N°. 5595. A*. 1878. 13 Mei. Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Wij werden in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van de aanstaande regeling van den Zomerdienst, voor zoover betreft de van Leiden vertrekkende treinen, en meenen dus aan onze Leidsche abonné's een dienst te bewijzen door bun bij dit Nummer van ons blad eene lijst der vertrekuren voor kamer- en kantoorgebruik aan te bieden. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad N°. 85), dat alle pretension over het jaar 1877, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en ver nietigd znllen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRAN DELER, Burgemeester. 17 April 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis, dat de werken in de Doilter- steeg zijn uitgesteld tot Maandag 13 Mei a. s. en dat te beginnen met dien dag de passage door bedoelde steeg gedurende acht dagen zal zijn gesloten voor rij- en voertuigen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 9 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN her inneren bij deze de ingezetenen aan de bepalingen der Algemeene Politieverordening van den 16den October 1873, betrekkelijk de vestiging der woonplaats in en de verhuizing binnen de gemeente, welke luiden als volgt: Art. 2. Zij, die overeenkomstig de bepalingen van bet Koninklijk besluit van den 3den November lSül (Staats blad no. 95) aangifte hebben gedaan van het overbrengen van hunne werkelijke woonplaats van elders naar deze ge meente, en daarvan eene verklaring hebben gedaan aan het bestuur dezer gemeente, ontvangen op bet bureau van den Burgerlijken Stand van die verklaring een bewijs, dat zij verplicht zijn binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke zij zijn komen wonen, te vertoonen, ten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register inschrijve. Art. 3. Ieder, die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, binnen ééne maand na de verhuizing, aangifte te doen op het bureau van den Burgerlijken Stand, en daarbij op te geven, wat tot de invulling van het bevolkingsregister noodzakelijk is. Hij ontvangt van die aangifte een bewijs, dat hij binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke hij is komen wonen, vertoont, ten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register inschrijve. Hij is mede verplicht, binnen ééne maand na ver huizing, daarvan kennis te geven aan den heer der ge buurte, welke hij verlaten heeft. Art. 4. Overtreding van eenig voorschrift van de beide voorgaande artikelen wordt gestraft met eene boete van één tot drie gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 11 Mei 1878. LEIDEN, 11 Mei. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer J. F. Pb. Hers, geb. te Herkingen, met academisch proef schrift: „Over vergroeiingen tusschen vrucht en placenta en hare gevolgen." Morgenavond zal de vereeniging „Harmo nie" in de Stadszaal hare laatste voorstelling in dit seizoen geven. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 84 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 56'76 volwas sen personen en van 616 kinderen. Te Zoeterwoude is door het R.-K. parochiaal kerkbestuur aanbesteed het bouwen eener pastorie naar de plannen van den architect Th. Asseler te Amsterdam. Het minst werd ingeschreven door H. R. Hendriks te Oss voor f 26,700. Het werk is gegund, behoudens nadere goedkeuring. Staatsbladi{No. 41 behelst ae wet van den 7deu Mei 1878, houdende aanvulling van art. 16 der wet van 17 November 1876 (Staatsblad No. 227), tot regeling der coöperatieve vereeni- gingen. Aan het slot van art. 16 der wet van 1876 wordt als nieuw lid toegevoegd „De rekening en verantwoording, voorzien van het bewijs der goedkeuring, is vrij van zegel- en registratierecht." De wet treedt in werking op den dag harer af kondiging. Het hoofdbestuur der Nederlandscbe Maat schappij tot bevordering der geneeskunst heeft een adres aan den minister van binnenland sche zaken gericht, waarin het dezen verzoekt, bij de verdere regeling van het leerplan der gymuasia het hierheen te willen richten, dat van de aanstaande studenten in de geneeskunde geene hoogere klassieke ontwik keling gevorderd worde dan bij gemiddelden aan leg aan het einde van de vierde klasse van een goed ingericht gymnasium verkregen wordtmaar daarentegen eene zoodanige kennis van de natuur kundige wetenschappen en bepaaldelijk van mathesis, dat zij de lessen der hoogleeraren in de philoso- phisclie faculteit met vrucht zullen kunnen volgen. Yan goed ingelichte zijde verneemt men dat, hoewel het transport van vee op de spoor wegen van het Noorden dit jaar buitengewoon levendig is, de daarbij betrokken maatschappijen zich met alle kracht er op toeleggen om het ver voer van vee uit Overijsel, Groningen en Friesland naar Amsterdam, hetwelk nog steeds per water weg geschiedde, meester te worden. Dezer