Voor den eersten algemeenen schietwedstrijd, die door de Haagsche scherpschutters-vereeniging „Oranje-Nassau" op Dinsdag 4 Juni en vier vol gende dagen op het gunstig gelegen schietterrein der dd. schutterij is uitgeschreven, bedraagt het aantal uitgenoodigde vereenigingen en corpsen tachtig. Daaronder behooren ook de scherpschutters- vereeniging en de studenten-vereeniging „Pro Patria" te Leiden. Z. M. heeft C. J. R. Torres, laatstelijk minister-resident van den keizer van Brazilië, benoemd tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw; met 1 Juni den veearts J. H. Van Ojen, te Dordrecht, voor den tijd van drie jaren, benoemd tot adsistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, en hem eervol ontslag verleend uit de door hem tot dusver in dienst van den lande hekleede be trekkingen aan de volgende vreemdelingen, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen, vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven, mej.: J. L. Viguier-Viès, geboren te Avignon, en E. Dormann, geboren te Hannover. Gremengd Nieuws. Volgens onder de Stadsberichten voor komende kennisgeving zal morgenmiddag van twee tot vier uren, bij gelegenheid van de opening der duinwaterleiding, in den Nieuwen Rijn nabij de fontein, welke eveneens met de waterleiding is in verbinding gebracht, een muziekuitvoering plaats hebben. Te Katwijk aan Zee is hedenmorgen de voerman A. Van Dijk Jz., met zijn paard langs de kust naar garnalen visschende, in een diepen draaikolk of trekmui geraakt, met het treurig ge volg dat man en paard verdronken. De omgekomene laat eene weduwe met een kind achter. Een Haagsch dienstmeisje was Zon- dag-avond op den Noordwal door een twist met haar beminde zoo in opgewondenheid geraakt, dat zij zich dadelijk gereedmaakte om een einde aan haar leven te maken. Dp den kant bedacht zij zich echter en achtte het veel veiliger daar flauw te vallen. Eenige personen die met de „wanhopige" jongedochter medelijden hadden, brachten haar in een naburige herberg, waar zij spoedig weer tot bewustzijn kwam. De kinderjuflrouw eener aanzienlijke familie in de hofstad ging voor een paar dagen met de drie lieve kindertjes, aan haar zorgen toe vertrouwd, uit. Zonder daardoor in strijd te han delen met de bevelen harer meesteres, bracht zij in 't voorbijgaan een bezoek aan haren broeder, die in ziekelijken toestand verkeert. Deze nu ge bruikte als medicijn een soort tabletten van een vergif arsenicum of belladonna waarvan het gebruik voor dengene, die er niet langzamerhand, door toediening van een trapsgewijze toenemende dosis, aan gewend is, doodelijk is. De doos tabletten stond voor den zieke op tafel en onder 't gesprek lette zoomin de juffrouw als de patiënt er op, dat de kinderen zich van de tabletten hadden meester gemaakt om ze stillekens „op te snoepen." Men stelle zich echter den schrik voor toen 't werd bemerkt! Terstond werden alle maatregelen genomen om de werking tegen te gaan en gelukkig hoewel al de drie kinderen in groot levensgevaar verkeer den heeft men ze door tijdige en flinke maat regelen nog in het leven gehouden. Zondag-avond heeft zich in de Vier- wiudenstraat te Amsterdam een militair door op hanging van het leven willen berooven. Reeds in bewusteloozen toestand werd hij afgesneden, doch is met ammonia liquida door een agent van politie bijgemaakt. De oorzaak moet gezocht worden in te laat berouw, dat hij zich voor vijf jaren als rempla^ant verbonden heeft. Des morgens was aldaar een man, woonachtig op een bovenhuis in de tweede Laurierdwarsstraat, na met zijn vrouw ia twist te zijn geraakt, uit het raam gesprongen. In deerniswaardigen toestand werd hij, vader van vijf kinderen, opgenomen en naar het burgergast huis vervoerd. Twee knapen, oud dertien en vijftien jaar, zijn dcor de politie te Haarlem gearresteerd wegens oplichting. Zij hadden bij verschillende winkeliers goederen op naam van anderen gehaald. De jongste heeft in het vorige jaar reeds veertien dagen gevangenisstraf ondergaan. Zekere J. U. te Arnhem, die Zater- dag-avond te negen uren te huis kwam en zich met het hoofd op de tafel legde, werd kort na zijne tehuiskomst door zijn dochter dood in die houding gevonden. Zondag-middag is een twaalf jarige jongen, onder Schoten bezig zijnde met het uit halen van een eksternest, uit den boom gevallen. Hij brak beide handen, waarvan de eene is gezet geworden; men vreest dat de andere zal moeten worden geamputeerd. