N°. 5589. A°. 1878. 6 Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHTEN. Wetenschappelijke misgrepen. LEIDSCH DAGBUI). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.....v.v»" 1.10. Franco per post. 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.02. PRIJS DER ADYERTENTIENj Van 16 regelsv1.05. Iedere regel meer...v.vvi'ViWï.v... 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de Singelbrng by de voormalige Marepoort voor rij- en voertuigen zal GESLOTEN zijn op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag den 7den, 8sten, 9den en lOden Mei e. k. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 2 Mei 1878. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad op Don derdag 9 Mei a. s. Te willen ontkennen dat de wetenschap ons in den laatsten tijd op menig gebied een be langrijke schrede voorwaarts heeft gebracht, zou een dwaasheid zijn. Onze geheele omgeving met een steeds toenemend aantal nuttige en aange name toepassingen van proefondervindelijk juist gebleken theorieën leert ons dagelijks op over tuigende wijze de onschatbare waarde der weten schap erkennen. Maar ook hier blijkt voorzichtigheid geenszins overbodig te zijn. Zoo heel zeldzaam toch zijn de voorbeelden niet van zoogenaamd wetenschap pelijke adviezen, op welker juistheid in de practijk vrij wat bleek te kunnen worden afgedongen. Is niet om slechts iets te noemen op goede gron den aangetoond, dat het desinfecteeren der excre menten van cholera-lijders volstrekt geen waarborg oplevert tegen het voortplanten der besmetting? Toch deed men in tijden, dat die gevreesde ziekte heerschte, zelfs van overheidswege voorschriften uitgaan, waarbij de ingezetenen werden aangemaand, ten einde zich tegen besmetting te vrijwaren, de ge heime gemakken met zekere praeparaten te zuiveren. Wel had die handelwijze een groot voordeel, nl. dat bij de goê gemeente een zekere gerustheid werd opgewekt, die veel kan bijdragen om de vat baarheid voor besmetting tegen te gaanmaar zij leverde tevens een nog veel grooter nadeel op, nl. dat een gevoelige slag werd toegebracht aan het geloof aan een wetenschap, op grond van welke zulke onhoudbare theorieën waren verkondigd. Niet anders wellicht is het gesteld met de voorschriften tot onteigening en afmaking ter be teugeling van de besmettelijke longziekte onder het rundvee. Althans bij de discussiën over dat belangrijke onderwerp, naar aanleiding der inge stelde enquête, in de Tweede Kamer gehouden, werd twijfel geopperd aangaande het afdoende van die maatregelen en werd het verre van bewezen geacht, dat de ziekte, aan haar natuurlijk beloop overgelaten, meer nadeel aan den veestapel zou hebben berokkend dan thans door de toepassing der wet was veroorzaakt, tot niet geringe schade ook voor de schatkist. En nu dezer dagen werd weder de aandaeht gevestigd op wat men zou kunnen noemen een wetenschappelijke misgreep. Naar aanleiding toch van een koninklijk besluit van 25 Febr. jl., waarbij is bepaald dat er voor het jaar 1878 een rijks subsidie van ten hoogste 12000 wordt uitgeloofd voor de loslating van zalmen in een der bovenrivie- ren, bevat „Het Vaderland" een belangrijk arti kel onder het opschrift „Kunstmatige Vischteelt", waarin de schrijver, dr. 8., aan de hand van dr. K. E. Von Baer te St.-Petersburg te velde trekt tegen de onoordeelkundige denkbeelden, die men zich over dat onderwerp gevormd heeft. Zijn betoog komt in hoofdzaak hierop neder, dat veeljarige onderzoekingen omtrent visscherijen en vischvoorraad de overtuiging hebben gevestigd, dat in groote wateren de voorraad visch in verhouding staat tot de hoeveelheid organische stof, die jaarlijks in deze wateren komtm. a. w., dat daarin zich zooveel visschen bevinden als er voedsel voor aanwezig is. Dat voedsel nu is aan onze groote wateren te schaarschen daarin kan men voorzien door langs de stroomen boomen en struiken te planten en op den bodem der ondiepe plaatsen de waterplanten, in stede van ze te ver wijderen, ongestoord te laten voortgroeien. Zoo toch zal men de ontwikkeling der microscopisch kleine diertjes en insecten bevorderendie het natuurlijk voedsel der visschen uitmaken. Niet aan de voortplanting hapert het, waarvoor de na tuur bij millioenentallen zorgt, maar aan het voedseldat door den mensch den visschen veeleer ontnomen dan verschaft wordt. Èn het gezond verstand èn de ondervinding pleiten voor de juistheid van dat betoog. Immers, ondanks de telken jare bij honderdduizenden losgelaten jonge zalmen, blijft die gezochte visch- soort even schaarsch en dr. S. heeft maar al te zeer gelijk, als hij op grond daarvan zijn ver wondering te kennen geeft, dat de mannen der wetenschap daarover nooit ernstig hebben nagedacht. Voor het gezag der wetenschap is het te hopen dat men, zoodra op goede gronden is aangetoond dat ter bereiking van een of ander doel een ver keerde weg is ingeslagen, niet schroome daarvan openlijk terug te keeren, vooral indien, gelijk hier het geval is, het bewandelen van dien weg slechts een aardigheid wordt, in practijk gebracht ten koste van de beurs der belastingschuldigen. LEIUEN, 4 Mei. