N°. 5610. Vrijdag A'. 1878. 31 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. FBUS DEZEB C0ÜRA3T: Voor Leiden per 8 maanden......1.10. Franco per post1.4& Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DEE ADYERTENTIEN Vut 16 regels1.05. Iedere regel meer.....;.0.17b Grootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien art. 48 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 16den October 1873 Gemeenteblad n" 4); Bepaalt dat bij gelegenheid van de Hnlde aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin door de Leidsche Zangvereeniging, op Maandag den 3 Jnni aanstaande, des avonds to 7 nren, in de Hooglandsche Kerk, bet vervoer met rijtuig in de na te melden richting moet geschieden: de rijtuigen bestemd voor den ingang tegenover de Koorsteeg van de zijde van bet Kerkplein langs den Middelweg; die bestemd voor den ingang tegenover de Beschuitsteeg van de zijde van de Bnrgsteeg langs de Nieuwstraat naar de zijde van de Hooigracht; die bestemd voor den ingang aan de Hooglandsche Kerkgracht van de zijde der Bnrgsteeg en Nieuwstraat langs de Wintersteeg en de Hooglandsche Kerkgracht; terwijl bij het eindigen der uitvoeringen in de tegenovergestelde richting moet worden gereden. De voorgeschreven richting is ook van toepassing op rijtuigen, die met eene andere dan de boven aangeduide bestemming op dien tijd bedoelden weg passeeren. Een ieder wordt dringend uitgenoodigd zich naar de aanwij zingen, door de politie in dien zio te geven, stiptelijk te gedragen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 29 Mei 1878. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad N°. 11); Brengen ter algemeene kennis, dat tot het laten in- schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid gegeven wordt voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat; en wel van den 3den tot en met den 15den Juni a. s. des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren, met uit zondering van den Zondag en de Woensdag- en Zaterdag namiddagen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 29 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter algemeene kennis, dat het verhoor der geburen in zake het verzoek van W. BERGERS, tot het oprichten van eene rookerij en slachterij in het achtergedeelte van zijne woning aan de Heerengracht n°. 58, wegens den invallenden Hemel vaartsdag zal plaats hebben op Vrijdag 31 Mei, des voor middags te elf nren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 22 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 29 Nel. De Kamer van koophandel alhier heeft tot den minister van waterstaat enz. het verzoek ge richt tot het doen plaatsen eener brievenbus aan de Hoogewoerd ten gerieve van de bewoners van Hoogewoerd, Utrechtsche veer en Levendaal. Met 42 tegen 8 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren toegestaan een verhooging van de begrooting van marine, voornamelijk strekkende om den minister te machtigen aan de Leidsche Kweekschool voor zeevaart gedurende 26 jaar een subsidie van f 10,000 'sjaars te geven. Het wets ontwerp tot onteigening van het bekende perceel in de Lange Pooten te 's-Gravenhage werd aan genomen met 42 tegen 6 stemmen. „Er is toch maar één Zomerzorg!" hoor den we gisteravond een bezoeker van het eerste zomer-concert zeggen. Hoewel zeker niet ge heel en al zonder overdrijving, is en blijft zulk een uitdrukking toch karakteristiek: ze beteekent veel, zoo niet alles. Reeds meermalen is er op gewezen dat wij Leidenaars op het bezit van een gelegenheid als deze trotsch mogen zijn. En thans bleek dit opnieuw, vooral na de kosten die de heer Couvée in den laatsten tijd weder niet had gespaard. Yan de doelmatigheid der flinke nieuwe veranda konden velen zich thans overtuigen, terwijl de nieuwe gasverlichting van den tuin, ook langs den vijver, een schoon effect maakte. Alleen aan het einde daarvan was nog een lampionsgewijze ver lichting in den vorm van een harp aangebracht, welke echter niet voortdurend in staat was geheel en al aan den steeds meer en meer aanwakkeren- den wind weerstand te bieden. De leden waren met hunne dames in grooten getale opgekomen geen stoel bleef er als 't ware onbezet. Sommigen waren zelfs genoodzaakt zich met een plaats in de groote zaal te vergenoegen. De goede indruk, dien de vorige jaren hadden achtergelaten, was dan ook alleszins gerechtvaardigd en werd nu bij allen zeker opnieuw bevestigd. Niet alleen toch dat de tuin reeds alzoo een bezoek overwaardig is, maar ook en in niet geringe mate de daaraan telken jare onafscheidelijk verbondeh concerten van de kapel der grenadiers en jagers onder directie van den heer Yöllmar maken „Zomerzorg" op avonden als deze tot een waar lustoord, waar zoo wel de degelijke muziekkenner als de leek èn van de hier zoo weelderig vertegenwoordigde natuur èn van de op zulk een uitstekende wijze beoefende kunst in ruime mate kunnen genieten. Moge het veertigste jaar dezer zomer-concerten voor zijne voorgangers niet onderdoen! Wanneer de weers gesteldheid zich zijner wil ontfermen, bestaan er reeds waarborgen genoeg voor. De commissie, belast met het afnemen van de practische examens van hulp-apotheker, vermeld in art. 5 der wet van 8 Juli 1874, zal zitting houden op Maandag 3 Juni e. k. en volgende dagen te Leiden. In de vorige officiëele bekend making in de St.