die met 1 October a. s. in werking zal treden. Volgens de N. Bred. Ct. hebben zich reeds 215 adspiranten aangemeld voor toelating tot de militaire academie te Breda. Tot voorzitter der commissie voor het afne men der examens bedoeld bij artikel 9 der wet van 30 Mei 1877, is benoemd de kolonel P. M. Netschertot ledende kolonel P. Stolk, de luit.- kolonels J. H. Meursinge, E. D. Geukama Bakker en M. C. P. Simon, de majoor A. Pompe, de kapiteins H. J. Krantz en W. Badon Ghijben, de hoogleeraren dr. C. H. C. Grinwis en dr. A. C. Vreede; tot lid en secretaris, de kapt. P. De Bas; tot voorzitter der commissie van inspectie, bedoeld bij art. 16 der bovengenoemde wet, de kolonel P. M. Netschertot ledende kolonel P. Stolk, de luit.-kolonels J. H. Menrsinge en E. D. Geukama Bakker; tot secretaris, de kapt. F. De Bas. De oefeningsdivisie onder bevel van den kapitein ter zee W. K. Van Gennep is den 21sten dezer van Curasao naar St.-Domingo vertrokken. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, is gistermorgen te Napels aangekomen en 's middags van daar vertrokken. Blijkens heden uit Penang ontvangen telegram zullen alle passagiers, ingescheept geweest op het stoomschip „Voorwaarts," benevens de geheele equipage van dat stoomschip, de reis voortzetten met de „Madura", die daartoe zeer spoedig van Bata via naar Penang zou vertrekken. Er is door de directie der Stoomvaartmaatschappij „Nederland" geseind om telegraphische opgaaf van de namen der passagiers eerste klasse, welke terstond na ontvangst zullen worden bekend gemaakt. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Arnhem zijn uitgebracht 2040 geldige stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen den heer Otto Van Rees die 838 en den heer W. C. J. J. Cremers die 456 st. verkreeg. Op den heer Van Goltstein waren 158 en op den heer Bijleveld 102 stemmen uitgebracht. De heer Savornin Lohman bekwam 324 stemmen. Naar wij vernemen zal de minister van oorlog Zaterdag a. s. naar Spa vertrekken. Dr. L. R. Beynen heeft na 40 jaren aan het gymnasium in Den Haag werkzaam te zijn geweest, zijn eervol ontslag verzocht als rector van die instelling. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Aalsmeer, B. Ledeboer, candidaat-notaris aldaar; benoemd tot plaats, adjudant 2de kl. te 's-Gravenhage, den lsten luitenant J. H. P. Ritter, van het algemeen depot van discipline, die, in verband daarmede, in zijn rang wordt overgeplaatst bij den plaatselijken staf; tot notaris binnen het arrond. 's-Gravenhage, ter standplaats de gemeente 's-Gravenhage: mr. S. C. Van Appeltere, notaris en kantonr.-plaatsv. te Gorkum, C. E. P. Pauwels en W. J. M. De Bas, beiden candidaat-notaris te 's-Gravenhageter standplaats de gemeente Delft: W. L. Verschoor, candidaat-notaris aldaar aan mr. S. C. Van Appeltere eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger te Gorkum; aan mr. B. Van der Haak, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te 's-Gravenhage, en benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Graven hage, ter standplaats de gemeente 's-Gravenhage, W. S. A. Van Eek, candidaat-notaris aldaar, een en ander in te gaan met 1 Juli. Gremengd. Nieuws. De Haagsche politie heeft eergister avond een grappenmaker gearresteerd, die de japon nen der dames, welke de winkeluitstallingen stonden te bekijken, aan elkander speldde en daardoor vaak tot de potsierlijkste tooneelen aanleiding gaf. Een jonge dame, die ook de dupe werd van de annexatie manie van den delinquent, een welgekleed heer, scheurde haar kleedje als 't ware aan flarden. Gistermiddag is uit de sloot langs de Maliebaan in Den Haag het lijk van een on bekend burgerman van middelbaren leeftijd opge haald. Het is door de politie naar het bureel overgebracht. Terwijl zekere A. O. Maandag' in zijn kosthuis te Scheveningen het middagmaal gebruik te, bleef een stuk vleesch in zijn keel zitten, waardoor hij onmiddellijk een lijk was. De man, die op de spoorweglijn Hel