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is te Hartwerd bij Wijmbritseradeel eene po ging tot moord gepleegd op den koemelker S. Douma en diens vrouw, te zamen wonende, zonder verdere huisgenooten. De dader, O. Spoel, een arbei der uit het nabijgelegen Nijland, die juist Zater dag in het huwelijk zou zijn getreden, tot dusver van geheel onbesproken gedrag, heeft zich door middel van braak toegang tot de woning en het slaapvertrek van genoemden Douma weten te ver schaffen en heeft met een soort van dolk eerst de vrouw eene snede aan den hals en daarna den man onderscheidene wonden zoo aan hoofd, aan gezicht en hals, als aan de borst toegebracht. Bij den strijd tusschen den aangevallene en den moor denaar, had de vrouw nog tegenwoordigheid van geest genoeg om licht te ontsteken, waarop zij aanstonds den dader herkende en dit door het noemen van zijnen naam te kennen gaf. Spoel, zijn slachtoffer niet meester kunnende worden en wetende dat hij herkend was, heeft daarop van de verdere volvoering van zijn plan afgezien en het huis verlaten. Hij heeft zich toen verscho len achter eene heg niet ver van de woning van Douma, alwaar de rijksveldwachter Klok, van Bols- ward, en de gemeente-veldwachter Eaas, van Nij land, die inmiddels van het gebeurde kennis had den bekomen, hem Zaterdag-ochtend vonden. Hij heeft spoedig zijne misdaad bekend, waartoe heb zucht hem gébracht schijnt te hebben. Zestien kavels vestinggronden, die Woensdag te Yenloo in veiling gebracht werden, zijn in massa toegewezen aan den heer A. E. Cohen te Arnhem, voor f 20,427. Te Lobith zijn twee jongelingen aan gehouden, die met de boot uit Pruisen kwamen. Afgaande op hun uiterlijk en hunne kleeding, kwam het den burgemeester vreemd voor, dat zij zooveel geld bij zich hadden. Hij nam hen in verhoor en zij bekenden in Essen met een valschen sleutel, door een hunner gemaakt, 600 mark gestolen te hebben. Zij zijn door de Pruisische politie in ontvangst genomen. Te Darwen, in Lancasters hi re, is de groote werkstaking der katoeaspinners Donderdag en Vrijdag aanleiding geworden tot ernstige onge regeldheden. Tusschen de politie, die de volksop- loopen wilde beletten, en de samengeschoolde menigte, is hevig gevochtener zijn van weerszijden dooden en vele gekwetsten gevallen. De stoomboot „Sardinian", die 40 0 a 500 passagiers voor Amerika aan boord had, is, bij Lough Eoyle voor anker liggende, door eene uitbarsting van steenkolengas in brand geraakt. Veertig passagiers hebben brandwonden en zware kneuzingen bekomen, het aantal dooden is nog niet bekend. Bij den ingang der steenkolenmijn „Julius Philipp" aan den spoorweg Dahlhausen Leer waren zeven kinderen bezig met het oprapen van gevallen stukken steenkool, toen plotseling de grond onder hun voeten week en zij naar beneden stortten. Vier hunner werden gedood en één zwaar gekwetst; de beide overigen kwamen met den schrik vrij. BUITENLAND. Frankrijk. Niettegenstaande de prefect van het departe ment der Seine verklaard had, dat de regeering de aanwijzing van plaatsen voor het oprichten van standbeelden aan zich verlangde te houden, heeft de Parijsche gemeenteraad, ingevolge een adres van het centrale comité voor het eeuwfeest van Voltaire, Zaterdag besloten, dat het standbeeld van Voltaire op het plein van het Chateau-d'Eau in de plaats van de zich daar bevindende fontein zal worden opgericht; en verder, dat de raad in zijn