N°. 3608. Dinsdag A°. 1878. 28 tifei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSOÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZES COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post'.V. B 1.40. Afzonderlijke NommersV0.02. PBIJS DES ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer......0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. De BUItGEMEESTER der Gemeente Leiden, Overwegende, dat het hem uit de verklaring van den Heer dr. J. C. KIST, Geneesheer te Leiden, gebleken ie dat de na volgende goederen, ale: witte Stroozak, bonte Stroozak, molton Deken, em Laken, een Peluw, 2 Kussens met eloopen, een Hemd, een Jak. twee blauwe Rokken, toebcboorende aan HENDRIK SCHREGEL, wonende te Leiden, door typhos zijn besmet, en uit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting behooren te worden in beslaggenomen, onteigend en vernietigd Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad n®. 134); Besluit en beveelt tevens: de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemen, te onteigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 25 Mei 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 27 Mei. Heden aanvaardde de heer M. A. Gooszen, van wege de Nederlandsche Hervormde Kerk benoemd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de uni versiteit alhier, zijn ambt met het houden eener redevoering in het groot auditorium van het aca demiegebouw over„De dogmatiek, hare taak iu de wtaenschap en hare roeping in de Protestant- sche kerken." De minister van koloniën heeft benoemd tot lid en voorzitter der commissie, heiast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het ambte naars-examen voor den burgerl. dienst in N.-I. dr. W. R. baron Van Hoëvell; tot leden :dr.H. Kern, J. J. Meinsma, dr. A. W. T. Juynboll, J. R. P. P. Gonggrijp, G. K. Niemann, H. Kleyn vau de Poll, N. D. Lammers van Tooren- burg, J. E. Van den Bor, W. P. Sikman, A. J. Voet, J. J. Naeff en S. Coolsma; tot lid en secretaris J. Spanjaard. Voor de akte in de Pransche taal werden Zaterdag te 's-Hage geëxamineerd 8 candidaten, die allen werden toegelaten, mej.M. Van den Berg uit Delft, C. De Graaff uit Oudshoorn, A. C. De Groot uit 's-Hage, L. W. J. Van Loghem uit Katwijk, J. E. M. Masthofl' uit Delft, S. C. Moll uit Oudshoorn, C. A. Prins uit Voorschoten en A J. A. Zuydam uit Nootdorp. Voor de akte als hulponderwijzeres deden 14 candidaten examen. Er werden 4 afgewezen en 10 toegelaten, mej. A. J Hudig en D. De Jong uit Rotterdam, J. M. E. Kobes uit 's-Hage, G. J. Roest uit Vlaar- dingen, C. M. J. Sallicher uit Rotterdam, K. Struick uit Voorschoten, M. C. Vos en M. M. Vrijhoff uit Leiden, A. J. Wannée uit Delfshaven en C. W. Walraven uit Rotterdam. Ouder de punten van behandeling, welke door het hoofdbestuur der vereeniging „Eigen Hulp" aan ieder district voor de algemeene ver gadering zijn uitgeschreven, komen o. a. voor: de vaststelling der statuten der vereeniging, het vers.ag omtrent de werkzaamheden en den toestand der vereeniging over het afgeloopen jaar, idem over de oprichting eener algemeene afdeeling spaar- en voorschotkas, van het district Amsterdam c. a. omtrent de oprichting van een centraal- magizijn, een voorstel van het district Zwolle om algemeene maatregelen tegen het vervalschen van levensmiddelen uit te lokken, een voorstel van het district Purmerend tot het vestigen eener alge meene afdeeling onderlinge verzekering tegen brandschade. Onder het opschrift „Een raadsel" schrijft dr. Van Vloten het volgende in den Ned. Spectator In n°. 17 van den Ned. Spectator voor 1875 komen eenige lezenswaarde mededeelingeu van de hand des heeren Dee te Leiden over de schilde rijen in 't Gemeenlandshuis van Rijnland voor. Van een van deze heet het, dat het door Jan Lievens vervaardigd, den 28sten Februari (1670) afgeleverd, en den 8sten Maart daaraan, blijkens zijn kwijtbrief van die dagteekening, aan hem betaald werd. Het onderwerp van 't stuk was „de Tijd het Corpus juris aan Justitia brengende, ver- gezelschapt van de godin Pallas." Dat stuk werd vóór eenigen tijd der kunstvaardige hand van den heer Hopman te Amsterdam te verdoeken gege ven. Hij bracht dat met zijn bekende bekwaam heid tot stand, en maakte het geheel in orde. Doch wat blijkt nu, gelijk ik mij den 20steu dezer, bij een bezoek in zijn werkplaats, overtuigen kon Dat het stuk reeds door den trant, waarin het geschilderd is, onmogelijk van Lievens kan zijn, doch dat dit verder ook ten volle wordt uitge maakt door het naam- en jaarcijfer dat er, ter zij van den rechtsgeleerden Tijd, is aangebracht, en duidelijk C: D: M. 1699 te lezen geeft. Geen twijfel, of men heeft daarin Lievens jonger tijd genoot, den in 1644 geboren Leidschen schilder Karei de Moor, te erkennen. Hoe kan nu echter, waar de rekening vau Heemraden van 1670 en Lievens gewaagt., dit stuk, dat voor 't zijne door gaat, zoo geheel anders getuigen? Dat de laatste hetzelfde onderwerp voor heemraden geschilderd heeft, blijkt uit hun rekening en zijn kwijtbrief; dat dit echter zijn stuk niet is, maar eerst 29 jaar later vervaardigd, uit het daarop aangegeven jaartal en naamcijfer. De oplossing van 't raad sel schijnt niet anders mogelijk, dan door aan te nemen, dat Lievens stuk, om een of andere reden, door dit van De Moor, dat zeker echter vrij wat minder kunstwaarde