A0. 1878. t Juni. Zaterdag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHÏEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.i1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Morgen zal een aanvang gemaakt worden met het innen der abonnementsgelden over het thans afgeloopen kwartaal. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties zoo veel mogelijk op vertoon worden voldaan. Kohier der plaatselijke directe belasting 187§. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 2f>4 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85) doen te weten, dat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1878 op heden voorloopig is vastgesteld en van den tsfen Juni 1878 tot en met den 14den Juni 1878, ter secretarie dezer gemeente (financiëele afdeeting), van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgem. Leiden, E. KIST, Secretaris. 3! Mei 1877. LEIDEN, 31 Hiel. Voor de Engelsche taal werden Woensdag in Den Haag toegelaten, mej.C. J. J. Beyuen en J. M. L. Koolemans Beynen uit Voorburg, B. C. Cosijn en P. V. Van der Swalme uit Delft, P. M. Sauerbier uit Rotterdam, A. Dobbe uit Dordrecht en J. C. Van Maarseveen uit Gorkum. Voor de Hoogduitsche taal mej.M. E. Van Hoek, M. A. P. Montagne, E. M. Rogge en M. C. Slothouwer, allen uit Leiden. Voor de Fransche taal mej. J. C. A. Salomon uit 's-IIage en M. Bekking uit Rotterdam. De heer Ter Wee herdenkt heden zijn 25-jarig burgemeesterschap van Oegstgeest, en de geheele gemeente viert dit feest met hem mee. Met den exprestrein te twaalf uren uit Amsterdam aan het met vlaggen getooide station buiten de Rijnsburg- sche poort arriveerende, werd hij aldaar opgewacht door een groote eerewacht te paard en in de wacht kamer 1ste klasse met een hartelijke toespraak verwelkomd en gelukgewenscht, waarvoor de be minde jubilaris zich zeer gevoelig toonde en waarna hij ten slotte opnieuw de verzekering gaf dat hij steeds zou trachten een goede burgemeester voor de gemeente te zijn, die hem zoo lief en dierbaar is. Na nog eeuige heildronken begaf hij zich in het voor hem bestemde rijtuig eu maakte, omgeven door de eerewacht, een grooten rijtoer langs de beide singels en door de gemeente, waar op verschillende plaatsen hetzij door het uit steken van vlaggen hetzij op andere wijzen van de hartelijke deelneming in het feest werd blijk gegeven. Woensdag-avond te halfacht is H. K. H. prinses Von Wied met have kinderen en gevolg op het Huis de Pauw aangekomen ten einde daar eenigen tijd te vertoeven. Nadat Noord-Holland ruim vier maanden van longziekte onder het rundvee verschoond ge bleven was, hebben zich in de week, eindigende '25 Mei, weder twee gevallen voorgedaan bij uit Zuid-Holland aangevoerde koeien, die in de gem. Nieuwer-Amstel met nog zeven andere in de weide liepen. Op last van den minister van binnenlandsche zaken werden ook die zeven koeien geslacht. In dezelfde week werden in Zuid-Holland benoorden Maas en Lek 22 stuks als aan longziekte lijdende onteigend en afgemaakt. Bovendien werden er 42, aan die ziekte lijdende, voor rekening van den eigenaar geslacht. Te 's-Gravenhage werd een aan kwaden droeg lijdend paard onteigend, afgemaakt en begraven. De commissie voor het geneeskundig staats- examen te Utrecht heeft tot arts bevorderd den j heer D. Bakker, doctorandus, en het getuigschrift i voor het eerste gedeelte van het artsexamen uit- j gereikt aan den heer D. Gorter, doctorandus. Uit het verslag van den toestand der ge meente 's-Gravenhage over 1877 blijkt dat in den loop van het jaar de bevolking vermeerderde met 3802 zielen, waarvan 1768 tot het mannelijk geslacht en 2034 tot het vrouwelijke behoorden. Op 31 December beliep het bevolkingscijfer 107,897; dat van de 8ste afd. (Scheveningen) was tot 11,443 geklommen. De sterfteverhouding beliep 1 op de 46.99 tegen 1 op de 38.32 in 1876zij was dus, ofschoon in beide jaren geen epidemieën woedden, dit jaar veel gunstiger. Door curatoren der Amsterdamsche univer siteit is voorgesteld, dr. J. H. Yan 't Hoff, lector in de scheikunde, geologie en mineralogie aan die universiteit, te benoemen tot gewoon hoogleeraar in die vakken. Door den gemeenteraad van Amsterdam zijn, in zijne Woensdag gehouden zitting, behandeld de voorstellen van B. en W. tot herziening der jaar wedden van de leeraren der middelbare scholen, en is besloten, de traktementen te verhoogen met 25 pet., waarvoor de leeraren verplicht zijn ten hoogste 24 uren onderwijs per week te geven, behalve die aan de burgerdag- en avondschool, voor wie het getal lesuren op 32' /2 is bepaald. Daarentegen zal hun voortaan geene vergunning meer- worden verleend om op andere scholen les te geven, indien daardoor het getal lesuren zou worden overschreden, terwijl de reeds bestaande vergunningen in die gevallen zullen worden inge trokken op een tijdstip, door B. en W. vast te stellen. Dinsdag-namiddag heeft de beproeving plaats gehad van de spoorwegbrug over den Rijn bij Rosande, tusschen Arnhem en