kinderen verdienen, een adres gericht, waarin zij voor hunne kinderen pleiten. Evenals U. M. en Ur. Ms. kinderen, zeggen zij daarin, zijn onze kinderen gedoopt in den naam van den drieëeui- gen God, en bij dien doop hebben wij plechtig beloofd aan onze kinderen eene Christelijke op voeding te zullen geven. Dat, nu kunnen wij niet, Sire! indien wij geene Christelijke scholen voor ons volk krijgen. Uwe Majesteit bedenke toch dat wij den ganschen dag aan onzen arbeid zijn en de opvoeding van onze kinderen dus grootendeels op de school plaats heeft. Naardien er nu weder een wetsontwerp is ingediend om dit verkrijgen van eene Christelijke school voor onze kinderen nog moeilijker te maken, komen wij eerbiedig, maar met ootmoedigen aandrang, U. M. smeeken om Uwer Majesteits regeering ons eene wet te doen geven, die onze kinderen niet langer van den Heere Jezus scheidt en van de traditiën onzes volks vervreemdt. Uwe Majesteit gelieve toch te bedenken dat wij ons deel niet uitsluitend in deze wereld hebben, en dus de ellendigsten van alle menschen worden, indien wij onze kinderen ook nog het deel van den hemel zouden beinoeielijken. Ook aan de Tweede Kamer is door hetzelfde verbond over hetzelfde onderwerp een adres ge richt, daar het aanhangig wetsontwerp in hooge mate zijne ongerustheid heeft opgewekt. Het ver zoekt haar tevens niet eene partij te steunen, maar te bedenken dat de Kamer het Nederlandsche Volk vertegenwoordigt en dus behoort te letten op alle bestanddeelen der maatschappij, en vooral op hen, die, gelijk de werkliedenstand, in de Kamer niet zijn vertegenwoordigd. De leden van het ver bond zijn niet genoeg ervaren om te kunnen aanwij zen in welke artikelen en op welke wijze het wets ontwerp zou moeten worden gewijzigd om aan hunne wenschen te kunnen voldoen, maar beseffen volkomen goed dat deze wet niet alleen aan het geen zij verlangen niet te gemoet komt, maar tegen de vrije school is gericht. Zij verzoeken daarom bij de behandeling van het wetsontwerp op het lager onderwijs wel op hunne wenschen te willen letten. Ter verkiezing van een lid der provinciale staten van Zuid-Holland, hoofdkiesdistrict 's-Gra- venhage, verkreeg mr. C. J. E. graaf Van Bylandt 290 en mr. J. J. Bergsma 222 stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben. De volstrekte meerderheid bedroeg 362 stemmen. In het tijdperk van vier weken, 24 Maart tot 20 April, zijn blijkens ingekomen ambtsbe richten door longziekte aangetastin Noord-Bra bant 3, in Zuid-Holland 82, in Zeeland 1, in Friesland 2, totaal 88 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 64 runderen door die ziekte aangetast. Voor den dienst der gouvernements-marine in Nederlandsch Indië zijn benoodigd eenige derde stuurlieden. Jongelieden beneden den leeftijd van 24 jarenen bij voorkeur afkomstig van de kweek school voor de zeevaart te Amsterdamdie ge negen zijn mede te dingen, kunnen zich, bij gezegeld request, tot het departement van kolo niën wenden, ouder overlegging van de vereischte stukken. Het stoomschip „Drente" is 29 April des namiddags van Suez naar Java vertrokkende „Prinses Amalia", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde te Suez en vertrok van daar gister- namiddag. De koninklijke goedkeuring is verleend op de statuten van de vereeniging „de vrije gemeente" gevestigd te Amsterdam, en deze als rechtspersoon erkend. In het daartoe betrekkelijke stuk wordt o. a. ook in overweging genomen, dat het niet de bedoeling der verzoekers is bij de oprichting der vereeniging, als een kerkgenootschap te worden aangemerkt. Tweede Kamer. In eene korte middagzitting van heden is ingekomen de indiening om ontslag van den heer Geertsema wegens zijne benoeming tot commissaris des konings in Overijsel. Morgen te elf uren zijn aan de orde de wetsontwerpen tot het verleenen van toestemming tot het huwelijk van prins Hendrik en tot wijziging van art. 16 der coöperatiewet. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks negen uren had een elfjarig meisje het ongeluk al spelende van een stapel steenen in de Langegracht te vallen. Zij werd door een persoon, die zich gekleed te water begaf, na veel moeite op het droge gebracht. In de afgeloopen week is te Katwijk de geheele vloot met een mooie vangst aangeko men. De noordvaarders besomden f 260 a f 330 in 10 a 12 dagen; de binnenlekkers f 100 a f 160 in zes dagen. Besteed werd: voor tarbot f 2.75 a f 5, voor tong 12 a 30 ets., benschol 40 a 70 ets. per stuk, levende schol f 4.50 a f 5, droge 6 a 7.50, scharren 4 a 5 per mand. In een café chantant te Rotterdam is gisternacht door de politie een kantoorbediende aangehouden, die door middel van braak zijn patroon ruim f 500 had ontvreemd. Nagenoeg al het ontvreemde geld werd nog in zijn bezit gevonden. In de Hasselaarssteeg te Amsterdam is gisternacht een vrouw plotseling dood gebleven ten gevolge van overmatig gebruik van sterken drank. Gisterochtend is te Sloten (Noord- Holland) een boerenhofstede tot den grond afge brand. Twee stuks vee zijn daarbij in de vlam men omgekomen. Waarschijnlijk moet hier aan kwaadwilligheid gedacht worden van iemand, die, om welke reden dan ook, tegen den bewoner een grief had, of wel aan pure baldadigheid. Voor eenigen tijd werd namelijk in den hooiberg bij de woning een kruik met petroleum gevonden, die daar zeker niet met zuivere bedoelingen was neder- gelegd. Kort daarop brandde een belendende turf schuur af. En nu ligt de geheele boerderij in de asch. Zondag-namiddag omstreeks halfzes ontstond te Brakel brand op den huize genaamd „het Ooievaarsnest", dat door twee gezinnen werd bewoond. Het onheil moet. in de schuur ontstaan zijn de oorzaak er van is echter onbekend. Twee hooi bergen, een mijt hooi, een kar, de schuur en het achterhuis, benevens een hit, een paard, twee kalveren eu twee geiten, zijn eene prooi der vlam men geworden. Aan de brandweer is het gelukt het huis zelf te behouden. Er was niets geas sureerd. Gisteravond omstreeks zeven uren is er brand uitgebroken in de spekslagerij, bewoond door mej. Daniëls, aan de Voorstraat te Dordrecht. Het achterhuis is geheel afgebrand. De brand is ontstaan in een rookhok. Maandag-middag is op 's rijks mari newerf te Nieuwediep de buis van den windtoestel waarmede de smidsen werden aangeblazen, uit elkander gesprongen, waardoor eene niet onbelang rijke schade aan de smederij is veroorzaaktbijna 170 ruiten werden verbrijzeld. Voor eenige weken, aldus meldt de Figaro, verscheen in ons blad eene advertentie, luidende als volgt„Eene weduwe, nog jong en schoon, moeder van vier kinderen, zonder fortuin, wenscht iemand van vermogen en een goed hart te trouwen. Adres", enz. De vorige week nu heeft zich een man van 35 jaren in de Seine verdron - ken. Zijn lijk werd tentoongesteld in de Morgue. Wat men bij hem had gevonden, was van dien aard, dat het kwalijk kon leiden tot de ontdek king, wie de verdronkene was. Wij van onzen kant zijn nu aan 't opsporen gegaan en te weten gekomen, dat die man was zekere B. R., en wat hem tot den zelfmoord gebracht heeft. Daar hij, ondanks al zijn moeite eu inspanning, aan zijne vrouw en vier kinderen, welke hij liefhad, geen bestaan kon verschaffen, gelijk hijgewenscht had, was hij er toe gekomen de advertentie in ons blad te plaatsen. Vijfmaal is zij er in verschenen, en drie brieven waren er op gekomen. B R. was in persoon bij de drie onderteekenaren van de brieven gegaan, had inlichting ingewonnen omtrent hun karakter en vermogen, en had voor zijne vrouw één hunner uitgekozen, dien hij even véór zijn zelfmoord een brief had geschreven, waarin het volgende voorkomt„Brave man, die u wel tevre den hebt willen stellen met de inlichtingen die ik u gegeven heb en met het portret dat ik u heb laten zien, ik vermaak u mijne vrouw en vier kinderen, want mijne vrouw is het, die ik bedoelde, toen ik, met de wanhoop in 't hart, u naar waarheid hare deugden schetste. Heb haar toch hartelijk lief, heb lief ook mijne vier arme kinderen. Geef hun de opvoeding, die ik niet vermocht hun te