Telegrammen. worden allerwegen onafgebroken voortgezet. Wat daaruit tot dusver is gebleken, geeft veel grond om te denken dat de moordaanslag het werk is van een komplot. In Ohio heerscht tegenwoordig, naar inen aan de „Times" meldt, groote gisting ten gevolge van ettelijke gevallen van lijkenroof. Zoo werd verleden week een voormalig lid van het congres, de heer Harrison, zoon van den vroegeren president der Vereenigde Staten, bij Northbend op de Presbyteriaansche begraafplaats ter aarde besteld. Even te voren was daar een lijk gesto len, waarom Harrisons graf met zware steenen ommuurd en dichtgemetseld werd en wachten daarbij werden geplaatst. Kort na de begrafe nis begaf zich de zoon van den overledene met eenige anderen naar Cincinnati om het ge stolen lichaam op te sporen. Aldaar het „Ohio Medical College" doorzoekende, ontdekten zij onverhoeds het lijk van den nauwelijks be graven heer Harrison, dat in een kelder aan een strop hing met doorgesneden keelader maar anders nog ongeschonden. Het bleek dat de wachters zich hadden laten omkoopen en verscheidene inhechte nisnemingen wegens medeplichtigheid waren het gevolg. De zoon, generaal Benjamin Harrison, heeft een adres aan het volk van Ohio openbaar ge maakt, waarin hij de faculteit van bovengenoemd „College" beschuldigt de misdadigers te bescher men. De deken heeft in een tegen-adres de beschul diging van zich geworpen. Naar men van goederhand verneemt is thans aan de Belgische grenskantoren op alle spoorweglijnen een maatregel ingevoerd, die den reizigers een groot gemak oplevert. Reizigers enkel voorzien van zoogenaamde hand-bagage, zooals reiszakjes, handkoffers enz., behoeven de rijtuigen niet meer te verlatendoorgaande reizigers met ingeschreven bagage blijven rustig zitten en worden met niets lastig gevallen. Het is onmiskenbaar, dat aan de Belgische grenskantoren door dezen maatregel eene noodelooze plagerij aan de reizigers wordt bespaard. In een particuliere correspondentie uit Atjeh wordt het volgende medegedeeld De kraton is thans werkelijk geheel veranderd en men gaat nog dagelijks met vernieuwing voort. Overal waar men zijn schreden zet, ziet men werk lieden bezig; steeds verrijzen er nieuwe gebouwen, die het vroegere ongezonde verblijf in een nette stad zullen herscheppen. En niet alleen van binnen is men op verfraaiing en verbetering bedacht, maar men gaat nu ook naar buiten werken en heeft daartoe in de eerste plaats de hand aan 't werk geslagen om een waardigen hoofdingang uaar de Koningstad te maken. De onmogelijke, nietige barrière, waardoor men voorheen den kraton als het ware moest binnensluipen, is reeds verdwenen de brug van Banteh Perak wordt vernieuwd en waar vroeger rondom Kotta-Radja struik en on kruid welig tierden, ontdekt men nu een geheel schoongemaakt en gemoderniseerd terrein en zal weldra een groote breede rijweg den bewoners dier stad de welkome gelegenheid aanbieden voor een flinke wandeling. Vooral thans, nu er ook dames te Atjeh zijn en er spoedig meer zullen komen, zal door de liefhebbers weldra een dagelijksche pantoffel-parade te Atjeh worden gehouden, die de Bataviasche naar de kroon steekt. De kolonel Van der Heyden is er juist de aangewezen persoon voor om alle werkelijk nuttige en fraaie verbete ringen in te voeren en ik geloof stellig dat, als hij vrijer was in zijne handelingen, men nog iets geheel anders zou zien. De gouvernementsstoomer „Ternate" is ditmaal niet met ledige handen te huis gekomen van haren kruistocht tegen de zeeroovershij heeft n.l. den vice-admiraal der vloot, welke te Poeloe Laut wat dacht uit te rusten, opgepakt en hem met nog een paar andere zeeschuimers, mitsgaders een destijds gedeserteerden dwangarbeider, opgebracht naar Bandjermasing. BUITENLAND. Frankrijk. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs is Dinsdag naar Rome vertrokken. Naar gemeld wordt, zal de keizer van Oos tenrijk weldra te Parijs komen om de tentoon stelling te bezoeken. "DnitschlandL. Gisteren is er ministerraad gehouden, waaraan graaf Stolberg zou deelnemen. Prins Bismarck is Dinsdag-avond een gerui- rnen tijd bij den kroonprins geweest, waarheen zich gisteren ook de heer Wilmowsky, chef van het civiel kabinet, heeft begeven. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt, dat het gerucht aangaande de opdracht van een regent schap aan de kroonprins evenzeer op een misver stand als op overdrijving schijnt gegroud te zijn. (Zie telegrammen). Italië. Door de Kamer van afgevaardigden is het vol gende voorstel aangenomen„De Kamer, veront waardigd over den afschuwelijken moordaanslag op den Duitschen keizer, is de tolk van het Italiaansche volk bij de Duitsche natie, als zij haren vurigen wensch voor het spoedig herstel des keizers te kennen geeft." Oostenr.-Hong. Monarchie. De uitnoodiging voor het congres, die de Duit sche regeering aan graaf Andrassy heeft gezonden, is van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van het door Uwe Exc. genomen initiatief om trent het bijeenroepen van een congres der mogend heden, die de tractaten van 1856 en 1871 onder teekend hebben, heb ik de eer, een congres te Berlijn voor te stellen op den 13den dezer. Ik onderstel, dat gij geen bezwaar hebt om daar over het tractaat van San-Stefano in zijn geheel te discussiëeren. Ik hoop, dat gij mij zoo spoedig mogelijk zult laten weten, of gij dat voorstel aanneemt." De Kamer van afgevaardigden heeft het voorstel harer commissie aangenomen betreffende het tol- en handelsverbond met Hongarije. Dit besluit der Kamer komt niet geheel overeen met de besluiten van het Heerenhuis. De „Polit. Corr." maakt den tekst open baar van een door de Porte gereedgemaakt me morandum over de geschiedenis van de prelimi naire onderhandelingen te San-Stefano. Rusland. In de Duitsche hervormde kerk te St.-Petersburg werd gisteren een plechtige godsdienstoefening gehouden naar aanleiding van den moordaanslag op keizer Wilhelm. Eergisteren was er een der gelijke dienst in de kerken te Kroonstad. Het „Journal de St.-Pétersbourg" zegt, dat indien het ook al niet beweren kan, dat omtrent alle détails van het congres reeds overeenstem ming verkregen is, toch verwacht mag worden dat de eerste ministers en staatslieden van Europa besluiten zullen nemen, welke voor alle mogend heden bindende kracht hebben. Het doel dier be sluiten moet zijn een toestand in het Oosten in 't leven te roepen, welke alle wettige eischen en wenschen bevredigen kan en nieuwe conflicten voorkomt. De „Agence russe" schrijftDe tegenwoordig heid van de hoofden der Kabinetten op het con gres en de geest, die naar zich voorzien laat daar heerschen zal, doen verwachten dat het Oostersche vraagstuk aldaar niet uit het kleingeestige oog punt van nationalen naijver maar op eene wijze behandeld zal worden, welke zich eene algemeene overeenstemming en de handhaving van den Euro- peeschen vrede ten doel stelt. Het is te wenschen dat de gezondheid van prins Gortschakoff' hem vergunnen zal het congres bij te woneneen con gres onder zulke omstandigheden was steeds het doel van 's prinsen streven. De czaar bracht Dinsdag-ochtend een bezoek aan prins Gortschakoff. ST.