N°. 5614. Woensdag A°. 1878. 5 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post..7.77..*r. a 1.40b Afzonderlijke Nommers...70.02 PRIJS DER ADVERTENTIES Tot 16 regels1.05. leden regel meer.7777 7..".V;a 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 4 Juni. De plechtige gedachtenisviering der Leidsche Zangvereeniging in de Hooglandsche Kerk werd gisteravond o. a. ook bijgewoond door de barones Van Hardenbroek, gravin Van den Oudermeulen, gravin Van Randwijck, den kapt.-luit. ter zee Van Goens, baron Van Hardenbroek, jonkheer Gevaerts van Siinoushaven, graaf Van Kandwijck, baron Taets van Amerongen van Natewiscb, jonk heer Van Pabst van Bingerden, baron Taets van Amerongen, jonkheer mr. Van Reenen, baron De Vos van Steenwijk, mr. Von Weckerlin, mr. Van Wickevoort CrommeliD, H. Beyerman, baron Sir- tema van Grovestins, dr. Vinkhuyzen, jhr. Six en dr. W. C. Van den Brandeler. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. prins Alexander tien exemplaren ontboden van„In memoriara, 3 Juni 1878." Het mag zeker over bodig genoemd worden op de uitgave van deze redevoering van prof. L. W. E. Rauwenhofl' de aandacht te vestigen. Behalve door baar keurigen inhoud, kenmerkt ze zich door een netten en dui- delijken druk, terwijl er bovendien eene getrouwe afbeelding in kleurendruk van de groote rouw- decoratie boven het orkest aan is toegevoegd. De prins heeft gisteren het graf zijner moeder bezocht. Onder de personen, in ons nummer van gistere* genoemd als alhier uitmakende de subcommissie voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. H. prins Hendrik bij gelegenheid van Hd. huwelijk met H. K. H. prinses Maria van Pruisen, moet nog vermeld worden de heer H. P. Schretlen. Het kohier der plaatselijke directe belasting van het zuiver inkomen der belastingschuldigen alhier, volgens eigen aangifte, ligt thans ter inzage. De twee hoogstaangeslagenen hebben een jaar- lijksch inkomen ieder van f 45,000. Er wordt 23/4 pet. geheven. Ter vervulling van de vacature, te Zalt- Bommel ontstaan door het vertrek van dr. J. G. R. Acquoy als hoogleeraar naar Leiden, is beroepen de heer A. Rutgers van der Loeff, predikant te Haastrecht. Voor de Eransche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 6 candidaten; 5 werden afgewezen; toegelaten mej. M. A. Meyer uit Rot terdam. Voor de gymnastiek 2 candidaten., die heiden werden toegelaten, mej.C. M. Berg uit Dordrecht en C. Roos uit 's-Hsge. Voor de Engel- sche taal 7 candidaten3 werden afgewezentoe gelaten mej.J. C. H. Bisschop uit Leiden, J. M. en M. C. Van der Linden uit 's-Hage en C. G. Neurdenburg uit Rotterdam. - De uitslag der vooijaars-examens voor het lager onderwijs in Zuid-Holland is: Mannel. can didaten Hoofdonderwijzers toegel. 35, afgew. 40 hulponderwijzers toegel. 45, afgew. 26; Eransch toegel. 31, afgew. 37Engelsch toegel. 9, afgew. 10Duitsch toegel. 11, afgew. 10wiskunde toegel. 32, afgew. 12teekenen toegel. 8, afgew. 5 gymnastiek toegel. 4, afgew. 12; landbouwkunde toegel. geen, afgew. 1. Vrouwelijke candidaten: Hoofdonderwijzeressentoegel. 11, afgew. 2hulp- onderwijzeressen toegel. 34, afgew. 10; Eransch toegel. 25, afgew. 14Engelsch toegel. 23, afgew. 9; Dnitsch toegel. 10, afgew. 2wiskunde toegel. I, afgew. 0; teekenen toegel. 2, afgew. 4; gym nastiek toegel. 2, afgew. 0; handwerken toegel. 49, afgew. 32. Twee jaren geleden werd te Katwijk aan den Rijn door de heeren T. A. O. De Ridder en S. Crommelin Jr. opgericht de onderlinge brandwaarborg-maatschappij „de Vereenigde Ge meenten". Bij deze maatschappij kunnen alleen worden verzekerd aan de gemeenten toebehoorende gebouwen. Men ging uit van het denkbeeld dat de gemeentebesturen, die bij andere maatschappijen verzekeringen tegen brandschade sluiten, in de schade deelen der branden, die met hunne panden niets gemeen hebben en daardoor te veel betalen. Assureeren de gemeenten zich onderling, dan zal de premie belangrijk lager zijn. Hetzelfde denk beeld vindt men hier meer toegepast en met goeden uitslag. In het afgeloopen jaar traden weder een negental gemeenten toe, die gezamenlijk verschil lende gebouwen voor ruim een ton gouds bij ge noemde maatschappij verzekerden. Door wijlen den heer Josua Van Eik, die 7 Januari 11. op zijn buitenverblijf „Kersber gen" te Zeist is overleden, is o. a. een legaat gemaakt van f 2000 aan de Noord- en Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redding van schip breukelingen. Het badseizoen te Scheveningen zal Dinsdag 11 Juni worden geopend. Naar de Gron. Crt. mededeelt wordt de buitenplaats „Welgelegen", te Rijswijk, weder ontmeubeld. De kunstvoortbrengselen enz. worden naar het paleis in Den Haag overgebracht, en men zegt dat de Koning dit lustoord weder ver- koopen zal. Tot grootkruis van de orde der Eikekroon is benoemd graaf d'Oultremont, grootmeester van het huis van den graaf en de gravin van