N°. 5589. A". 1878. Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCI PRIJS DEZER COURANT: Voor Leislen per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 16 regels(V.f 1.05. Iedere regel meer.w.rr.V'i 017$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Gemengd Nieuws. Bij een onderzoek der karnemelk, die hier ter stede verkocht wordt, was als norma voor het vaste stofgehalte 12.92 pCt. en van het botergehalte 3 pCt. aangenomen. Het bleek daarbij dat de melk in het algemeen slechts weinig meer water bevat dan goede melk behoort te bevatten en dat ook het boter gehalte in het algemeen, niet zeer belangrijk althans, van de norma afwijkt. Van 20 melksoorten kwamen er 4 voor, waarvan het vaste stofgehalte minder dan 11 pCt. bedroeg, van welke 4 het boter gehalte insgelijks minder dan 3 pCt. bedroeg. Van de 16 overige waren er nog 4 die minder dan 3 pCt. boter bevatten. Het hoogste cijfer, dat te Leiden voor de vaste stof werd ge vonden, was 12.16 pCt., het laagste 9.51 pCt. Het hoogste cijfer voor het botergehalte bedroeg te Leiden 3.71 pCt., het laagste 2.52 pCt. Daar entegen bleek o. a. dat een melkboer alhier koemelk verkocht met 26 pCt. water meer dan goede melk behoort te bevatten. Bij een ander bedroeg dit 23 pCt. In de gemeente Lonneker is sedert eeuige dagen een hert gezien, soms zóó dicht onder Enschedee, dat het bij het stationsgebouw den spoorweg passeert. Voor eenige jaren vertoonde zich daar ook een hert, dat destijds is opgevangen en naar de diergaarde te Rotterdam gezonden. Een man uit Lutteraede, die zich te Maastricht in hechtenis bevindt als verdacht van een brand, welke Zondag in de gemeente Geleen heeft plaats gehad, te hebben aangestoken, heeft zijn misdaad bekend. Opnieuw is te Par ij s een moord ge pleegd en het slachtoffer aan stukken gesneden. Ditmaal is het een man, een persoon van om streeks twintig jaar, die gewelddadig om het leven is gebracht. Verschillende deelen van het lijk zijn in een zak in de Seine gevonden. Twee Parijsche vélocipedisten hebben een toertje ondernomen door het oosten, het mid den, het zuiden en het zuidwesten van Frankrijk, Noord-Italië en Zwitserland. Zij waren 40 dagen op reis, waarvan 15 werden besteed om rust te nemen en een en ander te bezien. In de 25 dagen legden zij 90 Eransche mijlen af. Volgens bericht van het bureau„Ve- ritas" zijn in de maand Maart verongelukt 124 zeilschepen, waaronder 11 vermiste, als: van En geland 37, Duitschland 24, Frankrijk 20, Amerika 16, Noorwegen 9, Italië 6, Nederland 4, Oosten rijk 2, Denemarken 2, Spanje 1, Rusland 1 es 2 waarvan de nationaliteit niet is aangegeven. In dezelfde maand verongelukten 9 stoomschepen, waaronder 2 vermisten, alsvan Engeland 4, Amerika 3, China 1 en Spanje 1. De rechtbank te Berlijn heeft uit spraak gedaan in de zaak van den socialist Most, beschuldigd van godslastering en van beleediging tegen predikanten. Hij heeft indertijd in eene openbare socialistische vergadering eene rede ge houden, waarin hij aandrong op uittreding uit de kerk en ter aanprijzing van dat denkbeeld een hevigen aanval richtte tegen het christendom in het algemeen en de bedienaars van den godsdienst in het bijzonder. In het openbaar verhoor ver klaarde hij, niet alles woordelijk zoo te hebben gezegd als men hem ten laste had gelegd, en bracht het door nadere toelichting zoo ver, dot hem geen godslastering kon worden bewezen. Ten opzichte van beleediging jegens predikanten was daarentegen zijne verdediging onhoudbaar. Op dat punt werd hij dan ook tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Over het algemeen heeft het proces niets bijzonders opgeleverd. Eén feit echter trok niet weinig de aandacht, namelijk dat de advocaat- generaal Tessendorff op wien de socialisten hevig gebeten zijn de verwachting te kennen gaf, dat hem te eeniger tijd het lot zou treffen van den gouverneur van St.-Petersburg, generaal Trepoff; met andere woorden: dat er in Duitsch land eene Vera Sassulitsch zou opstaan om een pistoolschot op hem te lossen. En niet alleen op hem, maar ook op zijn ambtgenoot Reich. Ja, hij meende zelfs reeds te kunnen zeggen, dat de be kende aanvoersters der socialistische vrouwen verenigingen, vrouw Stagemann en vrouw Hahn, volstrekt niet ongeneigd zouden zijn, het voorbeeld van Vera Sassulitsch te volgen. Niet onduidelijk liet hij hierbij doorschemeren, dat hij dit opzet telijk ronduit te kennen gaf, om te doen zien dat hij zeer goed de bedoeling begreep van zekere zinspelingen, die hij sinds eenigen tijd in de socialistische bladen had opgemerkt. Het aantal personen, dieWoensdag op het Champ de Mars en het Trocsdero vereenigd waren, wordt op 500,000 geschal Van elf uren voor- tot een uur namiddag zijn er, volgens offi- cieele opgave, 19,088 rijtuigen aan de tentoon stellingsgebouwen gekomen, zonder de omnibussen te rekenen, 's Avonds was er algemeene verlich ting, schitterender, zegt het „Journal des Débats", dan ooit eene vrijwillige manifestatie eener bevol king heeft te zien gegeven. Op de boulevards en in de groote straten was het eene onafzienbare zee van licht. De arbeidende klasse heeft zooveel zij vermocht medegewerkt tot opluistering van het avondfeest. In