N°. 5592. A'. 1878. Donderdag 9 Mei. i Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ t i. n I in., niii PRIJS DEZER COURANT: r Franco per postt 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1-05. Iedere regel meerr.'.T.'r0.17$. Grootere letten naar plaatsrnimte. LEIItEN, 8 Nel. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer P. J. M. Van Waijenburg, geb. te Amsterdam, met academisch proefschrift„Eenige opmerkingen omtrent de artt. 773—776 W. v. K." In de maand April zijn binnen deze ge meente geboren 120 kinderen, als: 70 zoons en 50 dochters, waaronder zijn begrepen 6 tweeling geboorten overleden 88 personen, als26 mannen, 15 vrouwen, 28 zoons en 19 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 7 gehuwd 12 paren. Heden werd door het bestuur der Leidsche Bouwvereeniging in het openbaar aanbesteedhet bouwen van 24 arbeiderswoningen aan den Singel bij de voormalige Rijnsburgschepoort. Er werden twaalf inschrijvingsbiljetten ingeleverd. Het werk werd gegund aan den aannemer Johannes Ver koren, te Voorschoten, voor f 29,833. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den lOden Mei a. s., des avonds te 10 uren. Aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht zal op Maandag 17 Juni e. k. en volgende dagen gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeart sen. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, behooren zich schriftelijk, mits portvrij, vóór 1 Juni aan te melden bij den directeur van gemelde school. Het Staatsblad n°. 28 bevat de wet van den 5den Mei 1878, houdende toestemming tot de huwelijksverbintenis van Z. K. H. prins Willem Prederik Hendrik der Nederlanden. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd, met het doel om aan Z. K. H. prins Hendrik bij zijn aanstaand huwelijk, als blijk van hulde, een geschenk aan te bieden. De inschrijving is voor ieder opengesteld en mag niet hooger zijn dan f 10 en niet lager dan f 0.10. In Duitsche bladen wordt medegedeeld, dat de professor der anatomie dr. Kupffer een benoe ming voor Amsterdam heeft bekomen, en waar schijnlijk die benoeming zal aannemen. Voor de Erausche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 8 candidaten; toegelaten de heer J. Van Weiden, uit Krimpen a/d. Lek. Voor de akte als hulponderwijzer werden van de 14 candidaten 10 toegelaten, de heerenC. P. Dis, uit Brielle; A. Donker, uit Berkenwoude; J. Dijkhof, uit BrielleM. G. E. Meis, uit Reeu- wijk; J. Van der Giesen, uit Zevenhuizen; E. C. Lalleman, uit Moordrecht; J. Oudenaller, uit Oudewater; L. W. E. J. Van Schaik, uit Schoon hoven D. De Wit, uit Dirksland, en W. L. Roel, uit 's-Hage. Maandag-avond is te Amsterdam op45-jarigen leeftijd overleden de heer E. C. A. Pantekoek, predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. Gisteren is te Amsterdam aanbesteed, voor rekening van de directie der maatschappij de Amsterdamsche stoommeelfabriek „DeAmstel", het oprichten van de gebouwen enz. voor eene stoom meelfabriek. Laagste inschrijver de heer IJ. Koster, voor f 41,886. Door den commissaris des konings in Zuid- Holland is de benoeming van de heeren J. Menalda van Schouwenburg en mr. C. J. Loder tot leden der commissie voor de eindexamens der hoogere burgerscholen in Zuid-Holland, op hun verzoek, ingetrokken en zijn in hunne plaats benoemd: dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman, leeraar aan de i h. b. s. te Delft, en mr. H. B. Greven, leeraar aan de h. b. s. te Leiden. De feestelijke herdenking der droogmaking van het Haarlemmermeer gaat niet door. Het schijnt dat het feest niet genoeg belangstelling wekte. Gedurende de internationale tentoonstelling te Parijs zal door de Société des agriculteurs de Erance, van 10 tot 20 Juni a. s., in het paleis van het Trocadero aldaar, een internationaal congres van landbouw worden gehouden. Alle maatschappijen van landbouw zijn uitgenoodigd zich door gede legeerden op het congres te doen vertegenwoordigen. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij de besturen der voornaamste landbouwmaatschap- pijen hier te lande, aan welke exemplaren van het programma en reglement voor het congres zijn toegezonden. De Amsterdamsche Bank zal over het afge- loopen jaar een dividend uitkeeren van 6'/, pCt. of f 13 per aandeel. Aan de universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de rechten de heer Egbert J. C. Gosseling, van Amsterdam, na openbare verdediging van een academisch proefschrift: „Aanneming van werk. Beschouwingen naar aanleiding van de arti kelen 1640—1652 B. W." Van goederhand verneemt het Utr. Dagblad, dat onze regeering heeft toegestemd in den wensch van het Amerikaansche gouvernement tot deelne ming aan een congres tot regeling der verhouding tusschen goud en zilver bij het muntwezen, zich alle vrijheid reserveerend e. Ook Frankrijk zou zich hebben bereid verklaard, met den wensch echter, dat Parijs als plaats van bijeenkomst mocht worden aangewezen. Het Zuider-zendingsfeest zal dit jaar ge houden worden bij 's-Heer-Arendskerke, bij de hoeve van den heer Vermet, op Woensdag den 19den Juni. De openingsrede zal uitgesproken worden door dr. Cohen Stuart. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Nieuwediep, is gisterochtend te Napels aan gekomen en des middags van daar vertrokken. Bij de herstemming in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen is tot lid van de Tweede Kamer geko zen mr. R. Van de Werk (Lib.), substituut-officier van justitie te Rotterdam, met 901 stemmen. De heer Diepen (Kath.) verkreeg er 814. Het getal geldig uitgebrachte stemmen bedroeg 1715. Morgen zal de grijze B. J. Van Hove te 's-Hage het voorrecht genieten, gedurende een tijdvak van 70 jaren als decoratieschilder aan den Haagschen Schouwburg verbonden te zijn geweest. Reeds op 16-jarigen leeftijd betrad hij de kun stenaars-loopbaan. Bij de Tweede Kamer is een wets-ontwerp ingediend strekkende tot verhooging der marine- begrooting met f 70,500, ten einde door nieuwen aanbouw van drie loodsvaartuigen spoedig te voor zien in het verlies van twee kotters en een schoe ner ten gevolge van aanvaring en door zwaar stormweder. Z. M. heeft den officier van gezondheid der 2de klasse G. G. Rovers, van den genees kundigen dienst der landmacht, op een pen sioen gesteld van f 1035 'sjaars; den 2den lui tenant E. T. Potter, van het 8ste regiment in fanterie, te rekenen van 17 Mei e. k., op non activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; aan den officier van gezondheid der 1ste klasse L. B. E. Ledeboer, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zijn verzoek, eeD eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Gremengd Nieuws. Doorden commissarisvanr ij kspolitie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen v. S., die zich in de gemeente Zoeterwoude heeft schuldig gemaakt aan diefstal van hout ten nadeele zijner patroons, de heeren Boelen aldaar. Een beschonken persoon, in volslagen staat van delirium verkeerende, bracht Maandag avond te negen uren in Den Haag het Hofsingel in rep en roer door zijn verzet tegen de dienaren van politie, die hem in arrest wilden nemen. Drie agenten waren niet in staat den woestaard te vervoeren en moesten de hulp inroepen van een infanterist, waardoor het gelukte hem althans tot de Hofstraat te brengen. Doch daar hernieuwde de woesteling zijn verzet op zoodanige wijze, dat men alleen door de hulp van drie artilleristen er in slaagde hem naar het politiebureel op de Nieuwe Haven te brengen. In de Nes te Amsterdam hebben gis ternacht eenige Engelschen met elkaar gevochten. Yier of vijf personen werden verwond. De vech tenden werden door de politie gescheiden. Uit Groningen wordt gemeld, dat aldaar in den nacht van Maandag op Dinsdag een moord is gepleegd op eene vrouw, wier lijk men aan stukken gesneden heeft gevonden. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Betreffende de inhechtenisneming der beide personen te Klaaswaal, die verdacht worden van brandstichting, wordt nog medege deeld, dat bij de vrouw verschillende gouden en zilveren voorwerpen, en bij den man geld, bank papier en andere papieren van waarde werden ge vonden, die zij op hun lijf verborgen hadden, ofschoon zij hadden verklaard al hun goud en zil ver en kostbaarheden bij den brand te hebben verloren. De vrouw verraadde zich, doordien ze, van het stadhuis komende, na een eerste verhoor voor den burgemeester ondergaan te hebben, een gouden speld liet vallen, hetgeen door den veld wachter werd opgemerkt. Na het tot stand komen van de melk- inrichting te Utrecht verkoopen sommige raelk- verkoopers aldaar thans betere melk dan vroeger; zij hebben dit echter te laat gedaan, daar vele hunner klanten reeds bij de melkinrichting zich hebben laten inschrijven en daarbij nu wel blijven zullen, in de veronderstelling dat, mocht de melk inrichting eens niet in stand blijven, de melk ook wel weer dun zou worden. Uit Wageningen wordt gemeld: De meikeverplaag begint te verminderen. De commis sie, tevergeefs een rijkssubsidie afwachtende, heeft daardoor hare werkzaamheden niet aangevangen; toch zijn er duizenden, ja millioenen misschien gedood. Langs den Wageningschen berg hebben de boomen veel geleden, sommige zijn geheel kaal gevreten. Gelukkig hebben de meikevers zich hier niet zoo sterk gevestigd als men verwachtte. De Betuwe echter heeft er zeer veel last van gehad. De vruchtboomen moesten het daar voorname lijk ontgelden. Algemeen hoopt men, dat het rijk een subsidie zal toestaan, ten einde eenmaal van die vreeselijke plaag verlost te worden. Te Anzin (Frankrijk) heeft Zaterdag-- morgen een 22-jarig jongmensch, die ten gevolge van eene verwonding aan vlagen van krankzinnig heid leed, zich naar de slaapkamer begeven, waar

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1