Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BEEICHTEN. PitIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke) Nominees0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17£. Groolere letters naar plaatsruimte. HV8CHRIJVING SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen nit, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving voor den schutterlijken dienst aan te melden, zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize op Dinsdag den Sisten Mei e. k., 's voormiddags tnsschen 9 en 12 nren. Zij herinneren wijders den belaoglieb'oenden, dat de registers van inschrijving op den lsten Juni aanstaande worden gesloten en dat zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 18 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 23 Mei, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Verzoek van N. Van der Poel, betrekkelijk de demping van de sloot aan het Delftschc jaagpad. (80) 2°. Idem vau Mej. W. S J. S. Hubrecht, betrekkelijk het ge bruik van het lokaal der school n°. 2 voor onvermogenden, tot het geven van godsdienstonderwijs. (SI) 3°. Staat van af- en overschrijving van de begrooting der dienst doende Schutterij voor 1877. (79) 4°. Voordracht tot verkoop van Inschrijving op het Grootboek. (83) 5°. Staat van af- en overschrijving en suppletoire staat van de gemeeutebegrootiog, dienst 1877. (84) 6°. Voordracht betrekkelijk de politie. (82) LEIBEN, 20 Hei. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", waarvan de laatste buslichting aan liet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 22 Mei, des morgens te zeven uren. Door de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij zijn heden aan de stations Amsterdam (Willems poort), Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft en Schiedam verkrijgbaar gesteld retourbiljetten naar Parijs, geldig 15 dagen, met recht van oponthoud te Brussel. De prijzen zijn lste kl. 2de kl. 3de kl. Amsterdam f 42.10 f 31.75 f 21.30 Haarlem f 41.55 31.35 f 21.05 Leiden. f 39.25 29.60 f 19.90 Den Haag f 38.05 f 28.70 f 19.30 Delft 37.40 28.25 f 18.95 Schiedam f 36.75 f 27.75 f 18.65 De Hollandsche Maatschappij der wetenschap pen te Haarlem hield Zaterdag hare 26ste alge- meeue vergadering onder voorzitterschap van den heer jhr. G. E. Van Tets, die in zijne openings rede herdacht de sedert de laatste algemeene vergadering door den dood haar ontvallen leden en mededeelde, dat de heeren J. D. Fransen van de Putte en mr. J. P. R. Tak van Poortvliet als directeuren der Maatschappij waren toegetreden. Door de Maatschappij was eene tweede bijdrage van vijfhonderd gulden voor de wetenschappelijke expeditie naar de Boven-Djambi en de Korintji- vallei geschonken, terwijl zij ook geldelijke onder steuning had verstrekt aan de Nederlandsche dier kundige vereeuiging voor haar zoölogisch station, en aan de feestcommissie voor de Linnaeus-viering. In deze vergadering moest de groote gouden lluygens-medaille aan dien sterrenkundige worden toegewezen, die in de laatste twintig jaren zich bij uitstek voor de wetenschap verdienstelijk had gemaakt. Op het zeer uitvoerig uitgewerkt praead- vies der commissie van beoordeelaren viel deze onderscheiding te beurt aan den heer S. Newcomb, sterrenkundige te Washington, wieu dadelijk per telegram van deze onderscheiding kennis werd gegeven. Op de in 1876 uitgeschreven prijsvragen waren vier antwoorden ingekomen, van welke twee der bekroning niet waardig werden gekeurd. Aan eene derde, in de Nederlandsche taal geschreven, met het motto „id petatur enz.", ter beantwoording der prijsvraag over den weerstand van eene zuil kwik, werd door de beoordeelaren lof toegekend daar echter iu dit antwoord nog vele leemten en onnauwkeurigheden werden gevonden, werd besloten, het niet te bekronen, doch de prijsvraag opnieuw uit te schrijven en aan den onbekenden schrijver de gelegenheid aan te bieden, de op zijn stuk ge maakte opmerkingen te leeren kennen. Eindelijk werd op eenstemmig advies der drie beoordeelaren de gouden medaille en eeue premie van honderd vijftig gulden toegekend aan den schrijver van het antwoord met het motto„In Dunkel enz.", op de prijsvraag over het verband der zonnevlekken met de meteorologische en magnetische verschijn selen op onze aarde, die bij de opening van het naambriefje bleek te zijn professor II. Eritz, te Neumunster, Zurich. Aan den hoogleeraar C. H. D. Buys Ballot, deu voorsteller der prijsvraag, werd de zilveren medaille toegekend. Nadat nog eenige prijsvragen ter beantwoording vóór 1 Januari 1880 waren uitgeschreven, benoemde de vergadering tot binnenlandsche leden der Maat schappij de heeren: dr. J. D. Van der Waals, hoogleeraar te Amsterdam; dr. A. P. N. Frauchi- mont, hoogleeraar te LeidenE. J. Van den Berg, hoogleeraar te Delft, en dy. H. C. Dibbits, hoog leeraar te Utrecht, en tot buitenlandsche leden de heeren: S. Newcomb, te Washington; G. B. Airy, te Greenwich; G. F. J. A. Auwers, te Berlijn; V. Duray, te Parijs, DuBois-Raimond, te Berlijn, en C. F. W. Ludwig, te Leipzig. Bij de lieden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, 13.50, f 2.80 