-Crt. stond abusievelijk Amsterdam. De heer G. Stahl uit Altona is van plan hier ter stede onderwijs te geven in het maken van Prausche papierbloemen. De attesten van in richtingen te Amsterdam, Rotterdam en Utrecht pleiten ten gunste van de wijze waarop hij met veel succes en in korten tijd zijne élèves het ma ken van zulke bloemen leert. De algemeene vergadering van deelhebbers der kon. Nederl. Stoombootmaatschappij heeft gis teren te Amsterdam plaats gehad. Uit het verslag over 1877 blijkt, dat dit 21ste boekjaar voor de maatschappij evenmin gunstig is geweest als de twee voorafgaande jaren. De algemeene toestand van handel en scheepvaart heeft daartoe veel bijge dragen. Het nadeelig saldo bedraagt volgens de winst- en verliesrekening f 117,892 en is met bijvoeging van dat over 1875 en 1876 geklommen tot f 504,297. In de gisteren gehouden algemeene verga dering van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is het verslag over 1877 uitge bracht, de balans goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 5 pet. In de zitting van den gemeenteraad te Dordrecht heeft de heer Delhez gisteren den wensch uitgedrukt, dat de som van f 30,000 voor de uitbreiding van het Liernurstelsel op de begrooting van 1878 uitgetrokken, niet zal worden uitgegeven, en zulks naar aanleiding van den twijfel, die in den laatsten tijd omtrent den invloed van het Liernurstelsel in verband met den gezondheidstoe stand gerezen is. De voorzitter beloofde dien wensch aan het dagelijksch bestuur te zullen overbrengen en geen contracten te zullen aangaan voor den verderen aanleg van het Liernurstelsel, tenzij met voorkennis van den raad. De Haagsche correspondent van de Gron. Crt. meldt, dat, toen in de dagbladen op myste rieuze wijze gewag werd gemaakt van het huwelijk van een telg uit het Huis van Oranje, daarmede prins Alexander bedoeld werd, maar dit plan reeds, vóór de vermelding, was afgesprongen. Uit Leeuwarden wordt gemeld: De feeste lijke opening der tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid en kunst, door vrouwen vervaardigd, is vastgesteld op den 4den Juni, 's namiddags te 2 uren. Bij die gelegenheid zullen eenige zang stukken worden uitgevoerd door een groot getal jonge dames, onder de leiding van de dames Ha- geman-Stoetz, Poutsma en Thijssens-Triebart. Reeds nu kunnen wij mededeelen, dat de aanblik van de tentoonstelling een prachtig gezicht oplevert. De inzendingen hebben de verwachtingen verre over troffen, en dit laatste geldt evenzeer de verschei denheid der voorwerpen. Door den Koning is aan de commissie vergunning verleend, aan de tentoon stelling te verbinden eene verloting van voorwerpen. Het getal loten is bepaald op ten hoogste 8000, a f 1 het lot. Yoor de akte in de Engelsche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 7 candidaten; 6 werden toegelaten, mej.A. M. Brocx, M. E. Houtman, H. J. L. Jung, J. P. M. Kamerling, A. M. Mingelen en J. A. Van Soest, allen uit 's-Hage. Yoor de akte als hulponderwijzeres leg den 16 candidaten' het examen af, waarvan 12 werden toegelaten, mej.L. Roörda en C. S. E. Scheuer uit Rijswijk; H. Elias, J. M. Van Loon en C. Monteban uit Rotterdam; M. H. Van der Geest, M. S. Ruyter en Th. J. A. Van Schou wenburg uit Gouda; J. C. Braat, S. De Koningh en M. Wulfse uit Dordrecht: S. M. Posthumus uit Brielle. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Utrecht heeft het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het artsexamen uitgereikt aan den heer J. T. Selhorst, doctorandus, en dat van tandmeester aan de heeren John E. Grevers en B. Joseph Otté. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene keunis, dat aan de rijks-kweekscholen voor onderwijzers, met het begin van den cursus 1878/79, aanvang nemende op 1 September 1878, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 21 kweekeliugen te 's-üertogen- bosch, 20 te Haarlem, 20 te Middelburg, 20 te Deventer en 21 te Groningen, ten. einde daar op kosten van het rijk opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten zij, die, blijkens over te leggen geboorteakte, tusschen 1 Januari 1862 en 15 April 1864 geboren zijn. De stukken moeten vóór 15 Juni a. s. vrachtvrij worden toe gezonden aan den directeur der kweekschool, bij welke men geplaatst wenscht te worden. Aan hen, die zich zullen 'hebben aangemeld, zal later worden bekend gemaakt waar en wanneer het examen zal plaats hebben. De kapitein Eland, van den generalen staf, thans \eeraar aan de krijgsschool voor officieren te Breda, is belast met de waarneming van de betrekking van directeur der nieuwe krijgsschopl,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1