N". 3606. Zaterdag A°. 1878. 25 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STAD8-BERICHTEX. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17$. e Grootere letters naar plaatsruimte. DUINWATER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, dat tot het verkrijgen van dninwater voorloopig standpijpen zijn geplaatst: in de Galgstraat n°. 18 bij J. VAN TONGEREN; aan de Korte Langegracht n°. 32 bij C. KLAMER; aan de Langebrng n°. 14 bij A. VAN INGEN; en dat geen duinwater meer wordt uitgereikt aan de navolgende pompen aan het Galgewater bij de Stadstimmerwerf, aan den Onden Singel bij het Fokkestraatje, aan den Onden Singel bij de Scbeistraat en aan de Aalmarkt bij het Telegraafkantoor. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 24 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belang hebbenden, dat dagelijks, zon- en feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 9-12 nren, de PASPOORTEN voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1873, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. LeideD, De Burgemeester voornoemd, 24 Mei 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 24 Met. Het admissie-examen aan de universiteit alhier zal worden afgenomen op 17 en 18 Juni. Aan melding vóór den lOden Juni met nauwkeurige opgave van voor- en toenamen bij den pedel P. J. Oostveen. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal morgen een gewone vergadering houden. Tot voorzitter der commissie, ten overstaan van welke dit jaar te Breda het toelatingsexamen tot de kon. milit. academie zal worden afgenomen, is benoemd de majoor A. Pompe, belast met de leiding der studiën aan gemelde inrichting; tot leden de heerenC. Van Aller, J. C. Koning, A. S. Kok, S. Leopold en R. P. Modderman, leeraren aan de kon. milit. acad.de 1ste luit. M. H. J. Plautenga, mede van die inrichting; de heeren A. J. Nijland, instituteur te Utrecht; dr. P. Zeeman, leeraar aan de gemeentelijke hoo- gere burgerschool te 's-Gravenhage; G. J. Lege- beke, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's-IIertogenbosch, en dr. H. Brongersma, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Lei den; tot secretaris, de 1ste luit. J. Van den Berg, werkzaam aan de kon. milit. academie. Ter verkrijging van akten van bevoegdheid als vroedvrouw zal in den loop der maand Juli e. k. te Utrecht gelegenheid worden gegeven. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 25 Juni schrif telijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provinciën Gelderland en Utrecht (den heer H. L. Verspijck) te Utrecht. De 93ste algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't algemeen zal dit jaar gehouden worden den 13den Augustus in het kerkgebouw der Remonstrantsch gereformeerde ge meente te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer W. P. Loman. Onder de werkzaamheden komt voor een voorstel van het hoofdbestuur, om een prijsvraag uit te schrijven ter verkrijging van een volksleesboek over de geschiedenis der beschaving hier te lande, om daardoor de groote voordeelen van den vrede boven de nadeelen van den oorlog in het licht te stellen. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering der Nederlandsche Maatschappij tot be vordering der bouwkunde bleek, dat het ledental 930 bedraagt. In plaats van de afgetreden be stuurders zijn benoemd de heeren G. B. Salm, J. H. Schmitz Jr. en D. J. Sanches. Op de prijsvraag voor een synagoge werd de prijs van f 250 en een getuigschrift toegekend aan J. H. Schmitz Jr., te Amsterdam, op die voor een abat toir in eene provinciestad, het accessit aan A. Brans, te Rotterdam; voor die van eene afsluiting eener wandelplaats in een groote stad, is bekroond H. Hendriks Kramer te Leeuwarden. De afd. te Amster dam, Arnhem, Leiden, Rotterdam, Utrecht, 's-Hage, Zwolle en Schagen verkeerden over het algemeen in bloeienden toestand. Alleen de afdeeling Delft liet niets van zich vernemen en schijnt in slechten staat te verkeeren. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering is Utrecht aangewezen. De Amsterdamsche Tereeniging „Eendracht" heeft een prachtigen prijs beschikbaar gesteld voor den wedstrijd van Nederlandsche Scherpschutterijen, door de vereeniging „Oranje-Nassau" te 's-Hage tegen 4 Juni uitgeschreven. De volgende heeren zullen naar men ver neemt voor Nederland deel uitmaken van de jury der algemeene tentoonstelling te ParijsSchilderijen en teekeningen, P. Stortenbeker en Roelofsbouw kundige teekeningen, werktuigen en openbare werk- ken, Waldorpgravures en lithographie, P. Stor tenbeker; lager en middelbaar onderwijs, druk kunst en boekhandel, Jonckbloet; papier en pho tographic, J. J. Van Kerkwijk; meubelen en ta pijten, Van Oudheusden; zilver-en juwelierswerk, C. Hartsen; katoen- en wolspinnerij en weverij, G. Oyens; landbouwproducten (niet voor voeding) en granen, Van der Vliet;.scheikundige producten en gegiste dranken, Gunning; krijgskunde, gene raal