zijn aan de orde gesteld een aantal aanhangige omtwerpen, met uitzondering van die over de bedelarij, het hooger onderwijs en de onteigening voor de spoorwegen Amersfoort —Nijmegen en DordrechtKesteren. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen de twee hedenmorgen aangenomen ontwerpen nopens Prins Hendrik en de coöpera tieve vereenigingen. Tweede Kamer. Heden zijn unaniem aangenomen de ontwerpen tot het verleenen van toestemming tot het huwelijk van prins Hendrik en tot wijziging van art. 16 der coöperatiewet. Maandag is de motie van den heer Van Kerkwijk aan de orde. Voor de akte in de wiskunde zijn heden toegelaten de heeren Benjert, De Groot, Van der Steen en Vermaas, allen uit Leiden. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Bolsward mr. J. G. Peeting, griffier bij het kan tongerecht te Winschotenden off. van gez. 2de kl. bij de landmacht in West-Indië H. Visser, uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagenmet 1 Juni benoemd tot officier-machinist 2de kl. bij 's rijks stoomvaartdienst, den machinist 1ste kl. in het vaste corps C. R. Van Kooten; aan A. H. Maatje, loteliug van de lichting der nationale militie van dit jaar voor de gemeente Hellendoorn, nadat hij bij de militie zal zijn ingelijfd, ontheffing van den werkelijken dienst bij de militie voor zijn geheelen diensttijd verleend. Gremengd. Nieuws. De Midd. Crt. zegt dat de sneltrein, die weldra van Rotterdam zal loopen in verband met het vertrek der mailbooten uit Vlissingen, te halfzeven 's avonds uit Rotterdam vertrekt en te 9 u. 10 m. Vlissingen bereikt. De afstand tusschen Rosendaal en Vlissingen wordt, met 1 minuut oponthoud te Middelburg, in 78 minuten afgelegd, zijnde eene snelheid van bijna 75 kilometer per uur. Te Rotterdam zijn gisternamiddag twee beschonken mariniers, aldaar in garnizoen, door de politie in bewaring gesteld aan het bureel in de Pauwensteeg. Zij hadden zich tegen de po litie verzet en bovendien nog een burger met hun hartsvanger eene vrij ernstige verwonding aan het hoofd toegebracht. Eene ontzaglijke menigte belette de arrestatie, terwijl de politie-beambten door ver schillende personen werden mishandeld. Uit Apeldoorn meldt men aan het U. D.: Eene treurige gebeurtenis had hier plaats. Eeue vrouw woonde alleen op eene kamer. Hoewel zij aan toevallen leed, zorgde zij geheel voor zich zelve. Dagen achtereen werd zij niet gezien. Toen men haar nu weder eenigen tijd niet gezien had, werd men ongerust en haalde de politie. Deze opende in 't bijzijn van den burgemeester de deur, waardoor zich onmiddellijk een alleronaangenaamste reuk een weg baande. Vlak bij een kabinet lag in de kamer het overschot van het lichaam der vrouw, waarvan het bovenste gedeelte geheel ver brand is. Een lamp lag in stukken bij haar. Uit hare houding komt men tot deze gevolgtrekkingJuist toen zij de brandende lamp in de hand had, moet zij een toeval hebben gekregen en achterover geslagen zijn. Door dien val heeft de brandende petroleum zich aan hare kleederen medegedeeld, en het lichaam aangetast. De ongelukkige heeft dus niet eens om hulp kunnen roepen. Daar dit in een zeer klein vertrek gebeurde, is de voort gang van den brand stellig gestuit door den ge ringen toevoer van versche lucht. Op 1 Januari 1878 werden indepro- vincie Noord-Brabant in de geneeskundige gestich ten voor krankzinnigen te 's-Hertogenbosch en Coudewater (gemeente Rosmalen), alsmede in de bewaarplaats voor krankzinnige mannen „Huis Padua" te Boekei, verpleegd 1011 krankzinnigen, als 533 mannen en 478 vrouwen, tegen 933 lijders (495 mannen en 438 vrouwen) op 1 Januari 1877. Door het springen van eene stoom pijp op de stoomboot „Stad Franeker" te Harlin- gen, spoot het kokende water met kracht tegen het lichaam van den machinist, die daardoor zulke hevige brandwonden bekwam, dat hij weinige oogenblik'.ken later overleed. Maandag den 6den Mei zal een over gang van Mercurius over de zonneschijf plaats hebben, waarvan de grootste helft in Nederland zal zichtbaar zijn. De eerste