geheel de onthulling van het beeld zal bij wonen. De ingezetenen eindelijk worden bij het zelfde besluit uitgenoodigd om den 30sten dezer te vlaggen en te illumineeren Gambetta is tot voorzitter van de begroo- tings-commissie, Jules Eerry tot onder-voorzitter gekozen. "Du.itschlars.dL Bij het presidentschap van de politie is het bericht ontvangen, dat de dader van den aanslag op het leven des keizers, Hoedel, niet lang gele den nog deel uitmaakte van de redactie van een sociaal-democratisch blad, dat hij vervolgd werd vanwege den krijgsraad te Naumburg en dat hij zich eenigen tijd geleden afgescheiden heeft van den Leipziger sociaal-democraat Ostensibel. De „Post" verneemt dat Bismarck zoo mogelijk tegen het einde dezer week te Berlijn zal terugkeeren. - Ter eere der gelijktijdige verloving van prins Hendrik der Nederlanden en van den hertog van Connaught had gisteren in het keizerlijk paleis een gala-diner voor 100 genoodigden plaats. Grroot-iOx-itamiië- Uit de Transvaal wordt, in berichten tot 16 April loopende, gemeld dat de boeren voornemens zijn een nieuwe deputatie naar Engeland te zenden. In verschillende gevechten zijn de Grika's versla gen. In het district Perie-Bosch zijn de Kaffers algemeen in opstand gekomen. In het Lagerhuis heeft lord Hartington gisteren aangekondigd, dat hij een resolutie zal voorstellen, welke verklaart dat het bezigen van Indische troepen buiten Indië in tijd van vrede niet geoorloofd is, tenzij met goedvinden van het parlement. Sir Stafford Northcote hoopt den 27sten Mei een aanvullende kredietwet ter tafel te kunnen brengen, en wenscht dat de beraadslaging over de resolutie van lord Hartington dan plaats hebbe. Voor de beraadslaging over de resolutie van Cham berlain stelde de minister geen dag voor. Vivian beoordeelde het bezigen van Indische troepen. Northcote hield vol, dat deze maatregel overeenkomstig de wet is. De meerderheid van het Kabinet besloot in beginsel tot dezen maatregel reeds dea 27sten Maart. Lord Derby nam den 2Ssten Maart zijn ontslag. Het is geen oorlogs maatregel van voorzorg, strekkende tot het bewaren van den vrede. De geheimhouding werd door de omstandigheden geëischt; het toezicht van het Parlement is daardoor niet gekrenkt, want in het geval van oorlog zouden nieuwe financiëele voor stellen onvermijdelijk zijn. Verschillende spreker vielen de regeering aan of verdedigden haar, waarop de begrooting van ontvangsten bij derde lezin met 111 tegen 19 stemmen werd aangenomen. In het Hoogerhuis zal lord Granville Donderda de regeering interpelleeren over de vraag, of het bezigen van Indische troepen met de wet over eenkomt. Oostenr.-Irlorrg-- Monarchie. De commissie voor het Vergelijk heeft al de voorstellen aangenomen van de deputatie ter regelins der quoten, welke de ineensmelting van Oostenrijk niet Hongarije betreffen. Alleen werd verworpen de bepaling, dat bij verhooging van bestaande of bij invoering van nieuwe rechten op den invoer een nieuw overleg met Hongarije over de ineen smelting zou plaats vinden. Vervolgens werd het voorstel van Beers aangenomen, dat de tot dusver in acht genomen verhouding van 70 pCt. en 30 pCt onveranderd blijft. Rusland. Van de 39ste divisie infanterie is, naar men uil Erzerum verneemt, meer dan de helft ziek, 8351 man. De meesten zijn zonder geneeskundige hulp Er zijn slechts 14 officieren bij de divisie gebleven; bataljons worden door luitenants gecommandeerd. De hospitalen hebben aan alles gebrek, zoowel aan personeel als aan materieel. De toestand van anden troepenafdeelingen in Klein-Azië is ongetwijfeld niet veel beter. Uit Kars bijv. komen verschrik kelijke berichten omtrent den gezondheidstoestand der troepen. De „Daily News" verneemt uit Nieuw-Yorl dat de „Cimbria" onder het bevel staat van kapi tein Sementschkin, vroeger Russisch commissan- op de tentoonstelling te Philadelphia. Deze moe'

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2