De aanvaring van de „Voorwaarts" met de „Khedive" had plaats na het innemen van lading door eerstgenoemd stoomschip te Penang. Volgens telegram van 27 Mei uit Penang, heeft kapt. Aukes het bergen van schip en lading aanbesteed voor 37'/j pet. der waarde van het geredde. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, is gisterochtend Kaap Del Armi gepasseerdde „P. Caland" is eergis teren te Nieuw-York aangekomende „Overijsel", van Rotterdam naar Batavia, 26 Mei des ochtends te Port-Said aangekomen, zou des avonds van denzelfden dag of den anderen ochtend van daar vertrekken. Van 21 April tot 18 Mei zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aan getast: in Noord-Brabant 1, Zuid-Holland 76, Erieslaud 7, totaal 84 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 88 runderen door die ziekte aangetast. De Eerste Kamer heeft gisteravond hare werkzaamheden hervat. De laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen werden naar de afdeelingen verzonden. Tweede Kamer. In de zitting van heden zijn verschillende ontwerpen aangenomen, waaronder na discussie dat tot vernieawing der bestaande hypothecaire inschrijvingen. De Kamer is op reces gescheiden. Z. M. heeft aan mr. L. A. Bijbau, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonr.-plaatsv. te Goes; aan mr. A. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, id. als kantonr.-plaatsv. te Appin- gedam; bij de cavalerie benoemd tot Isten luit.: bij het 2de reg. huzaren, den 2den luit. J. C. Van Alphen, van het corpsbij het 4de regim. huzaren den 2den luit. J. G. baron Van Sytzama en C. Stok, beiden van het corps; met 1 Juli a. s. benoemd tot directeur van een der rijkste legraafkantoren C. Schuit Dz., thans telegr. 2de kl.aan mr. J. O. II. Ramaer, benoemd gouvern.- secretaris in de kolonie Suriname, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur-generaal ia de kolonie Curacao, en als zoodanig benoemd mr. J. P. Smeele, voorzitter van het hof van justitie aldaar. Gremengd Nieuws. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks drie uren is zekere L. v. d. S. in de Koppenhinksteeg, in beschonken toestand verkee- rende, in een gedeeltelijk met water gevulden put gesprongen, doch met behulp van dreggen, zonder eenig letsel bekomen te hebben, door politie agenten en burgers er weer uitgehaald. Sedert de Haagsche kermis had een 18-jarige dienstbode zich niet meer bij haar meesteres, op het Oranjeplein, noch in 't ouder lijk huis vertoond. Tevergeefs had men haar ge zocht. Vrijdag-avond echter vond de vader zijn kind weer in de Rijswijksche straat op een gemeubileerde kamer, boven een herberg geïn stalleerd. Hij wilde haar spreken, misschien mee nemen, althans op den goeden weg terugbrengen maar onder een kreet van angst sloot zij de deur harer woning en weigerde haren vader toegang te verleenen, die de hulp der politie heeft inge roepen om zijn rechten te doen gelden. Gisterochtend is uit het Sparen bij de spoorbrug te Haarlem opgehaald het lijk van den schipper J. D., wonende aan de Zaan, die sedert Dinsdag vermist werd en vermoedelijk be schonken te water is geraakt. De man was 46 jaar oud en laat eene vrouw met 4 kinderen na. Bij hem werd eene som van circa f 600 gevonden. Gisteren bij aankomst van trein 18 uit Arnhem viel te Utrecht de conducteur Hooge- doorn van den platform en geraakte tusschen dezen en de treeplanken van een 3de klasse wagen bekneld. De trein stond spoedig stil, doch het was na langdurige en buitengewone krachtsinspan ning mogelijk den ongelukkige uit zijne benarde positie te redden. Men was verplicht den wagen met hefboomen te lichten. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen, en het schijnt dat de man niet gevaarlijk gekwetst is. Uit Nijmegen wordt gemeld dat de Waal in de laatste dagen meer dan een halven meter is gevallen. De lage uiterwaarden staan echter nog steeds onder water, zoodat de eerste snede van den hooioogst als verloren beschouwd kan worden. De vijf uit het huis van verbetering te Alkmaar ontvluchte jongens zijn Zondag te Yelzen door den gemeente-veldwachter G. Yan Schinkel gearresteerd en gisteren in het huis te ruggebracht. Gisterochtend is een reiziger 3de klasse tusschen Schagen en Noordscharwoude uit den spoortrein geklommen en vervolgens op den weg terechtgekomen. De man is tamelijk ernstig verwond naar Schagen vervoerd. Een arbeider te Kuilenburg zag dezer dagen aan de egge, waarmede hij een stuk land bewerkte, een voorwerp hangen, dat na onderzoek een gouden ring bleek te zijn. Uit de naamletters, die er op gegraveerd stonden, was de verliezer spoedig gevonden en bleek het gevondene zijn trouwring te zijn, die hij ruim dertig jaren gele den verloren had. Een afgrijselijk tooneel heeft verle den week in het hospitaal te Beaufort plaats gehad. Een der verpleegden, zekere Arnaudeau, viel na melijk onverhoeds eene geestelijke zuster, die hem zijn voedsel bracht, met een mes in de hand aan. Een moedig man in de nabijheid, Hamard genaamd, wierp zich tusschen beiden en kreeg een messteek in het oog. De zuster werd aan de hand gewond. Daarop drong de razende in de vrouwenzaal door, wierp zich op de eerste bedden de beste en bracht drie lijderessen om het leven. Middelerwijl vlucht ten de andere naar de kapel, naar den aalmoezenier, enz. Een van haar, sedert maanden aan verlamming lijdende, vermocht, door angst gedreven, het bed en de zaal uit te komen. Eindelijk kwamen gen darmes opdagen, die zich van den moordenaar meester maakten. Bij het verhoor scheen te blij ken, dat deze door plotselinge zinsverbijstering was aangetast. De magazijnen van de „Printemps" hebben hun begunstigers een alleraardigst souvenir aan de wereldtentoonsteling van 1878 aangeboden, bestaande in een uitslaande plaat: de plattegrond van het terrein. De nette uitvoering in kleuren druk, welke zeer duidelijk is, verdient evenals het eigenaardige denkbeeld lof. Aan de achterzijde vindt men de afbeeldingen van de kerken St.- Augustin, de Madeleine en de Sainte-Chapelle, het Panthéon, de kerk Notre Dame, het Hotel des T»valides en de Beurs, met de noodige inlichtingen to, het bezichtigen daarvan. Ook het sierlijk bandje, wa.a-in het geheel is vervat, draagt den goeden stempel van echt Eranschen smaak. Een apotheker te Londen is voor den rechter betrokken wegens het verkoopen van een arsonik-houdend violet-poeder, aan het gebruik waarvan de dood van een zuigeling wordt toege schreven. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat door dit poeder binnen korten tijd niet minder dan dertien kinderen het leven verloren hebben. Te Augsburg heeft een hevige brand gewoed, die in een kelder, welke tot bewaarplaats van petroleum diende, ontstaan is. Aan de krachtige hulp der brandweer is het te danken, dat het vuur betrekkelijk weinig schade heeft aangericht, maar door het ontploffen van een vat petroleum is één man om het leven gekomen, terwijl 16 min of meer zwaar gekwetst werden. Uit eene statistiek van de slacht offers der stormen, welke den 20sten April op de Cantabrische kust hebben gewoed, blijkt dat daar bij 144 personen zijn omgekomen, nalatende 74 weduwen, 168 kinderen, 199 vaders en moeders, 118 broeders en zusters. Op de algemeene repetitie van het eerste der concerten in de Tuilerieën (die beurte lings door Arban en Kéler-Béla zulien worden gedirigeerd) werd de Symphonie van Litolfl ge speeld, getiteld„Les Girondins". Daarin komen eenige maten van de „Marseillaise" voor. Bij de eerste tonen van dat lied werden teekenen van afkeuring gegeven, die echter spoedig door da verend applaus werden overstemd. Het twee meter hooge standbeeld van de