N°. 5593. Vrijdag A". 1878. (O Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DACtBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.7..'.V.7.'..V. a 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.03. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels...j....-1.05. Iedere regel meer.'777Ï;0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS tan LEIDEN brengen ter algemeene kennis, dat de werken in de Donker- steeg zijn uitgesteld tot Maandag 13 Mei a. s. en dat te beginnen met dien dag de passage door bedoelde steeg gedurende acht dagen zal zijn gesloten voor rij- en voertuigen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 9 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 9 Mei. Ter gelegenheid van den 68sten verjaardag van H. K. H. prinses Marianne wapperde heden alhier de vlag van de openbare gebouwen. In de residentie werd tevens de gebruikelijke parade gehouden. Het legaat van wijlen den heer E. C. Groene- veld aan het Blinden-instituut is gemaakt aan dat te Amsterdam en niet zooals in sommige cou ranten staat aan het Blinden-instituut te Botterdam. Uit Noordwijk wordt ons nader gemeld, dat in de commissie van feestviering te Noord- wijk-binnen op 1 Juni e. k. geen der leden van de plaatselijke schoolcommissie als zoodanig van de feestcommissie deel uitmaakt. In de gisteren gehouden algemeene verga dering van stemgerechtigde aandeelhouders der Nederlandsche Bank is de uitdeeling over het afgeloopen boekjaar vastgesteld op f 167 per aan deel. "Verder zijn herkozen tot directeur mr. N. G. Pierson en tot commissarissen de heeren mr. P. J. Teding van Berkhout en H. Boyaards van Scherpenzeel, terwijl in de plaats van de heeren J. Melvil en E. Bendorp, van welke de eerste voor herkiezing niet in aanmerking wenschte te komen en de tweede zijn mandaat met 1 Juni a. s. wenschte neder te leggen, gekozen zijn de heeren dr. A. Yrolik te 's-Gravenhage en M. H. Insinger te Amsterdam. Uit het jaarverslag over 1877 blijkt, dat de krediet-operatiën weinig hebben ver schild bij het vorige jaar. De disconteeringen en beleeningen waren 491 millioen, of 1 m. meer; het opereerend kapitaal was gemiddeld 92s/4 m., of 9 ton minder. Yoor 32.5 pet. deelde de Hoofd- bank in dat kapitaal, voor 19 de Bijbank te Bot terdam en voor 48.5 de agentschappen, of de laat- sten 6'/, pet. meer dan in 1876. Het Noorder Zendingsfeest zal Woensdag 31 Juli aanst. plaats hebben te Winschoten. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Utrecht heeft tot arts bevorderd den heer J. H. A. Niermeyer, doctorandus, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts examen uitgereikt aan de heeren A. W. Yan Haagen en J. E. L. Kraft, med. doctorandi, en G. Heilblon. Yoor de akte in de wiskunde deden gisteren in Den Haag 7 candidaten examen3 werden af gewezen toegelaten de heerenS. Bachum de Boer uit Bodegraven, J. C. Patmos uit Charlois, W. Yan Bossen uit Schiedam en Th. A. Yan Schuylenburgh uit Charlois. Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid heeft de openbare aanbesteding plaats gehad van het leveren en verwerken van 16,000 scheepston stortsteen, ten behoeve van de over brugging van het Hollandsch Diep, en het uitvoeren van herstellingen en vernieuwingen aan de rivier- werken, gelegen onder Willemsdorp, tot de over brugging behoorende, en waarvoor 9 inschrijvings biljetten waren ingekomen. Bij de opening der biljetten bleek het minst te zijn ingeschreven door D. Yolker te Dordrecht voor f-Q5.872. Blijkens bericht van de Italiaansche regeering is de opening van den internationalen wedstrijd van landbouwwerktuigen te Bome tot 10 Juni e. k. verdaagd, en wordt voor de deelneming aan dien j wedstrijd geen voorloopige aanvraag tot toelating vereischt. De Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen heeft onlangs aangekondigd, dat den 15den dezer buiten werking treden de tarieven voor het vervoer van reizigers en bagage in recht- streeksch verkeer tusschen stations der Staatsspoor wegen, Hollandsche IJzeren- en Nederlandsche Bijnspoorwegmaatscbappijen eenerzijds en stations der Belgische spoorwegen, Parijs en Londen (via Calais en via Ostende) anderzijds. Men verneemt thans, dat die tarieven vooralsnog onveranderd in werking blijven. De minister van staat, minister van koloniën, zal morgen geen audiëntie verleenen. De Eransche minister van buitenlandsche zaken heeft Dinsdag een diner gegeven ter eere van prins Hendrik der Nederlanden. Onder de ge- noodigden merkte men op baron Van Zuylen van Nyevelt, Nederlandsch gezant te Parijs, jhr. Yan Stoetwegen, secretaris bij het gezantschap, den heer Martin Coster, onzen consul-generaal, de personen uit 's prinsen gevolg, voorts prins Hohenlohe, Duitschlands gezant, prins de Caramon-Chimay, België's gezant, eenige Luxemburgsche autoriteiten en verder verscheidene aanzienlijke personen. De directeur van het Paleis-orkest, de heer Joh. M. Coenen, heeft het voornemen opgevat gedurende eenige dagen in de groote zaal van het Trocadero bij gelegenheid der Parijsche wereld tentoonstelling de schoonste nummers van zijn uitgebreid répertoire ten