N°. 5607. Maandag A°. 1878. 27 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHTEN. LEIDSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per S maanden.1.10. Franco per post..;ï7.1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer.. 777r.;0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Oproeping van de verlofgangers der Rationale Militie, tot het bijwo nen der INSPECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den I7den April 1878, A. N°. 1120 (2de afd.), Provinciaal Had N°. 41, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land-, Roepen dientengevolge op al de binnen deze gemeente geves tigde verlofgangers der Militie te land, van de lichtingen van 1874, 1875, 1876 en 1877, die vóór den hlen Aprill.l, in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering alleen van hen, die caeu quo in de maand Juni e. k. in werkelijken dienst moeten komen, om te verschijnen in het INVALIDENHUIS ingang door de KOPPENHINKSTEEG aan de zijde der HOOGLANDSCHE KERKGRACHT), ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers hehoorende tot de lichtingen van 1874, 1875 en 1876, op Zaterdag den ls'en Juni 1878, des voormiddags te negen uren, en die hehoorende tot de lichtingen van 1877, op denzelfden dag, des voormiddags te een uur; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de betrokken verlof gangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voor gesteld, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats voor het onder zoek bepaald, gedurende het onderzoek en bij het naar hni9 keeren, ordelijk te gedragen en alzoo zich te vrijwaren voor de toepas sing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augnstns 1861 Staa'ad n°. 72), daar onge regeldheden als anderszins, zoolang de lanschappen in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant van den 20sten en den 27sten Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Bnrgem. 18 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belang hebbenden, dat dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 9 12 uren, de PASPOORTEN voor de miliciens dezer gemeente, hehoorende tot de lichting van den jare 1873, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 24 Mei 1878. V. BRANDELER. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Overwegende, dat het hem uit de verklaring van den Heer dr. G. ZAALBERG, Geneesheer te Leiden, gebleken is dat de na volgende goederen, als: 1 Bed, 2 Dekens, 2 Kussens en eenige bossen stroo, toebehoorende aan JOHANNES BAVELAAR, wo nende te Leiden, door typhus zijn hesmet, en uit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting behooren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 134); Besluit en beveelt tevens: de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemen, te onteigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 35 Mei 1878. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. J. GULDEMOND, Brood bakker, verzoekende om in het achterhuis van zijne woning aan de Haven N°. 38 twee varkens te mogen mesten; Gelet op art. 132 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 31sten Mei aanst., 's voormiddags te elf uren; zullende de belang hebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Mei 1878. LEIDEN, 25 Mei. Een der lokalen van het gebouw der voor malige arrondissements-rechtbank alhier, vroeger tevens voor de zittingen van het kantongerecht die nende, is thans in gebruik genomen voor voorwer pen uit 's Rijks museum van oudheden alhier. Men verwacht eerstdaags de uitschrijving der aanbesteding tot het bouwen van een ver- eenigd station voor de Holiandsche lijn en den spoorweg LeidenWoerden, op het terrein bui ten de Rijnsburgsche poort. Naar aanleiding van de benoeming van dr. Acquoy als hoogleeraar te Leiden, was het voor de gemeente Zalt-Bommel eene behoefte haar ge liefden leeraar vóór zijn vertrek een aandenken aan te bieden. Daartoe had zich eene commissie ge vormd, welke zich belastte met het ontvangen der geldenniemand werd voorbijgegaan. Men werd alzoo in staat gesteld een keurige pendule te koopen. Ook de oud- en tegenwoordige ouder lingen en diakeuen, welke gedurende het 14-jarig verblijf van den predikant aldaar die betrekkingen hadden vervuld, vereenigden zich ten einde hem een prachtig schrijfbureau te vereeren. Diep ge roerd werden deze geschenken in het weeshuis, waar ze ook eenigen tijd ter bezichtiging waren geweest, door den leeraar aanvaard. Hij was te bewogen om de aanspraken, welke voorafgingen, te kunnen beantwoorden. Bij de afscheidsrede waren de hoorders zeer talrijk en mannen en vrouwen lieten menigen traan vallen, welke getuigenis gaf voor hun vertrekkenden vriend. Aan het einde der godsdienstoefening werd hem staande een zegen bede toegezongen. Ook nu wachtte hem nog eene aangename verrassing. Hij werd door zijn collega ds. H. Roodhuyzen Jr. uitgenoodigd nog eens mede te gaan naar het weeshuis. Toen zij daar kwamen,"' hadden