N°. 5585. A°. 1878. Woensdag I IVTei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. i - 'irr'--f »iii i ii i i i«—*i PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post77i1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. i wirnrii PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer.7.TV;O.I7£. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de kleine Haven brug gestremd zal zijn gedurende vier dagen voor voetgangers en gedarende acht dagen voor rij- en voer tuigen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 29 April 1878. E. KIST, Seoretaris. LEI»EN, 39 April. Door Rector en Senaat der Universiteit te Leiden worden den lsten Mei 1878 de volgende prijsvragen uitgeschreven, aan de behandeling waarvan overeenkomstig art. 49 der Wet op het Hooger Onderwijs de studenten aan de Neder- landsche universiteiten worden uitgenoodigd hunne kracht en te beproeven: Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte. I. Qiurn inter viros doctos non satis constet utrum LausAgesilai, quae sub Xenophontis nomine fertur, genuinus anspuriuslibersit, quaeritur ut ea controversia, ponderatis in utramque partem argumentis, dirimatur. II. Van welken aard zijn de betrekkingen, waarin de wetbundels, in den P nfateuch vervat, staan tot de Kanaanielische en oud Israëlietische gods vereeringen? Faculteit der Godgeleerdheid. I. Eene ver gelijk! g tusschen de zoudvloedsverhalen in het Oude Testament en die bij andere volken.II. Een onderzoek naar de verhouding van de schriften des Kn uwen Testaments tot de Gnostiek. Faculteit der Rechtsgeleerdheid. I. Criti- sche beschouwing van de verschillende wijzen, waarop naar het Romeinsche en het hedendaagsche recht bezit door derden verkregen en verloren wordl. II. Historisch-critisch onderzoek van de leer der oorlogscontrabande en van hare toe passing in het Europeesche volkenrecht ook van den 1 mtsten tijd. Faculteit der Geneeskunde. I. De micro- chemu-che veranderingen van kliercellen bij de se cretie. II. Experimenteele toelichting en, zoo moge! jk, verklaring van de werking der afvoer- middelen. Faculteit der Wis- en Natuurkunde. I. Mi n verlangt eene uiteenzetting van al hetgeen Lij den polarisatiestroom invloed uitoefent op de w.arde van het potentiaal verschil, alsmede een zooveel mogelijk critisch verslag van de ver schil! nde wijzen, waarop men het ontstaan van dit potentiaal verschil heeft trachten te bepalen. II. Men verlangt eene nauwkeurige beschrijving van de geslachtsorganen bij de bastaardspinnen (phalaugita), opgehelderd door afbeeldingen en praeparaten. De vragen worden beantwoord in de taal, waarin ze zijn gesteld. De antwoorden, geschreven met eene andere hand dan die van den auteur, worden vóór 1 Mei 1879 toegezonden aan den secretaris van den Senaat der Universiteit. Zij worden ge- teekend met eene spreuk en gaan vergezeld van een gezegeld briefje, dat dezelfde spreuk tot op schrift heeft en den naam en het adres des schrij vers bevat. Op den derden Dinsdag van de maand September 1879 wordt het oordeel der faculteiten over de ingekomen verhandelingen afgekondigd en aan de schrijvers der meest voldoende ant woorden, die door de faculteiten der bekroning waardig zijn gekeurd, de gouden eerepenning uit gereikt. Dinsdag a. s. zal door den majoor-commandant der d.d. schutterij alhier over het bataljon onder zijne bevelen eene wapenschouwing worden gehou den, waarbij allen present zullen zijn, gekleed in groot tenue. Het bataljon zal des middags te één uur aantreden op de Papeustraat en gecomman deerd worden door den kapitein W. C. Zuurdeeg. Bij die gelegenheid zullen de eerëteekenen worden uitgereikt aan de reeds vroeger vermelde kapiteins en tamboer, hetgeen wegens de onbruikbaarheid van het terrein op 28 Maart jl. geen doorgang kon hebben. Aanstaanden Vrijdag zullen de heeren mrs. C. H. Gockinga en F. B. Coninck Liefsting, benoemd tot president en vice-president van den hoogen raad der Nederlanden, in handen des Konings, te Amsterdam, de gevorderde eeden afleggen. Voor de akte in de wiskunde deden gisteren in Den Haag 7 candidateu examen, waarvan 5 met goeden uitslag, de heerenM. D. De Bruyn, C. Pannekoek, A. S. Schoevers en J. J. Schwencke uit 's-Hage en G. Wegerif uit Vianen. Van de zes candidate» uit Leiden, die zich gisteren en heden aan het hulponderwijzers-examen onderwierpen, zijn geslaagdBeun, Brouwer, De Houdt, Noordeloos eu Van Wijk, alsmede Hoeks uit Leiderdorp. Tot onder-directeur der hoogere, burgerschool en burger-avondschool te Arnhem worden door B. en Ws. aanbevolen de heeren F. F A. Buséen G. Velderman, beiden leeraren aan die inrichtingen. Betrekkelijk de verbetering van den waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam langs Alphen en den Hollandschen IJsel heeft de gemeenteraad van Alphen besloten, de beide Kamers der Staten- Generaal dringend te verzoeken, de door de regeering aangegeven richting van dien waterweg te behouden. Prinses Maria van Pruisen wenscht onze taal te leeren kennen, onze geschiedenis te doorgronden, onze kunst te waardeeren, ons nationaal karakter te begrijpen. De keizerin van Duitschland heeft