N°. 5601. Maandag A0. 1878. 20 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. 8TADS-BERICHTEN. LBIDSCH T) A ftBl; A T). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per posts 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsv1.05. Iedere regel meerV0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Met '1 Juni a. s. begint een nieuw kwartaal van bet Leidsch Dagblad. Zij die zicb alsdan op deze Courant wenschen te abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. Oproeping van de verlofgangers der Nationale Militie, tot het bijwo nen der INSPECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien bet besluit van den Heer Commissaris des Kouings in de provincie Zuid-Holland, van den 17den April 1878, A. N°. 1120 (2Je afd.), Provinciaal Had N°. 41, houdende regeliDg van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land-, Roepen dientengevolge op al de binnen deze gemeente geves tigde verlofgangers der Militie te land, van de lichtingen van 1874, 1875, 1876 en 1877, die vóór den leien April 1.1, in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering alleen van hen, die casu quo in de maand Juni e. k. in werkelijken dienst moeten komen, om te verschijnen in het INVALIDENHUIS (ingang door de KOPPENHINKSTEEG aan de zijde der HOOGLANDSCHE KERKGRACHT), ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers behoorende tot de lichtingen van 1874, 1875 en 1876, op Zaterdag den lsten Juni 1878, des voormiddags te negen nren, en die behoorende tot de lichtingen van 1877, op denzelfden dag, des voormiddags te een uur; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hun bij het vertrek met 7erlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Borgemeester en Wethouders vermanen de betrokken verlof gangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voor gesteld, alsook om zich, hij het gaan naar de plaats voor het onder zoek bepaald, gedurende het onderzoek en bij het naar hnis keeren, ordelijk te gedragen en alzoo zich te vrijwaren voor de toepas sing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), daar onge regeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant van den 20sten en den 27sten Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgem. Leiden, 18 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigeD hen uit, die verznimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving YOOr den schutterlijken dienst aan te melden, zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize op Dinsdag den Sisten Mei e* k.j s voormiddags tnsschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op den lsten Juni aanstaande worden gesloten en dat zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, hij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen znllen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BltANDELER, Burgemeester. 18 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 18 Wei. Wij vernemen met genoegen, dat twee van de vier bas-reliefs, die het gedenkteeken van Lei- dens ontzet zullen versieren, onlangs in de fabriek van'de heeren Euthoven te's-Gravenhage in brons gegoten en uitstekend geslaagd zijn. Het eene stelt het gevecht bij de schans van Boshuizen voor, het andere de uiïdeeling van brood en haring. Beide stukken worden door deskundige beoor deelaars zeer geroemd en versterken onze verwach ting, dat het gedenkteeken, waarvan het model reeds zoo algemeene goedkeuring mocht verwerven, inderdaad onze vaderlandsche kunst tot eer ver strekken en een waar sieraad van onze stad zijn zal. De beide andere bas-reliefs, de eed-aflegging der officieren en de dankzegging in de St.-Pieters- kerk voorstellende, zijn door den heer Koelman in pleister nagenoeg voltooid, en zullen nog in den loop van dit jaar gegoten worden. Men ziet, dat de arbeid met goed gevolg voort gezet wordt, voor zoover de beschikbare hulpmid delen toelaten. Jammer, dat daaraan nog altijd een deel blijft ontbreken, en dat de belangstelling onzer landgenooten in dit zoo bij uitstek vader landsche kunstwerk zich zoo zelden meer door ruime giften openbaart, zoodat de commissie alleen door het oploopen der renten het einddoel moet trachten te bereiken. Intusschen is het bedrag, waarover zij te beschikken heeft, nu geklommen tot f 19,342.48s. Dankbaar wordt daarbij melding gemaakt van eene gift van f 14.87, aan de com missie ter hand gesteld door den heer Corts, als opbrengst eener collecte, door eenige fabriekar beiders gehouden. Nog 5 a 6 duizend gulden schie ten er te kort, om het werk te voltooien. Mocht menigeen zich opgewekt gevoelen om de commissie in hare bemoeiingen te blijven steunen. In onze stad hebben velen zich metterwoon ge vestigd na de inzameling der gelden, en zeker zullen ook dezen gaarne tot verwezenlijking van het schoone plan willen medewerken. Maar ook buiten Leiden zal men wel willen erkennen, dat het hier niet eene uitsluitend Leidsche zaak, maar eene algemeen Nederlandsche geldt; wantLeidens ontzet is de bevrijding van Nederland geweest, en het gedenkteeken behoort van de dankbare hulde der geheele natie te getuigen. De heeren M. De Vries, voorzitter, J. A. F. Coebergh, secretaris, A. Ophorst