KOLONIËN. Oosteixr.-ïïoiig-. Monarchie. Gï-rielienland. Rusland. Telegrammen. onder toevloed van eene groote menigte, van Am sterdam naar zee vertrokken. Door de Rotterdamsche afdeeling der Neder- landsche Maatschappij voor tuinbouw en planten kunde zal op 27 en 28 Juli a. s. eene tentoonstel ling gehouden worden van bloem-bouquetten en bloem-tafelstukken, waarvoor de inzending ter mededinging aan ieder openstaat. Er worden 17 vragen in gedaan, de laatste vraag alleen voor plan ten ter versiering der zaal, overigens bouquetten, enz. van verschillenden vorm en voor verschillend doel. Uitgeloofd worden 24 zilveren en 8 bronzen medailles, respectievelijk elk ter waarde van f 10 en f 5, welke ten deele met geldprijzen van 10, f 5, f 3, en f 2.50 verhoogd worden. Deze medail les zijn meest alle door dames beschikbaar gesteld. Bovendien looft het bestuur een gouden medaille of f 50 uit, voor den inzender der meeste en fraaiste bouquetten. De minister van justitie zal Woensdag en die van financiën en vau oorlog zullen Donderdag geen audiëntie verleenen. Het stoomschip „Torrington", van Batavia naar Rotterdam, is 4 dezer des namiddags van Port Saïd vertrokken de „Hampton" is den lsten dezer te Batavia gearriveerd; de „Drente", van Rotterdam naar Batavia, is gistervoormiddag van Aden vertrokken. Eerste Kamer. Heden is aangenomen met 30 tegen 2 stemmen het ontwerp tot ont eigening voor den spoorweg AmersfoortNijmegen. Verworpen werd met 25 tegen 9 stemmen het ontwerp tot wijziging der wet van 1854 betrekkelijk de bedelarij. De Kamer is tot nadere bijeen- roepiug uiteengegaan. Tweede Kamer. Heden is na discussie verworpen met 49 tegen 8 stemmen de motie van den heer Van Kerkwijk in zake het contract met Rotterdam (dat nl. de overeenkomst van 18 Maart jl. tusschen den minister van waterstaat enz. en het gemeentebestuur van Rotterdam niet had be- hooren te zijn gesloten zonder dat wettelijke vast stelling der uitgaven voorbehouden of voorafge gaan ware) en eveneens met 49 tegen 8 st. de ge wijzigde motie van den beer Borgesius. Donderdag zijn de ontwerpen betreffende de verhooging der Indische begrooting, de geldleening en de succes siebelasting aan de orde. Gr e m engd Nieuws. Donderdag geraakte te IJ muiden een der werklieden van eene baggermachine (zuigpomp) tusschen de kettingen van het anker, met het ongelukkig gevolg, dat hij zijn been brak. De man, naar Leiden vervoerd, ligt zeer bedenkelijk. Den lsten Mei herdacht Leendert Bakker, rijksveldwachter te Noordwijk, den dag waarop hij vóór vijf en twintig jaren de betrekking van jachtopziener aanvaardde, die hij met trouw en ijver heeft waargenomen. Den 15den hoopt hij zijn vijfentwintigjarig huwelijksfeest te vieren. De koeien, die op de stadsweiden te Deventer grazen, ontvingen sedert 1347 steeds een brandmerk, om, als ze mochten wegraken, ze te kunnen terugvinden. Thans is ook voor deze Deventer koeien het brandmerk afgeschaft. Yoor het eerst sedert meer dan vijf eeuwen zal men de zorg voor de beesten overlaten aan het verscherpt toezicht op de weiden. Te Hardenberg is Yr ij dag-nacht brand ontstaan in het huis, bewoond door den winkelier en vervener H. Knol aan het Ameloosche Kanaal. In korten tijd werd het huis met den geheelen inboedel en eene aanzienlijke partij win kelgoederen