen „verhelpen" en „geheel overschilderen." Heeft men door dit laatste te verstaanhet ver holpene bij- of overschilderen? Men kan dit ge- reedelijk aannemen, want beduidt „overschilderen," opnieuw schilderen, dan heeft verhelpen geen zin meer. Wellicht zal men nu, ondanks deze gis sing, meer gewicht hechten aan de beteekenis van het monogram van C. D. M., en blijven vragen: wiens werk men ten slotte voor zich heeft, dat van Lievens of dat van De Moor? Daargelaten, dat 110 gulden voor een geheel schilderstuk een pover loon mag heeten, ben ik nog vóór Lievens. Ik stel mij voor, dat met het doek een ongeluk is gebeurder is een scheur in gekomen, men heeft er een gat in gestootendat De Moor is geroepen om dat ongeluk te „ver helpen"; dat hij het heeft schoongemaakt, bijge werkt, overgeschilderd en vernist. Hij is dus werk zaam geweest als restaurateur, zij het ook in rui men zin. In dit geval uit het monogram C. D. M. te besluiten, dat De Moor de schilder is van het tegenwoordige doek, gaat niet aan, want voor eerst is het „subiect" van Lievens; ten anderen is 't bekend, dat Lievens stukken heeft vervaar digd in den stijl van Rembrandt, en als leek meen ik, dat dit hier het geval is. Eindelijk zijn er sterke familietrekken op te merken bij verge lijking van het stuk van Rijnland met dat vóór den schoorsteen in dc Raadkamer op 't stadhuis te Leiden mede van Lievens. Indien de per soon, die de bruid van Carthago op het laatstge noemde stuk voorstelt, niet dezelfde is geweest als Justitia op Rijnlands stuk, dan waren beiden zusters en hebben zij voor dergelijke gelegenheden elkander de paarlen in de ooren geleend. Ook de zetel van Scipio en die van Justitia behooren tot hetzelfde meubilair. Wanneer men de vergelijking van beide stukken voortzet, zullen er vooral voor den meer ingewijde wel meer punten van overeenkomst te vinden zijn, maar tevens zal men tot de overtuiging komen, dat Rijnlands schilderstuk onder de hand van De Moor niet in frischheid gewonnen heeft, en dat latere „verhel pers" of andere invloeden het verder hebben doen ontaarden. Moge het den heer Hopman ge lukken het doek een deel van den verloren luister terug te geven!" Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 26.00, 13.50, f 2.80 en 1.35; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en 1.35. Aan den adjudant-kapelmeester van het corps koninklijke stafmuzikanten, den heer J. A. Völlmar, is Zaterdag, den dag waarop hij 36 jaren geleden daarbij als stafmuzikant in dienst trad, door den heer Dunkier, in tegenwoordigheid van en namens het geheele muziekcorps ten geschenke aangeboden een roodfluweelen salon-ameublement, waarvan de armstoel is versierd met de attributen van de kon. kapel. De officieren van het regiment grenadiers en jagers vereerden hem een zilveren inktstel, terwijl hem vanwege den minister van oorlog, door den commandant van het regiment, een extra gratificatie behalve de gewone aan de 36-jarige medaille, die hem eerlang zal worden uitgereikt, verbonden, werd overhandigd. Commissarissen der Witte Sociëteit boden hem in eene fraaie portefeuille een geschenk aan als teeken van de achting, welke hij zich ook in dien kring heeft verworven. Wij zijn thans, meldt Sieboldia, in het bezit der juiste opgaven van de aanmeldingen ter deelneming aan den wedstrijd tusschen kweekers knechts en leerlingen, die vanwege de afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche maat schappij voor tuinbouw en plantenkunde in Sept. a. s. te Leiden zal gehouden worden. Het getal dergenen, die hun voornemen daartoe te kennen gaven, bedraagt 49, en wel: uit Leiden en om streken 17, uit Rotterdam 11, uit Amsterdam 4, van de Steeg 3, uit Arnhem en Schoonhoven elk 2, en voorts uit Bloemendaal, Leimuiden, Rijs wijk, Schiedam, Gouda, Ouder-Amstel, Bussum, Velp, Zwolle en Heerenveen, elk 1. Ter inzending zijn opgegeven 102 collectie's elk van 10 