en G. J. Corts, penningmeesters, en al de verdere leden der commissie blijven zich gaarne belasten met de ontvangst der bijdragen, die men voor dit doel zal willen afzonderen. Andere dagbladen, die de zaak ook elders mochten willen aanbevelen, zouden de commissie ten zeerste verplichten. Door den secretaris der Algemeene Synode wordt ter algemeene kennis gebracht, dat plaats, dag en uur, waarop de vanwege de Nederlandsche Hervormde Kerk voor de universiteitssteden tot boogleeraren in de godgeleerdheid benoemde pre dikanten door het houden van eene redevoering hunne betrekking zullen aanvaarden, naar besluit van het moderamen der Synode, voor zooveel noo- dig met vergunning van curatoren der universi teiten en in overleg met de rectoren magnifici, bepaald zijn als volgt: de heeren M. A. Gooszen en dr. J. G. R. Acquoy te Leiden in het groot auditorium der universiteit, eerstgenoemde den 27tten, laatstgenoemde den 28sten Mei a. s., tel kens des namiddags te twee urende heer E. H. Lasonder te Utrecht in het wegens vertimmeriug van het groot auditorium der universiteit voor soortgelijke plechtigheden gebruikte kerkgebouw der Waalsche Hervormde gemeente den 29sten Mei -a. s., des namiddags te een uur; de heeren dr. C. P. Hofstede de Groot en dr. E. F. Kruyf te Groningen in het groot auditorium der univer siteit, eerstgenoemde den 31sten Mei, laatstge noemde den lsten Juni a. s., telkens des namiddags te twee uren. Het bericht der Zutf. Courant, gisteren in dit en andere bladen overgenomen, blijkt onjuist te lijn. Onder de dezer dagen geëxamineerde candi- daten in de godgeleerdheid, die tot caudidaten tot den heiligen dienst bevorderd zijn, waren nl. twee kweekelingeu der Leidsche universiteit, t.w. dr. L. Heldring en J. Bruining. In een particuliere correspondentie van 15 Mei uit Parijs aan de N. R. Crt. leest meu omtrent de wereldtentoonstelling aldaar: „Naast de Til- burgsche wol hebben onze Leidsche vrienden Zaal berg en Zuurdeeg de uitstekendste voortbrengselen hunner nijverheid, de fraaie dekens, opgehangen, waardoor zij beroemd zijn en waarvoor hun steeds van alle kanten terecht bekroningen en loftuitin gen toevloeien. De Leidsche wolnijverheid is van Franschen oorsprong. Zij is haar ontstaan grooten- deels verschuldigd aan de herroeping van het Edict van Nantes, dat isaan de uitwijking der Fransche Protestanten naar ons land. En thans worden de vruchten van hunnen arbeid voor 200 jaar vertoond." Reeds uit deze korte mededeeling mag men dus niet zonder grond de gevolgtrekking maken dat deze industrie weder de bijzondere aandacht trekt eu haren alouden roem opnieuw handhaaft, en dat niettegenstaande het weldra een jaar zal geleden zijn dat de fabriek der firma Jan Zuurdeeg en Zn. afbrandde. Èn deze firma èn die der heeren J. C. Zaalberg en Zn. mogen daarom op de erkente lijkheid hunner stad- en landgenooten aanspraak maken, dat zij Leidens naam ook op deze expositie op dit gebied hebben willen helpen in eere houden. Op een der Zaterdagen van de maand Juni zal alhier in een algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap als spreker optreden de onlangs teruggekeerde zoöloog der Sumatra- expeditie, de heer J. F. Snelleman. Naar men met zekerheid verneemt heeft de minister van biunenlandsche zaken besloten, ten opzichte van de voorgenomen wijziging van het koninklijk besluit des vorigen jaars betreflende de inrichting, omvang en duur der examens en promotiën aan de universiteiten met hetgeen daar op betrekking heeft, niet, zooals men vroeger verzekerd heeft, de senaten der rijksuniversiteiten alleen, maar ook den senaat der universiteit te Amsterdam te raadplegen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 245 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5672 volwas sen personen en van 1216 kinderen. Het voorloopig bestuur van het zestiende Nederlandsch taal- en letterkundig congres heeft de uitnoodigingen tot deelneming verzonden. Het congres zal gehouden worden te Kampen, van 22 tot 24 Augustus. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram is eergisteren de staats spoorweg van Soerabaia naar Pasoeroean voor het publiek verkeer opeugesteld, in tegenwoordigheid van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië. In den loop der gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de voorzitter mede gedeeld dat de heer Moens, ter vervanging van den heer Geertsema, tot voorzitter der commissie van rapporteurs over de onderwijswet is benoemd, terwijl door de vijfde afdeeling de heer Rombach als plaatsvervanger is aangewezen. Tot hoofdcommissarissen van politie te Amsterdam zijn benoemd mr. H. G. Van Does- burgh, thans commissaris van politie aldaar, en P. W. Steenkamp, thans commandant der brand weer aldaar. Volgens een particulier bericht uit Parijs heeft prins Hendrik, vóór zijn vertrek van daar, het groot cordon van het Legioen van Eer gekregen In de geldleening, uitgeschreven door de gemeente Middelburg en groot f 59,000 a 4'/a pCt., is tot eeu bedrag van f 269,000 geteekend. Vervolg Binnenland in het Tweede Blad.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1