eene prooi der vlammen. De bewoners moesten ongekleed het brandend perceel ont vluchten. Dezer dagen is gemeld dat te Apel- docrn een vrouw gedeeltelijk verbrand werd ge vonden in hare woning. Daar men er noch geld, noch kostbaarheden, die zij wel bezat, vond, ver moedde men dat een misdaad in het spel was. Het gerecht zal het lijk doen opgraven en den vermoedelijken dader, dien men reeds op het oog heeft, doch die voortvluchtig schijnt, trachten op te sporen. Dat de prijzen der landerijen steeds hooger worden, werd in de sociëteit „Ons Genoe gen" te Gouda duidelijk, bij de veiling der bouw manswoning, bewoond geweest door Gerrit. De Yos, gelegen onder "Waddingsveen de woning met 18'/j hectare wei- en hooiland, bracht negen en zestig duizend en zeshonderd gulden op, de trans portkosten medegerekend. Aangaande een vermoedelijken man slag te Kalkwijk meldt men uit Winschoten aan de „Gron. Ct"Op den tweeden Paaschdag zaten te Kalkwijk (gem. Hoogezand) in een herberg zekere Nieweg, zijne beide zonen (bekend onder den naam van „de dollen"), een persoon die in liefdebetrekkiug staat tot N.'s dochter, en eindelijk nog iemand, genaamd J. Grashuis, zich te „amu seeren" onder het inzwelgen van bedwelmende dranken. Na eenige oogenblikken ontstond er een twist tusschen N. en G., zoo hevig, dat er een gevecht moet zijn ontstaan, waarbij Grashuis zulke wonden bekwam, dat hij terstond na het gebeurde zijn bewustzijn verloor, in welken be- klagenswaardigen toestand hij geleefd heeft tot Zaterdag-morgen, voortdurend in een staat van verstandsverbijstering verkeerende, toen hij, ver moedelijk aan de gevolgen van de ondergane mishan deling, overleed. Grashuis was 65 jaar, werk zaam op de fabriek der firna Boon, Molema Co. te Hoogezand en een ijverig werkman, de eenige steun zijner bijna blinde dochter. Bedoelde Nieweg is Zondag-avond geboeid naar Winschoten ge transporteerd en aldaar in verzekerde bewaring genomen; het andere drietal bevindt zich nog in vrijheid. De heer Hartt, een bekend Ameri- kaansch geoloog, die de onderzoekingen van Agas- siz in Zuid-Amerika voortzette, is volgens berich ten uit Rio-Janeiro aan de gele koorts overleden. BATAVIA, 28 Maart. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den hulppr. bij de Prot. gemeente te BoDthain, M. Vau der Wal; aan den hoofdonderw. aan de o. 1ste 1. a. A te Samarang L. C. Polderman, aan den hoofdonderw. aan de o. 1. s. te Madioen A. M. Overeynder en aan den ambt. C. E. Doeve, laatst, opz. 1ste kl. bij den waterstaat enz.; een verlof naar Europa, voor één jaar, w. meer dan 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan deu onderpastoor bij de R.-K. gem. te Samaraug P. J. Den Ouden; een tweej. verlof naar Europa, w. dringende familie-aangelegenheden, aan den notaris te Cheribon M. J. Smissaert. Benoemd: Tot omgaand rechter in de 5de afd. op Java en Madura, mr. P. Dijckmecstertot leeraar inde Ned. en Fr. talen bij de h. burgerschool met driej. cirsus te Samarang, J. H. Op de Coul; tot hoofdcommies bij het dep. van onderw. enz. P. E. Kleyn van Willigen; tot 2den comm. bij het dep. van fin. J. W. F. Van der Takbij 's lands druk kerij te Batavia: tot hoofdopz., W. Grashuis, tot opz. A. H. Ter Gunne; bij de kinacultnur: tot hoofdopz. 