dien wensch aangemoedigd en het plan ondersteund, eu Z. K. H. prins Hendrik heeft dr. Beynen, rector van het Haagsch gymnasium, toen met de eervolle taak belast, II. K. II. daarbij tot gids te dienen. Dr. Beynen zal, na daartoe verlof te hebben be komen, zich over eenige dagen naar Berlijn begeven. De tentoonstelling van voorwerpen van vrouwelijke nijverheid eu kunst te Leeuwarden zal in de eerste dagen van Juni worden geopend. Drie Leeuwarder musiciennes, de dames Ilageman Stoetz, ThijssensTriebart en Poutsma, hebben op verzoek van de algemeene regelingscommissie op zich genomen een dameskoor te organiseeren, dat bij de opening eene feestcantate zal voordra gen. Reeds hebben vele jonge dames zich tot medewerking bereid verklaard. Talrijke bezendiu- gen voorwerpen komen dagelijks uit alle oorden des lands aan. Het tentoonstellingsgebouw te Parijs is uit de verte gevolgd naar het langwerpig vierkant der vereenigde Tuilerieën en Louvre. Inzonderheid de koepeldaken herinneren aan den nationale» Fran- schen stijl der 16de eeuw. Van het Trocadero- paleis, in het klein, en alleen wat de lijnen, niet wat de kleuren betrefl, kan het paleis te Soestdijk een denkbeeld geven, zonder de torens. De kosten dezer gehouwen zijn zoo groot, dat de tentoonstellings-commisse alle middelen aan wendt om den toegang productief te maken. Nie mand zal gratis toegelaten worden, behalve de exposanten, die iutusschen al de onkosten, ver bonden aan het beschermen hunner étalages, uit eigene beurs moeten bestrijden. De geëmployeerden der exposanten, onmisbaar voor het schoonhouden en bewaken, moeten voorzien zijn van eene betaalde doorloopende toegangskaart, en tot heden is maar één soort van doorloopende kaart verkrijgbaar gesteld, die honderd franken kost en voor den geheelen duur der tentoonstelling geldig is. Aan de builenlandsche commissiën is voorgespiegeld, dat de verslaggevers van buitenlandsche dagbladen, tegen inzending van hun photographisch portret in duplo, gratis eene toegangskaart bekomen zou den. Het daartoe strekkend besluit echter is ter elfder ure ingetrokken. Thans is elk dagblad-reporter, Franschman of vreemdeling, genoodzaakt eene kaart van honderd franken te koopen en tevens zijn photographisch portret over te leggen. Deze laat ste voorwaarde wordt algemeen belachelijk gevon den. De verkoopers van kaarten zullen tevens dienst doen als leden eener jury, bevoegd om over de gelijkenis vau photographische portretten te oordeelen. Reporters met baarden, die gephoto- grapheerd werden zonder baard, zullen afgewezen worden. De Nederlandsche afdeeling schoone kunsten was Zaterdag reeds ver gevorderd met het ont pakken en bevestigen der ingezonden schilderijen. Het lokaal, tegenover den Nederlandschen stad huisgevel, is onberispelijk, de ruimte overvloedig. Met uitzondering van den heer Bosboom zijn alle voorname Nederlandsche kunstenaren vertegen woordigd. Zeer onderscheiden zich de Nederlandsche kunstenaressen. Van mevr. Ronner Kip is er eene fraaie studie uit de dierenwereld (katten die met eene kleurendoos spelen)van mevr. Bisschop een schoon kind, dat lezen leert bij de moeder; van mejuflrouw Schwartze een vrouwelijk fantasie portret van buitengewone verdienste. De sergeanten W. Kroef en J. Rogier, van het 3de reg. inf., hebben met gunstig gevolg hun eind-examen afgelegd, tot verkrijging van den rang van tweeden luitenant bij het leger in Ned.-Indië. Omtrent het plan tot oprichting eener kweek school voor machinisten wordt medegedeeld, dat de gelden, die ineens gegeven worden, in de eerste plaats bestemd zijn om het gebouw vol doende in te richten, en op naam der schenkers als renteloos voorschot zullen worden aangeteekend. De commissie houdt zich aanbevolen voor de terug zending der iugevulde inteekenlijsten vóór 15 Mei. Eene reorganisatie van de vesting-artillerie is, naar men verneemt, zeer aanstaande. Deze artillerie, waarbij het regiments verband vervalt, zal worden gesplitst in afdeelingen, die gedislo- queerd zullen worden in de stellingen, door hen in oorlogstijd te verdedigen. De minister van marine zal Vrijdag geen audiëntie verleenen. Aan dr. G. F. Westerman, directeur van Natura Artis Magistra, is Zondag, bij gelegenheid dat hij zijn veertigjarigen werkkring in Artis herdacht, door eene commissie eene verzameling van 16 teekeningen en aquarellen aangeboden, van de hand onzer eerste meesters. Tevens is den jubilaris overhandigd eene gouden medaille, waarop aan de eene zijde zijn goed getroffen borstbeeld prijkt en op de andere zijde het inschrift: „Een voud, volharding, kracht." Daarbij is gevoegd een album, bevattende de namen der 300 schenkers. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de zaal van het rijks museum van schilderijen te Amsterdam, waarin zich o. a. de schilderij van C. C. Van Haarlem, voorstellende „de Kindermoord te Bethlehem", bevindt, van 1 tot 22 Mei e. k. voor het publiek gesloten zal ziju. Volgens het verslag der Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij over 1877 is met de stoomschepen eene winst behaald van f 194,000.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1