N°. S609. Woensdag A". 1878. 29 Mei. 1.4a Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYEKTENTIEN STADS-BERICHTEN. Heden aanvaardde de heer dr. J. G. E. Acquoy, door de Algemeene Synode benoemd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de universiteit alhier, zijn ambt met het houden eener redevoering in het groot audi torium van het academiegebouw, ten onderwerp heb bende „de geschiedenis der Nederlandsche Herv. Kerk", waarin de redenaar op het nauwe verband wees dat er tusschen die geschiedenis en die van ons vaderland bestaat, het belang uiteenzette dat de beoefening er van voor de wetenschap en hare ken nis voor de leden dier Kerk heeft, en in ver band daarmede zijn taak en roeping in het licht stelde. Naar wij vernemen zal de solopartij voot bariton in Brahms „Kequiem", welke bij gelegen heid van de hulde der Leidsehe Zangvereeniging aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin Maandag a. s. wordt uitgevoerd, vervuld wordeu door den heer Messchaert uit Keulen. Zooals vroe ger reeds gemeld werd, heeft mej. Gips uit Dor drecht de sopraan-solopartij op zich genomen. Prof. Éijke verzoekt ons mede te deelen, dat de microphoon noch door graaf Du Moncel noch door prof. Huxley is uitgevonden. Het is aan Hughes, zoo beroemd geworden door den telegraaf, die zijn naam draagt, dat de eer der uitvinding toekomtmaar het was door eene mededeeliug van graaf Du Moncel in de Eransche academie van wetenschappen, dat prof. Eijke voor het eerst iets van de zaak vernomen had. De naam van prof. Huxley is alleen genoemd als hebbende deze aan eenige proefnemingen te Londen deelgenomen. De zomerdienstregeling voor de binnenlandsche en buitenlandsche correspondentie en die voor Ned.-Indië is ten postkantore alhier verkrijgbaar gesteld. Deze staat wijst aande opening van het kantoor, den aanvang der bestellingen, de lichting der hnlpbrievenbussen, de aanwijzing van het tijd stip waarop de brieven op het kantoor moeten bezorgd zijn om met de eerste gelegenheid te worden verzonden, en is dus, zooals trouwens voldoende bekend is, voor menigeen van groot gerief. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Botterdam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Botterdam is bepaald op den lsten Juni a. s., des morgens te zes uren. Blijkens achterstaande advertentie zal te be ginnen met aanst. Zondag de laatste trein uit de residentie des Zondags en Woensdags tot Leiden doorloopen. Het is dezelfde trein welke thans te vijf minuten over tienen uit Botterdam vertrekt en te vijf minuten over elven in Den Haag aankomt. De Staatscourant van heden bevat den al- gemeenen numerieken staat, aanduidende de sterkte van den lsten ban der schutterijen op 1 Januari 11. in de verschillende provinciën. Blijkens dien staat was de sterkte van den eersten ban der dd. schutterijen, met inbegrip van de reserve, der eerste categorie, d. z. de leden van den eersten ban die thans nog ongehuwd en die gehuwd of weduwnaar ziju zonder kind of kinderen, 27,354, en die der tweede categorie, d. z. de leden van den eersten ban die na hunne inlijving gehuwd zijn en in het bezit van kind of kinderen zijn gekomen, 14,033, te zamen 41,387 man. De ge heele sterkte van de beide categorieën van den eersten ban der dienstdoende en rustende schut terijen te zamen bedroeg 116,938 man op 1 Jan. 1878 tegen 118,123 op 1 Jan. 1877. Te Leiden was de dd. schutterij verdeeld ia 1 bataljon en 6 compagnieën. De sterkte van den lsten ban, lste categorie, bestond er uit 7 officieren, 10 onderofficieren, 16 korporaals, 1 tamboer, 280 actieve en 273 reserve schutterstotaal der geheele sterkte van de lste categorie 587. De 2de cate gorie bestond uitgeene officieren, 3 onderofficie ren, 14 korporaals, 1 tamboer, 94 actieve en 113 reserve schutters; totaal der 2de categorie 225. De geheele sterkte van de lste en 2de categorieën van den lsten ban te zamen bedroeg dus 812 man. Daarvan hebben er vroeger bij het leger ge diend 172. Te Katwijk bestond de geheele schutterij uit 198 man, waarvan er 46 bij het leger dienden. Heden werd op de begraafplaats der Port.- Isr. gemeente te 's-Hage het stoffelijk overschot van mr. A. De Pinto ter aarde besteld. Een groote menigte van allen rang en stand was daarbij te genwoordig. De heer J. Yan J. Eerares, opper rabbijn, hield bij de groeve de eerste toespraak, waarin hij den overledene als pleitbezorger en als den weldoener, de ziel van verschillende liefdadige instellingen, den edelen man schetste. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer mr. W. Wintgens, als een der oudste van de leden der orde van advocaten bij den hoogen raad, door den burgemeester jhr. mr. Gevers Deynoot, door prof. Goudsmit, die den overledene herdacht als den edelen kweekeling der Leidsehe hoogeschool en eene vergelijking maakte tusschen het vele dat De Pinto aan die universiteit ontleend en het vele dat hij haar teruggegeven heefthij noemde hem een sieraad der balie en vertolkte den dank der hoogeschool voor hetgeen hij voor de wetenschap heeft gedaandaarna spraken de broeder van den overledene mr. A. A. De Pinto, mr. D. Polak Daniels, mr. M. De Pinto en mr. A. Teixeira de Mattos, schoonzoon des ontslapenen, die namens de familie dank betuigde. Bij de gisteren te Botterdam gehouden ver gadering der commissie tot bevordering van het onderzoek naar de verschijnselen op den Oceaan werd voorgelezen de lijst der scheepsgezagvoerders, die in het afgeloopen jaar hij onderzoek hunner ingeleverde scheepsjournalen loffelijke vermelding hebben verkregen, of met medailles zijn bekroond, of die op de lijst der medailles zijn ingeschreven. Onder de ingeschrevenen komt voor de heer H. J. Yan Nouhuys. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis dat de commissie, belast met het afne men van het tweede natuurkundig examen, zitting zal houden op 3 Juni e. k. en volgende dagen te Groningen. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, van 26 dezer, is de expeditie tegen de Battaks van Toba geëindigd en zijn de troepen teruggekeerd met achterlating van een voorloopige bezetting in Silindoeng. De minister van oorlog heeft bevelen uit gevaardigd om in werkelijken dienst op te roepen bij het corps pontonniers, van 1 Juli3 Augus tus, de milicien-verlofgangers van de lichting van 1876, van 7 Augustus11 September de milicien verlofgangers van de lichting van 1875; bij de compagnieën artillerie-transporttrein (niet bij de compagnie transporttrein, bestemd voor den ad ministratieven dienst), van 2 Juli9 Augustus, de milicien-verlofgangers van de lichting van 1875. Tot directeuren van de militaire scholen zijn benoemd: bij die te Kampen de kapitein J. T. T. C. Van Dam van Isselt, van het instructie bataljon; bij die te 's-Hertogenbosch de kapitein W. Bannier, van het 5de reg. infanterie, en bij die te Delft de kapitein P. J. Te Winkel, van het 3de reg. vesting-artillerie. Naar men verneemt zal het algemeen depot van discipline te Naarden worden opgeheven. De manschappen, die bij het depot zijn ingedeeld, zullen successievelijk naar hunne regimenten terug gezonden worden. In 't vervolg zullen de soldaten, die zich aanhoudend slecht gedragen, eenvoudig met een briefje van ontslag uit de gelederen ver wijderd worden. De driehonderdste verjaardag van de ves tiging der Hervorming en van de stichting der Waalsche gemeente te Amsterdam is Zondag in de ochtend-godsdienstoefening herdacht door ds. E. H. Gagnebin, die tot tekst van zijne toespraak had gekozen Bomeinen XHI, v. 12: De nacht is voorbijgegaan enz. Alle plaatsen in de Groote kerk der Waalsche gemeente waren bezet en de plech tigheid werd verhoogd, door de uitvoering van eenige godsdienstige liederen door een uitgelezen koor. In de verschillende kerken der Hervormde gemeente is in de godsdienstoefeningen insgelijks de 26ste Mei 1578 herdacht. Het bericht der Arnhemsche Courant als zou dr. A. Kuyper persoonlijk van Den Haag naar het kiesdistrict Arnhem zijn overgekomen om er voor de candidatuur van den heer De Savornin Lobman te werven, blijkt niet juist te zijn. Dr. Kuyper althans verklaart zelf in een ingezonden stuk in de A. C. dat door hem in de laatste drie maanden geen voet op het territoir van het Arn hemsche kiesdistrict gezet is. De kinderen der Christelijke Zondagscholen te 's-Hage zullen prins Hendrik ter gelegenheid van Hd. aanstaand huwelijk een prachtigen bijbel aanbieden. Zij brengen daartoe onderling de noodige gelden door vrijwillige giften bijeen. Ds. D. K. Wielinga, predikant bij de Chr. Ger. gemeente te Nieuwendijk, heeft bedankt voor de benoeming tot zendings-directeur van de oplei dingsschool voor inlandsche zendelingen te Meester- Cornelis op Java. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Utrecht heeft tot arts bevorderd C. G. H. Wirtz, officier van gezondheid. Aan mej. B. Leuenberger is eervol ontslag verleend als directrice en leerares in het Fransch aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Goes. Bij de wedrennen, waarmede Zondag de renbaan bij Brussel is geopend, is door het paard „Gentilhomme" van den prins van Oranje mede gedongen naar den „prix de 1'avenir". Het be haalde den tweeden prijs. De „Indépendance" noemt het eenig incident, hetwelk zich voordeed, het bezoek dat Z. K. H., die als „turfiste" de wedrennen bijwoonde, bracht aan den koning en de koningin van België, die bij de opening van de renbaan tegenwoordig waren. Te Haarlem had gisteren de feestelijke in wijding van de tramway plaats in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, commissarissen en inge nieurs. Een talrijk publiek was daarbij tegenwoordig. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden............... 1.IO. Franco per post., Afzonderlijke Nommers0.02. Ven 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. g Grootere letters naar plaatsmimte. Uithoofde van den Hemelvaartsdag wordt deze courant Donderdag niet uitgegeven. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld het op den 25sten dezer maand invorder baar verklaard kohier voor het patentrecht, 4de kwartaal, dienat 1877/78, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsehe Conrant afgekondigd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 28 Mei 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 28 Hel.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1