derHaarlem uit een wagen is gesprongen, ter wijl de trein in volle vaart was, en zwaar gewond naar Schagen werd gebracht, is aan de gevolgen overleden. Hij was matroos en verkeerde, naar men verzekert, in beschonken toestand. Hij sprong uit den wagen, om zijn pet terug te halen, die uit het portier was gevallen. De trein sleepte hem een eind mede. Uit hetbestedelingenhuis te Amster dam ontvluchtte Maandag een man die aan ver standsverbijstering lijdt. Drie verpleegden van het gesticht werden den vluchteling achterna gezonden, met de opdracht hem terug te brengen. De keuze dezer lieden nu was niet gelukkig: een hunner was kreupel, een ander had slechts over één arm te beschikken, de derde was van zeer gebrekkigen lichaamsbouw en de vluchteling was een krach tig man. Op den Amstel hadden zij eindelijk met veel inspanning den ontsnapte bereikt en weten te vatten, toen deze in een aanval van woede zijn wachters van zich afschudde, hen over elkaar over de straat deed rollen en opnieuw ontvluchtte. De politie verrichtte toen het werk dat de gebrekkigen niet hadden kunnen volbrengen, wist hem met veel inspanning meester te worden en bracht hem naar het gasthuis. Als een merkwaardig staaltje van juist treffen bij het schijfschieten meldt men, dat door den lsten luitenant Yan den Bergh, van de dd. schutterij te Tilburg, op eene schietoefening den 27sten Mei 11., in eene serie van 5 schoten, achtereenvolgens op 200 passen gedaan, 5 rozen zijn geschoten. De roos had eene middellijn van 30 ceitimeters. Dezer dagen zijn te Parijs wederom drie oplichters, een man en twee vrouwen, gevat, die hun bedrijf op de volgende vernuftige wijze uitoefenden. De twee dames traden met haren cavalier een winkel in en verzochten een en an der te zien. Middelerwijl nam de heer den eige naar ter zijde en gaf hem te kemaen, dat zijne vrouw, in belangwekkenden toestand verkeerende, de zonderlinge manie had van voorwerpen te ont futselen. Hij verzocht dus, dat men haar, de oud ste der twee, in het oog zou houden, dan zou hij het gestolene betalen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Men zag de oudere dame werkelijk op onhandige wijs het een of ander wegkapen, gaf den prijs aan den heer op en deze betaalde. Intusschen was natuurlijk de jongste der twee metterdaad aan het su len geweest. Buiten den winkel gekomen, haastte deze zich, den buit aan de oudste te overhandi gen, zoodat, indien de diefstal ook intijds ont dekt werd, zulks geen kwaad vermoeden wek ken kon. Den 7den Juni zal te Parijs een ten toonstelling van vee worden geopend. Men verwacht dat niet minder dan 7- a 8000 beesten zullen worden tentoongesteld. BUITENLAND. Frankrijk. De senaat heeft gisteren het spoorweg-ontwerp aangenomen. Vervolgens werd, door toedoen van den heer Say, met 161 tegen 99 stemmen besloten het debat over het ontwerp voor een amortisabel 3 pet. fonds niet te verdagen, en werden de artikelen van dit ontwerp aangenomen. De heer Bouchet. vroeg den heer Waddington naar den toestand in Venezuela, waar de schuld- eischers van het gouvernement niet slechts geene betaling erlangden, maar nog bovendien mishandeld werden. Waddington erkende de gegrondheid van deze klacht. Een consul was kortelings vertrokken met afdoende instructies. Wanneer er antwoord kwam, zou de regeering daarvan mededeeling doen. De prins van Oranje is Maandag te Parijs teruggekomen. Mac Mahon heeft Maandag bij de ontvangst der gedelegeerden van het postcongres den wensch te kennen gegeven, dat de algemeene post-unie weldra moge gevolgd worden door andere dergelijke vereenigiugen op economisch gebied, die bestemd zijn ter versterking van den band der broederschap tusschen de volken. De directeur-generaal der Duitsche posterijen zeide in zijn antwoord, dat het den congresleden aangenaam was, dat de ten toonstelling tegelijkertijd met het congres werd gehouden. „Wij zien," zoo vervolgde hij, „de Fransche natie geheel en al zich wijden aan de werken des