N°. 5604. Donderdag A°. 1878. 23 Kei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST ADS-BEBICHTE^. Een langverwachte maatregel. LEIDSO jiiamai,;.-,. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post.r.r..T7..".r. 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. -- - PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer...rr'.'.'.r;0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. 1 tut—m— ii i INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN her inneren bij deze nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1853 en voor zoover zij zich tnsschentijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de schutterij mochten zijn ing. schreven, ook de geborenen in 18441852) hunne ver plichting om zich voor den SCHUTTERLIJKEN DIENST te doen inschreven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (Zon- en feestdagen uitgezonderd) ten Raadhnize, tnsschen 9 en 4 uren, terwijl op den lsten Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten ea zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen in schrijven, bij ontdekking ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen worden. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Leiden, V. D. BRANDELER, Burgemeester. 21 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezieo art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 24sten October 1867 (Gem.-blad N°. 12); Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier Verorde ning, benoemd is: tot lieer der gebuurte N°. 23 of N°. 5 van Wijk VI de heer H. YAN ROMBURGH, thans Raad dier gebuurte, ter ver vanging van den heer H. J. GIEZEN, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend tot Raad dier geboorte de heer J. A. RODBARD, in de plaats van den heer H. VAN ROMBURGH; lot Raad der gebuurte N°. 25 of N°. 7 vaD Wijk VI de heer J. CHUISTIAANSE in de plaats van den heer B. VAN BEEK, die overleden is; tot Read der gebnnrte N°. 39 of van Wijk IX de heer B. BAKKER, in de plaats van den heer W. BERGERS, die de gebunrtj verlaten heeft en aan wien als zoodanig een eervol ontslag is verleend. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 21 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren- gen bij deze ter algemeene kennis, dat het verhoor der geburen in zake het verzoek van JY. BERGERS, tot het oprichten van eene rookerij en slachterij in het achtergedeelte van zijne woning aan de Heerenzracht n°. 58, wegens den invallenden Hemel vaartsdag zal plaats hebben op Vrijdag 31 Mei, des voor- middags te elf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 22 Mui 1878. E. KIST, Secretaris. Morgen zal in den gemeenteraad ter sprake komen een onderwerp, dat reeds meermalen ter tafel werd gebracht bij de behandeling der gemeente- begrootingen, afdeeling politiewezen, ja zelfs in elders verschijnende bladen, o. a. in de Arnhem- sche Courant, werd besproken. Het gold daarbij dan ook een zoo zonderlinge verhouding, dat liet alleszins verklaarbaar is, dat ook buiten onze gemeente die zaak de aandacht trok. Wij bedoelen het fun- geeren van twee commissarissen van politie in onze goede stad. Zonderling inderdaad mag het genoemd worden, dat er indertijd tot het aanstellen van een tweeden titularis werd besloten, en met bet oog op de sterkte der bevolking stond Leiden in dat opzicht dan ook geheel alleen. In geen enkele andere stad met 40,000 inwoners of daaromtrent werden tot dusver twee commissarissen van politie aangesteld, bewijs genoeg dat men er daar ook geen behoefte aan gevoelde. Zelfs de naburige residentie is in evenredigheid op dit stuk niet zoo ruim bedeeld als de eerste acade miestad. Daar toch heeft men natuurlijk het verafgelegen en daarom eenigszins opzichzelfstaand Scheveningen niet medegerekend op een on geveer 2'/j maal sterkere bevolking slechts twee functionarissen, en dat wel den een als chef met den rang van hoofdcommissaris." Eu terecht. Zóó althans kan er eenheid bestaan, niet echter wan neer men, gelijk hier tot dusver liet geval was, twee personen, met denzelfden titel bekleed, naast elkander ziet optreden. Dat begreep ook het gemeentebestuur, en van daar dat in het voorstel, thans door B. en W. bij den Raad ingediend, om in deze tot een meer normalen toestand te geraken, gezegd wordt„Zooals wij meermalen in de gelegenheid waren op te merken, blijven wij van oordeel, dat een regeling der politie onder één commissaris alhier in vele opzichten is te verkiezen boven de tegenwoordige inrichting." Waarom dan niet reeds vroeger die gewenschte verandering tot stand gebracht? Waarschijnlijk omdat het eigenaardige bezwaren heeft in der gelijke gevallen tot ontslag over te gaan, hetgeen ten overvloede vrij duidelijk blijkt uil de woorden, die in het voorstel van B. eu Ws. volgen: „en meenen alzoo, dat thans de tijd is gekomen om de noodige maatregelen te nemen, ten einde de verlangde reorganisatie kunne worden ingevoerd," de tijd nl., nu ten gevolge van de gewijzigde wetgeving op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie o. m. de commissarissen van politie ontheven zijn van de waarneming van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten. Dien overeenkomstig wordt dan ook voorgesteld de be trekking van eersten commissaris van politie, waaraan die waarneming tot dusver verbonden was, op te heffen, een maatregel waartegen voor den belanghebbende