gehoore te brengen. Hij acht het voor de eer van Nederland en zijn toon kunstenaren terecht een plicht iets te doen om onze eer op het gebied der toonkunst op te hou den. Waar de steun der regeering ontbreekt, rekent hij er op, dat Nederland nog genoeg in vloedrijke en vermogende vrienden telt van de edele muziek, om de 6000 kosten voor zijn uit 80 leden bestaande kapel te waarborgen. Er wordt geen gift gevraagd, maar eene inschrijving als waarborg voor mogelijk tekort. De Paleiskapel zal na de concerten in het Trocadero ook in Parijs en op de terugreis te Bijsel, Brussel, Gent, Meche- len, Ostende en Antwerpen concerten geven. Prins Erederik heeft reeds voor een aanzienlijk bedrag ingeschreven. Bij elk der volgende fabrieken is ten be hoeve van het departement van marine, de aan bouw opgedragen van een lorpedo-boot, namelijk de koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam, de Nederlandsche stoomboot maatschappij te Botterdam en de fabriek „de Schelde" te Vlissingen. Blijkens bericht van den Nederlandschen consul te St.-Domingo aan den gouverneur van Curasao, van 27 Maart jl., heeft de stad Porto- Plata met de omliggende verdedigingswerken zich aan de in die republiek voorloopig opgetreden regeering overgegeven, ten gevolge waarvan de blokkade, welke door die regeering tegen genoemde stad was bevolen, is opgeheven. Tweede Kamer. De beraadslagingen zijn aangevangen over het wetsontwerp tot verhooging der Indische begrooting (aanleg van spoorwegen op Java, invoering van nieuwe belastingen, ver hooging der kosten van de bezetting in Atjeh). Onderscheidene sprekers opperdeD ernstige financi- ëele bezwaren tegen den aanleg van groote werken met het oog op den toestand der schatkist. Het ontwerp werd door enkelen verdedigd in verband met de belangen en behoeften op Java. Morgen is de minister aan het woord. Het stoomschip „Schiedam" is gisteren van Nieuw-York te Hellevoetsluis aangekomende „Overijsel" is gisteren van Maassluis naar Batavia vertrokken. Z. M. heeft met ingang van 1 Juni be noemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de 1ste kl., in de divisie van de inspectie Amsterdam (1ste afd.) G. A. Loeff, thans id. van de 2de kl. te Botterdam; van de 2de kl., te Botterdam, E. H. Kok, thans 3de kl. te Sneek van de 3de kl., te Sneek, J. G. Everwijn, thans te IJselmonde. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der art., tot command, van het 2de reg. veld-art., den luit.- kol. jhr. C. J. A. ridder baronet Speelman van het 1ste reg. veld-art.den majoor J. W. Boellaard, van het 3de reg. inf., in zijn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers; op pensioen gesteld: W. A. Beek, kol. plaatsel. comm. van de 1ste kl. te Amsterdam, onder toekenning van den rang van gen.-maj., ƒ2100; J. A. Halfmouw, kol. plaatsel. comm. van de 2de kl. te 's-Herto- genbosch, 2045op zijn aanvrage, E. J. Beltrami, maj. plaatsel. comm. van de 3de kl. te Helder, 1600; bij de art. benoemd: tot luit.-kol., bij den staf van het wapen, de majoors J. J. Bergan- sius, van dien staf, inspecteur der draagbare wa penen, en M. C. E. Simon, mede van genoemden staf, gouverneur der kon. mil. acad.bij het 1ste reg. veld-art., de majoors C. D. H. Schneider en J. G. C. Yan Dijk, van het corps; bij het 2de reg. vest.-art., den maj. L. E. E. Bolomey, van het corpsbij het 3de reg. vest.-art., den majoor M. J. Van Nieuwkuyk, thans van den staf van het wapen, benoemd directeur der artillerie-schiet school; bij den generalen staf, tot luit.-kol., den maj. J. H. H. Dommers, van dien staf, die tevens, van 1 Mei, bij het dep. van oorlog werkzaam wordt gesteld in de betrekking van sous-chef der afd. generale staf; bij den plaatsel. staf, tot kol. en plaatsel. comm. 1ste kl. te Amsterdam, den luit.-kol. G. T. W. Yijgh, van het reg. gren. en jagers; tot plaats, comm. 2de kl. te's-Bosch, den luit.-kol. W. Schuurman, van het 6de reg. inf. tot luit.-kol. en plaats, comm. 3de kl. te Helder, den majoor H. E. Scharp, van het 5de reg. inf.; bij de inf.tot luit.-kol., bij het reg. gren. en jagers, de majoors W. C. E. De Villeneuve, H. E. J. Heymans en jhr. A. B. J. Klerck, allen van het corps; bij het 1ste reg., de majoors M. F. J. Phaff, H. J. Herbig en A. J. De Koff, allen van het corps; bij het 2de reg., de majoors G. M. Van de Pol en B. J. baron Mulert tot de Leemkule, van het corps; bij het 3de reg., den maj. G. J. Ten Baa, van het 2de reg.; bij het 4de reg., den maj. D. F. K. Hardenberg, van het corps; bij het 5de reg., de majoors C. H. B. Wiedemann en J. J. F. Janssens, van het corps bij het 6de reg., de majoors H. M. Verkouteren, van het corps, en J. N. A. baron Taets van Amerongen, van den gen. staf, thans directeur der krijgsschool voor officieren; bij het 7de reg., den maj. H. E. K. Van Overveldt, van het corps; bij het 8ste reg., den maj. M. J. Nolthenius de Man, van het 7de regiment. Gremengd Nieuws. Hedenmorgen te vier nren had vrouw Y. het ongeluk op de Langegracht met twee emmers kokend water te vallen, zoodat zij aan beide armen ernstige brandwonden bekwam.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1