N°. 5612. A". 1878. Maandag 3 Juni. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTEN1 Van 16 regelsviiu fTivrnnrmt 1.05.' J Iedere regel meertl I H kTirnvri a l D Q17f Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd. Nieuws. Door het barkschip „Sunomo" zijn te San-Erancisco geland de tweede stuurman en zes matrozen van het eenige maanden geleden op Vuur- land verongelukte schip „P. R. Hazeltine." Zij werden den éden Maart in een deerniswaardigen toestand in Straat Lemaire aangetroffen en aan boord genomen. Volgens hun rapport hadden zij 14 dagen alleen van mosselen geleefd en bij hun rondzwer ven, na het verlaten van het wrak, een hol ont dekt, dat overblijfselen van eene boot, riemen, kleederen en geraamten van eene geheele boots bemanning bevatte, vermoedelijk afkomstig van eene vroegere schipbreuk. Midhat-pacha is te Par ij s aangek o- men met zijn secretaris Vassif-effendi om de ten toonstelling te bezoeken en tevens om de proeven te corrigeeren van zijn werk getiteld„Le passé, le présent et l'avenir de la Turquie", dat binnen kort het licht zal zien. Te Amiens is een ververij afgebrand; de schade bedraagt ongeveer 200,000 fr. Te Lyon is een vuurwerkfabriek een prooi der vlammen geworden. Een der werklieden werd door de ont ploffing 15 meter hoog geworpen en verkeert in een hopeloozen toestand. Maandag-namiddag had een jammer lijk ongeluk plaats op het meer van Bienne (Zwit serland). Vier jonge horlogemakers, waaronder twee huisvaders, deden een pleiziertochtje op het meer. Eensklaps sloeg de wind den hoed van een hunner in het water; alle vier poogden zij den hoed te grijpendoch de boot sloeg om en de ongeluk- kigen vielen in het meer. Een hunner gelukte het zich vast te klampen aan de boot; de anderen verdronken. Tot nu toe heeft men de lijken niet teruggevonden. Omtrent het ontstaan van een gerucht van een moordaanslag op den Duitschen kroon prins te Londen, wordt medegedeeld, dat de Duit- sche werklieden aldaar den kroonprins een adres aanboden. Van die gelegenheid nu maakten eenige sociaal-democraten gebruik om op straat te schreeuwen: „Weg met den kroonprinsDe politie verwijderde de schreeuwers. Het Marokkaansche gezantschap, dat den Duitschen keizer bezocht, heeft Berlijn verlaten om te Essen de fabriek van Krupp te bezichtigen en de voortbrengselen van de Europeesche bescha ving te bewonderen. De minister van koophandel in Pruisen heeft, met het oog op de toenemende dief stallen van spoorwegvrachtgoed en andere zaken, de directiën van staatsspoorwegen gemachtigd, premiën uit te loven voor het ontdekken der dieven. Naar gelang van de beteekenis der gevallen kan de premie tot 300 mark bedragen. Ook kunnen aan de ambtenaren der politie te zelfden einde zulke premiën worden toegekend. Woensdag-avond begaf eene jonge vrouw te Parijs zich naar het koffiehuis, dat door haar man gewoonlijk bezocht werd, om hem te herinneren naar huis te gaan. De man voldeed daaraan een uur later. Eenige oogenblikken nadat hij in zijne woning was teruggekeerd, hoorden de buren en de concierge hem roepen „Mijne vrouw is dood, zij heeft zich vergiftigdToen men in de kamer kwam vond men op den grond het lijk der vrouw, dat vreeselijk was opgezwollen. Aan de politie verhaalde de man, dat zijne vrouw toen hij thuis kwam was opgestaan, een glas van den schoorsteen had genomen, hem gezegd dat zij sterven wilde, en het daarop had uitgedronken, waarna zij plotseling den geest gaf. Zij had tien maal meer vergift ingeslikt dan noodig was om er van te sterven. De man is ter beschikking der justitie gesteld. In 186 7 kwam zekere Engerer uit Neurenberg te Hamburg, om met een herbergier uit die stad, Leh, naar Amerika te verhuizen, waar zij te zamen een zaak zouden beginnen. De vrouw van Engerer zou na een jaar haren man volgen. Engerer werd echter te Hamburg ziek en stierf in het hotel, waar hij zijn intrek had ge nomen. Leh gaf nu zijn voornemen tot landver huizing op, reisde naar Neurenberg, zette daar een koffiehuis op en huwde na eenigen tijd de we duwe Engerer. Nu, eerst na 11 jaren, kwam bij de politie in Neurenberg eene aanklacht in, dat Engerer door vergift, dat hem door Leh, met me deweten