den Faubourg Saint-Antoine en in de Chaussée Clignancourt prijkte bijna elke vijfde of zesde verdieping met Venetiaansch licht. Dinsdag-avond en een gedeelte van den daarop volgenden nacht waren er in de tentoonstellings gebouwen te Parijs niet minder dan 35,000 werklieden bezig met de groote opreddering voor het feest van 1 Mei, zooals het wegbreken van stellingen, het wegdragen vai planken, het in elkaar slaan van kisten, enz., enz. Het was een schouwspel, alsof eene kleine wereld opgebroken werd. Aan de „Indépendance' wordt uitPe- tersburg gemeld dat mej. Vem Sassulitsch op nieuw is gevangengenomen. De Senaat overweegt thans de vraag, of de uitspr;.ak van de jury ten haren aanzien moet worden vernietigd. Men verzekert dat verscheiden onregelmatigheden in het proces tot een revisie zullen leiden. Voortaan zul len de gedingen tegen de nihilisten weder, als vroeger, door een speciaal gerechtshof worden be handeld, in tegenwoordigheid van afgevaardigden uit den adel, den hurger- en den boerenstand. Curieus is 't feit, dat Vera'j broeder, kapitein bij de garde, die zich in verschillende gevech ten zeer onderscheiden heeft, le St.-George-orde heeft ontvangen. Als een bewijs van humaniteit van prins Frederik Karei van Pruisen, den aanstaan den schoonvader van prins Hendrik, wordt het volgende verhaaldDe huzaar H. had den prins in het gevecht bij Waghausel dapper bijgestaan en daarvoor dank en waardeering gevonden. De wakkere militair had sedert een baantje bij de belastingen gekregen, was gehuwd en woonde met vrouw en kinderen in de provincie Saksen. Voor een zijner zonen wenschte hij nu ook een betrek king en besloot daartoe een beroep te doen op zijn ouden beschermer. De oud-huzaar begeeft zich naar het jachtslot van den prins en ontmoet, tot dicht bij het slot genaderd, een man in eenvoudige kleeding. Op de vraag of de prins te spreken zou wezen, wordt hem bevestigend geantwoord. Hierop verzocht de oude huzaar, die zich had voorbereid op een speech aan den prins, om een borstel, ten einde gereinigd voor Z. K. H. te verschijnen. In plaats nu van aan dit verlangen te voldoen, roept de aangesprokene uit: „Maar oude H., kent gij mij niet meer? Ik ben de prins, dien gij zoekt." De verbazing van den ouden man laat zich licht bevroeden. Zijn vreugde en verrassing namen ech ter nog toe, toen de prins hem verzocht met hem te ontbijten, hem een rijk geschenk in geld aanbood en hem de toezegging gaf, voor zooveel dit van hem zou afhangen, zijn wensch, met be trekking tot zijn zoon, te doen vervullen. De Italiaansche politie richt van tijd tot tijd eene razzia onder de dieven en andere boosdoeners aan, door hare netten uit te spreiden in de gerechtszaal, als er een van die zaken behandeld wordt, die de stof voor een drama zouden kunnen leveren. Onlangs heeft de politie te Rome 24 personen in verzekerde bewaring ge nomen die de pleidooien bijwoonden in zulk eene zaak. De arrestatie dier personen had plaatszonder dat de debatten er in 't minst door gestoord werden en zonder dat er in de gerechtszaal iets van werd vernomen. Een slimme speurhond kwam in de zaal en teekende den rug dier 24 „brave lieden" met een krijtje. Bij het verlaten der zaal werden zij één voor één aangehouden en naar eene plaats gebracht, van waar zij weldra weer in de gerechtszaal zouden te vinden zijn, maar ditmaal niet vrijwillig en niet als toeschouwers. Een Pa- rij sch blad zegt, dat dit middel om boosdoeners machtig te wordennu en dan ook de Fransche politie goed te stade zou kunnen komen. Eenige juweelen, die den prins van Chimay in de rue Bassano te Parijs werden ont stolen, zijn teruggevonden op aanwijzing van zijn bediende Leval, den bedrijver van den diefstal en die de ontvreemde kostbaarheden in een haverkist had verborgen. Een bewoner van de rue Marray, te Parijs, 71 jaar oud, zich plotseling ongesteld ge voelende, zond zijn vrouw naar een apotheek om een braakmiddel, dat hij vervolgens innam. In den daarop volgenden nacht kwam de zieke te over lijden onder hevige kramptrekkingen. De genees heer, die ontboden was om den dood te consta- teeren, meende kenteekenen van vergiftiging te bespeuren, en dientengevolge werd op last der be voegde overheid een lijkschouwing gehouden. Weinige uren later kwam bij de politie een aangifte van denzelfden aard in van de familie van een kapper in de rue de la Condamine. Deze had eveneens in dezelfde apotheek een braak middel doen halen op voorschrift van zijn genees heer. Ook de kapper, een man in de kracht des levens, 46 jaar oud, was na een hevig lijden be zweken, enkele uren na het overlijden van den grijsaard. Bij hem werden eveneens teekenen van vergiftiging geconstateerd. In de apotheek, waar uit de geneesmiddelen, door beide overledenen ge bruikt, afkomstig waren, is een onderzoek ingesteld. Te Berlijn heeft een handwerksman zijn slaapmakker vermoord, naar zijne eigene be kentenis, toen hij zich vrijwillig bij de justitie aanmeldde, alleen uit moedeloosheid over zijne armoede en gebrek aan werk. „Ik moest", zeide de moordenaar, „dat voelde ik reeds weken lang, iets schandelijks doen, een moord of iets dergelijks.''

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1