planten, naar 22 van de 24 artikels van het programma. Met het oog op den reeds boven verwachting gun- stigen uitslag, verleden jaar te Rotterdam verkregen, is in dit opzicht dus een sterk klimmende be langstelling duidelijk zichtbaar. Te Gent heeft zich onder de jongelieden, die aldaar tijdelijk of voor langer duur het tuin- bouwvak beoefenen, een vereeniging gevormd, onder den naam Nederlandsche tuinbouwvereeniging, waarvan het ledental aanvankelijk 12 bedraagt, met den heer V. Romein tot voorzitter en Joh. K. Witte tot secretaris. badseizoen wordt den 12den Juni geopend. Er zijn dan ook reeds enkele families aangekomen. Het laat zich aanzien dat onze badplaats, dank zij de uitstekende communicatie, dit jaar druk zal worden bezocht. Op den 2den Pinksterdag waren er duizenden vreemdelingen zoowel per boot als per rijtuig in onze gemeente. Het zestal voor predikant bij de Ned. Herv. gem. te Schiedam bestaat uit de heerenJ. Eigeman, te DelfshavenE. B. Gunning, te WaspikC. J. De Hoest, te AmersfoortJ. Kuylman, te Prinsen- hage; K. W. Yethake, te Katwijk-binnenJ. A. De Ylieger, te Katwijk-buiten. Een „Congres international de démographie a Paris, sous le patronage du gouvernement fran cais" zal gehouden worden te Parijs van 3 tot 9 Juli e. k. De onderwerpen van behandeling zullen zijn: bevolkings-statistiek (démographie),medische statistiek en medische géographie. Iedereen kan zich als lid van het congres aanmelden, zonder betaling voor zijne toegangskaart. Wie 25 fr. stort, heeft recht op al de publicatiën van het congres. Wie voornemens is een onderwerp ter sprake te brengen, wordt verzocht daarvan 14 dagen te voren aan het bureel kennis te geven. Dit bureel bestaat uit de heeren: E. Levasseur, présidentd'honneur; dr. Bertillon, présidenten dr. A. Chervin, secré taire. Men zal gaarne officiëele gedelegeerden, 't zij van de gouvernementen, 't zij van wetenschappelijke inrichtingen zien komen. De heer W. J. Van Gorkom, oud-superin tendent van het onderwijs in de Transvaalsche republiek, is in het vaderland teruggekeerd. Onder voorzitting van mr. P. E. Hubrecht, werd Zaterdag te 1s-Gravenhage de gewone alge- meene vergadering van de vereeniging „Eigen Hulp" gehouden. Het getal vertegenwoordigde districten bedroeg 41, uitbrengende 72 stemmen. Er werd onder meer besloten1®. de algemeene vergaderingen te houden afwisselend in verschil lende plaatsen, en niet steeds te 's-Gravenhage, 2°. den raad van toezicht op te heffen, 3°. de faculteit tot oprichting van algemeene afdeelingen in de statuten te behouden, afgescheiden zelfs van de afdeeling „Levensverzekering", waartoe vroeger werd besloten, en waarvan reglement en tarieven bij de regeering reeds in overweging zijn4°. de bijdrage aan de algemeene kas te stellen op 50 cents per lid. Te elf uren 's avonds waren de statuten nog niet afgehandeld en werd de voort zetting der vergadering bepaald op een nader te bepalen dag, nadat den voorzitter voor zijne on partijdige leiding alle hulde was gebracht. Aan de rijks-universiteit te Groningen is bevorderd tot doctor in het Romeinsch en hedendaagsch recht de heer J. H. Dull, geb. te Winschoten, na verdediging van stellingen. Door de commissie voor het afnemen van het tweede natuurkundig examen te Groningen zijn toegelaten de heeren R. D. Van der Veei; en C. Groeneveld de Kater. De commissie, in dit jaar belast r^et het afnemen van het examen van leerling-Apotheker (apothekersbediende), zal zitting houde-^ Maandag 8 Juli e. k. en volgende dagen te Middelburg. De minister van justitie zal morgen en die van marine Vrijdag geen audiëntie verleenen. Het stoomschip „8chiediam" js Donderdag te Nieuw-York aangekomen de „Koning der Ne derlanden van Nieuwediftp "naar Batavia, passeerde Zaterdag-echtend Kaap 'St.-Vincentde „Stad Haarlem" is Donderde^» van Woosung naar Lon den vertakken.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1