N°. 8599. Vrijdag A0. 1878. 17 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BEEICHTEN. BOTER- EN KAASFABRIEKEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS PER ADVERTENTIES: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden......1.10. Franco per post.T.t'.V.a 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van W. BERGERS, wonende aan de Heerengracht N°. 58, daarbij vergunning verzoekende, om het achtergedeelte van zijn huis in te richten tot slachterij en rookerij; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n'. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 30sten Mei aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 16 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. Bij de opening der Parijsche wereldexpositie komt uit den aard der zaak weer de vraag ter sprake, in hoever dergelijke tentoonstellingen ge acht kunnen worden al of niet eenig nut te stich ten. Een vrij overbodige vraag, naar het ons toeschijnt, vooral voor ons, Nederlanders, die zoo onschatbaar veel op die exposities hebben kunnen leeren. Wij willen ditmaal niet spreken van betgeen wij bleken te kort te schieten op het gebied der kunstnijverheid. Vóór ons ligt een boekske, dat onze aandacht bij een andere zaak van volkswel vaart bepaalt. Het voert tot titel„Boter- en kaasfabrieken. Eenige practische denkbeelden over hedendaagsche landbouwtoestanden, door J. Rin- kes Borger." Op bladz. 14 van dat werkje lezen wij o. a.: „Op de laatste wereldtentoonstelling te Philadelphia bleek, dat niet Nederland de beste boter had geëxposeerd, integendeel; de prijs werd glansrijk behaald door de inzendingen uit Dene marken èn wegens de voortreffelijke hoedanigheid èn wegens d# duurzaamheid, daar alleen deze boter de groote reis zonder eenig nadeel had kunnen doorstaan." En verder: „Op de tentoonstelling van zuivelbereiding, in het voorjaar van 1877 te Ham burg gehouden, kon slechts één Nederlandsche inzending van boter het oordeel van „fein" behalen. Over het algemeen maakte ze daar tegenover de Deensche en Noordduitsche boter een slechte figuur." Die feiten, op tentoonstellingen geconstateerd, voert de schrijver aan, omdat hij het tijd acht den zoeten waan, den nationalen trots op dat punt te breken. Onze landbouw, zoo betoogt hij vooraf, verkeert in een hoogst kritieken toestand, en de steeds toenemende vermeerdering der waarde van den grond, gevoegd by de vermeerdering van uitgaven door de hooge eischen van het leven ook voor den landbouwer, doet in dubbele mate den wensch ontstaan naar zekerheid, dat de landbouwproducten in evenredigheid blijven stijgen in waarde. En toch wij zagen het boven onze zui velbereiding wordt bedreigd met het groote gevaar, overvleugeld en achteruitgezet te worden. Wat te doen om dat dreigende gevaar te ontgaan? Het antwoord ligt voor de hand. Laat ons het voorbeeld volgen van die landen, welke op weg zijn beter zuivelproducten te leveren dan wij. Daar heeft men geleerd en in toepassing gebracht de stelling, dat de zuivelbereiding moet worden uitge oefend stelselmatig, d. i. volgens vaste wetten en regels, die door wetenschap en ervaring worden aangewezen, en men heeft de toepassing van die stelling mogelijk gemaakt door ten minste daar, waar evenals in Nederland de boerderijen geen landgoederen zijn, de zuivelbereiding van de enkele boerderijen naar daarvoor ingerichte fabrieken te verplaatsen. Bij ons te lande is de fout hierin gelegen, dat de kleine boer te weinig melk van zijn vee ver krijgt om geregeld deugdelijk bewerkte kaas aan de markt te brengende grootere pachter van zijn kant vindt bij de onzekerheid, of hij na afloop der pachtjaren wel gebruiker van dezelfde hoeve zal blijven, er groot bezwaar in al die verbete ringen aan te brengen, welke voor een deugdelijke zuivelbereiding onmisbaar zijn. Eindelijk ontbreekt het velen aan de noodige wetenschappelijke kennis, om geregeld de eischen van temperatuur en zoo talloos vele andere in het oog te houden. En zelfs voor die hoe langer hoe zeldzamer wordende land bouwers, die op hun eigen grond zitten, is de inrichting van hetgeen de wetenschap op het voor beeld van Denemarken vordert, zooals ijskelders, stoommachines enz., toch nog veel te kostbaar, dan dat zij daartoe licht zouden overgaan. Dat alles kan worden bereikt, wanneer in ver schillende streken een genoegzaam aantal boeren zich vereenigen om een dergelijke fabriek onder een kundig hoofd op te richten,'en daar geregeld de door hun vee verschafte melk af te leveren, waarvoor zij dan naar evenredigheid goed bewerkte zuivelproducten terug outvangen, die aan de markt door regelmatig deugdelijk gehalte zullen kunnen uitmunten. Een der groote voordeelen, aan die wijze van handelen verbonden, zal o. a. ook dit zijn, dat dan niet langer de boerin door de zorgen voor de zuivelbereiding, waaraam zij zich toch nooit geheel kan wijden, aan haar taak als vrouw, moe der en huishoudster zal worden onttrokken. Hoe dit alles zij, dit staat vast, dat er door tastende maatregelen zullen moeten worden geno men om