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer W. Domi- nicus, geb. te Grissee (Java), met academisch proefschrift: „Ontleedkundige waarnemingen be treffende het achterhoofdsbeen." Blijkens het eindverslag over het wetsont werp tot wijziging van de wet op het hooger onder wijs werd dit door de Eerste Kamer over het alge meen gunstig ontvangen. Slechts in twee afdeelingen leidde het onderzoek tot eenige beschouwingen over het bestaande leerplan, het toelatings-examen en de progymnasia. Een der leden deed met in genomenheid uitkomen dat de minister in afwij king der beslissing van zijn voorganger, geen bezwaar heeft gemaakt tegen de goedkeuring eener wijziging in de gemeentelijke verordening tot rege ling van de universiteit te Amsterdam, waardoor de buitengewone hoogleeraren ook zitting hebben in den senaat en ten gevolge daarvan mede in de faculteit, zoodat zij ook examens kunnen afnemen. Bij de opening van het badseizoen op „Rhyn- zigt" is eene opwekking tot meerdere deelneming dan tot nog toe het geval was niet overbodig. Er schijnt hier ter stede weinig zwemlust te bestaan, en toch zal wel niemand loochenen dat het zwem men voor het menschelijk lichaam zeer verfris- schend en versterkend is. Elke goede zaak heeft echter ondersteuning noodig en men zou niet wei nig stemmen in Leiden hooren opgaan, indien onverhoopt deze inrichting mocht vervallen. Ook van de gelegenheid om zich in den tuin te ont spannen en er de buitenlucht te genieten wordt ver bazend weinig gebruik gemaakt. Het is te hopen dat dit jaar van deze particu liere onderneming een drukker gebruik zal worden gemaakt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5674 volwas sen personen en van 1316 kinderen. De hoofdonderwijzer K. Hemkes te Noord- wijk-binnen zal op 1 Juni e. k. den dag herden ken waarop hij vóór 25 jaren zijne betrekking aanvaardde. Op uitnoodiging van den burgemeester hebben zich eenige oud-leerlingen, twee leden der plaatselijke schoolcommissie en twee hulponder wijzers vereenigd tot eene commissie om dien dag feestelijk te vieren. Meermalen en op verscheidene plaatsen doet zich het geval voor, dat bij verkooping der over blijfselen van afgemaakte runderen die voorwerpen door eenige personen te zamen worden opgekocht, ver beneden de waarde, waarbij het den schijn heeft dat de vrijheid van bieden of koopen voor andere gegadigden feitelijk door genen wordt be lemmerd. Immers terstond daarna worden die voor werpen door koopers weer omgezet tegen niet zelden onmatig hooge winst. Dat zoodanige handelwijze strekt ten nadeele en winstderving voor 's Rijks kas, ligt voor de hand. Een correctief tegen die misbruiken is wellicht te vinden in onderhandschen verkoop van het vleesch en de huiden van het afgemaakte vee. Namens den minister van binnen- landsche zaken is den gemeentebesturen verzocht om, voor het geval bij verkoopingen van den hierbedoelden aard de aangegeven misbruiken zijn te vreezen, de voorkeur aan onderhandschen ver koop te geven, in dien zin nochtans, dat dit laatste middel alléén in buitengewone gevallen moet worden toegepast. Voor de akte in de wiskunde zijn gisteren in Den Haag toegelaten de heerenJ. Boekholt, J. Th. Jansen, J. F. Jansen, J. M. Hagenaar, K. Schutter, R. W. Theesing en A. Treurniet' uit Rotterdam. Tot leeraar in de geschiedenis, aardrijkskunde enz. aan de h. burgerschool te Veendam is benoemd dr. L. Beins, rector te Brielle. In het laatst der vorige maand zijn ten nadeele van P. v. d. O., te Amsterdam, ontvreemd ver scheidene buitenlandsche effecten ter gezamenlijke waarde van p. m. ƒ15,000. De officier van justitie te Amsterdam verzoekt opsporing en bericht. Hedenochtend is een melkboer in de 2de Nieuwe Molstraat te 's-Hage achter zijn wagen ineengezakt en dood van de straat weggedragen. Eerste Kamer. Heden zijn unaniem aan genomen de wetsontwerpen houdende toestemming tot het huwelijk van Prins Hendrik, tot wijziging der wetten op het hooger onderwijs en de coöpe ratieve vereenigingen en tot onteigening voorden spoorweg DordrechtKesteren. Maandag te elf uren zijn de onteigeningswet AmersfoortNijme gen en de wet op de bedelarij aan de orde. Een nog jeugdig Amsterdammer, die goed volbrachte academische studiën reeds eenige jaren achter den rug had, is gisternamiddag dood ge vonden. De aanleiding tot deze treurige gebeurtenis is onbekend. Naar men verneemt zal de residentie in het laatst van Mei en deze gemeente in het begin der volgende maand bij gelegenheid der hulde van de Leidsche Zangvereeniging aan de nagedachtenis der Koningin, het voorrecht te beurt vallen de aanstaande gemalin van prins Hendrik in hun midden te zien. Prins Frederik Karei van Pruisen zal de verloofde prinses aan het Nederlandsche hof voorstellen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1