iV. 5596. Dinsdag A\ 1878. 14 Mei. LEIDSCÏÏ x n PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden...1.10. Franco per post.rr.TV.T.s l.èü. Afzonderlyke Nommers -0.02. DAGBLAD. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Vin 16 regellV1-OA leden regel meer0.174- Greelerc lettere naar plaatsruimte. LEIDES, 13 Mei. Maandag 27 dezer, 's morgens te 10 uren, zal in de Kweekschool voor zeevaart alhier eene keuring plaats hobben van kuapen, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wensclien aan te gaan. Gisteren was er bij mej. dewed. De Vroede op de Breestraat alhier een feest zooals er zeker zelden een in Leiden is gevierd. Vijftig jaar lang hadden in haar hnis, onder de jongelui algemeen bekend als het „Hotel De Vroede", voortdurend studenten gewoond en de goede zorgen van hunne hospita ondervonden. Die dag ging dan ook niet onbemerkt voorbij. Uit de kerk gekomen vond de oude vrouw haar huis ingenomen door een aantal baar vanouds welbekenden, allen vroegere bewoners van hare kamers, die voor dezen dag waren over gekomen om hunne trouwe hospita eene welver diende hulde te brengen. En zij die waren opge komen, waren de vertegenwoordigers van een groot aantal andere oud-studenten, overal in deu landé verspreid, die op uitnoodiging der commissie hunne bijdragen hadden gezonden voor de geschenken, die thans aan de hospita van 48 oud-studenten werden aangeboden als een blijk van dankbare herinnering. Namens allen sprak mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, een hartelijk en welmeenend woord. Een lijst bevattende de namen van allen die tot het welslagen van dit feest hadden bijgedragen, was bij de geschenken gevoegd. Het hier ter stede gevestigde liefhebberij- tooneelgezelschap „Harmonie" gaf gisteravond in de Stadszaal zijne laatste voorstelling in dit seizoen. Vóór de pauze werd opgevoerd een nieuw oor spronkelijk blijspel met zang in dén bedrijf, get. „De Sociëteitsman", door den lieer J. De Jong, die zich reeds vroeger met „Mijn tuinhuisje" gunstig had doen kennen. Het gisteravond opge voerde is eveneens een zeer lief stukje, trok voort durend de aandacht der aanwezigen en werd door de werkende leden, met medewerking van een tweetal dames, verdienstelijk opgevoerd. Toen het scherm daalde, vielen èn vertooners èn schrijver, die mede tegenwoordig was, dan ook talrijke toe juichingen ten deel. Na de pauze had de opvoering plaats van: „De geneesheer, of dat heeft mijn commensaal gedaan!" oorspronkelijk blijspel met zang in drie bedrijven, door J. Hubertus Jausen. Gok hierin kweten de dilettanten zich over 't alge meen uitmuntend van hunne taak en liet de vergadering zich niet onbetuigd. De uitvoering werd besloten met een bal, waaraan door velen, niettegenstaande de drukkende atmosfeer, werd deelgenomen en dat bijzonder geanimeerd was. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, 13.50, f 2.70 en f 1.35; de laagste f 26.00, f 13.50, f 2.70 en f 1.35. Tot ultimo Juli 1879 is de gelegenheid geopend voor acht studenten in de medicijnen, om te worden aangenomen ter opleiding tot officier van gezondheid 2de klasse bij het Nederlandsch- lndische leger. Aan die betrekking is bij de aankomst in Nederlandsch Iudië verbonden een vast jaar- lijksch inkomen van f 3660, beuevens vrije woning of indemniteit voor huishuur, ten bedrage van f 480 tot S40 'sjaars, naar gelaug der garni zoensplaats den officier van gezondheid in Neder landsch Iudië beneden den rang van hoofdofficier is toegestaan, voor zooveel zijn dienst dit toelaat, de civiele praktijk uit te oefenen. Voor de Hoogduitsche taal werden Zaterdag in Den Haag geëxamineerd S candidate»; toege laten de heereuP. F. Fuchs, A. A. Van der Horst, A. M. Mink uit 's-Hage en D. Koumans uit Delftvoor het teekenen 5 candidaten toegelaten de heerenE. W. F Kerüng, C. M. Schepman en P. E. Van Leeuwen, uit 's-Hage; voor de akte als hoofdonderwijzer 10 candidaten; toegelaten de heerenJ. Borst, J. B. Govers en P. Van Slooten, uit Rotterdam1 trok zich terug. Het eerste examen tot toelating aan de universiteit te Amsterdam zal dit jaar worden afgenomen op Woensdag 26 Juni. Zaterdag is te Amsterdam de jaarlijksche algemeeue vergadering gehouden van aandeelhouders der stoomvaartmaatschappij „Java". Daarin is be sloten, dat een dividend van 4'/, pCt. zal worden uitgekeerd. De aftredende en herkiesbare commis sarissen, de heeren J. Louis Kuinders en J. Herm. Schröder, zijn herkozen en tot directeur is benoemd de heer J. H. Schröder Jr., secr. der Maatschappij. De te Amsterdam gevormde commissie voor het aan prins Hendrik aan te bieden nationaal huldeblijk, heeft aan alle burgemeesters van Neder land een brief gericht, waarin het hunne medewer king tot het beoogde doel inroept. Als toekomstig hoogleeraar der tandheelkunde aan de universiteit te Amsterdam wordt genoemd dr. Robert Baume, redacteur van de „Deutsche Vierteljahrschrift fur Zalmheilkunde", tandarts te Berlijnterwijl men ook spoedig de benoeming aldaar te gemoet ziet van dr. B. L. Scharlan, te Berlijn, tot hoogleeraar der orthopaedische chirurgie (de eerste leerstoel in