Besier; tuinbouw, A. Van Lennep. De volgende heeren zijn aangewezen als plaats vervangende jury-ledenGroepI, Coster; groep II, Van Lier en J. Van den Broekgroep III, Arnould groep IV, Machiels; groep V en VII, Waldeck; groep VI, Kapteyn; groep VIII, Galesloot. Tot lid der Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Parijs is alsnog benoemd de heer W. Voute, Oost- Indisch ambtenaar met verlof, laatstelijk adsistent- resident van Boeleleng (Bali). Voor de Pransche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd en toegelaten mej.: C. A. J. Born, A. Dike en M. E. H. Schillemans uit 's-Hage en C. A. Ravelli uit Scheveningen. Voor de akte als hulponderwijzeres onderwierpen zich 14 candidaten aan het examen; 2 werden afgewezen; toegelaten mej.: M. Becht, L. S. E. De Blaauw, C. W. Coninck Liefsting, A. C. Croiset van der Kop, G. E. Hilleu, T. E. Hoven, M. C. Potters, A. E. Reeder, R. Swaab, P. M. Verwoert en M. Wigleven uit 's-Hage en G. Stellenaar uit Rotterdam. De voordracht tot nadere wijziging der wet tot regeling der militaire pensioenen bij de zee macht is door de meerderheid van hen die zich in de afdeelingen der Tweede Kamer over deze voordracht uitlieten ongunstig ontvangen, hoofd zakelijk op grond dat nog geen vier jaren geleden de wet de militaire pensioenen bij de zeemacht nader had geregeld, op eene wijze die gerekend werd aan alle redelijke eischen te voldoen. Uit het voorloopig verslag van het wetsont werp tot regeling van het auteursrecht blijkt dat in de afdeelingen de meening der regeering bijval vond dat herziening van de wet van 1817 nood zakelijk is. Algemeen juichte men de poging der regeering toe om eene betere regeling van het auteursrecht tot stand te brengen. Wel meenden sommigen dat dergelijke regeling in strijd was met het beginsel der wet tot afschaffing der octrooien en zelfs vroeg men of door deze voordracht niet indirect erkend werd dat men op die afschaffing moest terugkomen, maar de groote meerderheid bestreed dit, daar het recht van den uitvinder geheel verschillend is van dat van den auteur. Het stoomschip „Voorwaarts" is nabij Penang ingeloopen door het stoomschip „Khedive" en tot de waterlijn doorsnedende passagiers en de mail zijn gered, het schip is op strand gezet en waar schijnlijk verloren. Tweede Kamer. Het ontwerp op de suc cessiebelasting in de rechte lijn is aangenomen met 48 tegen 32 stemmen. Bij de discussiën wer den verschillende wijzigingen aangebracht. Art. 2, bepalende dat als erfenis beschouwd wordt inbreng volgens het burgerlijk wetboek, is verworpen. Na discussie over den eed is art. 5, den bestaan- den eed handhavende, aangenomen met 58 tegen 17 stemmen. Daarna is het ontwerp betreffende contracten met de Indische spoorwegmaatschappij over den aanleg van spoorwegen op Java unaniem verworpen. Maandag zijn verschillende ontwer pen aan de orde. Naar men stellig meent te weten zal de minister van oorlog zich binnen weinige dagen tot herstel van gezondheid naar de badplaats Spa begeven. De 1ste luit. J. A. Ch. H. Van Moll en de 2de luit. Westerbaen Schmidt, beiden van het 6de reg. inf. te Amsterdam, hebben aangevraagd, de eerste om bij het leger in Oost-Indië gedeta cheerd, de tweede om daarbij overgeplaatst te worden. Dr. L. B. E. Ledeboer, eervol ontslagen officier van gezondheid der 1ste kl. van den mi litairen geneesk. dienst hier te lande, is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot arts voor de krankzinnigen-rerpleging daar te lande. Gemeng-d. Nieuws. Zuivere melk m oet be vatten minstens 4 pet. botervet en 1012 pet. room. Professor Freser heeft een instrument uitgevonden om melk op haar rooingehalte te onderzoeken, hetgeen be rust op het zichtbaar worden van zwarte strepen bij een zekeren graad van verdunning. Ook te Hamburg is een melkspiegel in den handel ge bracht, eenvoudiger dan bovengenoemde en geschikt in elke huishouding te gebruiken. Bedoelde spie gel bestaat uit twee op elkander geplakte glazen schijven, waartusschen op de eene helft een stuk melkglas is ingebracht, waarvan de kleur gelijk is aan die van zuivere melkin de andere helft doet men de melk die men wenscht te onderzoeken, en uit het meer of minder zichtbaar worden van opge schilderde strepen kan men zien of ze al of niet verdund is. Te Arnhem zijn beide instrumenten reeds in gebruik. Het vleesch van dertig afgemaakte verdachte melk- en kalfkoeien, onteigend voor f 7372, heeft gisteren te Aarlanderveen bij pu- blieken verkoop, met inbegrip van vijftien rant soenpenningen voor de accijns-, zegel- en registra tierechten, opgebracht f 2600.15, zijnde circa een derde meer dan waarop het was geschat. De hui den zijn, na desinfectie, uit de hand verkocht aan een huidenzouter voor f 182.59, zoodat, door- eengerekend, elk rund heeft opgebracht f 92.75. Een wachtmeester bij de huzaren, in garnizoen te Zutfen, heeft zich met een karabijn van het leven beroofd.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1