N°. 5598. Donderdag A°. 1878. (6 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Am f 1.05. 0.17J. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT: foor Leiden per 3 maanden.. Franco per post...";. V Vi"» V 4 'i 'i 4 li Ai 4 4 4 »T> f l.XOk 91.4a Afzonderlijke Nommers.v^TÏVr.-.0.02. mum PRIJS DEB ADTERTENTIEN: Van 1—8 regels........tr. Iedere regel meer7m7Tri1.™ *J.VVV Grootere letters naar plaatsmimte. LEIDEN, 15 Mei. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. G. Von Reeken, geb. te Utrecht, met Stellingen. Het feit, dat hedenmiddag te twaalf uren de Leidsche duinwaterleiding is geopend, werd van twee tot vier uren herdacht door eene muziek uitvoering van het muziekcorps der dd. Schutterij op een geïmproviseerde, met vlaggen getooide en in den Nieuwen Rijn drijvende muziektent. De zich in de nabijheid bevindende fontein was gedurende dien tijd in werking en lokte door hare varieerende duin waterstralen, evenals de muziek door hare opwek kende tonen, een talrijke menigte op en bij het „feestterrein." De vrees van 's morgens dat dit duin waterfeest in verband met de weersgesteldheid wel wat al te waterachtig zou kunuen worden, werd gelukkig niet bevestigd. Gedurende de maand April was het aantal geboekte reizigers aan het station alhier 17,127. De opbrengst der reizigers bedroeg ƒ17,479.4-21 ,'2 en der goederen enz. f 3914.14. Wij lezen in de Arnh. Crt.„Indertijd werd het patent van den heer Sijthofl', boekdrukker te Leiden, door den controleur berekend naar het aantal molens dat hrj in zijn drukkerij had, want de ambtenaar vond dat een snelpers zoo veel geleek op een molen. Thans heeft de controleur hem medegedeeld, dat hij niet als molenaar was belast, maar als boekdrukker die werklieden houdt, en dat de snel persen werklieden vertegenwoordigen. Dit althans begrijpen wij uit het mondelinge antwoord door den controleur aan den heer Sijthoff gegeven, en door hem in een nieuw adres aan den minister van financiën medegedeeld. Waarom den heer Sijthoff niet liever aange slagen als houder van zooveel paarden als zijn stoom werktuig paardenkrachten vertegenwoordigt? Men kon ze, wegens het drukken van prachtuitgaven, desnoods als weeldepaarden aanslaan. Als aan de ambtenaren toch de onbeperkte vrijheid van uitlegging der wet wordt gegeven, is dit slechts eene niet noemenswaardige schrede verder." Vooralsnog zal de laatste trein van Den Haag op Woensdag- en Zondag-avond niet tot Leiden doorloopen. Zoodra er toe wordt overgegaan, zal er aankondiging van geschieden. De hoofdcommissie voor het nationaal hul deblijk, aan prins Hendrik aan te bieden, heeft thans eene oproeping gericht aan onze landgenooten. Elke afzonderlijke inschrijving kan van ten minste vijf en twintig cents tot tien gulden bedragen. Hooger som van één persoon wordt niet aangenomen. De namen en woonplaatsen der gevers zullen alle, zonder vermelding der bijdrage, in een album verzameld, aan het vorstelijk echtpaar worden aangeboden. De inzameling geschiedt door het geheele land. In de hoofdcommissie hebben zitting ingezetenen uit Amsterdam, Den Haag eu Leiden. Voor den corpswedstrijd, uitgeschreven door de vereeniging „Oranje-Nassau"te's-Hage,tusschen de schutterijen zijn uitgeloofd, als: 1ste prijs eene gouden, 2de prijs eene zilveren vergulde, 3de prijs eene zilveren en 4de prijs eene bronzen medaille. Voor den corpswedstrijd tusschen de uitgenoodigde scherpschutters-vereenigingen of corpsen dezelfde prijzen. Voor de personeele wedstrijden is eene zeldzaam schoone collectie prijzen aangeboden. Er zullen minstens 75 prijzen worden uitgeloofd. Voor de akte in de Hoogduitsche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 6 candidaten; toegelaten de beeren L. A. Eonteyn en C. J. L. W. E. Gosler, uit Rotterdam. Voor het teekenen 5 candidatentoegelaten de heerenP. Dietz uit Rotterdam, J. C. U. Leguer uit Schiedam, J. C. Lindeman uit Dordrecht en C. C. Regt uit Waddingsveen. Voor de hoofdonderwijzersakte 13 candidaten; 2 trokken zich terug, 3 werden af gewezen en 8 toegelaten, de heerenP. Rank uit Leiden, W. Bijlo, J. C. Kesler en L. Zeven bergen uit Delft, J. Van Dobbelen uit Lisse, J. Korswagen uit Voorschoten, H. Meyer uit Naald wijk en E. J. Van Sonsbeek uit Zegwaard. Voor het eindexamen der hoogere burger scholen in Zuid-Holland hebben zich dit jaar niet minder dan 66 adspiranten aangemeld. De examens van toelating voor de rijks landbouwschool, cursus 1878/79, zullen worden afgenomenvoor de 1ste klasse van afdeeling A, op Donderdag 11 en Vrijdag 12 Juli; voor de eerste klasse van afdeeling B, Zaterdag 13 Juli; voor de afdeeling hoogere burgerschool, mede op Zaterdag 13 Juli, telkens 's morgens te 8 uren. Aangiften worden zoo spoedig mogelijk, althans vóór 1 Juni, ingewacht bij den directeur der rijks- landbouwsehool, C. J. M. Jongkindt Coninck. De Staatscourant van heden bevat de wet van den 7den Mei 1878, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn. De heer mr. D. H. Levyssohn Norman te 's-Hage had gisteren het voorrecht zijn gouden feest als advocaat te vieren. Vele bewijzen van deelneming ontving de jubilaris zoowel van zijne