Nederland van dien aard). Eenige dames der Haagsche aristocratie hebben zich tot eene commissie vereenigd, om aan de aanstaande gemalin van prins Hendrik bij wijze van welkomstgroet een geschenk aan te bieden. Reeds nu heeft de te Harlingen bestaande commissie voor volksvermaken besloten op den dag der huwelijksvoltrekking van prins Hendrik festi viteiten te organiseeren. Het voorloopig programma voor het feest bevat de volgende nummersGroot feestconcert, door een gemengd koor, begeleid door orgel en orkest. Muziekuitvoering in de open lucht. Gekostumeerde optocht, voorstellende de hoofdtijd vakken onzer geschiedenis, gedurende het régime der Oranjevorsten. Volksspelen. Groote gondelvaart. Réunie in den stadsschouwburg. Te Breda is na een kortstondige ongesteld heid overleden mr. J. J. Loke, raadsheer in het gerechtshof te 's-Hage, vroeger rechter te Brielle, Dordrecht en Rotterdam, lid der voormalige com missie voor de samenstelling van het strafwetboek. De minister van financiën en die van oorlog zullen Donderdag geen audiëntie verleeuen. Het stoomschip „Celebes" is Zaterdag van Nieuwediep naar Batavia vertrokken. Men verneemt dat. de uitvoering der werken voor de gebouwen der tusschenstations voor den spoorweg LeidenWoerden is opgedragen aan den heer l'h. Verbrugge te Waddiugsveen. Gisteravond is door het comité voor de expeditie naar de IJszee uit Bergen (Noorwegen) het volgend telegram ontvangen van den com mandant Dc Bruyne: De „Barendsz" kwam hier heden aan, alles wel; het schip voldeed goed." Tweede Kamer. Heden is na discussie aangenomen met 60 tegen 11 stemmen een amen dement van den heer Stieltjes op art. 1 van het ontwerp tot verhooging der Indische begrooting, om de Preaugcr-lijn te doen aanvangen te Tand jong Priok of eeuig ander puin der lijn Batavia Buitenzorg. Art. 1 (teveDS bevattende de ljjn MadioenBlitarSidhoardjo) is aidus gewijzigd aangenomen met 54 tegcD 9 stemmen. Morgen voortzetting met ert. 2 (nieuwebelastingen in tndië). Z. M. beeft benoemd tot kantonrechtcr- plaatsvervanger te Druten, D. E. C. Frankamp, ontvanger der registratie en domeinen aldaar, bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in Nederlandsch Iudië tot officier van gezondheid der 2de klasse: L. P. C. Sorensen, C. W. N. Nokkentved, P. A. Klein, Deensche geneeskundigen, en dr. A. J. Wernberger, Oosten- rijksch geneeskundige. Gr o m engd Nieuws. Tegen een alhier wonenden tapper is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het houden eener verloting zonder vergunning en wel onder de volgende omstandighedenAan ieder bezoeker, die bij hem iets gebruikt, geeft hij gratis een lot, terwijl hij drie a vier prijzen beschikbaar stelt, welke op aangegeven hoofdprij zen der staatsloterij getrokken kunnen worden. Naar wij vernemen heeft er reeds vanwege de justitie een getuigenverhoor plaats gevonden. Mede is proces-verbaal opgemaakt tegen P. S., die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal in dienst baarheid ten nadeele van den winkelier De D. alhier. Ofschoon de nachten thans al zeer kort zijn, hebben verleden week te Scheveningcn twee diefstallen met inbraak plaats gehad in twee villa's, de eene, bewoond door den heer Tuit, aan den nieuwen straatweg, de andere in de Nienw- straat naast de R -K. kerk, alléén des zomers bewoond door den heer Snijders en familie, van Schiedam. De diefstallen hestonden uit twee pen dules, een twintigtal spreien en eenige tafelkleeden. Tot dusverre kwamen diefstallen vooral van zoo- danigen aard te Scheveningen hoogst zelden voor. De vermoedelijke daders zijn thans in handen der justitie. Het zijn buitenlandersde een heet Branda, die door de Rotterdamsche politie aangehouden is; de andere, Hiasrich genaamd, doch die zich ook wel Wausink noemde, is Zaterdag, zegt men, door den hoofd-agent Prins, vroeger maréchanssée te 's-Hage, gevat. De gestolen voorwerpen moeten te Rotterdam in beslag zijn genomen. Hiasrich moet de vermetelheid zooverre hebben gedreven, dat hij zich te Scheveningen vertoond heeft, ofschoon hij zon geweten hebben, dat hij werd gezocht; doch hij werd aldaar niet opgemerkt. Het O. M. heeft voor Roeper wegens zijn outvluchting uil de gevangenis zes maanden cellulair geëischt. De hondenscheerder L. S. te Haarlem is door het gerechtshof te Amsterdam wegens diefstal van een hond tot 183 dagen celstraf veroordeeld. De knaap te Helder, van wiens plot- seliugen dood werd melding gemaakt, is, toen bij wilde wegloopen voor den bewoner van een huis, waar hij of zijne makkers hadden aangescheld, met zulk een kracht tegen een wagen geloopen, dat hij een hersenschudding kreeg en dadelijk een lijk was. Een duur gemeenteverslag! Burge meester en Wethouders van Arnhem maken in de Amherascbe Conrant bekend dat het verslag van den toestand dier gemeente over 1S77 tegen betaling der kosten van f 50 (zegge: „vijftig" golden) ter secretarie verkrijgbaar is. Men heeft hier zeker wel aan een drukfout te denkeD, of zijn aan de tjpographische uitvoering van het ver slag zulke buitengewone zorgen besteed dat het

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1