vredes. Frankrijk heeft door zijne liberale denkbeelden en door den opwekkenden verzoe nenden geest, die bij onze beraadslagingen heerschte, krachtig bijgedragen tot het welslagen van het congres." Spreker eindigde met den kreet „leve Frankrijkdie door alle aanwezigen werd herhaald. HVixitsclxland. Het bericht in buitenlandsche bladen dat de uitnoodigingen ter deelneming aan een congres reeds aan de kabinetten zijn verzonden, wordt te Berlijn ongegrond genoemd. België. Bij de provinciale verkiezingen in Brabant ver liezen de liberalen een zetel, te Diest namelijk, maar al de nieuwe zetels door de jongste wet ingesteld, zijn aan de liberalen ten deel gevallen. In de beide Vlaanderen, Luik en Limburg is de toestand onveranderd gebleven. Te Antwerpen win nen de liberalen drie der nieuwe zetels, in Hene gouwen winnen zij één zetel, in Luxemburg ver liezen zij er één, in Namen drie. Groot-Biitannië. De hertog van Sutherland heeft namens de Staflord House-commissie een beroep gedaan op de Engelsche liefdadigheid ten voordeele van de Turksche gewonden en zieken. Baker-pacha schreef, dat er geen Engelsche dokter bij het leger is. Te Konstantinopel zijn 23,000 zieke en gewonde sol daten en zoowel daar als te Gallipoli is hulp dringend noodig. De hertogin van Argyll is op 54-jarigen leeftijd aan een beroerte overleden. Zij was gehuwd met den markies van Lorne, schoonmoeder van prinses Louise van Engeland en zuster van den hertog van Sutherland. Ten gevolge van haar over lijden is een groot concert aan het hof, dat heden zou worden gegeven, tot 6 Juni uitgesteld. Uit Zuid-Afrika wordt dd. 30 April gemeld, dat aan het Parlement der Kaapkolonie, hetwelk 10 Mei bijeenkomt, verscheiden wetsontwerpen zijn aangeboden betreflende de grensverdediging, om de grenspolitie meer militair in te richten, een boerenruiterij te organiseeren, de vrijwilligerscorp sen te regelen, enz. Die maatregelen worden ge prezen, doch niet algemeeu dat op de grenzen geen onderscheid tusschen blanken en inboorlin gen gemaakt wordt. Op het oorlogstooneel zijn weder verscheiden gevechten geleverd en ten na- deele der Kaffers afgeloopen. Zij strijden echter verwoed. De koloniale legermacht te velde bestaat uit 5499 Europeanen, 3768 inlanders, met 1983 paarden en 19 kanonnen. Van de Transvaal wordt gemeld dat Cetchwayo het werk der grens-commissie heeft afgewezen en die commissie ontbonden zou zijn. Driehonderd man uit Pretoria zijn naar de grenzen vertrokken, een 150-tal vrijwilligers hebben zich aangeboden. Pogingen, te Potchefstroom en Pretoria aange wend, om de verjaring der annexatie feestelijk te vieren, zijn mislukt. Oostenr.-Hong. Monarchie. De Hongaarsche delegatie heeft gisteren besloten Andrassy's exposé te doen drukken en ronddeelen. Andrassy, door Banhidy geïnterpelleerd, ver klaarde zich bereid den oorspronkelijken tekst van het Stefano-tractaat over te leggen; hij beloofde verder binnen den kortst mogelijken tijd, misschien reeds in de volgende zitting, opheldering te zullen geven over elk punt in het verdrag, waartegen Oostenrijk bezwaar gemaakt had. In de Oostenrijksche delegatie werd door An drassy verklaard dat de monarchie niet in moreele afhankelijkheid van andere staten geraken mag. Zij moet op een voet van gelijkheid zich doen gelden. Er zouden zich verwikkelingen kunnen voordoen, die ook bij eensgezindheid over de Euro- peesche quaestiën de belangen der monarchie konden bedreigen. Daarom waren versterkingen gezonden naar Zevenbergen en Dalmatië. Er is uitzicht op het spoedig bijeenkomen van het congres. De regee ring zal zich beijveren voor den vrede in Europa, en tevens de belangen der monarchie beschermen. De regeering is niet van politiek veranderd. Het financieele exposé van den minister werd naar de commissie voor het budget verwezen. Het krediet van zestig millioen zal niet door uitgifte van nieuwe schuldbrieven, maar door voor schotten worden gedekt.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2