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en f 1.35. Naar wij vernemen heeft de dichter J. J. L. Ten Kate eeue nieuwe vertaling van Goethe's „Faust", eerste deel, onderhanden. Het huwelijk van prins Hendrik en prinses Maria is thans op 24 Augustus bepaald. Door Burg. en Weth. te Amsterdam is aan den gemeenteraad voorgesteld, eenesom van /T2,000 te bestemmen om van gemeentewege een geschenk aan prins Hendrik ter gelegenheid van zijn huwelijk aan te bieden. Teyler's tweede genootschap heeft besloten de volgende vragen opnieuw uit te schrijven: I. Uit het vak der letterkunde: Men verlangt een critische behandeling van P. C. Hooft's Neder landsche Historiën, waarin niet slechts de bronnen die hij gebruikt heeft, eu de wijze waarop hij die heeft gebruikt, beschreven en beoordeeld worden, maar ook inzonderheid die berichten, die hij aan onuitgegeven bescheiden eu aan mondelinge over leveringen heeft ontleend, worden getoetst aan het geen van elders bekend is". II. Uit het vak der kunst: „Men verlangt een historisch en critisch onderzoek van de beoefeuing der houtsneêkuust in Noord- en Zuid-Nederland, van den oorsprong af tot het midden der 16de eeuw. Hierbij begeert men tevens eene zooveel mogelijk volledige be schrijving der werken van hen, die in dat tijdvak hier te lande in deze kunst hebben uitgemunt". De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op ieder van deze beide vragen bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van vierhonderd gulden. De verhandelingen moeten in het Nederlandscb, Franscb, Engelsch of Hoog- duitsch, met eene Latijnsche letter, vooral goed en leesbaar geschreven zijn door eene andere hand dan die van den opsteller. Ook moeten zij vóór den bepaalden tijd in haar geheel worden inge zonden; en geene antwoorden, waaraan eenig ge deelte bij de inlevering ontbreekt, znllen tot bet dingen naar den gemelden eereprijs worden toe gelaten. De tijd der inzending van de antwoorden op de beide vragen is vóór of op den lsten April 1880, opdat zij vóór den lsten Mei 1S81 zouden kunnen beoordeeld worden. Vanwege het Nederlandscb Typografenbond is de volgende prijsvraag ter beantwoording ge steld aan alle beoefenaars der boekdrukkunst en aanverwante vakken„Welke practische middelen zijn uitvoerbaar om tot eene bevredigende verbe tering van den toestand der beoefenaars van de typographic en aanverwante vakken te geraken?" De antwoorden belmoren vóór 1 September in gezonden te worden aan het hoofdbestuur van ge noemd bond te Amsterdam, op den omslag een zinspreuk bevattende, en vergezeld zijn vau een ver zegeld briefje, waarop dezelfde spreuk en waarin de naam des schrijvers. Aan de oproeping van den heer Bos c. s., tot eene bijeenkomst van belangstellenden in de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van den Ilaavlemmermeerpolder, werd door vele ingezetenen van de gemeente voldaan. Algemeen betreurde men het, dat het nationale feest, op breeder schaal door vroegere commissiën ontworpen, geene genoegzame deelneming van buiten heeft gevonden, maar men meende, hierin geene reden te zien om thans ook iedere huiselijke feestviering achterwege te laten. Uit de aanwezigen werden zes heeren als leden eener commissie gekozen, en aan hen werd opgedragen om, zoo mogelijk in samenwerking en overleg met de vroegere com missiën, plannen voor de feestviering te ontwerpen en die in eene volgende vergadering ter tafel te brengen. De bijeenzameling van gelden zal door of op uitnoodiging van de commissie plaats vinden dadelijk werd voor ongeveer f 500 ingeschreven. Het feest zal één dag te Hoofddorp en één dag te Nieuw-Vennep gevierd worden. De voorbereidende werkzaamheden 'voor de feestviering ter gelegenheid van het 50-jarig be staan der Kon. Mil. Academie te Breda op 22 tot en met 26 September a. s. zyu in vollen gang. Behalve de réunie van oud-cadetten en de feesten, hun vanwege de Academie aan te bieden, zal ook de burgerij zich beijveren, het feest luis terrijk te doen zijn, waarvoor zij reeds ruimschoots heeft bijgedragen. Een fraaie gedenkzuil uit het atelier van den heer F. Hermus zal der Academie worden aangeboden eu een gedenkpenning voor dit feest worden geslagen. Naar men verneemt zullen, behalve de traditioneele volksspelen, alge meene illuminatie eu versiering der stad, de fees telijkheden bestaan in vauxhalls in het park Val kenberg, muziekuitvoeringen op de groote markt, optochten, feestcantate door de vereenigde zangers, tooneelvoorstellingen, concoursen en eene expositie van voorwerpen, vervaardigd door den werkman. Te Utrecht is overleden de heer F. J. A. Baudet, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool, een zeer begaafd mau, vroeger directeur van de technische schooi aldaar en onlangs door het Utr. Genootschap en daarna door het Antwerpscbe Aardrijkskundig Genootschap met goud bekroond. Men schrijft zijn vroegtijdigen dood toe aan overspanning, ook bij 't bewerken der laatste prijsvraag, die hem tot een hoogen graad van zwaarmoedigheid bracht. Voor de akte ais hoofdonderwijzer werden Zaterdag in Den Haag 13 candidaten geëxami-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1