N°. 5600. Zaterdag A'. 1878. (8 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Gemengd Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. MÉéi PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden.if 1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 18 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootóre letters Daar plaatsruimte. LEIDEN, 1? Mei. Gedurende de eerste helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der ge adresseerden niet besteld konden worden: Wed. Kantebeen, Smiers, H. J. Eggink, L. Keereweer, wed. I. Kerssien, Sarphanie, mej. H. Proot, Winkelmans, J. Anezen, H. Godefroy, mej. D. F. Meyer, Amsterdam; Van den Bosch, Atjeh; J. W. Klomp, 's-GravenhageScherpenhuizen, Weyers, HaarlemEpping, HeeterenZ. De Fey, HellevoetsluisJansen, Nijmegen; J. Kerssies, Rauwerd; C. E. H. v. d. Steen, J. Peeren, Rot terdam J. Vink, ZevenhuizenBekooy, Zutfen mej. C. Van Dinther, niet vermeld. Briefkaarten Mevr. C. De Stoppelaar, mej. R. Riezer, Amster dam; mej. Husselenman, 's-Gravenhage. Bij de laatst afgenomen examina voor pro ponenten in de Nederl. Herv. kerk door acht verschillende provinciale kerkbesturen, heeft zich, naar men meldt, geen enkel Leidsch theoloog voorgedaan; Groningen leverde één candidaat, Utrècht 22. Het Staatsblad n°. 37 behelst de wet van den 7den Mei 1878, tot wijziging der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad n°. 86) op de zeevis- scherijen. De eerste alinea van art. 3 wordt ge lezen „Aan d» belanghebbenden wordt voortdurend de gelegenheid gegeven om gekaakte haring, van de Nederlandsche visscherijen afkomstig, te hunnen koste te doen keuren." Art. 4: „Hij, die tonnen of vaten voorziet van merken als vroeger van regeeringswege werden gebezigd om de hoedanig heid van de haring aan te duiden, en hij die haring pakt in deze tonnen of vaten of in tonnen of vaten van vroegere regeeringsmerken voorzien of daarin gepakte haring verkoopt, te koop aan biedt, aflevert of ten verkoop in voorraad heeft, wordt gestraft met eene boete van f 25 tot f 1000. De visch, tonnen en vaten, waarmede de over treding is gepleegd, worden in beslag genomen en verbeurd verklaard." De eerste alinea van art. 6 „Het college voor de zeevisscherijen benoemt, onder goedkeuring van onzen minister van binnenland- sche zaken, op alle plaatsen, waar het dit noodig acht, personen, belast met het keuren van de daartoe aangeboden haring." De artt. 7, 8 en 9 der wet van 1857 vervallen. De nieuwe wet treedt in werking op 1 Juni 1879. Door den heer Th. N. Crousaz, pred. te Noordwijk aan Zee, is voor het beroep naar Jaars veld bedankt. De jaarwedde van den hulponderwijzer aan de openbare school voor lager onderwijs te Nieuw- veen bij Alphen is van f 500 tot f 650 verhoogd. Op die jaarwedde is benoemd de heer N. A. Roy, thans hulponderwijzer te Zeeland, bij Grave. De commissie, belast met het afnemen van de practische examens van hulp-apotheker, zal zitting houden op Maandag 3 Juni e. k. en volgende dagen te Amsterdam. Te Rotterdam zal over eenige dagen eene vergadering van belangstellenden worden bijeen geroepen, om in overweging te nemen of men zich zal aansluiten ter aanbieding van een natio naal, dan wel zich houden aan het besluit omtrent een Rotterdamsch huldeblijk aan prins Hendrik. Bij gelegenheid van het huwelijk van prins Hendrik zal door de officieren onzer marine afzon derlijk een blijk van hoogachting aan hun hoog- geschatten luitenant-admiraal worden aangeboden. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden binnenkort met de familie van prins Frederik Karei van Pruisen naar Glienecke (Potsdam) zal vertrekken, om daar gedurende eenige weken te vertoeven. In de laatste dagen moet de gezondheids toestand van den minister van oorlog zeer merk baar beterende zijn. Voor de akte in de gymnastiek waren gis teren in Den Haag 4 candidaten2 trokken zich terug en 2 werden afgewezen. 13 candidaten voor de akte als hoofdonderwijzer; 1 trok zich terug, 10 werden afgewezen; toegelaten de heeren A. J. Jansen en R. J. Kortmulder uit Rotterdam. De rijks-commissie voor het examineeren van varenslieden te Middelburg heeft Woensdag van de zes candidaten voor den rang van derden stuurman toegelaten de heer J. Jonker te "Veendam, aan wien het diploma is uitgereikt. Naar aanleiding van eeu brief der plaatse lijke schoolcommissie te Middelburg zijn onder handelingen aangevangen om, mits de regeering medewerking verleene, de meisjesschool A aldaar te veranderen in eene hoogere burgerschool voor meisjes met vijfjarigen cursus. Het Staatsblad n®. 40 behelst de wet van den 7den Mei 1878, tot aanvulling van het regle ment op het beleid der regeering van Ned.