Telegrammen, Door het hof te Leeuwarden is de arbeider G. J. K., te Minnertsga, schuldig ver klaard aan diefstal van een gouden oorijzer op den openbaren weg, met geweldpleging, en veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. V rouw B., in de Zilversteeg te Ut recht, heeft in een flanellen hemd, dat zij voor de familie Van L. moest wasschen, 1700 aan papieren geld gevonden. De eerlijke vronw heeft het aan de familie onmiddellijk terugbezorgd. Maandag is op den straatweg tusschen Tilburg en Goirle een koopman aangerand en hem al het geld, ten bedrage van 30 a 40 franken, dat hij in zijn zak droeg, ontnomen. Gelukkig werd eene som van 1200 franken, die hij aan papieren geld tusschen zijn onderkleederen bij zich droeg, niet ontdekt. De politie stelde dadelijk pogingen in het werk de daders op te sporen. Vier jongelieden van circa 23 en 25 jaren zijn in verzekerde bewaring genomen. Men verneemt dat zij tot bekentenis zijn gekomen. Te Aarlanderveen zijn 30 koeien van den veehouder M. Broekhuizen, die van longziekte verdacht waren, onteigend en afgemaakt. De ont eigeningssom bedroeg 7372; de opbrengst bij publieken verkoop f 2782. In de gemeenten Wou- brugge en Nieuwkoop is de tongblaar weder uitgebroken. Volgens bericht van het bureel „Ve ritas" zijn in de maand April 102 zeilschepen verongelukt, waaronder 10 vermistevan Engeland 41, Amerika 19, Frankrijk 9, Nederland 8, Noor wegen 8, Duitschland 6, Italië 5, Griekenland 2, Chili 1, Denemarken 1, Spanje 1, Rusland 1; 16 stoomschepen: van Engeland 11, Oostenrijk 1, China 1, Frankrijk 1, Nederland 1, Noorwegen 1. Van drie Duitsche oorlogspantser- schepen, die Dover voorbijstoomden, is gisteren, op de hoogte van Folkstone, de „Grosser Kurfürst" bij mooi weer en kalme zee in aanvaring geweest met de „König Wilhelm", welk schip zeer is bescha digd en spoedig met het voorschip onder water lag. Aan boord waren 500 man, van welke, voor zoover bekend, 160 van de bemanning en 23 officieren gered zijn. Verscheidene stoomschepen vertrokken onmiddellijk van Dover om zoo mogelijk hulp te verleenen. Heden heeft de „König Wilhelm" Ports mouth bereikt. Donderdag is de Par ij sche tentoon stelling door 132,990 personen bezocht. Dinsdag- avond, zoo wordt uit Ber- lijn gemeld, nam iemand aan het station van den Potsdammer spoorweg een plaatsbriefje naar Parijs, om de tentoonstelling te gaan zien. Naar het per ron stappende, hoorde hij eensklaps achter zich „In naam des Koningsen werd door een politie-beambte vastgehouden. Naast den beambte stond een persoon, in wien de passagier een zijner schuldeischers herkende, die reeds lang, evenals menig ander, overal tevergeefs naar hem had ge zocht. Hij begreep derhalve, dat er niels anders overbleef dan te betalen, of den beamble ie volgen. Hij gaf de voorkeur aan het eerste, haalde papier en specie voor den dag en nu bleek dat zijn reis geld juist de verschuldigde som van 900 mark bedroeg, zoodat hij die kon voldoen op zooveel na als hij voor zijn plaatsbriefje had gegeven. „Dat hindert niet," zeide de schuldeischer, „dan neem ik het briefje in betaling aan en ga in uwe plaats naar Parijs." Zoo gezegd, zoo gedaan. Onder een algemeen gelach stapte hij in den trein, terwijl de ander met ledige beurs naar huis kon gaan. BUITENLAND. Frankrij li. Het post congres heeft Lissabon gekozen tot plaats ,.7~ ->>•.,mst voor de volgende vergadering. Va_ Donderdag 11., oy honderdsten verjaardag van Voltaires ovetiijdefi, zijn vóór no. tie vensters zijner sterfkamer, overeenkomstig de bepa ling van de markiezin De Villette, weder geopend. De kamer is gelegen op de eerste verdieping van het huis op den hoek der Voltaire-kade en der Baaune straat. Een particulier telegram uit Parijs meldt dat het congres niet vóór het eind van Juni zal bijeenkomen. De bloemenkransen, die men vóór den 30sten Mei op het plein der Pyramiden, aan den voet van het standbeeld van Jeanne d'Arc, had neer gelegd, zijn 's ochtends op last van den prefect van politie weggenomen. Twee politie-agenten hielden er dien dag wacht, om elke samenscholing of opeenhooping van menschen te beletten. De studenten te Parijs waren voornemens een lauwerkrans neer te leggen op het voetstuk van het standbeeld van Voltaire, waar insgelijks de wacht werd gehouden. Zij hadden zich voorgenomen zich in optocht derwaarts te begevenmaar be grijpende dat hunne manifestatie niet geduld zou worden, zijn zij tot andere gedachten gekomen, en hebben toen besloten den lauwerkrans aan te bieden aan Victor Hugo, voorzitter van het eeuw feest, in het „Théatre de la gaité", als een kleiH bewijs hunner waardeering. Oostetir.