uitw. aanraking heeft plaats te 3 u. 35,3 m., de eerste inw. te 3 u. 38,4 m., de tweede inw. te 11 u. 7,4 m., de tweede uitw. te 11 u. 10,6 m., alles des namid dags. Dientengevolge zullen de tweede aanra kingen (uitgang) onzichtbaar ziju, maar zal het begin van het verschijnsel kunnen worden waarge nomen. De kleinste afstand van de middelpunten van de zon en van Mercurius (3'47",4) wordt be reikt te 7 uren 23 min. en kan nog juist worden gezien. Overgangen van Mercurius zijn voor het bloote oog onzichtbaar, maar kunnen door kleine kijkers reeds waargenomen worden. In deze eeuw zal eene herhaling van het verschijnsel nog drie maal plaats grijpen en wel op 8 November 1881, op 10 Mei 1891 en op 10 November 1894. Ne derland is echter voor de waarneming dezer laatste overgangen minder gunstig gelegen dan voor dien van 6 Mei a. s. Te Gent is een diefstal gepleegd, in zeer zonderlinge omstandigheden. Iemand, die met het café-restaurant le Rocher de Cancale op de Vogelmarkt moet bekend geweest zijn, is er 's mor gens vroeg binnengedrongen. Om geen aandacht te wekken heeft hij de jaloezieën opgetrokken en de vensters opengezet, alsof hij bezig was het huis schoon te maken. Vervolgens nam hij twee bussen van vereenigingen weg en ledigde de buf fetlade, waarin gelukkig weinig geld was. Daarna nam hij nog drie kistjes sigaren en koos er de beste uit, liet het gordijn vallen om des te beter de gestolen voorwerpen, waarbij hij nog een der tigtal servetten voegde, in te pakken, dronk een flesch St.-Julien uit, at een broodje met vleesch en vertrok toen stil. Men heeft den behendigen dief nog niet in handen. Uit Léderques, departement Avey- ron, wordt gemeld, dat aldaar een arbeider door een gendarme onder de volgende omstandigheden doodgeschoten werd. Het was marktdag en de ar beider veroorloofde zich omtrent de twee gendar men, op het oogenblik dat deze hem voorbijgin gingen, eene aardigheid of spotternij, die de me nigte deed lachen. De gendarmen wilden den ar beider gevangennemen. Deze verweerde zich, maar viel op den grond. De eene gendarme riep nu den ander toe„Schiet hem dood met uw revolver waarop de ander antwoordde„Neen, waarom zou ik hem doodschietenDe eerste gendarme greep nu zelf zijn pistool, zette het op de borst van den arbeider, spande den haan en drukte af. Zijn kameraad, die hem tegen wilde houden, werd aan de hand gekwetst, en de arbeider, wien de kogel door de longen was gegaan, stierf twee uren daarna. De woede der menigte kende geen grenzen, en met den gendarme zou het slecht afgeloopen zijn, indien niet de algemeen geachte maire tus schen beide ware gekomen en hem naar zijn huis gebracht had. Er is een gerechtelijk onderzoek tegen den gendarme ingesteld. De enquête te Volo betreffende den moord op den Times-correspondent Ogle heeft tot geen resultaat geleid. Een der getuigen verklaarde, dat hij zelf zag hoe Turksche soldaten het hoofd van Ogle op een bajonet ronddroegen. Een Engel- sche dokter, die het bij Makrinitza gevonden hoofd onderzocht, is tot de conclusie gekomen, dat het niet behoort tot het lijk van Ogle. De „Daily News" betoogt uitvoerig, dat er meer gedaan moet worden voor de opleiding van de Eugelsche officieren. De tijd is wel voorbij, waarin men zeggen kon dat de Eugelsche soldaten leeuwen waren, die aangevoerd werden door ezels, maar de militaire cursus te Sandhurst duurt te kort en er moest, om den officieren een prikkel te geven, bevordering bij keuze zijn. In de ijzergieterij van Strong te Du blin sprong Zaterdag een stoomketel. Vijftien personen werden op de plaats gedood en een twin tigtal meer of minder zwaar gekwetst, onder wie verscheiden kinderen, die op straat in de nabij heid van het tooneel van de ramp speelden. Een naburig koffiehuis werd letterlijk tot puin ver nield. Men kan hieruit afleiden, hoe het er in de fabriek uitziet. Uit Kopenhagen wordt het volgende aan de „Pali Mall Gazette" gemeldEene moedige daad heeft hier hare waardige belooning gevonden, die ook buiten de Deensche grenzen verdient be