A". 1878. Woensdag 15 iei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. ii i ui lil i if* ti' PRIJS DEZER COURANT: \foor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.7. ..v.t..7.. 1.40. Afzonderlijke Kommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelaf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter algemeene kennis, dat op Woensdag 15 Mei e. k., des namiddags van twee tot vier nren, ecne muziek uitvoering door het muziekcorps der dd. schutterij zal gegeven worden op het water nabij de Fontein, bij gelegenheid van de opening van de Duinwaterleiding. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Bsrgemeester. 14 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 Mei. Het Staatsblad n°. 33 behelst de wet van den 7den Mei 1878, houdende wijziging van sommige bepalingen der wet van 28 April 1876 (Staats blad n». 102), tot regeling van bet booger on derwijs. Artikel 7 wordt gelezen als volgt: „Het onderwijs aan de gymnasia wordt gegeven in een zesjarigen cursus in overeenstemming met een algemeen leerplan, door ons bij algemeenen maat regel van inwendig bestuur vastgesteld, regelende den omvang van het onderwijs en de grondtrekken van den cursus. Het staat aan de besturen van gemeenten, waar de bevolking minder dan twintig duizend zielen bedraagt en, met onze toestemming, aan die der in het eerste lid van art. 6 bedoelde gemeenten vrij, gymnasia met vierjarigen cursus op te richteD, die den naam van progymnasia dragen en waarvan het algemeen leerplan op gelijke wijze als dat der gymnasia door ons wordt vast gesteld." In artikel 9 wordt achter het tweede lid ingelascht„Waar de plaatselijke omstan digheden het raadzaam maken, kan de gemeen teraad bepalen, dat het examen zich zal uitstrekken tot de beginselen der wiskunde en die der Fransche taal of tot een van deze vakken." In artikel 17 wordt als tweede lid ingevoegd: „De benoe mingen bij scholen, welke door bet rijk worden gesubsidieerd, behoeven de goedkeuring van onzen minister van binnenlandsche zaken." Het laatste lid van art. 84 zal luiden„Alvorens ons besluit te wijzigen, worden de senaten der rijks universiteiten, doch ieder afzonderlijk, geboord." De wet treedt in werking met den dag barer afkondiging. "Volgens de Arnh. Crt. heeft de minister van binnenlandsche zaken de senaten der univer siteiten geraadpleegd over het brengen van wijzi gingen in de koninklijke besluiten regelende de examina bij het booger onderwijs (zoogenaamd academisch statuut). Reeds terstond zou de bepa ling gewijzigd worden, dat de afwijzing bij examens geschiedde voor den tijd van één jaar. Voor de akte in de Hoogduitsche taal deden gisteren in Den Haag 7 candidaten examentoe gelaten de beeren: A. P. J. Pruyn uit Leiden, R. E. Man der Elier uit Leiderdorp, Ch. Eriedhoff, H. K. A. Vosbergen en H. De Vrijer uit Rotterdam. In de gisteren gehouden gewone vergadering van de afdeeling letterkunde der koninklijke aca demie van wetenschappen is door den heer Kern eene interessante biographie gegeven van den heer J. J. Hoffmann, in leven hoogleeraar aan deLeidsche universiteit, welke bij acclamatie waardig gekeurd werd om in de werken der academie te worden opgenomen. Dit was bet geval niet met eenige aangeboden stukken van den heer Sloet, betreffende een klooster in Twente, over welker opname de commissie bij monde van den heer De Geer zich niet beslist had uitgesproken, op grond dat de heer Sloet niet had te kennen gegeven, bij die stukken eene historie te leveren. Toen de heer Sloet te kennen had gegeven, dat dit wel zijn voornemen was, werd met geringe meerderheid tot de uitgave door de academie besloten. De gewone vergadering ging hierop in een buitengewone over. Zondag-ochtend herdacht dr. J. J. Prins, hoogleeraar alhier, in de voormiddag-godsdienst oefening in de Zuiderkerk te Rotterdam, hoe bij voor veertig jaar te Eemnes-binnen in de evan geliebediening werd bevestigd. Hij verklaarde, dat het hem behoefte was te Rotterdam, waar hij bet langst en het laatst gearbeid had, die gedachtenis viering te houdgn. Hij sprak naar aanleiding van 2 Timotheus 4 7c: „Ik heb bet geloof behouden." Gisteren werd te Slikkerveer aan de werf van den heer P. Smit Jzn. de kiel gelegd voor eene schroefboot, voor rekening van den heer P. J. Planjer alhier, bestemd voor goederenvervoer tusschen Leiden en 's-Bosch. Wij vestigen gaarne de aandacht onzer le zers op de achterstaande advertentie omtrent het Donderdag a. s. in de kerk der Doopsgezinden door een blinden kunstenaar te geven orgelcon cert. Reeds op andere plaatsen deed de heer Oord zich kooren, en naar de verschillende berichten met gunstig gevolg. Behalve het kunstgenot dat men zich voor den betrekkelijk geringen prijs van 50 cents kan verschaffen, wordt daardoor deze ongelukkige blinde in staat gesteld in zijn levens onderhoud te voorzien. Ds. E. E. Gewin te Abcoude heeft voor het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Katwijk aan Zee bedankt. Blijkens het overzicht der opbrengst van 's rijks middelen over de afgeloopen vier maan- nen, bedraagt de vermeerdering f 626,361 in ver gelijking met het vorige jaar, waarbij altijd moet worden in aanmerking genomen, dat toen over dat tijdperk de vermindering van het tarief der inkomende rechten