dagen moeten contracten zijn afgesloten voor zeer groote hoeveelheden groot en klein vee van die provin ciën naar Amsterdam in minimum van ongeveer 12,000 stuks. De vele faciliteiten, welke de spoor- wegdirectiën verleenen, het spoedige vervoer en de billijke vrachtprijzen doen 't gebruik van den spoorweg boveu dat vau den waterweg verkiezen. De Amsterdamsche commissie schijnt, nu het denkbeeld van een nationaal huldeblijk aan Prins Hendrik door de afscheiding van Rotterdam gedeeltelijk werd verijdeld, te zijn uitgegaan van het denkbeeld, dat indien het nationale al niet mocht bereikt worden, het populaire in deze te beter kans van slagen biedt. Daarom wordt thans samenwerking voorbereid tusschen 's-Gravenhage en Amsterdam en is het zeer waarschijnlijk dat de hoofdstad en de hofstad voor dit doel de han den ineen zullen leggen. Amsterdam is met hare commissie en plannen gereed. De voorloopig saam geroepen heeren zijn gisteravond ten stadhuize bijeengekomen voor de defiuitieve regeling, om vervolgens de taak over te dragen aan de uit hun midden benoemde commissie van 12 leden, hoofdzakelijk bestaande uit mannen, aan het hoofd van ondernemingen waarin Prins Hendrik betrok ken is of waaraan deze zedelijken steun schonk. Voor de akte in de Frausche taal werden gisteren in Den 'Haag geëxamineerd 7 candidaten; toegelaten de heeren: P. Van Duyl, W. Van Grunsven en A. M. Hulsman uit Rotterdam en M. J. Korving uit Hellevoetsluis. Het stoomschip „Overijsel", van Rotterdam naar Batavia, is 9 dezer des avonds te 7 uren te Southampton gearriveerd; de „Torriugton", van Batavia naar Rotterdam, is 9 Mei des middags I van Malta vertrokken. De veiligheidswerken op het gedeelte spoor weg tusschen het station Delftschepoort en de Beurshalte te Rotterdam zijn nog niet gereed, zoodat het niet mogelijk zal zijn, reeds op 15 Mei, bij den aanvang van den zomerdienst, alle op de biljetten aangegeven treinen naar en van de Beurs halte te laten gaan. Gedurende een drietal weken zal dus de nu bestaande toestand nog gehand haafd blijven. Door het bestuur der kweekschool van onder wijzeressen te Arnhem is de „Anna-prijs" toege kend aan mejuffrouw S. Ch. Pennink. De minister van marine zal Vrijdag a. s. geen audiëntie verleenen. Naar de „Berliner Borsenzeitung" verneemt is de heer Leo Lippmann, consul-generaal (van Luxemburg) en chef van het kantoor Lippmann, Rosenthal Co. te Amsterdam, door den keizer van Rusland benoemd tot ridder tweede klasse der orde van St.-Anna, en wel naar aanleiding van de gepaste wijze, die tot het welslagen zoo veel heeft bijgebracht, waarop de heer Lippmann, in zijn qualiteit van vertegenwoordiger der Neder - landsche groep financiers, de operaties bij de laatste Russische leening heeft geleid. De officier van gezondheid 2de kl. M. Steensma wordt met 1 Juni a. s. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De luit. ter zee 2de kl. H. Van Assendelft de Coningh wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Neder landen" is den 6den dezer te Atjeh aangekomen. De afdeeling der koninklijke academie van wetenschappen, bestemd voor de taal-, letter-, ge schiedkundige en wijsgeerige wetenschappen, zal hare gewone vergadering houden op Maandag den 13den dezer, te twaalf uren, in het gebouw der academie (Trippenhuis). Onderwerpen van behan deling zijn: levensbericht van JJ. Hofimann door den heer Kern; rapport over eene door den heer Sloet aangeboden verhandeling. Naar men verneemt is prins Frederik sedert eenige dagen door eene verkoudheid verhinderd zijn paleis te verlaten. Z. M. de Koning heeft zich hedenochtend te vier uren per extra-trein langs den Rijnspoorweg naar het Loo begeven. Van 31 Mei tot 15 Juni zullen op de Oldebroeksche heide kampeeren de 6de batterij van liet 1ste regiment veld-artilleriealsmede de 1ste en 5de batterijen van het 2de regiment veld-artillerie; van 15 tot 29 Juni de 1ste, 4de en 5de batterijen van liet 1ste reg. veld-artillerie. Z. M. heeft A. H. Van Iddekinge, ontvan ger der directe belastingen en accijnzen te Diever, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Mijdrechtden gepensioneerden inspecteur van ad- mistratie titulair M. G. J. A. Huisman van Dueren, op zijn verzoek, met 15 Juni, eervol ontheven van de waarn. der betrekking van magazijnmees ter der marine te Amsterdam, onder dankbet. bekrachtigd de aanstelling vandr. P. D. Chan- tepie de la Saussave Dzn., te Hemmen, en dr. Max Cohn, thans hoogleeraar in het Romeinsch recht aan de universiteit te Zurich, tot gewone- hoogleeraren aan de universiteit te Amsterdam, resp. in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen, en in het Romeinsch recht en zijne ge schiedenis aan mr. L. H. Ruyssenaers, secretaris van legatie op nonact., vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de St.- Stanislausorde 2de klasse.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1