-Horig*. Monarchie. In de zitting der fiuanciëele commissie van de Hongaarsche delegatie van Donderdag verklaarde graaf Andrassy het volgende: Door Duitschland, dat de rol van bemiddelaar op zich nam, in dien zin, dat het tusschen Engeland eene onmiddellijke overeenstemming tot stand bracht, werden eerst te Weenen over het meest geschikte tijdstip voor het congres inlichtingen gevraagd; hij had ten antwoord gegeven dat hij te rekenen van 11 Juui bereid was daaraan deel te nemen. Dit antwoord werd door Duitschland aan de andere mogendhe den medegedeeld. Al is de dag nog niet bepaald, toch bestond er gegronde hoop, dat het congres weldra zal bijeenkomen. Hij had den indruk ge kregen, dat tusschen Engeland en Rusland geen vergelijk tot stand gekomen is, waardoor ook maar eenigszins de Oosteurijksch-Hongaarsche monarchie benadeeld zou kunnen worden. Duitschlands bemiddeling bestond daarin dat het vóór het bijeenkomen van het congres het noodig oordeelde, dat tusschen de bij Konstauti- nopel opgehoopte strijdkrachten zekere grenzen ge trokken zouden worden. Duitschland deed daarom trent geen bepaald voorstel, doch bewerkte dat debe trokken mogendheden daarover met elkander in onmiddellijk overleg traden. Aan Rusland had bij openhartig zijne meening omtrent het tractaat van San-Stefano kenbaar gemaakt; daarop was wel herhaaldelijk van de Russische regeering antwoord ontvangen, doch nog geen enkel waardoor de uit- eenloopende meeningen van hem en het Russische kahinet met elkaar verzoend waren. Het toegestane krediet zal, althans voor een deel, zelfs dan besteed moeten worden, als het congres tot een guustig resultaat leidt, omdat de tenuitvoerlegging van de besluiten van het congres, vooral in de naaste on geving der monarchie, op moeilijkheden zou kunnen stuiten De reorganisatie van den alge- meenen toestand in het Oosten zal zelfs dan allicht bezwaren ontmoeten, als de mogendheden daarom trent volkomen eenstemmig zijn. Het bezetten van Ada-Kaleh door Oostenrijksche troepen was ge schied in overeenstemming met. de Porte en zou zoo lang duren totdat het congres omtrent de toe komst van dit eiland beslist zal hebben. De ouder handelingen met de Porte betreflende de Bosnische vluchtelingen zijn nog niet afgeloopen. Ten aanzien van Bulgarije heeft Oostenrijk geene tegenvoor stellen gedaan, doch zich voorbehouden bij het sluiten van den definitieven vrede zijne meening daaromtrent uit te spreken. De commissie besloot daarop de goedkeuring van het budget van buitenlandsche zaken onver anderd aan te bevelen. Rusland. Een telegram uit Nieuw-York meldt: De ver andering der stoomschepen „Columbus" en „State of California" in kruisers is bijna voltooid. Er loopt een gerucht dat Rusland de stoomboot „Sa ratoga" heeft gekocht. Turkije. ludieu zekere punten reeds op de eerste zit tingen van het congres geïégêlu zullen zijn, zal de Eugelsche vloot naar de Besika-baai terug- keeren qn zullen de Russen tot de linie Dedea' gatchAdrianopel, langs de Maritza, terugtrekken. De Turksche generaal Fuad-pacha is te Kon- stautinopel spoorloos verdwenen; hij was een gun steling van deu sultan en men vermoedt dat hij door de samenzweerders is uit den weg geruimd. De Eugelsche consul te Athene heeft bericht ontvangen van den ambassadeur Layard, dat de Porte weigert met de opstandelingen op Creta een wapenstilstand te sluiten. De vijandelijkheden op het eiland zouden hervat worden. WEENEN, 31 Mei. Graaf Andrassy beeft he den aan de financieele