Oosterbeek. De be proeving is uitstekend geslaagd. De gemiddelde doorbuiging bij volle belasting tien locomotie ven bedroeg 25 millimeter, de blijvende circa 2. Een groot aantal belangstellenden, uitgenoo- digden en nieuwsgierigen woonden de proefneming bij. Eene extra boot, sierlijk van boven tot be neden met wimpels getooid, waarop zich honderden toeschouwers bevonden, bewoog zich tijdens de beproeving nabij de brug in den Rijn. In den loop van Juni wordt de spoorwegbrug te Nijmegen beproefd. In tegenspraak met belgeen de Belgische bladen melden omtrent een bezoek aan den koning en de koningin van België door den prins van Oranje op het terrein van de wedrennen te Brussel gebracht, meldt de Brusselsche correspondent van het N. v. d. D., dat de prins wel herhaalde malen in de onmiddellijke nabijheid der koninklijke tribune is geweest, maar niet met het koninklijk gezin heeft gesproken. Misschien was een beletsel het toilet van den prins, die als gewoon sportsman in een lichtgekleurde zoogenaamde „gateuse" was gehuld. De houding van den prins zou, is de correspondent goed ingelicht, bevreemding hebben gewekt bij het Belgische, hof, ook al heette het te voren aangekondigde bezoek aan Brussel incognito. Volgens het N.- en Adv.-bl. van Bergen- op-Zoom heeft Henri Rochefort die gemeente Maandag een kort bezoek gebracht. In de orde van de Eikekroon zijn benoemd tot commandeur jhr. mr. W. E. Engelen, lid der gedeputeerde staten van Friesland, te Leeuwarden, en jhr. J. A. Lijcklama Nijeholt, lid der pro vinciale staten van dat gewest, te Beetsterzwaag. De gemeenteraad van Gouda heeft de voor waarden vastgesteld, waaronder de concessie tot aanleg en exploitatie eener waterleiding binnen die gemeente wordt verleend aan de heeren J. De Vries Robbé te Gouda en A. Kaptijn te Woerden. De concessie duurt 40 jaar. Het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van de voorgestelde regeling van de op leiding en bevordering van den generalen staf heeft in de eerste plaats aanleiding gegeven tot de overweging van de vraag der al of niet wen- schelijkheid eener regeling bij de wet. De meeste leden gaven aan regeling bij de wet de voorkeur, vooral daar zij nauw samenhangt met het stelsel van bevordering. De gewijzigde inrichting der krijgsschool was het onderwerp van uitvoerige bespreking en be oordeeling. Die regeling had zeer vele leden be vreemd, omdat daarbij zijn in het leven geroepen twee scholen die onderling niet het minste ver band houden. De inrichting zelve der krijgsschool, zooals die door den minister is gereorganiseerd, vond bij verschillende leden afkeuring en in verband daar mede werd de plaatsing van de tweede afdeeling der krijgsschool te 's-Gravenhage over het alge meen ondoelmatig geacht. Vooral ook tegen het eindexamen bij de tweede afdeeling der krijgsschool en de publiciteit daarvan werden van vele zijden bezwaren ontwikkeld, die echter door de andere leden niet gedeeld werden. De strekking dezer wet en vermoedelijke invloed daarvan op het officierscorps werd in alle bijzon derheden aandachtig overwogen. De tegenstanders van dit ontwerp meenden, dat de minister veel te ver gaat in zijn veroordeeling van het bestaande, dat het ontwerp niet zal beantwoorden aan de verwachting, namelijk om jeugdige aanvoerders te verkrijgen en dat er door deze wet verwarring zal ontstaan in de bevordering der stafofficieren ouderling. De voorstanders van het ontwerp be schouwden bet voorstel als een middel om, ook in tijd van vrede, op doelmatige wijze te weten te komen wie geschikt zijn voor den dienst bij den generalen staf. Verscheidene leden oordeel den, dat de door den minister voorgestelde weg de eenige is om bekwamer officieren in het leger te verkrijgen. De onbillijkheid dezer wet jegens sommige officieren werd verder in het licht gesteld, terwijl door sommige leden inlichtingen werden gevraagd omtrent de financiëele gevolgen van dit voorstel en zij vermoedden dat de voorgestelde inrichting weder meer zou kosten dan de bestaande Ook werd de overlegging verzocht van de adviezen der autoriteiten. Op het telegram van de directie der Stoom vaartmaatschappij „Nederland" naar Penang om opgaaf der namen van al de 1ste klasse passagiers van het stoomschip „Voorwaarts" is het volgende antwoord ingekomen, gedateerd Penang 29 Mti: Stieler, Van Dissel echtgenoot drie kinderen, Bollee, Van Vliet, Little, De Vogel echtg. drie kinderen, Schunrmans echtg. drie kinderen, Van Leeuwen echtg. drie kinderen, Kuiper (waarschijnlijk Kuiper), Van Hemert, Grondhout, Meyer, Mounier echtgenoot, V. Honten (waarschijnlijk V. Houten) echtgenoot zes kinderen, Dibbets echtgenoot vier kinderen, Pinto echtgenoot zes kinderen, Theunissen echtg. vier kinderen, André, Holzapper, Ingelbronner (misschien Engelbronner). Het stoomschip „Overijsel", van Rotterdam naar Batavia, is 29 dezer des avonds van Suez vertrokken; de „Madnra", van Batavia naarNien-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1