1ste kl. G. Schoen, tot opz. 1ste kl. R. H. J. Frank. Geplaatst: Als hoofdon derw. aan de o. 1. s. te Pekalongan, W. A. G. Bakker. Be noemd: Tot hulponderwijzeres aan de o. 1. s. voor meisjes te Samarang mej. C. L. Homburg. Verleend: Een tweej. ver lof naar Ned., w. ziekte, aan den 2den hulponderw. aan de o. 1. s. te Ternate F. C. Willemsz. On tslagenEervol, uit 'a lands dienst, de gew. klerk bij het vendu-dep. te Batavia W. H. Bak ker; idem de klerk op het bnr. van den gouv. van Sumatra's Westkust G. F. Eilbracht; uit 's lands dienst, de comm. 2de kl. by den post- en telegraafdienst C. L. Ginns. Benoemd: Tot pres. van den raad van just, te Amboina, mr. G. A. Stam; tot lid in den raad van just, te Batavia, mr. J. F. Phitzinger; tot leeraar aan de landbouwschool te Buitenzorg, dr. J. C. C. W. Van Nooten; tot hoofdcomm. op het reaid.-kant. te Soerabaia, F. G. Leidelmeyer; tot superintend voor het drijvend materieel bjj den dienst der haveDW. te Batavia, de gewezen luit. ter zee 2de kl. J. C. Veenhuyzen; tot arch. 1ste kl. bij den waterstaat enz. W. Goedhuys. Belast: Met de waaro. der betr. van com mies der 2de klasse bij den post- en telegraafdienst, F. A. De Granff. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej, verlof naar Ned., w. ziekte, aan den magazijnm. der genie 3de kl. H. Bok horst. Ontslagen: Eervol, nit 's lands dienst, de burger), schrijver 4de kl. bij de milit. admin. J. M. Brilleman. Bevor derd: Bij de art.: tot lnit.-kolonel, T. J. A. Van Zijll de Jong; tot majoor, A. J. M. Willemse en A. M. P. Krijger. Benoemd: Bij de inf.: tot 2den lnit. N. G. Schenk, J. Lnyt, D. W. F. Van Langen, L. E. W. Seek, W. G. J. Pitlo, W. N. Scheib, A. B. A. Hekking, A. P. G. Reigersberg, P. G. Schmidhamer, E. P. J. Geluk, A. W. Broes van Dort, J. M. C. Van der Bijll, A. M. Wouters, P. Haupt en P. L. W. M. Skene. Overgeplaatst: Bij de 4de afd. de lnit.-kolonel A. J. H. Van Kappen; inf.: bij het 1ste dep.-bat. de lste lnit. H. H. Rink en A. J. F. Van Gorknm; by het 3de garn.-bat. van Groot-Atjeh de 2de luit. L. M. De Boer; by de art. de 10de comp. te Willem I, de 2de lnit. W. F. G. L. Kerrebijn; bij de 24ste comp. te Atjeh, de lste luit. D. Cheriezbij de mag. van oorlog te Kotta Radja, de magazijnm. 2de kl. W. Kampschreur; bij de genie: als eerstaanw. genie-off. te Atjeh, de majoor J. C. Dozy. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den kapt. der inf. W. H. Neys; id. naar Europa, w. 15 jaren onafgebr. dienst in N.-I., aan den kapt. der art. D. J. H. Schafer; id. naar Ned., w. 12 jaren onafgebr. dienst in N.-I., aan den kapt. der inf. J. F'. Van Rossum. Be noemd: Tot mil. ambt. 3de kl. J. G. Barth. Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlofnaar Ned., w. 15 jaren onafgebr. dienst in N.-I., aan den baas bankw. bij de fabriek voor de marine enz. te Soerabaia F. Van Sprang. Ontslagen: Eervol, nit zijne betr., w. ziekte, de lste mach. A. J. Verschuer. Benoemd: Tot lsten mach. A. W. Van den Berge. BUITENLAND. De „Pesther Corresp." bericht, dat in eene vergadering, onder het voorzitterschap des keizers gehouden, alle verschilpunten over het vergelijk tusschen Oostenrijk en Hongarije zijn vereffend door concessies van beide zijden. Een telegram uit Athene meldt dat een over eenkomst tusschen de hoofden der Thessalische insurgenten en den Britschen consul is tot