zich in eene der kamers zes dames veree- nigd, welke den heer Acquoy, bij monde der oudste, met eene van aandoening bevende stem, een paar candelabres, juist passende bij de pendule, ver eerden. Het zwijgen van den leeraar overtrof hier het krachtigst spreken. In eene andere kamer hadden zich inmiddels de ringpredikanten vereenigd; zij ook wenschten een blijk van hunne genegenheid te geven. Zij boden hunnen ambtsbroeder, onder eene hartelijke toespraak, een keurig bewerkten stoel aan. Hier sprak de handdruk, die in zulk een geval meer zegt dan tal van woorden. Daarna vereenigden zich allen aan het huis van den heer Acquoy, waar men nog eenigen tijd genoeglijk doorbracht. Met weemoed, zoo eindigt de bericht gever, zien wij hem vertrekkendoch de hoop, dat zijn nieuwe werkkring nog meer vruchten zal afwerpen, lenigt onze smart. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 205 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5672 volwas sen personen en van 1115 kinderen. Ofschoon het rijkssubsidie ophoudt, hebben curatoren der Latijnsche school te Dokkum beslo ten, die inrichting nog twee jaren te laten bestaan, ten einde daardoor de mogelijkheid tot het beko men van voldoend rijkssubsidie voor een op te richten gymasium te verkrijgen. Men schrijft uit 's-Hage aan de Arnh. Crt. Ingevolge de vastgestelde voorwaarden, moest de maatschappij van den spoorweg RotterdamMunster vóór primo Mei jl. aan de regeering volkomen zekerheid geven, dat zij de noodige gelden bezat om den spoorweg te maken. De maatschappij kon dit niet en verzocht aan den minister van water staat om uitstel, die zulks heeft geweigerd. De concessie is ingetrokken, ten einde het waarborg kapitaal terug te kunnen geven aan de maat schappij. Door Fransche kapitalisten is alsnu con cessie gevraagd voor den aanleg van een spoorweg van Rotterdam over Schoonhoven naar Utrecht, aansluitende aldaar aan den Oosterspoorweg en den Centraalspoorweg. Aan de gemeente Rijswijk is door den Koning 500 geschonken tot verbetering van den weg, die Rijswijk met het Westland verbindt. Zooals gisteren gemeld werd zijn bij de discussiën in de Tweede Kamer over de suc cessiewet wijzigingen aangebracht. Zoo werd, be halve de reeds medegedeelden, een amendement van den heer Patijn, om voor kleine boedels geen memorie van aangifte te vergen maar eene eenvoudige verklaring, gelijk nu in art. 12 der bestaande wet, door den minister overgenomen, evenals een amendement van den heer Mees, om bij periodiek vruchtgebruik alle herrekeningen te doen ophouden. Bij artikel 10 heeft de regeering overgenomen een amendement van den heer De Bruyn Kops, om 500 vrij te stellen bij boedels van 1001 tot ƒ1500. Na de verklaring van den minister om het recht van overbedeeling desnoods afzonderlijk te zullen afschaffen, werd het amen dement-Van der Kaay c. s. ingetrokken. De gewezen tweede stuurman bij de marine, C. C. De Jongb, thans wonende te Rotterdam, heeft op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam vol doend examen afgelegd voor 3den stuurman bij de gouvernements-marine in Nederlandschlndië de opperstuurman bij de marine S. J. Groustra is benoemd tot leeraar aan de zeevaartkundige school op Terschelling. De minister van binnenlandsche zaken brengt, met verwijzing naar de mededeeling, voor komende in de Staatscourant van 30 April, ter nadere algemeene kennis, dat de daarbij bedoelde zaal van het rijksmuseum van schilderijen te Am. sterdam eerst op 2 Juni weder voor het publiek zal worden opengesteld. Onmiddellijk na het bericht van het onge luk, dat de „Voorwaarts" nabij kaap Muka had getroffen, is order gegeven om van Batavia naar Penang te stevenen. Volgens terstond ontvangen telegram was de „Madura" gereed van Batavia te vertrekken. De passagiers van de „Voorwaarts", die allen te Penang zijn ontscheept, zullen aldaar slechts weinige dagen behoeven te vertoeven en kunnen met de „Madura" de reis naar Nederland voortzetten. De schade van de „Voorwaarts" wordt voorloopig op ƒ2,000,000 geschat. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Batavia, is den 23sten Mei te Batavia gear riveerd de „Schiedam", van Rotterdam naarNieuw- York, passeerde gistermiddag Lezardde „Overij- sel", van Rotterdam naar Batavia, is 22 Mei Malta gepasserd. Volgens heden uit Curasao ontvangen be richten zijn op 12 en 13 April te Puerto Cabello, Caracas, Valencia en andere steden en dorpen zware schokken van aardbeving gevoeld. De toren van de hoofdkerk en verscheidene andere gebou wen te Caracas en de vuurtoren te Puerto Cabello zijn hierdoor gescheurd. Te Cua, dat verdwenen is, hebben vele inwoners het leven verloren; een gedeelte van Charallave is verwoest. Ook den 14den werden te Caracas lichte schokken gevoeld. De miliciens der lichting 1877, nog onder de wapenen bij de regimenten veld-artillerie, j zullen den lslen Juni met onbepaald verlof worden gezonden.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1