koop sloeg Zaterdag-middag de bliksem in een touwslagersschuurtje aan het Woerdsch verlaat, dat geheel afbrandde. De chemische fabriek van de firma Mouton, in de Nieuwe Havenstraat te 's-Hage, is in den afgeloopen nacht geheel afgebrand. De vlam men vonden gereed voedsel in den aanzienlijken voorraad brandbare stoffeD, waaronder spiritus, naphta, glycerine enz. Een hevige knal deed eene ontploffing vermoeden. Een gedeelte van den achter muur is ingestort zonder ongelukken te veroor zaken; de belendende gebouwenen het garnizoens hospitaal, dat onder een regen van vonken stond, zijn gespaard gebleven. De oorzaak wordt aan zelf- ontploffing toegeschreven. Gebouw en inhoud waren verzekerd. Op de „gr oo te" v oo r j a a rs mark t, Don derdag te Middelstum gehouden, was de handel zeer geanimeerd, zoodat de aanvoer tweemalen werd verkocht. De aanvoer bestond uit ééne koe. Gisternacht brak te Maastricht brand uit in de pakkamer van de magazijnen, behoorende aan den heer De Beaumond Zoon, handelaars in ijzerwaren, hout en bouwmaterialen. Het gebouw, waarin de brand ontstond, bestaande uit de bureaus, pakkamers en ijzermagazijnen, bevattende 30,000 kilogrammen ijzerwaren, brandde geheel uit. De brandkast en de boeken werden gered. Door spoe dige goed aangebrachte hulp bleven de aangren zende magazijnen met een grooten voorraad hout en bouwmaterialen gespaard. Ook de omliggende gebouwen leden geene aanmerkelijke schade. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt op ƒ100,000 begroot. Alles was verzekerd. Bij het onweder, dat zich Maandag boven de gemeente Zuilen ontlastte, zijn twee broeders, die zich in het veld achter eene hut verscholen hadden, door den bliksem doodgeslagen. Gisteravond te acht uren had te P a- rijs eene ontploffing plaats in een patronen-fabriek, een huis van zes verdiepingen. Men zegt dat er 7 7 personen door gedood zijn. Volgens de „Eigaro" heeft zich dezer dagen te Parijs omstreeks elf uren des ochtends een man van het leven beroofd door van den „Are de Triomphe" te springen. Hij was geheel ont kleed. Hij was zeer fatsoenlijk gekleed door den portier toegelaten, doch bleek zich op de trap van zijne kleederen te hebben ontdaan. In zijne zakken vond men een prachtig gouden horloge en een veer tig fr. aan geld, benevens een verzegelden, geadres seerden brief. Volgens den portier sprak hij met een sterk Engelsch accent en deed niets in zijn voor komen aan een krankzinnige denken. Te Par ij s heeft men eene bende van ongeveer zeventien zakkenrollers gevat, Duitschers, Engelschen en Italianen, uit Londen derwaarts gekomen om zich de tentoonstelling ten nutte te maken. Zij waren zeer naar den smaak gekleed en logeerden in goede hotels. De „Eigaro" deelt uit goede bron mede dat koning Humbert aan graaf Mirafiori, den zoon uit het morganatisch huwelijk van Victor Emmanuel, een nagel van den voet van den overleden vorst ter hand stelde met diamanten omzet. De gravin Mirafiori bezat er reeds 14, de 15de was op den lsten Januari afgeknipt. Brusselsche veehandelaars hebben, naar men meldt, op de laatste Purmerender week markt al de vette kalveren tot hooge prijzen op gekocht ten behoeve der restauratiën te Parijs. Men denkt dat dit gedurende de tentoonstelling wekelijks zoo gaan zal, zoodat de slagers, die gewoon zijn zich op de markt van vette kalveren te voorzien, bf tehuis kunnen blijven bf diep in den zak zullen moeten tasten. Te Ediaburg is zekere Chantrelle, een taalmeester, schuldig verklaard aan het ver moorden van zijne vrouw door middel van opium. Hij had, na het feit gepleegd te hebben, gepoogd door het openzetten van eene gaskraan in het slaap vertrek zijner vrouw te doen gelooven dat zij dien tengevolge gestorven was. De jury heeft hem echter met eenparige stemmen schuldig verklaard. BUITENLAND. Frankrij k. Naar aanleiding van het