-Indië. De Staatscourant van heden behelst de staten betreflende den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerabaia, en den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en .Madura, over de maanden Januari en Februari IS78. Aan den officier van administratie 1ste kl. W. H. F. Vogel wordt, van 16 Juni a. s., tijdelijk opgedragen de waarneming der betrekking van magazijnmeester van kleeding en levensmiddelen der marine te Amsterdam. De luit. ter zee 2de kl. J. C. Jeekel, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Iudië en van daar den 8sten dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Tweede Kamer. De leeningswet is heden aangenomen met 64 tegen 15 stemmen. De discus sie over de successiebelasting in de rechte lijn is daarna aangevangen. De heeren Van Baar, Schim- melpenninck van der Oye en Wintgens bestreden haar als hatelijk, onbillijk en strijdig met het rechtsgevoel der Nederlandsche natie. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Bata via naar Nieuwediep, is te Aden aangekomen en heeft den 15den Mei des avonds de reis voortgezet; de „W. A. Scholten" is dien dag van Nieuw- York vertrokken, met de mail voor Nederland en 80 passagiers; de „Ceylon", met de Indische en Chineesche mail, is den 15den Mei te Brindisi aangekomen; de mails vertrokken des ochtends te 9 uren naar Londen; de „Conrad", van de maatschappij Nederland, is, volgens een particulier telegram, den lOdeu Mei te Batavia aangekomen door een gebrek aan de telegraaf te Singapore is de ontvangst van dit bericht vertraagdde „Prin ses Amalia", van Batavia naar Nieuwediep, pas seerde hedenmorgen te halfacht Dungeness. Mr. J. P. Van Outeren heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad den eed als advocaat afgelegd. De bepaling dat aan de hoofd-verificateurs voor den actieven dienst der directe belastingen, in- voerrechten en accijnzen, boven hun traktement j eene toelage kan worden verleend, is ingetrokken. Het traktement van genoemde hoofd-verifica teurs zal minstens f 2400 en hoogstens f 2600 'sjaars bedragen. Dit besluit treedt in werking met 1 Juni a. s. Z. M. heeft aan A. W. Nauta, op zijn ver zoek, met 1 Juli, eervol ontslag verleend als notaris te IJlstde 2de luit. F. W. Van Wijk en H. J. Iwes, van het 7de reg. inf., voor vijf jaren gede tacheerd bij de inf. in Ned.-Indië; aan den O.-I. ambtenaar C. A. E. Metzger, gew. ingenieur bij den geographischen dienst in Ned.-Indië, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend met pensioen. Door den commissaris van rijkspo litie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen ze keren I. L., wonende te Amsterdam, wegens het in deze gemeente onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde. Een kind van anderhalf jaar, in een wagentje gezeten, en een zevenjarig jongetje dat dit voortduwde, zijn gisternamiddag in de Groen- hazengracht gevallen. De kastelein C. J. Coster, het hulpgeroep vernemende, begaf zich onmiddellijk te water en het mocht hem gelukken eerst het jong ste, daarna het oudste kind behouden aan wal te brengen. Toen Woensdag-avond in denHolland- schen schouwburg te 's-Hage de reig van „Nep- tunus en Tuimelaar naar Parijs" werd opgevoerd, brak op 't einde van de eerste acte waarin de heer Neptunus met zijn schoonpapa, echtge- noote en zoontje van den zeebodem opstijgt naar de aarde het bootje waarin de reizigers hadden plaats genomen. Gelukkig waren zij niet ver boven den bodem, waardoor de val minder ernstig was; toch scheen mevr. Albrecht zich een weinig te hebben bezeerd; althans gedurende den geileden avond bleef zij blijkbaar onder den invloed van den schrik. Volgens opgave van den ooggetuige, die het eerst den brand bij den heer Mouton te 's-Hage opmerkte, is het vuur te halfdrie door hem waargenomen in de onmiddellijke nabijheid van de groote voordeur. Daar te acht urén de knechts het lokaal hadden verlaten bij daglicht, kan de brand, die tegen halfdrie bij de voordeur begon, alleen zijn veroorzaakt door eenig toeval of onvoorzichtigheid, waardoor een vonk smeulende is gebleven. Of die vonk van een sigaar afkomstig was, is niet uit te maken. Zeker is het evenwel, dat geen vuur aanwezig was geweest en dat het personeel verklaart evenmin als ooit daar ter plaatse te hebben gerookt. Het tram-station, dat de Neder- landsche Rijnspoorwegmaatschappij nabij het groot stedelijk badhuis te Scheveningen wil oprichten, zal, naar men verneemt, bestaan uit een kap, on geveer als die van het station te Gouda, over de geheele lengte verdeeld in twee helften, de eene voor vertrek, de andere voor aankomst, met drie sporen aan elke zijde en een draaischijf aan het eindpunt van elk spoor, waardoor aldaar verband ontstaan zal tusschen die voor aankomst en die voor vertrek. Dezer dagen is door den opzichter over de gemeente-reiniging te Haarlem eene proef genomen met een door hem zeiven vervaardigd veegwerktuig tot reiniging der straten. Deze machine bestaat uit een houten bak, welke aan de achter zijde twee groote wielen en aan de voorzijde een klein wiel heeft. In het midden van den bak is eene borstelrol aangebracht, welke door twee pezen met de groote wielen in verbinding staat. De voortgaande beweging van de machine doet das de borstelrol draaien, waardoor het vuil van de straat wordt opgenomen en in den bak der machine

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1