Vlaan deren, en tot ridder dezer orde de luitenant van den staf Vermersch, van het 11de regiment van linie van het Belgische leger. Zaterdag werd te Delft een vergadering gehouden der réuniecom missie en van den senaat van het studentencorps tot regeling der réuniefeesten in het begin der volgende maand. Op Maandag 8 Juli zullen de oud-studenten in het gebouw der polytechnische school ontvangen worden door den senaat. Daarna matinée musicale en diner van de reünisten; Dinsdag 9 Juli optocht en maskerade; Woensdag vauxhall; Donderdag en Vrijdag het muziekfeest: uitvoering der JahreszeitenVrijdag avond bal. Aan de gisteren bij de Tweede Kamer ingekomen memorie van antwoord op het school- wetverslag is toegevoegd een gewijzigd ontwerp. Hedenavond wordt het aan de leden der Kamer rondgedeeld. De gymnastiek-vereeniging „Eriedrich Lud- wig Jahn", te Leeuwarden, is reeds druk bezig met de toebereidselen voor het feestelijk gedenken van den lOOsten geboortedag van den grooten gymnast, aan wien de Vereeniging haar naam heeft ontleend. De feestviering zal plaats hebben in het laatst van Juli of in het begin van Augustus en bestaan uit groote gymnastische oefeningen in den Prinsentuin, optocht, concert, vuurwerk enz. Uit- noodigingen tot bijwoning en medewerking zijn aan alle gymnastiek-vereenigingen in Nederland ge zonden. De minister van waterstaat enz. zal Donder dag geen audiëntie verleenen. Het schuttersfeest te 's-Hage is heden be gonnen. Te negen uren, toen reeds onderscheidene deelnemers op het terrein van het concours waren samengekomen, werden zij door den voorzitter der regelings-commissie met een toespraak verwelkomd De eerste van de vier concours-dagen werd nage noeg uitsluitend gewijd aan den corps-wedstrijd tusschen de schutterijen en tnsschen de uitge- noodigde vereenigingen en corpsen, waarvoor medailles en voor de beste schutters premiën waren uitgeloofd. De fraaiheid en keur der uit geloofde voorwerpen werken krachtig mede om den ijver van de deelnemers te verhoogen. Met groote opgewektheid werd aan het concours deel genomen. Eerste Kamer. Na uitvoerige discussiën. en verdediging door den minister van financiën op gelijke gronden als in de Tweede Kamer, is het ontwerp tot invoering eener successiebelasting in de rechte lijn aangenomen met 19 tegen 16 stemmen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde in den nacht van 2 op 3 Juni Scilly. Gemengd Nieuws. Gisteravond ging er een alarm dater brand was in de sigarenfabriek van de firma Verhoeven en Co. aan de Korte Mare. Bij onder zoek bleek dat er in de goot nabij het dak een brandend stuk papier was gelegd of geworpen, gedeeltelijk met petroleum besmeerd. De politie doet onderzoek. Te twee uren hedennamiddag is ten gevolge van dronkenschap zekere V. d. W. uit een schuitje, waarmede hij voer, aan het Gangetje in het water geraakt en door een ander mans persoon daaruit gered, zonder letsel te hebben bekomen. Hedenmorgen is op de Prinsengracht bij de Leliegracht te Amsterdam een bejaard man op straat dood gebleven. Heden is in de Valkenburgerstraat te Amsterdam de eerste steen gelegd van een stoomdiamantslijperij, groot 27 molens, die den naam zal dragen van „Sophia, Koningin der Neder landen", gedachtig aan de weldaden, waarmede wijlen H. M. steeds den tak van nijverheid der diamantslijpers heeft begunstigd. Morgen zal voor het gerechtshof te Amsterdam terechtstaan A. Eens, beschuldigd van moedwilligen doodslag, op zijne vrouw den 30sten November 1877 in het binnengasthuis gepleegd in de wachtkamer der vrouwenafdeeling. Hij is 54 jaar oud en was slechts 8 maanden met de verslagene gehuwd. In deze zaak zijn 24 getuigen gedagvaard. Als verdediger van den beschuldigde zal mr. K. Hazelhoff Roelfsema optreden. Te Rietveld, bij Woerden, is een kind geboren zonder armen of beenen. Betreffende den telJmuidengepleeg- den moordaanslag verneemt men nader, dat de misdadiger, een gepensioneerd O.-I. ambtenaar die als scheepswachter aan die haven onlangs is aan gesteld, zeer verslaafd was aan den drank en de vrouw, met welke hij leefde, voortdurend mishan delde. Een bij hen inwonend nichtje moet op dien dag hare tante beklaagd hebben over de gruwzame boosaardigheid, die deze van den man te verduren hadde man luisterde in een aangrenzend vertrekje dit gesprek af, en verscheen eensklaps, met een mes gewapend, in de kamer, greep het meisje aan en bracht haar een geweldige snede over den geheelen hals toe. Op het hulpgeschreeuw van de vronw eu het meisje schoten er buren toe en werd de woest- aard verhinderd zijn moorddadig voornemen verder te volvoeren. Dadelijk werd om een geneesheer geseind en deze liet zich gelukkig niet lang wachten. Ofschoon het meisje zeer veel bloed verloor, moet haar toestand niet hopeloos zijn. De man werd dade lijk in verzekerde bewaring genomen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1