gerucht, dat de colo radokever in het Erausche departement der Yogeezen gevonden was, heeft de minister van landbouw dadelijk een bekwaam entomoloog naar het gewest gezonden om te dier zake een onderzoek in te stellen. Uit dat onderzoek nu is gebleken, dat het insect niet de coloradokever is, maar er eenige overeenkomst mede heeft en dat het, ofschoon zeer nadeelig voor den landbouw, niet den aardappel aantast. T>xiitscTil»n<l. In den rijksdag is, na een levendig debat, het voorstel van Eritzsch tot het instellen van rechts vervolging tegen den sociaal-democratischen afge vaardigde Mos aangenomen. Lasker en Richter bepleitten het voorstel. Rittinghausen protesteerde namens de sociaal-democratische partij tegen de onderstelling, dat moordaanslagen tot het programma dier partij behooren. België. De Senaat heeft gisteren met 23 tegen 10 stemmen het door de Kamer aangenomen wets ontwerp verworpen, bepalende den leeftijd waarop kinderen in de mijnen mogen arbeiden. In de Kamer zette Erère Orban de discussie voort over de politiek van het kabinet. Hij wees op de veelvuldige agitatiën van de geestelijkheid en schetste den toestand als zeer bedenkelijk, 't Was van belang, zeide hij, de oorzaken van dien toe stand na te sporen. Daartoe trad hij in breedvoerige beschouwingen over de kerk en het liberalisme, en deed hij op allen een beroep tot verdediging der constitutioneele vrijheden. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt bericht dat bij de Russische Staatsbank een bedriegelijke oplichting van l'/j millioen roebels is ontdekt. Het bevel is gegeven alles, wat de bank betreft, na te zien, doch van de uitkomsten van dit onderzoek is nog niets bekend. Volgens de „Daily News" heeft een syndi caat van Duitsche bankiers, waaronder Mendelsohn, 50 millioen roebels bijeengebracht ten behoeve van Rusland. Gr roo t-Bï-it arxiiië. In hel Lagerhuis heeft Northcote er in bewilligd, dat het debat over Hartington's resolutie op aan staanden Maandag zal plaats vinden. Lord Sel- borne zal Dinsdag hetzelfde onderwerp in het Hoo- gerhuis mede ter sprake brengen. Oostenr.-Hong. Nlonarcliie. De minister-president heeft in het Huis van afgevaardigden geantwoord op de interpellatie be treflende eene voorgenomen bezetting van Bosnië en de Herzegowina. Hij verklaarde, dat de voor nemens der regeering niet veranderd zijn. Zij be schouwt de quaestie betreflende Bosnië en de Her zegowina uit geen ander oogpunt dan dat van noodzakelijkheid. Vastberaden tracht zij zoodanige oplossing te verkrijgen, dat zij tegen een perio dieken terugkeer van toestanden als de tegenwoor dige gewaarborgd is. De regeering is nooit voor nemens geweest, het oordeel over deze zienswijze te onttrekken aan een Europeesch congres, dat in de eerste plaats geroepen zou zijn ter definitieve regeling der aangelegenheden vau het Oosten. Deze verklaring werd met bijval begroet. Turkije. Een syndicaat, bestaande uit Zarifi e» andere bankiers te Konstantinopel, heeft aan de Turksche regeering een millioen pond sterling voorgeschoten tegen eene rente van 14 pCt. Telegrammen. DEN HAAG, 15 Mei. In eene plechtige zitting van den hoogen raad zijn mrs. Gockinga en Coninck Liefsting respectievelijk als president en vice- president geïnstalleerd. Mr. Romer, procureur- generaal, de president en vice-president hebben bij die gelegenheid rechtmatige hulde gebracht aan wijlen mr. Pape. De procureur-generaal wenschte ook namens de overige leden van het O. M. de nieuwbenoemden geluk, die daarvoor dank betuigden en te kennen gaven alles te zullen aanwenden om naar eed en plicht werkzaam te zijn. De heer Coninck Liefsting aanvaardde niet zonder schroom zijne ge wichtige betrekking, maar heeft gemeend, hoewel zijne benoeming hem onverwacht en ongewenscht was, dat, na 's Konings besluit, het zijn plicht was de hem opgedragen taak te aanvaarden. Namens de balie werden door mr. Van der Linden de nieuw benoemden mede geluk gewenscht en deze in hunne welwillendheid aanbevolen. Behalve door den presi dent en den vice-president, werd deze zitting slechts door vijf raadsheeren bijgewoond. Talrijke belang stellenden waren van deze plechtigheid getuigen. LONDEN, 14 Mei. De „London Gazette" bevat de benoeming van generaal Borto tot gouverneur van Malta. PARIJS, 14 Mei. Volgens de „Evening Stan dard" zouden particuliere telegrammen uit St.