nog niet werkte. Dit geeft al leen eene vermindering van f 355,612. Verder hebben de registratie- en hypotheekrechten minder opgebracht ruim f 109,000. De vermeerdering is alleen toe te schrijven aan hetgeen op de directe belastingen meer is afbetaald tot een bedrag van ruim f 77,000 en aan de meerdere opbrengst der accijnzen, vooral van die op de suiker, tot f 330,000, en op het gedistilleerd van f 388,000. Het recht van successie, altijd eene toevallige bate, heeft f 150,000 meer opgebracht. De posterijen en de telegraphie blijven hunne vooruitgaande beweging vervolgen en hebben in dit tijdperk samen weder eene halve ton meer opgebracht dan in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De loodsgelden droegen ook nagenoeg 20,000 bij tot de vermeerdering. Het geheel bleef altijd nog nagenoeg l'/2 millioen beneden de raming. Men deelt mede dat het geheele personeel, aan het paleis van den prins van Oranje in de residentie verbonden, ontslag heeft bekomen, met uitzondering alleen van den portier. Door wijlen mevrouw L. W. Serrurier, geb. Van den Bergh, te 's-Hage, is aan de Nederland- sche Vereeniging tot bescherming van dieren aldaar een legaat vermaakt van f 200. De minister van marine brengt ter bennis, dat voor artsen, niet ouder dan 36 jaar, gelegen heid bestaat om als officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht in dienst te treden, onder verplichting den lande acht achtereenvolgende jaren in die betrekking te dienen en onder genot eener premie van f 8000, uit te betalen hij de indienst treding. Aanmelding bij gezegeld adres aan het departement van marine. Tot plaatsverv. lid der voor het jaar 1878 aangewezen commissie van examen, ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen, is alsnog benoemd C. E. Zeeman, oud-gezagv., expert der Ned. vereeniging van assu radeuren te Rotterdam. Door burg. en weth. te Amsterdam wordt aan den gemeenteraad voorgesteld, de jaarwedden van de leeraren bij de middelbare scholen aldaar te herzien, met dien verstande, dat die jaarwedden met ongeveer 25 pCt. zullen worden verhoogd; zoodat zij, die nu f 2000 traktement genieten, voortaan zullen ontvangen f 2500 en de lagere jaarwedden evenredig zullen vermeerderen. Daar entegen zullen de leeraren verplicht zijn ten hoogste 24 uren per week les te geven, behalve de leer aren aan de burger-dag- en avondschool, die ten hoogste 32'/j uur per week les behooren te geven. Bij vacaturen, ziekte of afwezigheid van een hunner, kunnen aan de overigen tijdelijk meer uren onder wijs worden opgedragen; terwijl hun geen vergun ning voortaan zal worden gegeven tot het geven van ouderwijs op andere scholen, indien boven genoemde maxima van lesuren zouden worden overschreden. Zij, die thans een hoogere jaarwedde genieten dan bij de voorgestelde regeling is be paald, blijven die behouden. Een en ander met ingang van 1 Jan. 1879. Voorts stelt het dage- lijkscli bestuur voor aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor jongens, bij het begin van den nieuwen cursus nog drie leeraren aan te stellen, één voor het onderwijs in geschiedenis en aardrijkskunde, één voor het Eransch en één voor de wiskunde, elk op eene jaarwedde van f 2500. Het totale bedrag der kosten, voor de gemeente uit deze regeling voortvloeiende, bedraagt jaarlijks ongeveer f 20,000, waaronder de traktementen der drie nieuwe hierboven genoemde leeraren. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd, om op het graf van wijlen ds. Pantekoek een gedenkteeken op te richten. In een verslag omtrent de inrichtingen van den heer J. Van Dijk Mz. te Doetinchem wordt gemeld, dat deze geene bijzondere reden voor bezorgdheid opleveren. De financieele grondslagen zijn zelfs hechter dan vroeger en door de aan groeiende belangstelling in de gemeenten nemen de ontvangsten toe. De f 1000, die men elke week noodig heeft, zouden voluit ontvangen worden, indien het gymnasium te Doetinchem en het tweede huis te Utrecht geene buitengewone operatiën hadden noodig gemaakt. Het bestuur der inrichtingen te Doetinchem, waar 70 leerlingen op de Latijnsche school gaan, heeft namelijk met het gemeentebestuur eene schikking getroffen, behelzende, dat de vereeniging de noodige lokalen voor een gymnasium bouwen en de stad voor het medegebruik daarvan een billijke huur betalen zal. Het bestuur heeft op zich genomen, in September a. s. met het gebouw gereed te zullen zijn. Daartoe heeft het thans meer dan ooit de geldelijke hulp van belangstellenden noodig. Tweede Kamer. Heden is na uitvoerige beraadslaging de post tot voorbereiding ter invoe ring eener nieuwe personeele en patent-belasting op de Europeanen in Indië aangenomen met 60 tegen 17 en het geheele wetsontwerp tot verhoo ging der Indische begrooting met 55 tegen 23 stemmen. Morgen komt het leeningsontwerp aan de orde. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nveu- wediep naar Batavia, passeerde gisterochtend Aden de „Overijsel", van Rotterdam naar Batavia, is 12 dezer, des ochtends te drie uren, v?;n Southamp ton vertrokken; de „P. Caland" vertrok gisteren van Vlissingen naar Nieuw-Vork; de „Prinses Amalia", van Batavia naar BTieuwediep, passeerde Gibraltar den llden Mei *s namiddags.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1