N°. 5590. Dinsdag A0. 1878. 7 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer.7'.'.TVï0.17^. e Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 9 Mei, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling .- 1°. Verzoek van P. Kooreman, ter bekoming van gemeente grond. (72) 2°. Idem van P. G. Bommezijn en Q. Hens, betrekkelijk de demping van eene sloot. (73) 3°. Idem van G. M. P. Bax c. s., dat aan den Directenr der Rijschool wederom eene toelage nit de gemeentekas moge worden verleend. (77) 4°. Idem van mej. S. Porter, om ontslag als leerares aan de Meisjesschool der lste klasse. (78) 5°. Voordracht tot verhnriog van de woniHg hoven het Tele graafkantoor. (76) 6". Idem tot wijziging van het tarief voor het gehrnik van de Gehoorzaal en betrekkelijk de verpachting van het bnffet. (71) 7°. Rekening van de Bank van Leening over 1877. (74) BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, dat de passage doorde Donkersteeg te beginnen met 8 Mei e. k. gedurende 8 dagen voor rij- en voertuigen zal GESLOTEN zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 6 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. LEI0EN, 6 Biel. Naar men verneemt zal bij de huldebetui ging der Leidsche Zangvereenigiug aan de nagedach tenis van H. M. de Koningin, door mej. Gips, uit Dordrecht, die ook bij het laatste muziekfeest zooveel lauweren behaalde, de sopraan-solopartij worden gezongen. De dames van het koor hebben zich eene op de plechtige gelegenheid toepasse lijke drapeering der Hooglandsche kerk, door vrijwillige bijdragen gesteund, voorbehouden en om geheel in den stijl der kerk te blijven aan den bekenden architect Kuypers te Amsterdam de leiding daarvan opgedragen. De bijdragen daar voor reeds ontvangen zijn aanzienlijk en eene bejaarde zeer gefortuneerde dame moet met de zaak zoozeer zijn ingenomen, dat zij zich heeft verbonden om elke ingekomen gift te verdubbelen. De onderofficiers-vereeniging „Door vriend schap vereenigd" gaf Zaterdag inde Stadszaal een „soirée littéraire et mnsicale", welke voor dit seizoen door een aanzienlijk aantal genoodigden met hunne dames werd bijgewoond. Het programma bood veel verscheidenheid aan en bevatte de volgende monde linge voordrachten„Het zoutvat" van D. F. Yan Heyst, „De kloosterjonkvrouw" van W. J. Hofdijk, „'t Is erg met de meiden" van E. Laurillard, „Het twaalfde" van A. Van der Hoop Az., „Het vergaan van het stoomschip Friesland" van J. B. en „Ter uitvaart van mijn hond." Deze declamaties werden afgewisseld door muzikale voordrachten, bestaande in solo's voor oboë, fluit, cornet pistons, violoncel, twee qnartetten voor lste en 2de viool, alt en violoncel, terwijl het publiek tevens werd in de gelegenheid gesteld kennis te maken met de eerst onlangs opgerichte zangvereeniging. De uitvoering der beide mannenkorenhet „Trinklied" van Marschner en „Die Blumen" van Van Praag, den directeur, viel bijzonder in den smaak der aanwezigen en bewees dat het nu nog zoo jeugdige onderofficieren- zanggezelschap voor het vervolg reeds veel goeds belooft. De verschillende voordrachten waren zoo danig geregeld, dat de afwisseling voor allen zoo aangenaam mogelijk was, zoodat de vereeniging de overtuiging kon erlangen, dat zij haren introducé's een genotrijken avond heeft verschaft. De uitvoering, welke ook door majoor baron Mulert en eenige officieren werd bijgewoond, werd door een geani meerd bal besloten. De minister van waterstaat, handel en nijver heid heeft aan Borg. en Weth. bericht, dat hij bereid is de woning boven de telegraafkantoor- lokalen aan de Aalmarkt alhier met den lsten Mei a. s. van de gemeente in huur te nemen voor f 180 'sjaars, de huursom te voldoen in een of twee termijnen, zoodat zij thans in overweging geven om de bovenwoning aan het rijk te ver huren voor die som, telken jare te voldoen vóór of op 31 December, onder bepaling dat de ge meente na 1 Januari 1881 bevoegd zal zijn om, wanneer de woning mocht blijken voor gemeente lijke doeleinden benoodigd te wezen, de huur op te zeggen, in welk geval één jaar na die opzegging de woning wederom ter beschikking van de gemeente zal moeten worden gesteld. Ten aanzien van adressen van P. G. Bom mezijn en Q. Heus, waarbij zij vergunning vragen tot het dempen van een gedeelte der sloot, gelegen langs hunne eigendommen aan den Haagschen straatweg, onder de gemeente Zoeterwoude, advi- seeren Burg. en Weth., overtuigd van het gewenschte om tot die demping over te gaan in het belang van de openbare gezondheid en reinheid, eene gunstige beschikking te nemen. De commissie van financiën, geene bemer kingen gevonden hebbende op de rekening en verantwoording van de stads bank van leening, stelt voor die goed te keuren, in ontvang tot een bedrag van f 328,243.91, in uitgaaf tot een bedrag van f 320,431.33'/.,, sluitende met een saldo van f 7812.57»/a. Bij de vaststelling van de begrooting voor dit jaar werd besloten om de aan den directeur der universiteits-rijschool verleende jaarlijksche toelage uit de gemeentekas niet meer te continu- eeren. Het thans door 242 studenten ingediend adres, waarbij wordt verzocht om wederom gelijk vroeger eene toelage van f 800 te