stand gekomen. Engelands pogingen om op Caudia de rust te herstellen zijn zonder gevolg gebleven, terwijl 12,000 goed gewapende Cretensische in surgenten de geheele streek tusschen Lassiti en Iphakia bezetten. Rumenië. Men zegt dat Rusland een ontwerp van een nieuwe militaire conventie aan de Rumeensche regeeriug heeft overgelegd. Het ontwerp zou aan Rusland hel recht voorbehouden, om twee leger kampen te Plojeschti en Pokschan op te richten; daarentegen zou Rusland zich verbinden om alles wat tot het leger behoort op een afstand te houden van de hoofdplaats en zelfs het hoofdkwartier van de Russische troepen in een provinciestad te plaatsen. In plaats van Ignatieff zal thans Lobanoff Rusland te Konstantinopel vertegenwoordigen, in plaats van Gortschakoff leidt ad interim Schuwa- lofi Ruslauds buitenlandsche politiek; en al be- teekent een verandering van personen in een des- potischen staat niet zooveel als in een parlemen tairen staat, de persoonlijkheden en hunne traditiën verschillen zoo hemelsbreed, dat deze verandering van personen in de gegeven omstandigheden zeker eene groote beteekenis heeft. Evenals Gortschakoff door ziekte verhinderd wordt aan de beraadslagingen deel te nemen, wordt ook de groothertog Nicolaas, na zijn terugkomst te St.-Petersburg, door ongesteldheid belet zich met de zaken te bemoeienden een kwelt de jicht, den ander de lever. Misschien zal de rust, welke beiden door den geneesheer werd voorge schreven, ook gunstig werken op de consequente voortzetting van de verzoeningsgezinde politiek, welke Rusland thans heet te volgen. Bij processen van politieken aard of over aanslagen op personen tijdens de uitoefening van hun ambt zal niet meer door gezworenen de rechtspraak plaats hebben, maar een speciale rege ling getroffen worden, ook wordt een einde ge maakt aan den regel dat politieke processen slechts in de hoofdstad behandeld worden. De gezondheid van generaal Trepoff is van diea aard, dat zijn ontslag noodzakelijk is; een jong, bekwaam en energiek generaal zal hem ver vangen. Het „Journal de St.-Pétersbourg" vermeldt het bericht van het overgaan van Tscherkessen in Engelschen dienst door Layards toedoen en laat zich krachtig tegen dezen maatregel uit. Hetzelfde blad verklaart dat de geruchten over eene aanstaande bezetting van Bosnië en de Her- zegowina door Oostenrijk, voorbarig zijn. ATHENE, 5 Mei. De kolonel Agia heeft na mens de Rumeensche regeering het grootkruis der orde van den Rumeensche ster overhandigd aan koning George en aan de heeren Communduros en Delyanni. De dagbladen beschouwen de komst van genoemden kolonel als de voorbode van eene verstandhouding tusschen Rumenië en Griekenland, voor het geval eener confederatie der Oostersche staten ST.-PETERSBURG, 5 Mei. De „Agence Russe" zegt, dat de algemeene opvatting van den toestand veel gunstiger is. In de stad zijn geruch ten in omloop over de aanstaande komst van den Russischen ambassadeur te Londen, graaf Schu- waloft'. Daarmede wordt eene vriendschappelijke gedachtenwisseling tusschen de kabinetten van Londen en St.-Petersburg in verband gebracht, als een gevolg van de onderhandelingen tusschen beide regeeringen. De ontruiming van de stad Artwin door de Turken wordt hier beschouwd

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2