-PETERSBURG, 5 Juni. Schuwalofl' en Oubril zullen morgen alhier aankomen om instruc- tiën te halen voor het congres te Berlijn. De beterschap in den toestand van Gortschakoff houdt aan. Zijn vertrek naar Berlijn is vastgesteld op Zondag, uiterlijk op Maandag. Baron Jomini en baron Prederichs zullen hem vergezellen. PARIJS, 5 Juni. Volgens bericht uit Konstan- tiuopel heerscht er ongerustheid in Stamboel. LONDEN, 6 Juni. De verklaring der Britsche regeering, dat zij voornemens is de toelating van Griekenland tot het congres voor te stellen, heeft te Athene groote geestdrift teweeggebracht. BERLIJN, 6 Juni. De dagbladen bevatten eene opheldering van het bericht aangaande het instellen van een regentschap. De zaak is deze dat de kroonprins als plaatsvervanger des keizers met de waarneming der zaken wordt belast. De ministerraad heeft nog gistereH daarover beraad slaagd en men denkt, dat heden de afkondiging zal geschieden. In verscheidene steden hebben, naar aanlei ding van den moordaanslag op den keizer, inhech tenisnemingen plaats gehad. De beroemde heelmeester prof. Esmarck, uit Kiel, is hier aangekomen om den keizer te behandelen. De keizer heeft den afgeloopen nacht goed geslapen cn geen pijn gehad. Gisteravond is de verhoogde warmte aan den rechter-voorarm weder verminderd. Geen koorts. KONSTANTINOPEL, 6 Juni. Sadyk-pacha en Catheodori-bey, onder-secretaris bij het departe ment van buitenlandsche zaken, zijn benoemd tot gevolmachtigden van Turkije op het congres en zullen Zaterdag vertrekken. WASHINGTON, 6 Juni. Het Huis der ver tegenwoordigers heeft met 134 tegen 120 stem men verworpen het ontwerp-tarief, door den heer Wood voorgesteld. De heer Sherman, minister van financiën, heeft eene amortisatie tot een bedrag van vijf millioen aangekondigd. WEENEN, 6 Juni. Het „Tagblatt" meldt, dat Oostenrijk op het congres zal voorstellen om met Servië, Rumenië, Bosnië en Bulgarije eene tolvereeniging te vormen. INGEZONDEN. 't Zijn slechte tijden, ten gevolge van de papieren en van heel wat ander gedoe. Daarom mag een mensch zich tegenwoordig wel driemaal bedenken, eer hij bij land- of stad genoot komt aankloppen om een liefdegift, 't Is zoomaar dit is nog geen reden, dat men nu in 't geheel niet meer zou mogen vragen. De gevallen kunnen er naar wezen. Juist, en zoo'n geval, dat je wèl moogt bedelen, doet zich thans voor. In mijn wijk wonen een paar oppassende luitjes, niet behoeftig, neen, maar een eenvoudige werk man, meer niet. Die menschen hebben een zoon, die idioot is, evenwel niet in die mate, of er was, volgens deskundigen, wel iets van hem te maken. Maar dan zou hij, hoe eer zoo liever, in de Haagsche Idiotenschool moeten opgenomen wor den, en dat kost geld, veel meer dan de ouders kunnen betalen. Nu hebben een paar menschlievende dames. met het bedoelde gezin bekend, den ondergetee- kende in den arm genomen, en toen heb ik eene advertentie in de Oprechte geplaatst en daarop ook wel wat gekregen éé*e kapitale gift zelfs maar, 't zijn slechte tijden, ik heb lang niet ge noeg ontvangen. En daarom kom ik nu meer bepaald tot mijne stadgenooten met de dringende bede: Eilieve, raadpleegt nog eens met uwen Minister van F., kijk eens, of er niet wat voor dien stumper kan overschieten, en zendt mij bet een of ander: zoo'n couponnetje of van die an dere briefjesklinkende munt ook al goed k wil t ook wel komen halen, als 'k maar wist, waar. Bedenkt: 't Geldt hier de quaestie, wat moet er van den jongen worden: mensch of dier? Zonder overdrijving zeg ik dit, ja, want wordt er niets voor den knaap gedaan, dan is hij weldra niet veel meer dan een dier. En dat mogen wij toch niet toelaten, nietwaar? Opgaven van 't ontvangene geef ik in dit Dagblad. R. Koopmans van Boekeben. THERMOMETER. VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 ii. i'2u. 4 u 5 u 8 u. fOo. 57° 54° 49° 47° 54° 62° 60' Wind: Donderdag-middag 4 u. Z.-W. Bij het ter nersc gaan van dit nommer waren de Amsterdamsche beursnoleerla- gen van heden nog niet ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 3