ambtgenooten als van hen, die zijne groote kunde en rechtschapenheid op prijs stellen. De kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente te Amsterdam heeft besloten om bij ge legenheid van het 300-jarig bestaan dier gemeente aldaar eene collecte te houden voor de stichting van een nieuw kerkgebouw, eu eene commissie benoemd om die gebeurtenis den 26sten Mei godsdienstig te herdenken. Ook de Waalsche gemeente aldaar, die aanvankelijk vereenigd was met de N. H., zal dien dag plechtig herdenken. Op uitnoodiging van den kerkeraad zal de feestrede worden gehouden door den oudsten predikant ds. Gagnebin. Een koor van heeren en dames, onder leiding van den verdienstelijken toonkunstenaar Heinze, zal door de uitvoering van toepasselijke liederen de plechtigheid opluisteren, terwijl ook de kinderen der diaconieschool door hun gezang aan het feest zullen deelnemen. De andere dienst wordt dien dag geschorst, opdat de geheele gemeente, met terzijdestelling van elk verschil van richting, aan de gemeenschappelijke feestviering zou kunnen deelnemen. Aan de Utrechtsche universiteit is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. Witholt, geb. te Sexbierum, na verdediging van een academisch proefschrift: „Iets over het dis ciplinair toezicht op de notarissen in Nederland." Op verlangen van den minister van binnen- landsche zaken zijn de gemeentebesturen door den commissaris des Konings in deze provincie herin nerd aan de inzending van de in het provinciaal blad n°. 1 van 1878 opgegeven volledige opgaven binnen 24 uren na de afmaking van rundvee wegens longziekte of verdenking daarvan, en de gemeentebesturen tot stipte naleving van dat voor- schrift uitgenoodigd. Het aardrijkskundig genootschap te Aut- I werpen had eene prijsvraag uitgeschreven voor 1 eene beschrijving der Azorische of Ylaamsche I eilanden. Er waren drie antwoorden ingekomen. De jury heeft eenparig en zonder beraadslaging den prijs toegewezen aan den heer Baudet, van Utrecht. Ds. E. E. Picard te Baderol (Frankrijk) leeft het beroep naar de Waalsche gemeente te Dordrecht aangenomen. Mr. P. Romeyn, sinds 1866 directeur en eeraar in de geschiedenis aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, zal, met het einde van den loopenden cursus, zijne betrekking neder- leggen. De Nederlandsche obligatiehouders van de Hango-spoorwegmaatschappij hebben hun reeds eenige jaren tegen de regeering van Pinland gevoerd proces in hoogste instantie verloren. Het stoomschip „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, vertrok gisteravond van Southampton de „Ceylon", met de Indische mail, is 12 Mei van Alexandrië naar Brindisi vertrokken en werd aldaar heden verwacht. Tot lid der provinciale staten van Zuid- Holland voor het hoofdkiesdistrict 's-Gravenhage is bij herstemming gekozen mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, referendaris bij het departement van buitenlandsche zaken, met 381 van de 624 uitge brachte geldige stemmen. De heer mr. J. J. Bergs- ma, schoolopziener aldaar, verkreeg er 241. Tweede Kamer. De algemeene beraad slaging is heden aangevangen over de leeningswet. De heeren Gevers en Meinesz verklaarden zich als onbepaalde voorstanders er van. De heer Van Nis pen vroeg inlichtingen. De heer Haffmans bestreed het voorstel, omdat de leening dient om tekorten te dekken. De heeren Corver Hooft, Van Delden, Blussé, Van Naamen en Mees hadden bezwaar tegen het bedrag der leening, waaronder 10 mil- lioen voor nog niet genoteerde publieke werken voorkomt. Morgen is de minister aan het woord. Z. M. heeft benoemd tot hoofdverificatenr voor den actieven dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, J. Van de Waereld, verificateur der eerste categorie voor den gemelden dienst aldaar; den kapitein G. L. Sterk, van het 4de regiment infanterie, op non activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Cr e in e ii g- cl Nieuws. Burgemeester en wethouders te 's-Hage hebben, ingevolge vroeger genomen raads besluit, de directie der Haagsche tramway-maat- schappij vergunning verleend, bij wijze van proef, gedurende een maand, van een stoomtoestel gebruik te maken voor den gewonen tramwaydienst van den. Vijverberg naar het Badhuis te Scheveningen langs den Ouden Scheveningschen weg. In de Haarlemmerhouttuinen te Am sterdam is Maandag tegen den avond de steigeg van een in aanbouw zijnd huis, waarop zich zes werklieden bevonden, naar beneden gestort. In zwaar verwonden toestand werden twee hunner per raderbaar en de vier anderen per vigilante naar het Binnengasthuis gebracht. Het zijn allen knappe werklieden in de kracht des levens en vier hunner zijn huisvaders. De toestand van geen hunner is vooralsnog hopeloos. Gisteren is, naar aan het Hdbl. gemeld wordt, uit Suriname voor f 40,000 aan stofgoud aangekomen, met de laatste Eransche mail van April aangebrachtde expeditie herwaarts is eenigs- zins vertraagd. Te Wijk-bij- Duurstede is de bliksem in eeue boerenwoning geslagen, die bijna geheel is afgebrand. De inboedel is grootendeels gered. Alles was tegen brandschade verzekerd.Te Nieuw-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1