geven. Verhaal hun niets van den laatsten stap mijns levens voor en aleer zij oud genoeg zullen zijn om dien te begrijpen En wees gezegend in deze wereld en in de andere, waarheen ik nu gaDe man, die dezen brief ontvangen had, heeft zich belast met de begrafenis van den armen B. R., en hij heeft ons gezegd, dat hij onmiddel lijk voor de opvoeding der vier kinderen zou zorgen. Wat de vrouw van B. R. aangaat, zij kent nog slechts een deel van hetgeen wij hierboven verhaald hebben. Uit ons blad zal zij het overige te weten komen. Zondag is te Parijs de eerste proef genomen met het in werking brengen van den waterval op het Trocadero. Op een gegeven teeken werd de groote kraan geopend en dadelijk stroomde het water met groote kracht in het daaronder gelegen bekken, dat in drie minuten gevuld was. De stralen vormden als het ware een gordijn van kristal. De zes kleine bassins waren in twaalf minu ten gevuld, en het water, van trap tot trap val lende, is ten slotte neergekomen in de groote kom, die na verloop van 25 minuten gevuld was. Zoodra het water tot. aan den rand was genaderd, ging er een straal als een pijl op, die een hoogte van 20 meter bereikte. Zaterdag is bij don Fransehen minis ter van onderwijs eene schitterende receptie ge houden, waarbij de gasten dansen uit de zeventiende eu achttiende eeuw met de oude melodieën, die men met groote moeite bijeengezocht en „gereconsti- tueerd" had, te zien kregen. Het orkest bestond uit vijf violen en ééne piano; de dansen, door de beste kunstenaressen der opera uitgevoerd, werden zeer toegejuicht. BUITENLAND. Gfroot-Bi'ita xinië. De Volksstem van Pretoria meldt, dat de heer Van Gorkom naar Europa terugkeert; zijn huis is ten verkoop aangeslagen. Omtrent de proclamatie van den heer Shepstone, waarbij herinnerd wordt, dat daden van oproer strafbaar zijn bij de wet, zegt genoemd blad„Dat weet men, en behoefde niet herinnerd te worden. Maar de waarheid zal men daarom blijven zeggen en luide verkondigen, dat de regeering nalatig is in 't geen zij doen moest. Een bedreiging be- teekent niets tegen de 6 a 7000 onderteekenaars aan den minister Carnarvon, die protesteereu tegen de annexatiebeter ware het eenige der vele be loften te vervullen, die bij de aanhechting gedaan zijn. De zaken gaan volstrekt niet gunstig vooruit in de Transvaal, en van alle kanten vernemen wij, dat de ontevredenheid toeneemt. Sir T. Shep stone was een heel goed ambtenaar om de annexatie te bewerkstelligen, doch als administrateur schijnt hij onbekwaam te zijn. Hij beantwoordt in de Transvaal niet beter dan in Natal, en de nala tenschap, die hij zijn opvolgers daar heeft nage laten, is het bewijs, dat hij niet wijselijk regee- ren kan." Vereenigde Staten. De reorganisatie van den Erie-spoorweg wordt steeds voortgezet. Het gerechtshof van Nieuw-York heeft den verkoop bekrachtigd en Vrijdag 11. is de eigendom aan de koopers, de trustees, over gedragen. Dezen hebben daarop den spoorweg overgedragen aan eene nieuwe maatschappij, die den naam zal dragen van „New-York, Lake Erie and Western Railway". Tot president dezer maat schappij werd gekozen de heer Hugh J. Jewett, tot secretaris de heer A. R. M'Donogh. Rusland. Aan de „Polit. Corr." wordt uit Konstautino- pel gemeld, dat de voorgenomen groote revue gisteren achterwege bleef wegens de gebeurtenis sen in Rumelië, welke het uitzenden van aanzien lijke troepenmassa's noodzakelijk maakten. Naac verzekerd wordt, werden de onderhandelingen tus- schen het Russische hoofdkwartier en den Britschen admiraal over het gelijktijdig terugtrekken, in de laatste dagen geheel gestaakt. Het heet echter dat Totleben nieuwe instructies heeft meegebracht, ingevolge waarvan het hervatten der onderhande lingen weder beproefd zou kunnen worden. Uit Petersburg verneemt hetzelfde blad, dat de jichtaanval van Gortscbakoff, die zich in lichte zwellingen aan den voet openbaart, zich niet verder uitbreidt, Desniettemin schijnt, bij de vermoede-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2