het gevaar af te wenden, dat de Neder landsche zuivelproducten tot voortbrengselen van den tweeden rang afdalen. Elke poging in die richting verdient waardeering, en daarom bevelen wij het bevattelijk geschreven werkje van den heer Rinkes Borger in de aandacht aan, ook der tal rijke landbouwers in den nog zoo welvarenden om trek onzer stad. LEKOE1V, 16 Hel. Aan den heer E. G. De Gelder is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnzen alhier (buitenge meenten), behoudens aanspraak op pensioen. De heer Nicolaï, secretaris der Ned. Toon kunstenaars-vereeniging, is ijverig bezig de uit voering voor te bereiden, welke op Donderdag 30 Mei in het gebouw voor kunsten en weten schappen zal plaats hebben in verband met de jaarlijksche vergadering, die de vereeniging dit jaar te 's-Hage zal houden. Bij die gelegenheid zullen worden uitgevoerd de symphonie vam Gerns- heim, de cantate „Leidens Glorie" van Richard Hol en de Rubens-cantate van Peter Benoit. De componisten zullen zeiven hunne werken dirigeeren. De sopraansolo in de cantate van Hol zal door mej. A. Biemens uit Antwerpen worden vervuld. Ruim 250 dames- en heeren-dilettanten der resi dentie zullen de koren vormen, terwijl een 100-tal knapen in de Rubens-cantate zal meezingen. Vrijdag daaraanvolgende zal een matinée worden gegeven, voorafgegaan door een mondelinge voordracht van dr. Pijzei uit Amersfoort over „Het Nederlandsch als taal voor den zang." Bij die gelegenheid zal voor de eerste maal het door de vereeniging be kroonde trio van Carl Krill worden gespeeld, en wel door den componist zeiven, bijgestaan door de heeren Vierman (viool) en Giese (violoncel)verder solo's voor viool, zang (mej. Biemans) en piano. Voor de akte in gymnastiek werden gisteren te 's-Hage geëxamineerd 6 candidatentoegelaten de heeren A. G. Van Dijk en W. Scharroo, beiden uit 's-Hage. Voor de hoofdonderwijzersakte werd eergisteren door E. J. Van Sonsbeek uit Leiden, en niet uit Zegwaard, met gunstig gevolg examen afgelegd. Bij herstemming is tot lid van den gemeen teraad te Alphen gekozen de heer G. Van der Meer, met 65 van de 107 uitgebrachte geldige stemmen. Door den gemeenteraad van Nieuwveen is tot wethouder benoemd de heer A. W. F. Van Teutera, onlangs gekozen tot lid van den raad. Door de geneeskundige commissie te Utrecht is tot arts bevorderd de heer J. F. La Cavc, doctorandus, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het artsexamen uitgereikt aan den heer H. Treub, doctorandus. Men schrijft uit ZutfenSedert ruim drie maanden wordt door de gezondheids-commissie alhier geregeld onderzoek gedaan naar de hoeda nigheid der melk van de melkverkoopers te dezer stede. De Raad ontvangt per maand een overzicht van de ingestelde onderzoekingen en maakt die met aanwijzing der betrokken personen bekend. Dat deze maatregel door de koopers zeer wordt toegejuicht, is licht te begrijpen niemand toch zal melk blijven koopen van hem, wiens waar steeds als slecht wordt gebrandmerkt, en het gevolg zal wezen, dat de al te zindelijke melk bij gebrek aan koopers niet meer wordt aangeboden. Het onder zoek geschiedt naar een dubbelen maatstaf: de commissie peilt de procenten water meer dan in normale melk, en wijst den room in graden van den roommeter aan (minimum 9° a 10°). Het gedenkteeken voor wijlen den oui-se- cretaris der Maatschappij van landbouw, jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, geplaatst op de hofstede Rusthoek, langs den straatweg, onder de gemeente Loosduinen, zal voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld den 25sten Mei a. s. des namiddags te twee uren. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren besloten tot het brengen van eenige wij zigingen in het reglement voor het verleenen van pensioenen en wachtgelden aan gemeente-ambte naren, en daarin o. a. op te nemen hoogleeraren enz. en verdere beambten der universiteit. Het officieuze hoofdorgaan te Berlijn, de „Provincial Correspondenz", deelt mede dat het huwelijk van prins Hendrik met prinses Maria vermoedelijk in Augustus zal worden voltrokken. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Parijs brengt ter kennis van hen die toegangskaarten voor die ten toonstelling bij het kantoor der commissie hebben aangevraagd, dat deze te verkrijgen zijn bij het consulaat-generaal, 54 Avenue Joséphine, Parijs. De verzending uit Engeland van de brieven malen naar St.-Helena en Ascension zal dit jaar plaats hebben als volgt: van Londen Donderdag avond 30 Mei, 20 Juni, 25 Juli, 15 Augustus, 19 September, 10 October, 14 November en 5 December. Voor de te Middelburg zitting houdende rijks-commissie voor het afnemen van examen ter verkrijging van een diploma als stuurman voorde groote vaart, hebben Dinsdag drie candidaten aan het examen deelgenomen, van welke er twee zijn toegelaten, zijnde de heeren A. Potjer en C. Wie- benga, beiden voor den rang van tweeden stuurman. Blijkens bericht van den consul der Neder landen te Koningsberg heelt de Duitsche regee-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1