commissie der Oostenrijk sche delegatie medegedeeld dat de dépêche van de „Globe," ceuige bijzonderheden bevattende over de grondslagen der verstandhouding tusschen Engeland en Rusland, in hoofdzaak juist kan zijn, althans in zoover, dat de bezwaren schijnen te zijn opge heven, welke aan de bijeenkomst van het congres in den weg stonden. Die schikking kan echter niets bevatten, wat de belangen der monarchie zou kunnen benadeelen. LONDEN, 31 Mei. Het Bank-disconto is '[2 pet. verlaagd en bedraagt thans 2I/a pet. Het Ëngelsche gepantserde schip „Minotaur" is van Port Said naar Candia vertrokken. LONDEN, 1 Juni. Andrassy heeft nogmaals verklaard, dat Rusland vóór het congres moetin- stemmen met Oostenrijks eischen betreffende Servië' en Montenegro. Gedurende de bijeenkomst van het congres zullen Bratiano en Cogalniceano voor Rumeniè", Ristitsch voor Servië te Berlijn vertoeven. De onderhandelingen tot het vaststellen van een onzijdigen gordel worden tusschen Engeland en Rusland, door tusschenkomst van Duitschland, voortgezet. Men verwacht dat, nog vóór de bij eenkomst van het congres, eene schikking zal worden getroffen ten opzichte van den terugtocht van het Russische leger naar Adrianopel en van de Britsche vloot naar de Besika-baai. De „Daily News" meent grond te hebben om te gelooven, dat aan het Parlement in het begin der aanstaande week mededeeling zal gedaan worden van de getroffen schikking, betreffende de bijeenkomst van het congres. De „Standard" be vat een mededeeling in deuzelfden geest. Volgens de „Times" moeten nog verscheidene bijzonder heden worden geregeld, en is het wenschelijk dat men het ook daarover vooraf eens worde. De „Daily Telegraph" meldt als waarschijnlijk, dat lord Bea- consfield de hoofdvertegenwoordiger van Engeland op het congres zal zijn. WEENEN, 1 Juui. Bij de seriëntrekkiug der Oost. loten 1864 zijn uitgeloot: Serie 52, 103, 629, 693, 840, 959, 1144, 1414, 1835. 1937, 2317, 2684, 2795 en 3149. Bij de premiën- trekking zijn de hoogste prijzen gevallen op serie 840 N°. 93 ff 200,000, op serie 959 N°. 50 ff 20,000, op serie 693 N°. 84 ff 15,000, op serie 3149 N°. 67 ff 10,000. Programma's van Muziekuitvoeringten. ZOMERZORft. Dinsdag 4 Jnni, te halfzeven, onder directie van den heer H. Völlmar. lste afd.: N°. 1. „Henriette- Marsch", Dunkier; 2 Ouverture de 1'Opéra „Les Amours de Crispin", De Coninck; 3. Fantaisie snr „Une Chanson Creole", Leon Chic; 4. „Frühlinga-Gemüths-Klange", Walzer, Dunkier; 5. Souvenir de l'Opéra de Flotuw „L'Ombre", Steenebrnggen 2de afd.: N°. 6. Ouverture „Die Zanberflöte", Mozart; 7. „Fest- Gesang an die Künstler", Mendelssohn8. „Le Soir", Romance, Gounod; 9. Grande Fantaisie de 1' Opéra de Rossini „Moïse", V. Bender; 10. „Par-ci-Par-lk", Polka, Reuland. Ter markt te Leiden aangevoerd, 31 Mei en 1 Juni. Win'ertarwe 14 hectoliter 12.50 a 13.Zomer- (arwe 14 hectol. 10.a/10.5!)Winterrogge 16 heet. 8 a 9.Zomerrogge 16 hectol./7 75 a/8.— Zemergerst 10 hectol. f 1. a 7.50 Chevalier-gerst 10 heetoL ƒ7.75 a f 8.25 Zware Haver 14 hectol. f 6 a 5.50. Lichte Haver 14 hectol. f4.a/4.25. Dui- venboonen 7 hectol. f 8.a 8 50. Paardenboonen 9 hectol. ƒ8.a ƒ8.25. Ossen stuks/a Stieren, 36 stuks 52. a/195.—Melkkoeien 26 stuks 215.a 29'. Kalfkoeien 8 stuks 220.— a 295.Varekoeien 30 stuks f 160.— a f 245. Vette koeien 80 stuks f 220.a 860.Kalveren (vette) 46 stuks 40 a 70.— Kalveren (magere) 180 stuks f 6. a f 16.Kalveren (gras) 10 stnks ƒ40.— a 75.—Hamels (magere) stuks/— .a f - Hamels (vette) stuks, f a Ooien (magere) 776 stuks f 24.—. a 36.- Ooien (vette) 320 stuks 35.-. a f 42.-. Lammeren magere 8350 stuks f 12.a 21. Lammeren (vette jarige) stuks a Varkens (ma gere) 30 stuks/16.a/36.- Varkens(biggen)280stuks f 6.— a /14 Grasboter 13940 kilogr., lste qualit. I vat 54. a 58. Schei- 2de qualit. j vat 46 a f 50.Grasboler lste qual. per kilogr. 1.35 a 1 45, Schei- 2de qualifeit per kilogr. ƒ1.15 a 1.26 Ter markt aangebracht 190 runderen, 186 kalveren, 1096 schapen, en S350 lammeren

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2