Nijverheid op den top van den Oostenrijkschen gevel op de tentoonstel ling is door den wind naar beneden gevallen en in duizend stukken gebroken. In de Belgische afdeeling heeft een onbekende twee schilderijen, kerkgezichten voorstellende, aan stukken gesneden. Zondag is de tentoonstelling door 111.296 per sonen bezocht. Het voorloopig onderzoek van de zaak van Hoedel is afgeloopen; het is gebleken, dat hij geen medeplichtigen heeft, maar wel eenigen tijd het moorddadig plan heeft omgedragen. Een komische scène had dezer dagen in het Belle-Alliance-theater te Berlijn plaats. Er werd een stuk opgevoerd, dat begint in de zaal zelve, waar in een loge tooneelspelers als gewone bezoekers hebben plaats genomen. Een acteur komt op en verzoekt hun heen te gaan; zij weigeren, hij springt van het tooneel, er vangt een hevige twist aan, waarop een acteur, als politie-agent verkleed, tusschenbeiden komt en allen ten slotte de scène voortzetten. Ditmaal hield een pas aan gesteld agent van politie op den derden rang toe zicht; onbekend met den loop van het stuk, ziet hij hetgeen in de stalles voorvalt, snelt naar bene den en begint zijn vermeenden collega dapper bij te staan. Het publiek schaterde van het lachen, terwijl spoedig een inspecteur verscheen om den ijverigen rustbewaarder te vertellen, dat hij zich met deze quaestie niet behoefde in te laten. BUITENLAND. Frankrij li- Het „Journal officiel" behelst twee besluiten, waarbij vergunning gegeven wordt voor twee inter nationale congressen, in het Trocadero-paleis te houden; het eene, van den lOden tot den 20sten Juni, over landbouw, het andere, van den 25sten tot den 27sten Juni, over de unificatie van de nummering der garens van allerlei aard. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij een krediet van 500,000 fr. wordt aangevraagd tot het geven van openbare feesten gedurende de tentoonstelling. "Duitsclilanil. De „Indépendance" bevat een bericht uit Weenen, dat de brieven ter bijeenroeping van het congres, door Bismarck onderteekend, Berlijn voorstellen als plaats voor het congres en den llden Juni als dag van bijeenkomst. Andrassy heeft dit voorstel aangenomen en is voornemens den 9den naar Berlijn te vertrekken. België. Een particulier telegram uit Antwerpen meldt: Bij de verkiezing van zes leden voor de pro vinciale staten zijn de liberale candidaten met 5459 stemmen gekozen. De clericalen hebben zich van stemming onthouden. Voor zoover bekend is hebben de liberalen in de meeste plaatsen gewonnen. Te Mechelen heb ben de clericalen een meerderheid van ongeveer 200 stemmen behaald. Groot-Britannië. In het Lagerhuis verklaarde sir Stafford North- cote gisteren, in antwoord aan lord Harrington, dat hij nog niet in staat was om bijzonderheden over de onderhandelingen mede te deelen, maar dat hij kon verklaren dat de laatste paar dagen de uitzichten op het congres inderdaad verbeterd waren. Deze mededeeling werd met toejuiching ontvangen. Het Hoogerhuis bracht de artikelsgewijze be handeling van het wetsontwerp op de veeziekte ten einde. Het verwierp met groote meerderheid de amendementen van lord Somersett en lord Ri- pons over de verzachting der bepalingen op de quarantaine en op het afmaken van vee aan de ladingsplaats. In Blackburn, Burnley, Darwen, Harwood Rishton, Walley en Langho hebben de werksta kers gestemd over de vraag, of zij voor drie maan den het werk tegen de door de patroons voorge stelde vermindering van 10 pCt. zouden hervat ten. Met 12,972 tegen 828 stemmen is die vraag ontkennend beantwoord. Rusland. Gortschakoff is in zooverre hersteld dat hij het bed heeft kunnen verlaten. De „Agence russe" zegt, dat men den toe stand opvat als gunstig voor een algemeene bevre diging. De bezetting van Adakaleh door Oosten-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2