van zijne vrouw was toegediend, stierf. Het lijk van Engerer werd opgegraven en onder zocht en er kon nog geconstateerd worden, dat de man vergeven was. Door de politie werd te Ham burg de uitlevering van het echtpaar Leh gevraagd en gekregen. De beschuldigden zullen weldra terechtstaan. Te Cognac zit een onlangs in hechte nis genomen metselaar gevangen, die, zich voor den keizerlijken prins uitgevende, in eenige Bo- napartistisch gezinde dorpen een goed onthaal ge vonden had. Hij was in zijn werkmanskiel ge kleed en beweerde, dat hij zich slechts op die wijze vermomd had, ten einde de tentoonstelling te kunnen bezoeken. Eenige gendarmes maakten een einde aan zijne avonturen. Volgens een telegram uit Panama van den 6den dezer is men, naar de Zuid-Amerikaan- sche bladen melden, te Maldonado, in Uruguay, weder bezig, door het uithangen van valsche vuurbakens schepen op rotsen te lokken, ten einde vervolgens de wrakken te plunderen. Volgens de „Eigaro" werd aan iemand, die te Parijs „en familie" dineerde, 15 franken gevraagd voor 35 asperges. Hij weigerde hardnekkig te betalen, deed een bod en kreeg ten slotte gelijk. KOLONIËN. BATAVIA, 26 April. Het „Alg. Dagbl. van Nederl. Indië" meldt: De berichten uit Toba brengen ons niet veel ver der. Er schijnt plan geweest te zijn, om Bahal- Batoe weer te verlaten, toen uit Batavia het be vel kwam dat niet te doen. Bericht van de aan komst der laatst gezonden troepen en van wat sedert is uitgericht, is er nog niet. Er is een zeer zwaar versterkte plaats genomen, en ofschoon zij nagenoeg niet verdedigd was, heeft het uren in spanning gekost om er binnen te komen. De To- baneezen blijken zeer bang te zijn voor granaten, en, wanneer er een over hun hoofd gaat en achter hen springt, wijken zij zooveel te meer naar achteren. Te Singkel bevindt zich een oorlogs schip, waarvan de gewapende stoombarkas de ri vieren opvaart, 't geen bij den staat der gemoe deren aldaar, nog voldoende schijnt om de veilig heid en rust te handhaven. Door den gonverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den resident van Banjoewangi, A. H. G. Blok- zeyl en den leeraar in de staatsw. en gesch. bij de h. burger school met driej. cursus te Soerabaia mr. G. T. N. Guri. Ont slagen: Eervol, uit zijne bctr., met ingang van 10 Juli, de hoofdopz. bij den dienst der staatsspoorw. op Java F. Van Deun; Benoemd: Tot off. van just, bij den raad van just, te Padang, mr. L. G. Bonricins; tot president der landr. te Padang en te Priaman, mr. L. H. E. Croes; tot secr. der res. Batavia jhr. J. H. Hora Siccama; bij het binnenl. best, op Java en Madura: tot contr. lste kl. K. A. Schneider, 2de kl. J. Th. Van der Plas. Ver leend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den secr.- der resid. Kediri, K. Boogaard; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan de pred. bij de Protest, gem. te Soerabaia en Cheribon, A. A. Th. Mounier en J. Van der Ven. Ontsla gen Eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de secr. der resid. Ban joewangi J. C. Barkmeyer; eervol, uit hunne betr., w. ziekte, de adsp.-contr. L. N. Van Meeverden en de comm. op bet bur. van den ads.-resid. van Painan C. G. Broerseervol, uit's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de contr. lste kl. J. F. Loudon. Ingetrokken; Op verzoek, de benoeming van den res. van Riouw en onderh. D. W. Schiff tol resident van Djok- jokarta. Benoemd: Tot res. van Djokjokarta, B. Van Baak; tot resid. der Padangsche bovenlanden, H. F. W. Cornets de Groot; tot resid. van Banjoewangi, H. Fitz Verploegh; tot pred. bij de Prot. gem. te Salatiga, E. J. Van Wisselingh; tot secr. der resid. Kediri, M. A. C. Herderschee; tot secr. der res. Ban joewangi, F. La Fontainetot contr. lste kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura, L. F. Wesly; tot officier van jast. te Samarang, mr. W. A. Engelbrecht; tot subst.-officier van justitie te Soerabaia, mr. J. H. Abendanon; tot omg. rechter in de lste afd. op Java en Madura N. Van Beers, in de 2de afd. mr. A. A. De Vries; tot griff. bij den landraad te Rembang, mr. J. C. Th. Heyligers; tot griffier bij den omg. rechter in de 4de afd. op Java en Madura, mr. H. J. A. Wilmar; tot griff. bij den landraad te Grissee, H. E. Van der Woerd; tot subst.