-Pe tersburg het overlijden van Gortschakoff melden. BUDAPEST, 15 Mei. De financieele commissie der Kamer heeft het aandeel voor Hongarije be paald op 30 pCt., mits de vraag der restitutie geregeld worde in den geest der jongste schikkingen. NIEUW-YORK, 15 Mei. Bij het syndicaat is weder ingeschreven voor tien millioen 4'/2 pCt. MADRID, 15 Mei. Volgens een gerucht zal met Duitschland een verdrag van vriendschap ge sloten worden. BUCHAREST, 15 Mei. De Russen concentree- ren bij Tsikilor en Paschamahali aan de Orda- rivier een legercorps tegen de insurgenten. De gemeenschap tusschen Philippopel en Salonika is afgebroken. De stemming is hier zeer anti-Russisch. Den Engelschen consul-generaal is eene ovatie gebracht. INGEZONDEN. De nieuwe Leidsche Academie. In het nommer van 3 Mei jl. van het staat- en letterkundig weekblad „Oost en West" wordt, onder het opschrift „'t Een en 't aer", eene poging gedaan om de bedenkingen te weer leggen, welke in het Leidsch Dagblad van 25 April jl. tegen het voorgenomen bouwplan der nieuwe Leidsche academie ingebracht werden. De schrijver toont daardoor te behooren tot hen, die tegen woordig over bouwkunst het woord voeren, maar daartoe de noodige bevoegdheid missen. Hij noemt namelijk het verrijzen van een nieuw academie gebouw naar de plannen der heeren Mengelberg uit Utrecht „eene compensatie" voor Leiden. Zoo de academie echter werkelijk naar die plannen zal moeten gebouwd worden, zal zulks voor Leiden nog iets geheel anders dan eene compensatie moeten genoemd worden. Wat men toch tegenwoordig bij het ontwerpen van rijks-bouwplannen onder bouwk u n s t ver staat, komt namelijk nergens anders op neer dan op den zoogenaainden oud-Hollandschen stijl, ter wijl men, tot nader begrip van dien stijl en het rationeele om dien heden ten dage na te maken, o. a. leze het Nieuws v. d. Dag van 19 Nov. en 3 Dec. 1876, zoodat het onverschillig is wie zich vervaardiger noemt van bouwplannen als voor de nieuwe Leidsche academie zullen moeten gevolgd worden, voor het nieuwe rijksmuseum zijn gereed gemaakt, de nieuwe staatsgebouwen te 's-Hage, enz. De heeren Mengelberg uit Utrecht zijn voorts geen architecten het zijn beeldhouwers, die zich ook nooit als architecten hebben doen kennen, terwijl de bij het ministerie van binnenl. zaken aangestelde architect Lokhorst, die dan met de uitvoering van het ontwerp-Mengelberg zal belast worden, is een voormalig teekenaar bij de genie. Bedoeld ontwerp is tevens niet bekroond, zoomin als een van de 36 buiten- en binnen- landsche mededingershet is beloond met 1500, en was het eenige in Nederland vervaar digde dat met nog vier buitenlandsche die be loon i n g ontving, niettegenstaande er toch onge twijfeld Nederlandsche architecten aan den wedstrijd hebben meegedaan. Ook moet herinnerd worden, dat de jury van beoordeeling zeer eenzijdig was samengesteld en het programma er geenszins op ingericht om een bouwplan te verkrijgen, zooals men werkelijk voor eene nieuwe Leidsche aca demie noodig heeft. Bovendien heeft men toch reeds aan den architect-ingenieur Metzelaar voor diens vroeger vervaardigd ontwerp, en thans weder aan belooningen met den wedstrijd, te zarnen de som van ƒ19,500 moeten uitbetalen, en is het immers nog geenszins bewezen, dat eene academie,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2