kend te zijnEene arme vrouw van meer dan 50 jaar, de vrouw van een daglooner, zag eenige maanden geleden drie kinderen door het ijs in een meer vallen en redde hen met levensgevaar. De koning besloot, die daad te beloonen. De arme vrouw werd naar de hoofdstad ontbodenzij kreeg daar eene kamer in het paleis en bleef er twee dagen om al het merkwaardige van Kopenhagen te zien. Vervolgens ontving zij uit 's konings handen in tegenwoordigheid van de koninklijke familie de burgerlijke medaille voor moedige daden. Zij is de eerste vrouw in Denemarken aan wie die onderscheiding verleend wordt. Een hevige brand is Zondag-avond in de linnen- en wollen dekenmagazijnen van de heeren Baufle Vanswae, rue d'Arenberg te Brussel uitgebroken. Te twaalf uren bereikten de vlammen de hoogte der kazerne du Petit Chateau; de lucht was bloedrood. Het vuur was zoo hevig, dat het magazijn hetwelk 300,000 fr. aan goede ren bevatte, geheel verbrand is. De pompiers hebben al het mogelijke gedaan om de naburige huizen te behouden. De magazijnen beslaan een breedte van 27 meters. Te halfdrie was men den brand meester. De oorzaak is onbekend. De goederen zijn verzekerd bij de Compagnie Mathieu. Een der dieven, welke de villa van den heer De Keyzer le Antwerpen bestolen hebben, zit reeds sedert eenigen tijd in de Begijnenstraat. De kerel was vroeger reeds aangehouden voor diefstal, gepleegd in dezelfde omstandigheden. Tot nu toe heeft hij geene bekentenissen gedaan, be treffende het laatste feit dat men hem ten laste legt. R echtzaken» Omstreeks vier jaren geleden werd te Nieuwveeu bij Alphen aanbesteed het bouwen van- een sociëteit of logements-gebouw. Namens de werkgevers werd het contract gesloten door de heeren dr. J. S. en D. H., terwijl het werk gegund werd aan den heer D. J. De geheele aaunemingssom bedroeg ruim f 22,000, waarvan nu reeds bijna f 20,000 betaald is. De betaling van den laatsten termijn, welke vijf maan den na de opneming moest plaats hebben, werd geweigerd en die weigering gegrond op het bewe ren, dat het werk nog niet voltooid en ook nog niet, zooals de aannemer stelde, in bezit genomen was. Op deze weigering volgde eene dagvaarding voor de Haagsche rechtbank, waar gisteren de zaak bepleit werd namens den aannemer door mrs. Tyde- mau Sr., uit Amsterdam, en Kranenburg, uit Gouda, terwijl mr. S. Katz, van Amsterdam, voor den gedaagde dr. J. S. optrad en de tweede gedaagde eenvoudig zijne stukken liet overleggen. Vóór de pleidooien waren de beide gedaagden op feiten en artikelen gehoord en het was vooral over hunne antwoorden dat nu de strijd liep. Zij hadden erkend dat in Jan. 1875 de opneming had plaats gehad, althans viel dit af te leiden uit een Brief van hun opzichter. Deze opzichter had ook last gegeven tot zeer veel bijwerk, waarvoor ruim f 2500 ge vorderd werd. Ook die laatste som werd door de gedaagden geweigerd, die hunnerzijds reconventio- neel schadevergoeding vorderen wegens het niet naleven zijner verplichtingen door den aannemer. Hun raadsman trachtte aan te toonen, dat uit de opneming van het werk nog niet de behoorlijke oplevering viel af te leiden en dat de opzichter der gedaagden niet in staat was hen te verbinden tot betaling van door hem eigenmachtig besteld bijwerk. In eene breedvoerige pleitrede trachtte mr. Tydeman al deze beweringen der gedaagden te wederleggen. De uitspraak der rechtbank deelen wij later mede. BUITENLAND. Frankrijk. De tentoonstelling is gisteren overeenkomstig het programma geopend. Te twee uren vereenigden de maarschalk de Mac Mahon, de ministers, de senatoren, de leden der Kamer en het corps diplo matique zich in het Trocadero-paleis. De Prins van Oranje, Prins Hendrik der Nederlanden en de andere te Parijs aanwezige vorstelijke personen werden door eerewachten van hunne hotels afge haald. De president stelde hun de ministers en het tentoonstellingspersoneel vcor. De Prins van Oranje stond aan de rechter-, Prins Hendrik aan de linker hand des maarschalks.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2