-griff. bij den raad van just, te Padang, mr. A. C. J. Helfrich; bij het hooggerechtshof van Ned.-Ind. tot adv.-gen., voor den tijd van drie maanden, mr. J. Th. F. Filz; tot lsten subst.-griff. bij dat college mr. S. L. Lagerwey; tot 2den subst.-griff. mr. W. C. Van Benthem Jutting; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, tot contr. 2de kl. P. Zey- del, tot adsp.-contr. R. H. Ebbink. Bij den waterstaat enz.tot ing. lste kl. F. P. Schlosser; tot ing. 2de kl. D. Dikkers en H. J. Verdam; tot ing. 3de kl. A. P. Melchioren A. W. Hein; tot proc.-gen. bij het hoogger. van Ned.-Iud. tevens adv.-fiskaal voor de land- en zeemacht, mr. F. F. L. U. Last; tot contr. lste kl. bij het binnenl. bestuur op de bezitt. buiten Java en Madura, G. Van Genderen Stort en A. J. Haaxraan; tot off. van just, te Auiboina, mr. C. B. J. A. Wierdels; tot auditeur militair bij den krijgsraad te velde te Atjeh, mr. J. J. F. Rigail Certontot griff. bij den raad van just, te Amboina, mr. M. De Jong; tot griffier bij den landraad te Madioen, E. O. Hinze; ter algem. secr., tot lsten comm., A. L. F. Weiter; tot 2den comm., P. A. M. Vermeulen; bij den waterstaat enz.: tot arch, lste kl., G. Bruins; tot arch. 2de kl., J. P. Van Roosmalen. Geplaatst: Als hoofdonderw. aan de openb. "lag. school te Bonthain J. G. Theunissen. Benoemd: Tot buitengew. subst.- griff. bij de rechtb. te Poerwokerto S. Van Hamel. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. meer dan 15 jaren onafgebr. dienst, aan den lsten commies bij het bestuur over het weduwen- en weezenfonds van burgerl. ambt. H. Van Weerden. Ont slagen: Eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de contr. lste kl. C. M. E. Meren9. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof n. Europa, w. 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den maj. der genie L. J. Re9ner; een tweej. verlof n. Ned., w. ziekte, aan den meesterknecht-instrumentmaker bij den art. constr.-winkel te Soerabaia C. J. Mulder; een tweej. verlof n. Europa, w. ziekte, aan den 2den luit. der inf. N. G. Schenk. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, de burg. schrijver 4de kl. bij de milit. adm. E. Camphoynder; de burg. schrijver 5de kl. bij de genie, G. J. Boekhorst; onder toek. van pensioen de gew. burg. schrij ver 3de kl. bij de mil. adm. W. H. Meyer. Vergund: Op verzoek, w. ziekte, n. Ned. terug te keeren, aan den voor vijf jaren van het leger in Ned. bij dat in Ned.-Indië gedet. lsten luit. der inf. J. N. Hardeman. Geplaatst: Geneesk. dienst, bij het hosp. te Weltevreden, de dirig. off. van gez. lste kl. A. E. Neeb; bij den geneesk. dienst van Banka de off. van gez. 2de kl. J. J. E. Hartmann cn bij dien van Sumatra's Westkust en onderh. de off. van gez. 2de kl. G. A. Schulz. Overge plaatst: Bij het hospitaal te Salatiga de 2de luit. kwartierm. H. P. E. E. Van der Smissen. Geneesk. dienst, in Atjeh en onderh., de off. van gez. 2de kl. N. L. Holwerda. Inf., bij het 4de bat., de kapt. F. F. R. P. Van den Abeelen; bij het 13de bat., de kapt. A. W. H. Perelaer; bij het 3de dep.-bat. de lste luit. L. Van der Hcyden, A. Clarksen en de 2de luit. M. Boon. Artillerie, bij de 23ste cemp. te Atjeh de kapt. G. K. C. baron Van Lijnden; bij den geneesk. dienst van Celebes en onderh. de off. van gez. T. J. A. Czurda. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, nit 'slands dienst, de loods bij het loodswezen in Straat Bali, J. L. V. Schalk. Benoemd: Bij den scheepbouw aan het marine-etabl. te Soerabaia, tot 2den opziener, J. Duyvetter; tot kommandeur C. Van Hoek. Ontslagen: Wegens ziekte, eervol uit zijne betr. de opperloods te Soerabaia P. A. Lunel. Vergunning ver leend: Om naar Ned. terug te keeren, w. langd. verblijf in Oost- Indië, aan de luit. t/z. 2de kl. H. Van de Pauvert, J. Luytjes, L. C. Koster, P. P. H. Volcke en J. H. Beucker Andraew. ziekte, aan den off. van gez. lste kl. P. J. Feitkamp en aan den off. van gez. 2de kl. P. Risch; aan den off. van admin. lste kl, W. H, F. Vogel en J. Beyer,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1