N°. 5605. Vrijdag A°. 1878. 24 lYIei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSOH - - --- PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.10. Franco per postiT7iTiT.'ii~iii 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer7.';0.17$. e Grootere letters Daar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren. gen bij deze ter algemeene kennis, dat het verhoorder gebnren in zake het verzoek van W. BERGERS, tot het oprichten van eene rookerij en slachterij in het achtergedeelte van zijne woning aan de Heereneracht n®. 58, wegens den invallenden Hemel vaartsdag zal plaats hebben op Vrijdag 31 Mei, des voor middags te elf nren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Bargemeester. 22 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeenteheatuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belasting zijn ter hand gesteld de op den 20sten dezer maand invorder baar verklaarde kohieren voor de personeele belasting over een jaar en jaar, dienst 1877/78, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 23 Mei 1878. V. n. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van CORNELIS TIELKEMEVER, smiddaarbij vergunning vragende om zijn perceel aan de Oude Vest N®. 189 in te richten tot Smederij-, Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n®. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 6den Juni aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 23 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 33 Del. Gedurende de tweede helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der ge adresseerden niet besteld konden worden J. S. De Groot, G. Hanzer, Soeterman, Drost, L. Drost Joh., Daatje Evers, Amsterdam; mej. G. M. Haak, ArnhemC. De Eey, H. L. Knotter, Atjeh; S. Ouwendijk, Delfshaven; R. Vrolijk, Enkhnizen; A. T. Lens, M. A. Biekart, J. Haye- mans, 's-Gravenhage; P. W. Michel, M. Scheltus, wed. Verbiest, Haarlem; wed. De Jong, Sas- senheim; L. C. Verhoeve, Tilburg; Stevina Kros, Utrecht; P. Wadegom, Waas; Bergman, Velsen; C. I. Bakker, G. H. Spiekema, niet vermeld. Brief kaarten W. Camman, R. Kaardous, Amsterdam C. Goudsmit, Rotterdam; mej. D. Auzon, Utrecht. Gisteren deden in Den Haag 13 candidaten examen voor de vrouwelijke handwerken5 werden afgewezen en 8 toegelaten; voor nut en smaak: mej. J. J. Van Beeten, G. M. Beyl en W. Visser voor nutH. W. Bertrand, A. P. P. Kist en C. D. J. Molkenboer, allen uit Leiden; voorsmaak: mej. E. C. Oudshoorn uit Leiden en W. J. Sturm uit Leiderdorp. Als blijk van goedkeuring en tevredenheid is door Z. M. toegekend de zilveren medaille, als mede een loffelijk getuigschrift, aan A. Van Duin, reeder te Katwijk aan Zee, wegens de redding op 23 November jl., van drie schipbreukelingen van het schip de Rival, dat tusschen Katwijk en Noordwijk gestrand was, en aan PieterFreeks Van den Bos, Jan Sijtzes Visser en Thomas Jelles Hiemstra, gezagvoerders der pramen, wier be manning op 25 en 26 Dec jl. het meest tot de redding der schipbreukelingen van het bij Wierum gestrande schip Pauline van Brouwershaven heeft bijgedragen. In den loop van de maand Juli e. k. zal gelegenheid gegeven worden tot het afleggen der examens ter verkrijging van akten van bevoegd heid als leerling-apotheker (apothekers-bediende). Zij zullen worden afgenomen te Middelburg. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 25 Juni schrif telijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Zeeland (dr. A. Eokker) te Middelburg. De Staatscourant behelst het verslag aangaande de koninklijke academie van wetenschappen te Amsterdam over April 1877 tot April 1878. Burg. en Weth. van Groningen hebben den raad voorgesteld om den heer Paul Pierson, licencié en lettres te Parijs, uit te noodigen, om na het verkrijgen van den doctorstitel, zich aan de rijks universiteit te Groningen te vestigen als privaat docent in de Pransche taal en hare letterkunde, en hem daarvoor van gemeentewege f 3000 's jaars toe te kennen, met het recht om collegegelden te heffen. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Utrecht heeft het diploma van arts uitgereikt aan A. Nykamp, med. doctor, en I. H. Bystra, officier van gezondheid, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het artsexamen aan P. «J. Kintz. Langdurigeberaadslagingen werden gisteren in den Amsterdamschen gemeenteraad gevoerd over het voorstel van burgemeester en wethouders tot weder-invoering van eene keuring van voedings middelen aldaar, tot welker afschaffing in 1866 besloten werd. Het voorstel is in beginsel aange nomen, en de ontworpen verordening gesteld in handen der raads-commissie voor de strafveror deningen, ten fine van praeadvies. Overeen komstig het voorstel van burgemeester en wethou ders is besloten, eene som van f 12,000 beschik baar te stellen voor een geschenk van gemeente wege aan Prins Hendrik, bij gelegenheid van zijn aanstaand huwelyk. De heer J. J. Delia, architect, en de heer Van Schermbeek, hoofdcommissaris van politie te 's-Hage, zijn tot ridder der orde van de Eikekroon benoemd. Tot onderhaven- en dokmeester te Amsterdam is benoemd de heer A. A. H. Van Herwerden. De heeren Van der Kaay, De Bruyu Kops en De Jong hebben een amendement op de succes siewet voorgesteld, strekkende tot afschaffing van het recht op overbedeelingen, beperkt evenwel tot scheidingen van huwelijksgemeenschappen en nala tenschappen. 