verleenen, kan, naar de meening van B. en Ws., geen aanleiding geven om op het genomen besluit terug te komen. Het groot aantal onderteekenaren van het adres levert h. i. een bewijs van de levendige be langstelling, die de universiteits-rijschool bij de studeerende jongelingschap ondervindt, zoodat het dagelijksch bestuur niet mag aannemen dat het bestaan dier inrichting van eene toelage van f 800 afhankelijk zou wezen. Overigens kunnen bezwaar lijk gelden uit de gemeentekas voor dit doel wor den beschikbaar gesteld, zoodat in overweging wordt gegeven om afwijzend op het verzoek te beschikken. Burg. en Weth. stellen voor aan mej. S. Porter, leerares in de Engelsche taal aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lste klasse voor meisjes, op haar verzoek, tegen 1 Aug. a. s. een eervol ontslag te verleenen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 26.00, f 3.00 eH f 1.35; de laagste f 26.00, f 2.70 en f 1.35. Naar „Sieboldia" verneemt zal door het hoofd bestuur van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde in den loop van dit jaar een rozenplebiscit (volksstemming) worden uitge schreven. Dit plebiscit zal zich van het ten vorigen jare door het „Journal des Hoses" gehoudeme onderscheiden, doordien het uitsluitend voor Neder land is bestemd. De stembiljetten zullen, zoodra ze gereed zijn, zooveel mogelijk worden verspreid, terwijl men op aanvrage bij de afdeelings-secre- tarissen en bij den algemeenen secretaris der Maat schappij steeds kosteloos zooveel exemplaren zal kunnen bekomen, als men slechts verlangt. Men verneemt dat de heer C. Van Mourik te Rijnsaterwoude tegen October aanstaande zijne betrekking als hoofdonderwijzer aan de openbare school aldaar, alsmede zijne kerkelijke function zal neerleggen. Menigeen brengt het zoo ver niet, daar hij den 5den Juni 1826 zijn post aanvaard de en dus in het begin der volgende maand reeds 52 dienstjaren telt. Zaterdag-middag is door Z. M. den Koning op plechtige wijze de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw voor de Kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam. Z. M. werd in eene prachtig versierde tent door de Amsterdamsche en Haar- lemsche commissarisen feestelijk ontvangen. Een aantal civiele en militaire autoriteiten waren aanwezig. Jhr. C. Hartsen, president-commissaris, sprak den Koning toe, en herinnerde hoe de Kweekschool bij het einde der vorige eeuw, door de samenwerking van Amsterdam en Haarlem, werd gesticht. Daarop werd door Z. M. de steen gelegd, waarna de heer Hartsen den Koning be dankte. Toen nam deze het woord en zeide dank voor de uitnoodiging, betuigde zijne ingenomen heid met de stichting en uitte de hoop dat er jongelieden in mochten worden gekweekt, die de volle waarde van Nederlands driekleur zouden be seffen. De muziek der mariniers luisterde de plechtigheid op, de kweekelingen paradeerden in het want, terwijl het wachtschip met kauonschoten salueerde. Het feest eindigde met een maaltijd, door de Haarlemsche aan de Amsterdamsche commissarisen aangeboden. Na den afloop dezer plechtigheid deed de Koning een rijtoer door het Vondelspark en de nieuwe wijken. Daarna werd diner ten hove gehouden in de galerijzaal, van ongeveer 60 couverts. Genoodigden waren: vele hooge militaire autoriteiten, leden der rechter lijke macht, het bestuur der Nederlandsche Bank, der Handelmaatschappij en der Kamer van koop handel en fabrieken. Des avonds woonde Z. M. de voorstelling in den stadsschouwburg bij, waar het bekende tooneelstuk „Citroenen" werd vertoond. Gisterochtend werd door Z. M. de godsdienst oefening in de Nieuwe Kerk bijgewoond, onder het gehoor van den predikant Ph. J. Hoedemaker, die tot tekst hadColossensen 3 vers 3„Want gij zijt gestorven en uw leven is met Christus verborgen in Gode." Ongeveer te 2 uren bracht Z. M. een bezoek aan de diergaarde. Des middags was er ten hove diner van 22 couverts. Heden middag is Z. M. met het gevolg, dat Hd. gedu rende zijn verblijf in Amsterdam begeleidde, uit de hoofdstad naar de residentie teruggekeerd. Z. K. H. prins Alexander verwelkomde Z. M. aan het station van den Holl. spoorweg. Naar men verneemt zal Z. M. zich eerstdaags wederom naar het Loo begeven. De sergeanten Aitton, Creutz Lechleitner, Van Dort, De Groot, Kros, Meyboom en De Ridder, uitmakende de eerste ploeg der onderoffi cieren, die in de afgeloopen week het laatste ge deelte van het officiersexamen hebben afgelegd, zijn allen geslaagd en zullen dientengevolge tot 2den luitenant benoemd worden. Aan de hoogeschool te Groningen is be vorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. S. G. Gleuns, leeraar te Zutfen, met een acad. proefschrift, getiteld: „Thermodiffusie van gassen". Voor de akte als hulponderwijzer werden Zaterdag te 's-Gravenhage geëxamineerd 13 can didates Afgewezen werden 8, toegelaten 5, de heerenJ. J. Comijs, A. Huysmans en J. Rob ben, uit RotterdamJ. Hartendorp en A. J. De Mooy, uit Schiedam. Voor de akte in de Fransche taal werden afgewezen 6 candidatentoe gelaten de heeren: J. A. Mesker uit Den Haag en P. H. Boom uit Rotterdam. Het poolschip „Willem Barends" is gisteren,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1