heeft, in 1699 vervangen is. Waar bleef evenwel dat van Lievens? Mis schien kunnen de latere rekeningen van Heem raden eenig licht over de zaak geven, en heeft de heer Dee gelegenheid die in te zien, en het ons dan in den Spectator mede te deelen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, f 13.50, f 2.80 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en f 1.85. Gisternacht overleed, te 's-Hage mr. Abra ham De Pinto, een onzer voortreffelijkste rechts geleerden, deken der orde van advocaten, lands advocaat, hoofdredacteur van het Weekblad van het. Recht, ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw, lid van den Haagschen gemeente raad en van de plaatselijke schoolcommissie, lid der hoofdcommissie voor de zaken van het. Por- tugeesch-Israëlietisch kerkgenootschap en voorzitter der Maatschappij tot nut der Israëlieten in Neder land. Heden zou hij zijn 68ste levensjaar zijn ingetreden. De overledene was vooral een man van onvermoeide werkzaamheid en bewonderens waardige vlugheid. Als uitlegger van al de wet boeken, die in 1838 werden ingevoerd, heeft hij de academische jeugd in de beginselen van ons stellig Nederlandsch recht ingeleid en viel hem het voorrecht te beurt, dat de meeste zijner hand boeken meermalen zijn herdrukt. Het twaalftal voor predikant bij de Ned. llerv. gemeente te Arnhem bestaat uit de heeren De Hoest, te Amersfoort; dr. Schouw Santvoort, te Leiderdorp; Heinecken, te Renswoude; Van Son, te Amsterdamdr. Riemens, te Driebergen Sjoers, te Dordrecht; Gronemeyer, te Apeldoorn; Meerdink, te Harderwijk; Barger, te Maassluis; I Verkouw, te Ilarlingen; Romijn, te Heerde, en Ringnalda, te 's-Grevelduin-Kapelle. i In de te Amsterdam gehouden 32ste alge- meene bijeenkomst van afgevaardigden en leden van de Maatschappij tot bevordering der bouw kunst is o. a. besloten, bij het hoofdbestuur der Maatschappij aan te dringen, zich uit naam der Maatschappij tot de regeering te richten, om haar nadrukkelijk te wijzen op de eenzijdige richting in de bouwkunst, haar door de commissie van rijks-adviseurs aangeraden, „eene richting, die de vrije kunstuiting aan banden legt, oorspronkelijk heid doodt en der vrije kunst onwaardig is." De hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Amsterdam verkeert in een bloeiendeu toestand. Door het toenemend aantal leerlingen zal de vierde klasse in het volgend studiejaar moeten worden gesplitst. In verband hiermede zal het personeel der leeraren moeten aangevuld moeten met een derden leeraar in de wiskunde, tevens bevoegd onderwijs te geven in de natuurlijke historie. Curatoren van de Amsterdamsche universiteit zijn voornemens van de vrijgevigheid van den oud-hoogleeraar Willeumier, die zijn wachtgeld ter hunner beschikking stelde, gebruik te maken om de verzameling der werken van Hugo De Groot in de academische boekerij voltallig te maken. Burgemeester en Wethouders van Amster dam hebben de voordracht ter reorganisatie der politie thans bij den gemeenteraad ingediend. Zij is opgemaakt in overleg met den nieuwbenoemden hoofdcommissaris Steeukamp. De politieagenten worden van 250 op 600 gebracht, de nachtwachts worden afgeschaft en de nachtdienst ook aan de agenten opgedragen. Zaterdag werd het monument ter dankbare herinnering aan de vele diensten, door wijlen jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot aan de Holl. Maatsch. van landbouw bewezen, op Rusthoek, onder Loosduincn, plechtig onthuld, in tegenwoordigheid van de vier broeders van den overledene, deleden van het hoofdbestuur en der afdeeling 's-Graven- hage van de laudbouwmaatschappij, het bestuur der Haagsche vereeniging „Floralia", het gemeen tebestuur van Loosduinen en verscheiden notabe len en vereerders van den ontslapene. Het gedenk- teeken, opgericht op een door de familiè Gevers Deynoot gereserveerde en aan de Maatschappij geschonken gedeelte van Rusthoek, is een naald van zandsteen, alleen ter halver hoogte versierd met een guirlande, terwijl bovenaan het familie wapen van jhr. Gevers Deynoot prijkt. De minister van oorlog heeft ter gedeelte lijke uitvoering van het koninklijk besluit tot regeling der krijgsschool o. a. het volgende be paald: Het toelatingsexamen tot de tweede afdee- liug der krijgsschool, den cursus voor algemeene krijgskundige studiën, zal in de maand September van elk jaar te 's-Gravenhage worden afgenomen. Het bij art. 15 der regeling bedoeld examen zal in de tweede helft der maand Juni van elk jaar te 's-Hage worden afgenomen. De officieren, thans aan de krijgsschool gedetacheerd, kunnen desver- kiezende, evenals de officieren die de lessen der inrichting niet bijgewoond of alleen het onderwijs in enkele vakken gevolgd hebben, dat examen in September e. k. te Breda afleggen. In verband daarmede zullen de officieren van het derde cursus jaar der krijgsschool, die het eindexamen verlangen af te leggen, tot na afloop van het examen aan die inrichting verblijven. Ook de officieren, tot den generalen staf behoorende, die de lessen der vroegere stafschool hebben gevolgd, kunnen aan een examen deelnemen ter verkrijging van 't brevet. De minister van waterstaat, de opmerkingen in de afdeelingen der Tweede Kamer omtrent de onteigening ten behoeve der verbreeding van de Lange Booten te 's-Hage beantwoordende, deelt

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1