't Recht op de overbedeelingen bij scheidingen van maat- of vennootschappen en eiken anderen gemeenschappelijken eigendom blijft ge handhaafd. De heer De Bruyn Kops heeft nog afzonderlijk een amendement voorgesteld, strekkende om aan de bezwaren voor kleine boedels eenigszins meer tegemoet te komen en om verschil in den toestand tusschen erfdeelen onder en die boven de 1000 minder sterk te maken. Tweede Kamer. Bij de voortzetting van het debat over de successie-belasting in de rechte lijn is door verschillende sprekers nog het woord gevoerd. De minister heeft wederom uitvoerig het ontwerp verdedigd. De algemeene discussiën zijn afgeloopen. Morgen zijn de artikelen aan de orde. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde te Suez en vertrok van daar den 2lsten Mei des avonds; de „Ariadne" is dien dag van Batavia naar Rot terdam vertrokkende „Gelderland", bestemd voor de vaart tusschen Rotterdam en Java, is den 18den Mei te Middlesbro van stapel geloopende „Schie dam" is gisteren van Maassluis naar Nieuw-York vertrokken. Z. M. heeft benoemd tot officier van ge- zondh. 2de kl. bij de zeemacht, J. P. La Cave, arts. Gemengd Nieuws. Sedert een paar dagen heerscht er buitengewone drukte aan de Binnenvestgracht te genover het academisch ziekenhuis, alwaar de wo ningen van zekeren zich noemenden directeur der „Sicuritas", genaamd E., en zekeren S. door le veranciers bestormd worden, welke laatsten, goe deren a comptant geleverd hebbende, echter geene betaling kunnen erlangen, zoodat zelfs een der ingezetenen met veel moeite zijne goederen uit de woning van eerstbedoelde heeft teruggekregen. Ook vernemen wij dat die woningen van gister avond af onder toezicht van de politie staan, het geen aanleiding geeft te veronderstellen dat meer genoemde personen, die eerst sedert drie weken in deze gemeente woonachtig zijn, met het voort durend aankoopen van goederen minder goede be doelingen op het oog hebben. Een ieder wachte zich dus voor schade, te meer, daar er, voor zoo ver bekend, geen vereeniging onder den naam van „Sicuritas" bestaat. Zondag-avond roeide een van de in Den Briel in garnizoen liggende torpedisten van den op de rivier liggenden schokker naar het haven hoofd, om den schipper terug te halen, die aan wal was gegaan. Hij kon het hoofd niet bereiken, maar dreef met de zware eb naar zee. Terstond werd hiervan kennis gegeven, en haastte de 1ste luitenant Rovers zich met een andere sloep om den verlorene te gaan zoeken. Ofschoon deze tot 's nachts één uur zijn ontdekkingstocht voortzette, moest hij onverrichterzake terugkeeren. 's Nachts om halfdrie is daarop de kapitein-commandant Van Houtum opnieuw met een vlet naar zee gegaan, en is het dezen na veel moeite gelukt den zwer veling te vinden aan de Rozenburgschen oever tegenover Steenebaken. Hij was daar in een riet broek gedreven, waaruit hij niet meer wist weg te komen. Deze kloeke daad van den kapitein- commandant, die bij nacht en noodweer zich niet ontzag dezen tocht te aanvaarden, verdient evenzeer als de pogingen, daartoe door luitenant Rovers aangewend, aller waardeering. De straatweg van Velzen naar IJ mui den is gisteren voor het algemeen verkeer geopend. Dinsdag-avond sloeg de bliksem in den gemeentetoren te Raamsdonk. Het bovenste gedeelte der spits stond in een oogenblik in brand, en wegens de hoogte kon men niet zoo spoedig water aanbrengen tot blussching. De vlammen deelden zich verder aan de geheele spits mede en kwamen steeds lager. Ten gevolge van het nederstorten van brandende balken van den toren geraakte ook het dak der kerk in brand, hetgeen zoo spoedig toenam, dat er bijna aan geen blus- schen meer te denken viel; zoowel de toren als de kerk zijn totaal vernield. Alleen een gedeelte van het kerk-ameublement heeft men gered. Alles was tegen brandschade verzekerd bij de Tielsche maatschappij. Uit Nieuwediep wordt gemeld: Er zijn hier nog geene bijzonderheden bekend om trent het gisteren in de vroegen ochtend in de Razende Bol gestrande en kort daarna met man en muis vergane brikschip. Uit eenige wrakstukken, hier aangebracht, schijnt het schip met pijpaarde geladen te zijn geweest. Men spreekt hier wel van de Nederl. brik „Bieuwerke", die op het IJ geballast moet zijn naar Riga en uit IJmuiden naar zee moet zijn vertrokken, doch hieromtrent bestaat nog geene zekerheid. Nabij de lunetten op de Houtensche vlakte is een man levenloos uit het water gehaald.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1