des te minder bezwaar kan bestaan, dewijl tevens wordt voorgesteld hem, na door Z. M. den Koning verleend eervol ontslag, een billijk wachtgeld toe te kennen. Het is daar om te verwachten, dat de gemeenteraad door aanneming van het voorstel van B. eu Ws. de belangrijke beoogde verbetering bij ons politie wezen zal doen tot stand komen. In dezelfde voordracht van B. en Ws. wordt voorgesteld een vierden inspecteur van politie te benoemen en daartoe wordt voorgedragen eeu stadgenoot, die thans reeds als zoodanig in functie is, doch zonder bezoldiging. Evenwel geniet deze ambtenaar thans reeds ongeveer f 400 voor het houden van toezicht op de richtige invordering der hondenbelasting, en daar f 800 voor de be trekking van vierden inspecteur van politie vol doende wordt geacht, behoeft er slechts f 400 aan den nieuwen titularis worden toegelegd om hem de verlangde f 800 te verzekeren. Zeer juist. Minder logisch echter is liet, naar onze bescheiden meening, dien maatregel sub 3®. te formuleeren in deze woorden„te besluiten, dat zal worden aangesteld een vierde bezoldigde inspecteur van politie op een jaarwedde van 400." Dit toch is volstrekt het geval niet. De formule behoorde ongetwijfeld aldus te luiden„te besluiten, dat zal worden aangesteld een vierde bezoldigde inspecteur van politie op een jaarwedde van ƒ800 en daartoe te benoemen den thans fungeerenden onbezoldigden inspecteur, die tevens, zonder ver hooging van jaarwedde als zoodanig, belast zal blijven met het toezicht op de richtige invordering van de hondenbelasting." Zóó zal de formule waarheid bevatten. Men stelt immers geen inspecteur van politie aan op een jaarwedde van 400, een inkomen dat nog beneden dat van politie-agenten zou staan. Men noeme onze aansporing om juist te formu leeren niet kleingeestig. Dergelijke minder juiste redactie kan de ondervinding leert het dage lijks ook op het punt van gemeenteheheer tot velerlei onvoorziene moeilijkheden aanleiding geven. LEIDEN, 33 Hel. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den llden Juni, zitting houden te Groningen, in een der lokalen der academie Minerva. Zij, die tot een der examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 4 Juni schriftelijk aan den voorzitter der commissie kennis geven, met overlegging van geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. De gemeenteraad van Valkenburg benoemde gisteren tot hulponderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs den heer Erans Van Wijk, alhier. Behalve de benoemde waren op de voordracht geplaatst de heeren P. Beun en J. A. De Hondt, eveneens uit Leiden. Gisteren nam de ingevolge zijner aanvrage gepensioneerde generaal-majoor Loder, bevelhebber der 2de divisie infanterie te Haarlem, afscheid van de verschillende chefs van staven en diensten. Het commando dier divisie is tijdelijk aan den kolonel Westenberg, commandant van het 4de reg. infanterie te Leiden, opgedragen. Volgens den Ilaagschen correspondent der Zutf. Crt. moeten er bij den raad van state weder zeer belangrijke ontwerpen aanhangig zijn, o. a. een ontwerp om de geneeskundige wet in verband te brengen met de nieuwe wet op 't hooger onderwijs. Voor de akte als hoofdonderwijzer onder wierpen zich gisteren in Den Haag 13 candidaten aan het examen1 trok zich terug, 4 werden afgewezen en 8 toegelaten, als de heeren: D. J. Van Aken uit Maasland, J. Brouwer en P. Huiskes uit Schiedam, J. M. Kosten uit Schoonhoven, J. Mackenzie uit Rotterdam, C. Van der Poel uit Schiedam, II. Selhorst uit Zegwaard en J. J. Van Wijk uit Schiedam. Voor de Fransche taal 8 vrouw, candidatentoegelaten mej.W. H. C. Golterman, J. Lacombe, E. Van Rees, J. W. Slot en A. M. W. Verhoef uit 's-Hage. De kweekelingen der 2de klasse van de rijks academie van beeldende kunsten hebben, naar de Amst. Ct. meldt, zich tot de commissie van toe zicht gewend met eeu adres, waarin zij hunne be denkingen tegen het onderwijs der hoogleeraren De Poorter en Alberdingk Thijm te kennen geven. Bij den gemeenteraad van Groningen is in gekomen eene voordracht van Burg. en Weth., om aan de rijks-universiteit aldaar van gemeentewege onderwijs te doen geven in de Fransche taal en letterkunde. Een bewijs van waardeering van de zijde van het publiek viel Maandag den heer G. H. Rademaker, stationschef aan den Holl. spoorweg te 's-Hage, ten deel. Vierde hij voor eenigen tijd zijn 25-jarig huwelijksfeest, thans werd hem door een aantal industriëelen als gedachtenis aan die gelegenheid een étui met twaalf zilveren lepels en vorken, benevens eeu album met photographische portretten aangeboden. Door Burgem. en Weth. van Dea Haag is in de gisteren gehouden raadszitting den leden medegedeeld, dat in verband met een besluit, ge nomen in een vroegere geheime vergadering, aan Z. K. H. prins Hendrik bij gelegenheid van Hd. huwelijk een zilveren lichtkroon, stijl Louis XVI, zal worden aangeboden. Volgens de „Trier-Ztg." is prins Hendrik der Nederlanden als eereburger der stad Trier op de kiezerslijsten aldaar gebracht in de eerste klasse. Te Utrecht zal men zich aansluiten aan de Amsterdamsche commissie voor het nationaal hul deblijk, maar buitendien zal Utrecht, zijne bijzou- dere positie tegenover den prins in aanmerking nemende, een zelfstandig huldeblijk aanbieden. De commissie voor volksvermaak te Harlingen,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1